Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Jestem nowy, proszê o pomoc
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3
Peregrinus
Có¿, znajoma ma taki he³m... Hmmm, mo¿e to wada egzemplarza (nie znam wytwórcy tamtego) ale nosal ca³y czas siê odpina i w efekcie he³m nadaje siê tylko na ³ebkê ³ucznicz±... Zreszt± jesli os³ona nie jest zamontowana na sta³e do he³mu to nie jest to najlepsze rozwi±zanie w walce.

Pozdrawiam. Mamut.
Borg
mam kilku znajomych posiadaj±cych takie he³my...dobrze zrobiony "zamek" rozwi±zuje powy¿sze problemy...
Micha³ ¯elazo
Nie wiem jak bêdzie z Grunwaldem, bo ten he³m jest zdecydowanie wcze¶niejszy.

£ebka wzorowana na tzw. he³mie Kazimierza Wielkiego znalezionym w Sandomierzu przed wojn± jest super, ale g³ównie na czasy ostatniego króla-Piasta. Podpasuje zapewne jeszcze na koñcówkê XIV wieku, ale nie pó¼niej, chyba ¿e w naci±ganych historiach "he³m po ojcu" "z dziada pradziada", itp.

W takim he³mie na Grunwald to trochê tak, jak w tzw. klappvisierze pod ¦wiecino, czyli lepiej z go³± g³ow±. smile.gif


Pozdr.
M.
Tomasz Jesionek
Boldgrim, do zbrojników i p³atów lepiej zastosowaæ klappvisiera. Pomijaj±c ju¿ pewn± archaiczno¶æ tamtej ³ebki pod Grunwaldem o której wspomnia³ Micha³ ¯elazo, pe³na zas³ona bêdzie pewniejsz± ochron± twarzy (zw³aszcza oczu) ni¿ doczepiany nosal. Ale to zale¿y te¿ jak± formê walki preferujesz.
ciastoñ
Do podanego zestawu bêdzie odpowiedni. Na Grunwald oczywi¶cie Ciê wpuszcz± ale nie jest to he³m który by³ u¿ywany w tym okresie tak jak napisa³ to Micha³ ¯elazo i Tomek Jesionek. My¶lê ze nawet do walki turniejowej ten he³m da rade, nosal jest d³ugi i szeroki a rzadko zdarzaj± siê uderzenia typowo pionowe w t± czê¶æ he³mu. Znakomity bêdzie do wszelkiego rodzaju punktówek. Jednak na pewno do ciê¿szych staræ dru¿ynowych w nim nie wyjdziesz. Co do Grunwaldu to mo¿esz odczepiæ nosal (gorzej jak masz nitowanke- wiêcej siê natrudzisz) i ³ebka nie bêdzie siê tak rzuca³a w oczy.
hvitsverd
A ja mam pytanie z trochê innej beczki. Co s±dzicie o narêczakach wystawianych na allegro:
http://allegro.pl/item597012652_rece_plyto...ramienniki.html
Czêsto siê pojawiaj± i znajduj± nabywców. Czy mieli¶cie z nimi do czynienia, a je¶li tak, to jak spe³niaj± swoj± rolê?

Johan
Hej,

jak dla mnie to odpu¶æ sobie te naramienniki , lepiej poczekaj do³ó¿ i kup ³adniejsze . Szczelina w przedramieniu, ods³oniêty fragment rêki nad ³okciem no i "historyczno¶æ" te¿ ma wiele do ¿yczenia .

Pozdrawiam
Laser
O ile dobrze widzê, te pancerze nie chroni± bicepsów, wiêc trzeba bêdzie mieæ pod nimi kolczugê.

Poza tym kupowanie sprzêtu przez allegro jest be. Mo¿esz siê niemi³o zdziwiæ, gdy rozminiesz siê z rozmiarówk±.


EDYCJA

Oj, przyjrza³em siê bardziej i widzê wielgachn± szczelinê na karwaszu. A powy¿sze zdanie dotyczy³o sprzêtu ochronnego, ¿eby potem nie by³o.
Laukon
Witam.

