Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: kolpak , czapa
> Ubiór i dodatki > Ubiory renesansowe i barokowe > Mêskie ubiory renesansowe i barokowe
Stron: 1, 2
Parufka
Ha to¶ mi æwika zabi³ smile.gif . Do tej pory nie czyta³em nigdzie o u¿ywaniu piór kondorów do ozdabiania ko³paków.
B³a¿ej - Kozacy Zaporoscy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondor_wielki

"Kondor wielki, kondor olbrzymi (Vultur gryphus) – gatunek du¿ego ptaka padlino¿ernego z rodziny kondorowatych (Cathartidae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Vultur[4]. Zamieszkuje Andy pocz±wszy od Wenezueli na pó³nocy po Przyl±dek Horn na po³udniu."

Bior±c pod uwagê miejsce wystêpowania - ma³o prawdopodobne. O ile nie masz jaki¶ konkretnych ¼róde³ (inwentarze, testamenty itd.) to raczej dosyæ ryzykowne (z puntu widzenia wierno¶ci rekonstrukcji) posuniêcie.
Purtk
Czy kto¶ mo¿e ma zdjêcia lub rysunki oryginalnych trzêsieñ lub egret do czapek. Interesuje mnie zw³aszcza sposób mocowania do czapy. Jak dot±d s³ysza³em o jednym, polegaj±cym na przyszyciu trzêsienia i piór do czapy wykorzystuj±c "ucha" znajduj±ce siê z ty³u owego trzêsienia (jak na obrazku).

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Szlachcianka z sascianka
Oryginalna widzialam w zbiorach Tarnowskich gor, przymocowanie, wydaje mi sie jest troche inne.
Purtk
Z tego co pamiêtam w Tarnowskich Górach jest szkofia z kilkoma metalowymi piórami. Swoj± drog±, ciekawe jak siê j± montowa³o do czapki?
Szlachcianka z sascianka
Wydaje mi sie ze ta szkofie przypinano za pomoca szpilki (ostrze ktorej widac na zdjeciu), prawdziwe piora zakladano miedy metalowymi i sziagaano lancuszkiem (widac na zdjeciu) http://muzeumtg.pl/asp/pl_start.asp?typ=14...42&strona=1. Ale to tylko moje wrazenie, moze jest jeszcze jakas prawdziwa szkofia (nie biorac Batorego).
Pozdrawiam. Irena
askardi
nie zd±¿y³em zrobiæ trzêsienia wiêc w pióra przyszy³em :-)

JacekS
Witam jestem nowy na tym forum mam pytanie odno¶nie futra na ko³pak i delie.
Czy futro mo¿e byæ z dzika?? Je¶li nie to z czego i gdzie siê w takie futra mo¿na zaopatrzyæ?
tak samo zastanawiam siê nad piórem do ko³paku czy mo¿e byæ to pióro strusie??
Towarzysz ciê¿kiego kufla
Je¶li to ma byæ na wiek XVII to pióro strusie odpada. Tylko pióra ptaków drapie¿nych: kruk (te¿ jest drapie¿ny), jastrz±b, sokó³, sowa itp itd. Jeszcze w gre wchodzi czapla.
Co do futra to o dziku s³yszê pierwsz± propozycjê do ko³paka smile.gif najlepiej lis, baran, du¿o zwierz±t Europejskich a nie przywêdrowanych sk±d¶ tam w okolicach XVII wieku.
Zreszt± poszukaj na TYM forum. Ju¿ jest informacji na ten temat trochê...
I chyba najwa¿niejsza kwestia - zale¿y jak bogaty, drogi chcesz strój. Nie ka¿dy szlachcic biega³ z piórami or³ów i ¿upanach z at³asów ze srebrnymi guzami oczym ja bole¶nie przekona³em, gdy okaza³o siê, ¿e tanio jest zostaæ ciur± obozow±, a g³upio tak byæ czeladnikiem z czerwonym ¿upanem, nabijanym srebrem pasem i husarskim nadziakiem :P
Adam von Loslau
Co do piór do³o¿y³bym jeszcze czaple i ¿urawie. A tego strusia nie odtr±ca³bym tak kategorycznie. Przy he³mach pojawia³y siê na pewno, a przy czapkach... Jak mo¿na zinterpretowaæ te ryciny:
http://www.kismeta.com/diGrasse/Costume/Ot...garian16thC.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-IZN9jE-x.../b5da48743e.jpg - je¼dziec w lewym górnym rogu
https://lh3.googleusercontent.com/-xQFcPCOU...24/s250/p08.jpg
Dwie ostatnie fotogafie z galerii Parufki
pozdrawiam
Adam
Purtk
Co do piór strusich w XVII w:

http://jura-pilica.com/?krolewskie-slady,181

Trza se powiekszyæ portret Jana Kazimierza.

