Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Mediolanki i zbroje gotyckie.
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2
Borg
tyle ze one, jak wiem, pojawiaja sie okolo 1470/75, a modne i "popularne" staja sie dopiero z biegem czasu
te wszystkie slicznotki znane z muzeuw to raczej lata 80, 90te XV wieku, a nawet poczatek XVI
..:: Grigorij ::..
Mhhm ... no wiêc mo¿e kto¶ podrzuci jaki¶ obraz tego co by³o u¿ywane przez rycerstwo konne w czasie wojny 13-letniej ... wychodzi na to, ¿e bêde musia³ nieco zmodyfikowaæ swój ¶wiatopogl±d ...
Borg
w zalaczniku obrazek z 1453, po za tym napiersniki skrzyncowe jak u Jana Kota z Debna...
Ogolnie raczej prostsze formy, czesciej widoczne wsord rekonstruktorow grunwaldu (np napiersniki biale) niz gotyki wlasnie
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Zobacz O³tarz Baranka Mistycznego van Eyckowski, tam s± je¼d¼cy w odpowiednim osprzêcie. Pozdrawiam
Gwyn
robert w. Wielki
Borg sk±d pochodzi obrazek,oraz czyjego autorstwa jest to cudeñko(obraz?);
masz mo¿e w formie elektronicznej wizerunek Jana z Dêbna?-bardzo proszê!

Gwyn,orientujesz siê do kiedy móg³ byæ standardowo u¿ywany napier¶nik ala Van Eyck,o którym wy¿ej,by³o?-bo je¶li mnie pamiêæ nie myli,ów o³tarz pochodzi z ok 1440,?
pozdrawiam,czekam na odzew..!
Borg
Uzbrojenie w Polsce ¶edniowiecznej 1450-1500, red A.Nowakowski, Toruñ 1998
stad pochodzi ten obrazek a przedstawia sw Jerzego, jest to miedzioryt ze zbiorow lwowskich, tyle wiem
a w zalaczniku Jan Kot z 1454, polecam równie¿ Jakuba Ro¿ena h Gryf lub Jana z Grabowa
robert w. Wielki
Jana z Garbowa znam...³adne ufo na g³owie icon_mrgreen.gif
Ale Ro¿ena?-pierwsze s³ysze..chêtnie bym zobaczy³... aniol.gif
Tomasz Rajtar
CYTAT("robert w. Wielki")
Gwyn,orientujesz siê do kiedy móg³ byæ standardowo u¿ywany napier¶nik ala Van Eyck,o którym wy¿ej,by³o?-bo je¶li mnie pamiêæ nie myli,ów o³tarz pochodzi z ok 1440,?
pozdrawiam,czekam na odzew..!


O³tarz braci van Eyck powstawa³ w latach 1427-32.

W Niemczech i okolicach napier¶niki skrzyñcowe pojawiaj± siê oko³o 1420 (najwcze¶niejsza obecnie znana mi ikonografia - 1418), wystêpuj± w przedstawieniach do lat 40-tych w³±cznie. Po 1450 nie spotka³em siê.

W Polsce - wspomniany Jakub Ro¿en widnieje na tryptyku z Jurkowa datowanym na 1440-46, wcze¶niejszych przedstawieñ z naszych terenów na t± chwilê nie kojarzê. "Skrzynki" maj± siê dobrze jeszcze i po po³owie wieku:
- tryptyk dominikañski w Krakowie 1460-70,
- ¶w. Jerzy z tryptyku ¶w. Trójcy (¶wiêtokrzyskiego) 1467.

W/g A. Nowakowskiego Jan Kot z Dêbna pokazany przez Borga ma na sobie gansenbrust ("kirys z mocno wybrzuszon± czê¶ci± doln±") a nie kastenbrust.