Nie znalaz³em odpowiedniego tematu wiêc pytam tutaj.
Co jaki¶ czas w tematach na FREHA pojawia siê w negatywnym kontek¶cie pojêcie "rycerskie ponczo". Rozumiem, ¿e jest to szydercze okre¶lenie na okrycie wierzchnie zbroi. Czy móg³bym prosiæ o sprecyzowanie o czym dok³adnie mowa? Najlepsze by by³o jakie¶ zdjêcie takiego wynalazku abym w przysz³o¶ci nie zaliczy³ odtwórczej gafy.

pozdrawiam
Laukon
Fionn
w skrócie rycerskie poncho to kawa³ prostok±tnej, jednowarstwowej szmaty lnianej/bawe³nianej/ we³nianej z wyciêciem na g³owê bez kszta³tu, dopasowania do cia³a, s³owem ogólnie bez kroju, które to jest imitacj± dobrze skrojonego bogato wyszywanego, jedwabnego tabardu.
Laukon
Czyta³em ju¿ ten temat ale dziêkuje za link. Na razie kompletujê wiedzê ale muszê j± jeszcze usystematyzowaæ.
czy okrycie przedstawione na poni¿szym zdjêciu to owe "poncho"?


pozdrawiam
Laukon
Indar
Wyobra¿ sobie koc z rozciêciem na g³owê, spiêty paskiem. Owe ponczo to w³a¶nie co¶ takiego, zazwyczaj we³niane ale bywa te¿ drelichowe.
Laukon
Ju¿ wiem o co chodzi. Dziêki.

ps. Skoro ju¿ napisa³em posta to spytam przy okazji: jak mo¿na nazwaæ to okrycie ze zdjêcia powy¿ej? Jaka?

z góry dziêkuje i pozdrawiam
Laukon
Laser
Generalnie chyba wszystko co siê zak³ada na zbrojê i jest w miarê obcis³e mo¿na nazwaæ jak±. Je¶li siê mylê to proszê o korektê.
Kszysz
tabard, wappenrock?
Borg
Lata temu rycerskie ponczo by³o noszone przez cywilów wprost na bia³ej jak ¶nieg koszuli :D Teraz ogranicza siê to do tego o czym pisa³ Fionn.
Co do tabardu, jak mnie pamiêæ nie myli to on ma jeszcze takie skrzyde³kowate rêkawki i to ogólnie czasy raczej pogrunwaldzkie. Wappenrock nie wiem czy nie jest okre¶leniem mocno ogólnym, bez sprecyzowania wykroju smile.gif
Pozdrawiam
Wotawa
Jak zwykle w przypadku odzienia terminologia jest do pewnego stopnia uznaniowa. Kontekst znaczeniowy ró¿nych okre¶leñ bywa zmienny w czasie i przestrzeni.

CYTAT
Generalnie chyba wszystko co siê zak³ada na zbrojê i jest w miarê obcis³e mo¿na nazwaæ jak±. Je¶li siê mylê to proszê o korektê.
I jest to chyba najsensowniejsze podej¶cie. Warto podkre¶liæ dopasowanie w talii.

Wapenrok, czyli waffenrock -po prostu szata bojowa. W zasadzie mo¿na tak nazwaæ i tabrad (popularnie z przek±sem przezywany "muszkieterk±").

Co ciekawsze tabardem nazywa siê tak¿e ubiór cywilny, I to nie byle jaki., bo m.in. reprezentacyjny, uniwersytecki. Obowi±zek uzywania tabardu pojawi³ siê np. na Uniwersytecie Jagielloñskim w 1429 roku (I. Turnau S³ownik ubiorów, Warszawa 1999, s. 184).
Gruber
Witam!
Jestem zupe³nie nowy w temacie odtwarzania historii ale bardzo mnie to zainteresowa³o. Bardzo chcia³bym wzi±æ udzia³ w Grunwaldzie ale niestety nie mam zupe³nie nic. I dlatego zwracam siê do Was z pytaniem o to co potrzebne jest jako sprzêt (zaczepne i ochronne uzbrojenie jak i inne rzeczy) aby wzi±æ udzia³ w Grunwaldzie, gdzie kupiæ ten sprzêt aby by³ historycznie odpowiedni i dobrej jako¶ci (kontakty do wykonawców albo linki do stron/sklepów). Bardzo dziêkuje za Wasz± pomoc i wyrozumia³o¶æ dla kogo¶ totalnie nowego.
Odno¶nie Grunwaldu chcia³bym równie¿ siê zapytaæ czy jest mo¿liwo¶æ brania w nim udzia³u jako osoba indywidualna, nie jako cz³onek bractwa albo grupy zorganizowanej.
Dziêkujê za czas mi po¶wiêcony i pomoc udzielon±!
Gruber
Rudy z Krasnosielca
Z uzbrojenia to wczesna zbroja p³ytowa, ale najlepiej kirys kryty (ew. p³aty) i reszta zbrojnikowa.
He³m klappvisier, psi pysk lub kapalin z podbródkiem. Pod zbroje przeszywanica.
Tarcza trójk±tna lub pawê¿, do tego miecz, kord, tasak czy co¶ w tym stylu.
A informacji o rzemie¶lnikach poszukaj na www.bagritton.pl
Najlepiej je¶li nale¿a³by¶ do bractwa, ale mo¿e indywidualnie zosta³by¶ dopuszczony (choæ w±tpiê)
Gruber
Dziêkujê za odpowied¼. A je¿eli chodzi o tych rzemie¶lników to czy macie mo¿e jakich¶ sprawdzonych na ten okres (Grunwald), których by¶cie polecili? I czy znacie mo¿e jakie¶ bractwo/grupê w Lublinie, która zajmuje siê tym okresem?
MagicWojtek
z rzemie¶lników
zbroje itp...Hefajsto
przeszywanice,tarcze- MEDIEVAL MARKET - SPES
miecze - Szymon Chlebowski, Miecze.com
Wotawa
Je¶li chodzi o osoby nie znaj±ce do tej pory realiów tego rodzaju sportu:

Przede wszystkim pamiêtaæ nale¿y o chor±gwiach inscenizacyjnych. I taniej i bezpieczniej, za¶ wiele mo¿na siê nauczyæ na przysz³o¶æ. W tzw. "lekkiej" chor±gwi ³atwiej zebraæ poprawne uzbrojenie. Jest go mniej, jest l¿ejsze, mo¿na w tym czasie dopracowaæ inny ekwipunek i stroje.
Koszt zbroi do walki w pe³nym kontakcie jest do¶æ potê¿ny, zas o tej porze roku trudno znale¼æ rzemie¶lnika który zrobi³by na lipiec 2010 "pe³n± zbroje p³ytow±". A jeszcze warto by w tym poæwiczyæ.

Na stronie imprezy jest wykaz chor±gwi, oraz kontakty do dowódców. Najrozs±dniej odezwaæ siê do dowódcy oddzia³u. Oczywi¶cie mo¿na byæ osob± indywidualn±, sporo takich bierze udzia³.

http://www.grunwald1410.pl/index.php?art=10002

Chor±gwie lekkie i "strzelcze"w roku 2009, za w/w stron± :



Alianci:

£ucznicy - Jacek ¦wiêtnicki
tel. kom. 0 - 507 133 383 e-mail: tyel@gazeta.pl

Chor±giew Ziemii £êczyckiej "Lekka II" (drzewce, strzelcy, pawê¿e) - Micha³ Wojtysiak
tel. kom 0 503 876 387 e-mail: justyciarius@wp.pl

Inscenizacyjna "Lekka I" (drzewce, strzelcy, pawê¿e) - Tomasz Zieliñski "Villentr"
tel. kom 0 600 335 760 e-mail: villentr@poczta.fm




Krzy¿acy:

Inscenizacyjna "Lekka I" (drzewce, strzelcy, pawê¿e) - Marcin Surdel "Druid"
tel. kom. 0 507 089 743 e-mail: marcin_surdel@o2.pl

Inscenizacyjna "Lekka II" (drzewce, strzelcy, pawê¿e) - Marcin Zieliñski "Spadi"

Inscenizacyjna "Lekka III" (walcz±cy z konnymi, drzewce, strzelcy, pawê¿e) -dawni strzelcy - Marek Wierzbowski
tel. kom. 0 600 021 087 e-mail: illderan@yahoo.com

£ucznicy - Ma³gorzata Falkowska "Fargo"
tel. kom. 0 503 692 972 e-mail: fargo@autograf.pl
Gruber
Bardzo dziêkujê za pomoc. Postaram siê zd±¿yæ na 2010 rok a jak nie to mo¿e na 2011. A jaki jest mniej wiêcej koszt takiego pe³nego sprzêtu (czy cywilny te¿ jest potrzebny?)?
Yogesh
CYTAT(Gruber @ 22:10 10.12.2009) *
Bardzo dziêkujê za pomoc. Postaram siê zd±¿yæ na 2010 rok a jak nie to mo¿e na 2011. A jaki jest mniej wiêcej koszt takiego pe³nego sprzêtu (czy cywilny te¿ jest potrzebny?)?