I drugi Jan Kazimierz (rycina prawdopodobnie zrobiona wg. powy¿szego obrazu):

http://www.wilanow-palac.pl/image.php/2298...imierz_maly.jpg
Tomasz Rejf
szukajcie na portretach ale i w spisach maj±tków. Stosowano pióra orle, ¿urawie, czaple. Pióra czapli bia³ej (2 talary) by³y bardzo drogie bo i czapla bia³a wystêpowa³a rzadko.
Na portrecie Têczyñskiego te¿ chyba s± czarne strusie pióra:


i portret pos³a tatarskiego Dedesza Agi:


trzeba te¿ zwróciæ uwagê na ceny piór. Jak kto¶ by³ biedny to nie by³o go staæ na takie czy inne pióra.
Ig³a
A ja my¶la³em ¿e Schultz namalowa³ portet krymskiego sokolnika, a nie pos³a smile.gif

Zebra³em troszkê materia³ów o czapkach na naszej stronie - je¿eli by³yby jakie¶ uwagi, proszê o informacje, wnet poprawiê b³êdy...

http://www.kujawskaszlachta.pl/nakrycie_glowy.html
Szlachcianka z sascianka
Witam
Obraz jest dosc ciekawy, Rosja na ten temat milczy. U mnie on ma nazwe "Obraz tatarskiego dostojnika" Daniela Schultsa. Ciekawie...
Pozdrawiam.
Tomasz Rejf
CYTAT(Ig³a @ 12:28 27.11.2011) *
A ja my¶la³em ¿e Schultz namalowa³ portet krymskiego sokolnika, a nie pos³a smile.gif

Zebra³em troszkê materia³ów o czapkach na naszej stronie - je¿eli by³yby jakie¶ uwagi, proszê o informacje, wnet poprawiê b³êdy...

http://www.kujawskaszlachta.pl/nakrycie_glowy.html

z tego co pamietam jeden z synów Dedesza zosta³ sokolnikiem (to ten w zachodnim stroju) Jana Kazimierza, by bardziej doceniæ ojca czyli pos³a z Krymu.
Szlachcianka z sascianka
Pozwole sobie podac moje srodlo "" Malarswo Polskie. Manieryzm i barok" Auriga 1971rok ilustracja 128 "Daniel Schults. Portret rodziny dostojnika tatarskiego. 1664. Leningrad, Ermitaz."
Moze przyda..
Pozdrawiam. Irena

Ig³a
Oj tam oj tam, mia³ byæ ¿art a wysz³o jakbym siê m±drzy³ smile.gif
Boguslaw
no dobra a co z futrem foki ba³tyckiej i piórami bielika ?
Ja równiez ponawiam pytanie innych osób - szkofiê gdzie szukaæ ?
Parufka
Orze³ jak najbardziej, a z fok± zabi³e¶ mi æwieka. Obstawiam, ¿e do zachodnich czapek futrzanych mog³a byæ wykorzystywana przez Prusaków, Szwedów i tym podobnych ale nie wiem co z Polsk± szlacht±. Ze szkofiam i trzêsieniami jest taki problem, ¿e bardzo ma³o tego siê zachowa³o, a to co jest nale¿y do wy¿szej pó³ki. Inne ¼ród³o to obrazy zbiorowe i portrety, które niestety by³y zamawiane przez tych bogatszych. Sam szukam teraz czego¶ co by pasowa³o do magierki i przyznam, ¿e mam problem.
Boguslaw
No bielik raczej ;) (pozyskany legalnie - oskóba³em trupa i mam papiery na niego) ale chyba za bardzo nie przegnê z t± fok±, skoro by³a u¿ywana w tym czasie.B±d¼ co b±d¼ popisaæ siê lubiano wówczas strojem smile.gif
Parufka
Wiesz to nie jest kwestia gdybania tylko zróde³. Ja lubiê trzymaæ siê tego co mogê udowodniæ, a nie bawiæ w reko fantastykê smile.gif .
Szlachcianka z sascianka
Witam
Widzialam, jezeli nie myle, ladna szkofie w Muzeum Okregowe w Rzeszowie.
Pozdrawiam
Saori
Witam
A ja mam pytanie odno¶nie futer sobolowych. Czy mo¿na je jeszcze gdzie¶ dostaæ?
Gdzie tego¿ drogiego wynalazku szukaæ?
Pozdrawiam
Saori
Ig³a
Powiem tak, s± sobole dostêpne, choæby od rêki, koszt za wyprawion± skórê - orientacyjnie 1.500 z³ za sztukê, czyli jednego zwierzaka, czyli tyle ile nie starczy nawet na ko³nierz. Mo¿e starczy³oby na ko³paczek, mo¿na te¿ mufkê.