-
Owen
Hej
Skoro zeszło na skrzyńcowe formy... ;)


"W Niemczech i okolicach napierśniki skrzyńcowe pojawiają się około 1420 (najwcześniejsza obecnie znana mi ikonografia - 1418), występują w przedstawieniach do lat 40-tych włącznie. Po 1450 nie spotkałem się."

Dolny Śląsk ciężko oczywiście zaliczyć do ziem polskich w późnym średniowieczu, ale był to pewien pomost cywilizacyjny. Co myślicie o tym ładnym nagrobku Piasta Wacława I legnickiego??
Kębłowski datuje go na ok 1420, a ja się niespotkałem w publikacjach z jakimś sprecyzowaniem. Choć mam pewne wątpliwości bo to jednak dosyć wcześnie.

http://img490.imageshack.us/my.php?image=w...legnickiak4.jpg

Pozdrawiam
Borg
http://www.wga.hu/art/m/multsche/wurzach/2pilate2.jpg
analogia z 1437 jak co
rekawice tego typu juz sie pojawiaja dosc powszechnie w tych latach, napiersnik i tak byl rzadkoscia raczej wiec ciezko, ale nie wykluczalbym, 1420 zaczyna sie ladny mlyn w "zbrojeniowce"

z drugiej strony za 1 polskie przestawienie zbroi bialej uwaza sie Wierzbiete i to duzo pozniej, kwestia czy ¦l±sk jest brany pod uwage w tym...

Nie obiecuje ze szybko ale zapytam pania dr od nagrobkow na historii sztuki
Tomasz Rajtar
CYTAT("Owen")
Co myślicie o tym ładnym nagrobku Piasta Wacława I legnickiego??
Kępłowski datuje go na ok 1420, a ja się niespotkałem w publikacjach z jakimś sprecyzowaniem. Choć mam pewne wątpliwości bo to jednak dosyć wcześnie.


Ano faktycznie niezła "zagwozdka".

W "Uzbrojeniu w Polsce średniowiecznej 1450-1500" ten nagrobek jest datowany na drugą połowę XV wieku. Co z kolei wydaje się dziwne, jeśli spojrzymy na małżonkę księcia. Ale może ten nagrobek został złożony z dwóch rzeźb wykonanych w różnym okresie. Ciężko znaleźć inne wytłumaczenie dla tak dużej rozbieżności między postaciami, nawet biorąc pod uwagę specyfikę lokalnej mody - w Legendzie Św. Jadwigi z około 1420 roku stroje cywilne wydają się być "zapóźnione" (tyle, że tu mogło mieć wpływ jeszcze inne zjawisko - korzystanie przy tworzeniu iluminacji ze starszej wersji Legendy).

A do tego wszystkiego "skrzyńcowość" napierśnika jest na tym przedstawieniu... dyskusyjna?

-
..:: Grigorij ::..
Znalaz³em w pewnym angielskim serwisie nie lada cacko (zamieszczam w za³±cznikach). Nie powiem, na mnie robi wra¿enie ... ale zastanawia mnie czy a¿ tak bogate egzemplarze by³y u¿ywane na codzieñ, nawet przez najbogatszych czy tylko paradnie i od ¶wiêta? Jakbym zaposiada³ takie cacko to chyba bym nie u¿ywa³ ¿eby siê przypadkiem nie uszkodzi³o ... tongue.gif
Tomasz Rajtar
"Zbroja-graal" niemal ka¿dego "nowego" w tym sporcie... icon_wink.gif

Orygina³ do obejrzenia w Rüstkammer we Wiedniu: http://www.wolna.kompania.freshsite.pl/cas.../show.php?nr=48

Czy kto¶ u¿ywa³ czego¶ takiego w walce? Ten egzemplarz nale¿a³ do Arcyksiêcia Tyrolu. Grot czy ostrze raczej tej zbroi nie drasnê³o... W ka¿dym b±d¼ razie ja niczego takiego nie zauwa¿y³em, ale przyznajê, ¿e nie by³em w tym muzeum w pe³ni w³adz umys³owych icon_wink.gif

Ogólnie wypada przyj±æ, ¿e persony które by³o staæ na takie zabawki, w byle czym siê nie pokazywa³y. Niewa¿ne czy chodzi³o o paradê, turniej czy bitwê. Do ca³ego stanu rycerskiego mo¿na przypisaæ zasadê "wystêpujê tak bogato jak tylko mnie na to staæ" (albo i czasem nawet nie staæ).