Witam

Strój cywilny to podstawa i to od niego powinno siê zacz±æ.
Grunwald sam w sobie jest imprez± kojarzon± g³ównie z najwiêksz± inscenizacj± ¶redniowiecznej bitwy na terenie Polski. Jednak wiedz, i¿ wiele osób jedzie tam tylko w cywilnym i w niej udzia³u nie bior±. Mo¿na tam naprawdê ciekawie spêdziæ czas bez bojowego.

Dodatkowo kiepskawo raczej mieæ ca³y bojowy, a pó¼niej kryæ siê po namiotach. smile.gif
Na pocz±tek zgodnie z tym co Wotawa napisa³, a tak¿e z tym co w wielu tematach na Fresze jest napisane, musia³by¶ zdecydowaæ siê jak majêtn± osobê chcesz odtwarzaæ, bo np. proponowany Tobie klappvisier nie pasuje do wszystkiego. crazy.gif

Pozdrawiam!
Rudy z Krasnosielca
Koszt sprzêtu bojowego to conajmniej 2000 z³, ale czê¶æ uzbrojenia (tarcza, zbrojniki) mo¿esz wykonaæ sam.
Gruber
To jak wygl±da mniej wiêcej strój cywilny krzy¿aka?
Viator
Gruberze, widzê ¿e naprawdê jeste¶ jeszcze "zielony".
Poczytaj na pocz±tek Regulamin, a unikniesz wielu niepotrzebnych stresów, OK?

Primo, najpierw siê szuka w tym, co juz napisane na forum (przycisk Szukaj), a pyta dopiero jak siê czego¶ nie znajdzie. Niestety, trzeba mieæ sporo czasu ¿eby przeszukaæ w ten sposób Frehê czy nawet przeczytaæ podstawowe tematy, które maj± juz po kilkadziesi±t stron. Ale na to nie ma rady.

Secundo, Krzy¿ak to zakonnik wiêc nie szukaj stroju pod has³em "cywilny" tylko zakonny a konkretnie masz znale¼æ strój krzy¿acki, i to w okresie oko³ogrunwaldzkim a nie np. w Ziemi ¦wiêtej. Trochê siê musisz opatrzeæ i zacz±æ orientowaæ w zasobach Frehy zanim bêdziesz wiedzia³ czego masz szukaæ. Nikt Ci takiego kompendium na tacy nie poda. A tym bardziej tutaj, bo znajdujemy siê w dziale "Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne" a nie "Ubiór".

Najsensowniej to spytaj nie na forum, ale bezpo¶rednio kogo¶, kto prowadzi jakie¶ bractwo czy chor±giew Krzy¿aków np. Grzegorza Bednarza "Birke" z Komturii Gdañskiej (mogê Ci podaæ e-mail do niego) czy Dariusza Kujawskiego z Komturii Nidzickiej (przez PW czyli prywatn± wiadomo¶æ; nick na Freha: Kujawski), mo¿esz te¿ poszukaæ innych gdzie Ci bêdzie bli¿ej, i ich pytaj. Na pewno Ciê najlepiej pokieruj±.
EO
CYTAT(Rudy z Krasnosielca @ 12:33 11.12.2009) *
Koszt sprzêtu bojowego to conajmniej 2000 z³, ale czê¶æ uzbrojenia (tarcza, zbrojniki) mo¿esz wykonaæ sam.


Ja bardzo proszê takich herezji nie opowiadaæ.

Po pierwsze, za 2tys. mozna kupiæ sobie, powiedzmy, he³m i rêkawice - zak³adaj±c, ¿e s± to rzeczy faktycznie ³adne i dobrze zrobione (nie mówiê tu przy tym o sprê¿ynówkach czy he³mach z jednego kawa³ka, ¿eby nie by³o - normalna blacha konstrukcyjna i spawany dzwon he³mu). No, mo¿e starczy jeszcze na ¶redniej klasy miecz, jak siê dobre ceny utarguje.

Po drugie, prze¶wiadczenie, ¿e zbrojniki mo¿na zrobiæ samemu, jest s³uszne, owszem, pod warunkiem, ¿e ma siê dostêp do warsztatu wyposa¿onego w szlifierki, wiertarkê (najlepiej sto³ow±), co¶ a la kowad³o, kszta³tki do profilowania, papiery ¶cierne ró¿nej gradacji, porz±dne m³otki i tak dalej.

