Oj, Panie...
Nie przeczyta³e¶ tematu widaæ.
Ale dobra, poniewa¿ siê nazrzuca³o w jeden temat wypowiedzi o Szkotach z kilku w±tków, wiêc przyda siê podsumowanie.
Po pierwsze u¶ci¶lijmy co to jest ten nieszczêsny "kilt".
Kilt to jest to, co masz okazjê nie raz w TV zobaczyæ na paradach szkockich lub obecnych Highland Games, czyli splisowany zawczasu, niekiedy spinany na guziki z boku ciuch, przypominaj±cy ni mniej, ni wiêcej tylko spódnicê po kolana z kraciastej we³ny. Je¿eli czego¶ takiego chcesz u¿ywaæ w jakimkolwiek kontek¶cie historycznym - odpu¶æ.
Przodkowie kiltu s± natomiast tacy:
Brat - z gaelickiego po prostu "p³aszcz". Du¿y prostok±t we³ny, niekoniecznie kraciastej, któr± noszono conajmniej od czasów wczesnochrze¶cijañskich i conajmniej do XVIw., choæ pod koniec zaczêto robiæ te¿ p³aszcze pó³koliste (np. p³aszcz z Kilcommon). Ubiór ten by³ wspólny dla wszystkich Gaelów, choæ gdzie¶ w XVI w. z Irlandczykami czê¶ciej kojarzymy "kud³ate p³aszcze", a ze Szkotami p³aszcze "wielobarwne", wed³ug jednego ¼ród³a z 1595,
¯ywotu Czerwonego Hugh O'Donnella zapisanego po irlandzku "...ich ubiór wierzchni stanowi³y spl±tane p³aszcze w wielu barwach, z po³± siêgaj±c± ³ydek, a pasy nosili na lêd¼wiach zapiête na p³aszczach". Mamy z pó¼nego XVIw. wizerunek Szkota w ¿ó³tym odzieniu owiniêtym niebiesko-zielonym p³aszczem.
Feileadh Mór - czyli "du¿y pled", noszony od pocz±tków XVIIw. a¿ do po³owy wieku XVIII. Zasadniczo jest to d³ugi prostok±t tartanu, plisowany rêcznie i owijany pasem, dolna czê¶æ przypomina pó¼niejszy "kilt" po splisowaniu, górna, od pasa wzwy¿ jest noszona na wiele sposobów, jak p³aszcz z kapturem, szarfa, "torba" pod jedn± rêk±, b±d¼ skrêcone i zatkniête za pas "kieszenie", wszystko w zale¿no¶ci od sposobu spinania. Wszelkie "spiny do kiltów" oraz sporrany nie by³y noszone w tej epoce.
Feileadh Beag czyli "ma³y pled", który ponoæ zosta³ wymy¶lony przez Rawlinsona w 1725, choæ jest ponoæ parê przedstawieñ ludzi w ma³ych pledach sprzed tej daty. Jest to co¶ bli¿szego kiltowi, nadal plisowane rêcznie, ale krótsze. By³o toto noszone przez Jakobitów na równi z Du¿ym pledem, a tak¿e po zakazie noszenia szkockich ubiorów by³o czêsci± munduru szkockich regimentów pod wodz± Anglików, pocz±tkowo na równi z du¿ym pledem, pó¼niej du¿y zosta³ odrzucony jako zbyt krêpuj±cy ruchy.
Co do krat i klanów - nie ma czego¶ takiego jak klanowa krata a¿ po XIXw. Wzór kraty by³ bardziej kwesti± indywidualnego gustu, wzglêdnie regionalnej mody. Tote¿ skoro nie ma klanów, nie ma i pledów "bezklanowych", chyba ¿e wspó³czesne musztardowo¿ó³te kilty pipe-bandów irlandzkich, ale tych te¿ unikaj.
Je¶li nie chcesz nosiæ kraty, zdecyduj siê na inny strój szkocki z tych epok, albo ubieraj siê na mod³ê irlandzk± w XVIw. albo w pó¼niejszych XVII i 1 po³owie XVIII no¶ stroje podobne do takich jak w znaleziskach z Gunnister, Quintfall Hill albo Arnish Moor.
Je¶li nie chcesz siê bawiæ w nowo¿ytne odtwóstwo, a bli¿szy jest ci wiek XIII o któy pytasz, to masz tu link, który wiele wyja¶ni:
Wytyczne dla szkockich wojsk na BannockburnJest to co prawda impreza XIV w., ale wiele z tego co tu jest pasuje te¿ na XIII.
W kwestii wykrojów nowo¿ytnych ciuchów irlandzkich i szkockich polecam poni¿sze, sam szy³em na podstawie wykrojów z tego serwisu i polecam je w 100% (autorka, Kass McGann to bardzo ³ebska panna, przy okazji naprawdê zna siê na rzeczy)
Reconstructing HistoryNa imprezy niedatowane mo¿esz wpadaæ w szkockich strojach jak najbardziej, przy datowanych i czêsto odwzorowuj±cych dane wydarzenie lepiej mieæ jakie¶ dowody na mo¿liwo¶æ pojawienia siê tam Szkota, ale wszak byli to najmici, a s±dz±c po ikonografii czêsto mieli na obczy¼nie rodzime wyposa¿enie.
To tyle, pozdrawiam.