Egzemplarze podobnego uzbrojenia, znane z ikonografii, które mo¿na podci±gn±æ pod "bojowe", czasem wygl±daj± wcale nie gorzej od sprzêtu Arcyksiêcia. Wystarczy przypomnieæ sobie np. postaæ ¶pi±cego zbrojnego z mariackiego o³tarza Wita Stwosza.

-
Marcin Glinianowicz
...a ze znalezisk archeologicznych warto wspomnieæ o podobnych stylistycznie fragmentach zbroi z ruin siedziby szlacheckiej (nie by³ to jaki¶ "wielki" i wybitnie znamienity mo¿ny) w Spytkowicach

Nikodem
CYTAT(Marcin Glinianowicz @ 00:10 01.04.2007) *
...a ze znalezisk archeologicznych warto wspomnieæ o podobnych stylistycznie fragmentach zbroi z ruin siedziby szlacheckiej (nie by³ to jaki¶ "wielki" i wybitnie znamienity mo¿ny) w Spytkowicach


Gdzie mo¿na znale¼æ zdjêcia/rysunki/opisy wspomnianego przez Ciebie znaleziska?

A ponadto - jak w Europie uk³ada³ siê maksymalny zasiêg wystêpowania zbroi mediolañskiej i gotyckiej (w³±cznie z podzia³em na Tyrolski (o ile dobrze rozumuje to jest to gotyk z wp³ywami w³oskimi np. na kszta³t naramienników) i "Normalny").

No i dodatkowo w za³±czniku przyjemno¶æ dla oczu smile.gif. To jest jeszcze gotyk? Z datowania (1475-1500) i pochodzenia (Niemcy) s±dziæ mo¿na ¿e tak, ale dziwnie siê to prezentuje na tle innych kirysów.
Zbroja
Poda³by kto¶ zdjêcia Mediolanki i Gotyckiej? Jakie he³my by³y najczê¶ciej u¿ywane do zbroji mediolañskiej a jakie do gotyckiej, w jakich krajch i w których latach poszczególne zbroje by³y u¿ywane?
robert w. Wielki
Wpisz w google: milanese armour, oraz gothic armour-i podziwiaj smile.gif
robert w. Wielki
Od¶wie¿ê, ale w dobrym stylu bum.gif :
http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=21152
Masa fotek
Zielu
To mo¿e tak od¶wie¿ê temat i uzupe³niê roberta ;)

http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=21487

Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
Zielu
Wpad³o mi w rêce jeszcze takie co¶:

http://www.hammaborg.de/de/bilder_videos/index.php
http://www.flickr.com/photos/60646291@N04/collections/
http://www.flickr.com/photos/andrea_carloni/collections/

Mi³ego przegl±dania :D

Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
robert w. Wielki
Dopiero? :P Linkowa³em CI to na pewno :D aby by³o mertoryczniej, maa zdjêæ orygina³ów, ma³o znanych, nawet zdarzaj± siê foty broni ze skala.Ciekawe rze¼by z ko¶cio³ów.
robert w. Wielki
Siema! Czy ma kto¶ mo¿e zdjêcie naplecznika, ledwo widocznego na tej fotografii..? :
http://www.myarmoury.com/talk/files/einfac...olstadt_182.jpg
ewentualnie takiego naplecznika, który stylistycznie pasuje do powy¿szego napier¶nika?
Pozdrawiam!
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.