Ustalmy jedno - proste paski blachy przynitowane do kawa³ka skóry z wojskowym trokiem to nie zbrojniki, tylko pomroczna tandeta.
Gruber
Bardzo dziêkuje za pomoc! Postaram siê wiêcej dowiedzieæ na temat tego stroju i na przysz³o¶æ bêdê pamiêtaæ aby poszukaæ w tematach ju¿ istniej±cych. smile.gif
Viator
Tia... Na Targowisku Frehy, Allegro itp. MO¯NA znale¼æ jeszce wci±¿ rzeczy u¿ywane i nienajultra¶niejsze ale w miarê tanie, jak siê trafi ¿e siê komu¶ spieszy ¿eby sprzedaæ. Byæ mo¿e da³oby siê kupuj±c w ten sposób tylko ¿elastwo a szyj±c ciuchy bojowe i cywilne samemu, skompletowaæ za jakie¶ - no mo¿e nie 2 ale 3-4 tysi±ce z³ - nienajlepszy ale zno¶ny na pocz±tek zestaw. Tylko ¿e mówimy o okazjach, które siê zdarzaj±, a nie o rzeczach, które s± "w ci±g³ej sprzeda¿y". A takie okazje to trafiaj± siê raz na dwa-trzy lata i nie tylko Ty na nie czyhasz. W ten sposób móg³by¶ siê wyposa¿aæ, gdyby Ci nie zale¿a³o na czasie i chcia³by¶ siê wyszykowaæ na 2015 rok powiedzmy.

No a i tak pierwszy rok to musi byæ d³ubanie w ¼ró³ach - zabytkach i ikonografii, czytanie dyskusji na Freha i zapoznawanie siê z rzemie¶lnikami i ich wyrobami, ¿eby mieæ pojêcie, które buty warto kupiæ nawet za 300 z³, a których nie warto nawet za 50. A i ¿eby siê obszyæ w komplet przeszywek, bieliznê, dublet, robe, itepe itede potrzebujesz wielu miesiêcy szukania ¼róde³ i wielu miesiêcu szycia.

Np. polecony Ci przed chwil± Medieval Market SPES (przeszywki, tarcze) jest jednym z lepszych ale i jednym z dro¿szych miejsc. Popytaj u Glinianowiczów albo w Aketonie. I tak dalej...

A poza tym Grunwald to jest inscenizacja w sensie taktyczno-operacyjnym - znany jest przebieg etapów bitwy - ale poszczególne pojedynki nie s± re¿yserowane i jesli nie chcesz mieæ po³amanych ko¶ci to nie mo¿esz i¶æ tam prosto z ulicy jak zauwa¿y³ Wotawa. A trening to kolejne d³ugie miesi±ce.

Generalnie: poczytaj dok³adnie i przetraw sobie, Gruberze, to, co poprzednicy Ci ju¿ napisali. Masz tam prawie wszystko czego na pocz±tek potrzebujesz.
EO
CYTAT(Viator @ 15:31 11.12.2009) *
A poza tym Grunwald to jest inscenizacja w sensie taktyczno-operacyjnym - znany jest przebieg etapów bitwy - ale poszczególne pojedynki nie s± re¿yserowane i jesli nie chcesz mieæ po³amanych ko¶ci to nie mo¿esz i¶æ tam prosto z ulicy jak zauwa¿y³ Wotawa. A trening to kolejne d³ugie miesi±ce.


No akurat na Grunwald to mo¿e prosto z ulicy, a trenowaæ to powinien chyba stanie w upale, bo ¿adne inne umiejêtno¶ci nie s± tam specjalnie potrzebne.
Rudy z Krasnosielca
No tak prosto to niezupe³nie, nie ka¿dy chodzi w zbroi po ulicy :-)
Ale tak na powa¿nie:
1.Kup lub zrób sobie strój cywilny.
2.Poszukaj bractwa w twojej okolicy.
3.Wst±p do niego.
4.Skompletuj resztê ekwipunku.
5.Wybierz broñ, jakiej bêdziesz u¿ywa³ i trenuj walkê, ¿eby¶ nie dosta³ po 5 minutach.
Gruber
Bardzo dziêkuje za Wasz± pomoc. Postaram siê skompletowaæ strój "cywilny" Krzy¿aka i znale¼æ jakie¶ bractwo w Lublinie (mo¿e kto¶ zna jakie¶ tka przy okazji?).
Laser
No fakt, za 2k to porz±dnego sprzêtu nie kupisz. Dobra rada: uzbieraj nieco wiêcej i kup co¶ z wy¿szej pó³ki, co jest sprawdzone i bêdzie dobrze Ci s³u¿y³o przez kilka lat. Inaczej bêdziesz siê tylko wnerwia³, ¿e to lu¼ne, tamto nie pasuje, tu siê blokuje, tam siê co¶ urwa³o. Wszystkie potrzebne adresy znajdziesz tutaj na forum. Czytaj i pytaj (w takiej kolejno¶ci).
Viator
Nic dodaæ, nic uj±æ. Ja te¿ ju¿ pisa³em ¿e wszystko w³a¶ciwie zosta³o Ci pokazane... wiesz co to jest Bagriton? Tam mo¿esz znale¼æ bractwa po lokalizacji, datowaniu... A jak nie wiesz to wpisz w wyszukiwarkê "Roberta Bagrita" i znajdziesz albo poszukaj w dziale Linkowisko tutaj na Freha. Albo poszukaj pod has³em "Lublin" czy "W Lublinie" w Kalendarium, a wówczas trafisz na przyk³ad na w±tek o Turnieju o Li¶æ Srebrnego Drzewa, a tam spróbuj zobaczyæ kto napisa³ pierwszy post, kto by³ organizatorem, kto z pisz±cych ma pod avatarem (to ten rysuneczek albo zdjêcie pod nickiem) podane "Sk±d: Lublin" itd... czy naprawdê absolutnie wszystko musisz mieæ podane na talerzu?
Gruber
Tak jest wygodniej. A tak na serio to pytam bo mo¿e przypadkiem kto¶ wie - Qui rogat, non errat.
I jeszcze raz dziêkuje za cierpliwo¶æ, wyrozumia³o¶æ i udzielon± pomoc.
Viator
CYTAT
Tak jest wygodniej.
Tyle to i ja wiem smile.gif Ale dlatego w³a¶nie jest wybitnie nieregulaminowo. I jest to - stety czy niestety - têpione przez Szar± Radê a¿ do skasowania Twoich postów i czasowego zablokowania Twojego pisade³ka w³±cznie, wiêc lepiej siê wygodnictwem za bardzo tutaj nie zas³aniaj bo ono kiepsko Ciê chroni. Zapewniam Ciê zreszt± ¿e jak na pocz±tkuj±cego to dosta³e¶ bardzo du¿o dobrych rad i zosta³e¶ potraktowany bardzo cierpliwie; nie ka¿dy moderator po¶wiêca tyle czasu zadeklarowanym wa³koniom icon_wink.gif
Dobra, do¶æ tej dyskusji.
Karol
Witam!

Istnieje co prawda w tym dziale temat "Tasaki i kordy" ale nie chcê za¶miecaæ merytorycznej dyskusji moim indolentnym pytaniem. Chcia³bym mianowicie sprawiæ sobie, na tegoroczny Grunwald, kord. Na stronie Szymona Chlebowskiego znalaz³em bardzo ³adny egzemplarz, trochê drogi ale s±dz±c ze zdjêæ, solidnie wykonany. Oto link do zdjêcia tej broni:

http://www.szymonchlebowski.pl/zdjecia/img_1359_resize.jpg

Wed³ug opisu pana Szymona jest to replika kordu z Muzeum Archeologicznego we Wroc³awiu. Czy kto¶ wie, jak datowany jest ten kord? Niepokoi mnie ta "wypustka" wychodz±ca z jelca (zabijcie mnie ¶miechem ale nie wiem jak to siê nazywa;). Czy to nie jest wynalazek z drugiej po³owy XV wieku? Czy mo¿e jednak nada siê na Grunwald. I jeszcze jedno: z opisu na stronie wynika, ¿e jest to broñ obosieczna. Zawsze wydawa³o mi siê, ¿e kordy s± jednosieczne. Czy s± znane jakie¶ odstêpstwa od tej regu³y?

Z góry dziêkujê za pomoc.

Pozdrawiam
Nikodem
Nie jestem w tym momencie w stanie udzieliæ pe³nej odpowiedzi, ale dodam tylko ¿e ten wypustek nazywa siê gwo¼dziem (niem. Nagel).
robert w. Wielki
Podobne kordy znajdujemy w ikonoografii z przed po³owy piêtnastki, ale na grunwald nie bardzo.
Karol
CYTAT(robert w. Wielki @ 21:14 21.12.2009) *
Podobne kordy znajdujemy w ikonoografii z przed po³owy piêtnastki, ale na grunwald nie bardzo.



http://www.freha.pl/index.php?act=attach&a...ost&id=6112

- zwróæ proszê uwagê na kord po prawej. U¿ywany przez wojska husyckie, wiêc ju¿ ca³kiem blisko. Ale wci±¿ nie mogê znale¼æ podobnego na okres grunwaldzki.
Borg
Ten konkretnie to II po³owa XV wieku. Jeden z kilku w tym kraju kordów obosiecznych.
Ten który pokaza³e¶ jako husycki to okaz z D±brówna, daleko mu do husytyzmu, zarówno obszarowo jak i chronologicznie. Ten po lewej t typ morawski, chronologicznie j.w.

Ogólnie wiêkszo¶æ tych zaawansowanych, ³adnych kordów to koniec XV a nawet XVI.
Na pocz±tek XV wieku jak ju¿ co du¿y nó¿.
Karol
CYTAT(Borg @ 00:02 22.12.2009) *
Ten konkretnie to II po³owa XV wieku. Jeden z kilku w tym kraju kordów obosiecznych.

Ogólnie wiêkszo¶æ tych zaawansowanych, ³adnych kordów to koniec XV a nawet XVI.
Na pocz±tek XV wieku jak ju¿ co du¿y nó¿.


Szkoda:( Ale dziêkujê za odzew.
Laukon
Witam serdecznie.

Mam takie szybkie pytanie o typologiê tego miecza:
LINK

Jaki to jest typ? Xa wg. Oakeshotta?

z góry dziêkuje i pozdrawiam
Laukon
Folderon
Te¿ witam.
Jak to jest z turniejami - czy to ustawione walki, czy zupe³nie na ¿ywio³ ?
Pytam, bo nie wiem - ale trudno mi my¶leæ ¿e doro¶li ludzie naprawdê siê ok³adaj± mieczami im toporami ryzykuj±c ¶mieræ lub kalectwo
Blackclav
Witam

co do turniejów, to one nie s± ustawiane tylko walka jest naprawdê, trudno zrobiæ ustawiany turniej je¶li zazwyczaj s± w nich do wygrania nagrody, walcz±cy mieli by graæ w marynarzyka, albo wyci±gali patyczki i ten który by przegra³ to mia³by siê wy³o¿yæ podczas turnieju ? trochê to dziwne by by³o , nie s±dzisz ?

do turniejów zg³aszaj± siê osoby które dobrze pos³uguj± siê broni± i dobrze walcz±. A w ka¿dej dyscyplinie sportu mo¿esz zostaæ kalek± lub co najgorsze straciæ ¿ycie
robert w. Wielki
Walka turniejowa toczy siê w ramach regu³ przyjêtych przez obie rywalizuj±ce strony, podobnie jak w ka¿dym innym sporcie walki-wiêc to nie do koñca tak "ca³kiem na ¿ywio³".
A mo¿e to byæ niebezpieczne...pi³ka no¿na te¿ jest smile.gif
Z reszt± po co¶ siê te zbroje nosi ;)
Viator
Folderonie, naprawdê je¶li poszuka³by¶ trochê w istniej±cych w±tkach, tak jak Ci ju¿ pisa³em, zorientowa³by¶ siê jakie organizacyjne i techniczne ¶rodki BHP stosuje siê w Ruchu aby walki by³y bezpieczne. Poniewa¿ jeste¶ "zielony" wy³uszczê Ci tu ³opatologicznie schemat tego, czego powiniene¶ szukaæ i jakie to bywaj± zasady.

Generalnie nale¿± do nich:
a - wymogi dotycz±ce minimalnego uzbrojenia ochronnego przy walce nieinscenizowanej - turniejowej, zarówno pojedynkowej jak i grupowej tzn. buhurcie, oraz przy "masowej" inscenizacji tzw. walnej bitwie (os³ona g³owy, szyi, d³oni, kolan i ³okci, wymogi dotycz±ce przeszywanic, elementów kolczych, czasem zalecenia dotycz±ce stosowania suspensorów itp. os³on ukrytych pod strojem je¶li w odtwarzanym okresie nie istnia³y odpowiednie os³ony a s± one niezbêdne z uwagi na bezpieczeñstwo);
b - ograniczenie rodzaju broni zaczepnej (zakaz wnoszenia i u¿ywania broni z grupy cepów bojowych czyli broni z bijakiem po³±czonym z rêkoje¶ci± ³añcuchem a nie sztywno, ograniczenie wagi toporów, d³ugo¶ci toporzysk i w³óczni, narzucenie minimalnego stopnia zatêpienia "ostrza" broni siecznej i sztychu broni kolnej i sieczno-kolnej, konieczno¶æ od³o¿enia przed wyj¶ciem do bitwy wszelkiej ostrej broni czy narzêdzi typu nó¿ obozowy przy pasku, itp.);
c - wymóg odbycia specjalnych æwiczeñ zgrywaj±cych przed inscenizacj± dla osób chc±cych u¿ywaæ szczególnie potencjalnie niebezpiecznych rodzajów broni, zw³aszcza kolnych broni drzewcowych (tak by³o równie¿ w tym roku pod Grunwaldem);
d - ograniczenie technik stosowanych przy walce nawet bezpieczn± broni± (np. generalny zakaz sztychowania czyli pchniêæ w³óczni± czy mieczem, zakaz uderzania kantem tarczy, itp.);
e - ograniczenia pola trafienia (wy³±czenie pewnych stref cia³a z atakowania) poprzez niezaliczanie takiego trafienia albo wrêcz dyskwalifikacjê zawodnika za wykonanie takiego trafienia (np. w twarz przy otwartych he³mach);
f - inne ograniczenia zw³aszcza zachowañ niebezpiecznych i niesportowych (np. atakowania od ty³u, atakowania le¿±cego czy poddaj±cego siê przeciwnika itp.);
g - szczegó³owa kontrola ze strony organizatorów polegaj±ca na niedopuszczaniu osób nie spe³niaj±cych wymogów co do uzbrojenia ochronnego (a) i broni zaczepnej (b) lub osób niezarejestrowanych lub które nie odby³y wymaganych æwiczeñ ( c ) i oczywi¶cie osób pozostaj±cych pod wp³ywem alkoholu, narkotyków itp., a podczas trwania walk - eliminowanie przez sêdziów tych zawodników, którzy nie przestrzegaj± ograniczeñ dotycz±cych techniki walki (d), pola trafieñ (e) i innych zakazów (f) lub zachowuj±cych siê agresywnie, obscenicznie itd. i nie reaguj±cych na upomnienia sêdziów.

Powy¿sza lista jest oczywi¶cie pogl±dowa, nie enumeratywna.

Uwaga: zestaw konkretnych wymagañ dotyczy konkretnego turnieju i jest ustalany indywidualnie przez organizatorów, nie ma tu jakiego¶ normatywu - np. generalnie im ostrzejsze wymogi co do uzbrojenia ochronnego tym l¿ejsze mog± byæ ograniczenia co do technik czy pola trafienia. Zasady mog± bardzo odbiegaæ od powy¿szych - np. w buhurtach czasem w ogóle nie punktuje siê trafieñ tylko liczy siê przewrócenie przeciwnika. Tak ¿e jeszcze raz powtórzê: musisz przegl±daæ w Kalendarium w±tki po¶wiêcone poszczególnym imprezom i odszukiwaæ w nich posty dotycz±ce regulaminów i zasad, ¿eby po przejrzeniu powiedzmy 50 czy 60 w±tków wyrobiæ sobie jakie¶ zdanie w tym temacie - nie przeskoczysz tego.
MW-750
Pro¶ba o szybk± pomoc w sprawie broni drzewcowej. Zaczynam kompletowanie wyposa¿enia na II po³.XV wieku. Aktualnie posiadam berdysz? o takim wygl±dzie
https://picasaweb.google.com/lh/photo/T24q_...feat=directlink
Nie jestem pewien czy na interesuj±cy mnie okres taki berdysz? by³ by odpowiedni. Stad moje pytanie: czy zmieniaæ go na taki http://allegro.pl/bron-dzewcowa-krzyzacka-i1972502141.html (czy nie bêdzie on za stary?) lub taki http://allegro.pl/halabarda-rycerz-bron-bi...1956678780.html (czy ten nie bêdzie za pó¼ny?) a mo¿e zostawiæ obecny. Je¿eli obecny to czy nie trzeba by go jako¶ poprawiæ? Pro¶ba o szybk± pomoc z tego powodu ¿e aukcje tamtych berdyszy (o ile tak siê one nazywaj±) wkrótce siê koñcz±.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.