W ka¿dym razie jest to do kupienia, futro z soboli, takie 3/4 to wydatek miêdzy 25.000 a 60.000 z³, choæ mo¿e byæ i wiêcej.

Oj, ¿arty sobie strojê, a byæ mo¿e piszesz powa¿nie - wrzuæ sobie w google, masa sklepów jest gdzie to sprzedaj±, przyk³adowo:

http://luxclub.pl/gid,12671808,img,1267263...,galeria.html?T[page]=10&ticaid=610007

Pomy¶l przy okazji o reszcie odzienia i przedmiotach, które do tego bêd± akuratnie pasowaæ.
Szlachcianka z sascianka
U nas w Ukrainie to rozne futra mozna dostac, i sobole tez (barguzinskie i inn) d 300eu. Ale to calkem male zwierzatko, porzadnego futra u niego tylko na grzbiecie, reszta niebardzo no i falszowanych sporo (szczerze mowiac moskali w to bawili i w 17w) z surka. Moze warto zdecydowac na bobra zimowego, kunice, rysia albo w koncu wilka?
krecik_77
CYTAT(Szlachcianka z sascianka @ 18:14 04.02.2013) *
Moze warto zdecydowac na bobra zimowego, kunice, rysia albo w koncu wilka?

Ry¶, wilk, bóbr w Polsce prawem chronione i z tego co mnie siem zdaje za ich futro mo¿na mieæ spore nieprzyjemno¶ci.
Szlachcianka z sascianka
A jak czesc ubrania ? Zdejmia? Nie ma mowy o skorze.
Rafa³ Szwelicki
Jak ju¿ masz to raczej nic nie zrobi±. Z tego co wiem to konwencja CITES nie zabrania posiadania, tylko obrotu. Nie mo¿na zatem kupiæ ale jak ju¿ masz to nic ci nie grozi. Nie ma znaczenia czy jest to ca³a skóra itp. czy tylko kawa³ek (nawet np szachy z ko¶ci s³oniowej s± tym objête).
Tak¿e np czapka z rysia nie przejdzie przez kontrolê celn±...

Ale da siê wyrobiæ paszport CITES o ile w kraju pochodzenia gatunek nie jest chroniony. Z takim paszportem mo¿esz ju¿ bez problemu je¼dziæ po ¶wiecie i denerwowaæ obroñców przyrody ;)

Od razu mówiê, ¿e paszportu nie wyrabia³em wiêc nie wiem jaka jest przyznawalno¶æ tego typu dokumentów i do czego dok³adnie uprawnia etc. ;)
Szlachcianka z sascianka
Dziekuje Rafalu, bo akurat ja to mam i czapke i kolnierz z dzikiego cetkowanego kociska, i cala skore wilcza husarska i wlasnie planuje jakos do Polski jechac. Mam te dokument wyrobic chyba tutaj w Ukrainie i widocznie legalizowac przez polski konsulat.
Rafa³ Szwelicki
Nie wiem jak to siê wyrabia u Was. U nas wszystkie zezwolenia wystawia Ministerstwo ¦rodowiska. Tu jest formularz:
http://www.mos.gov.pl/artykul/2505_formula...e_wnioskow.html
Op³ata to bodaj¿e ok 100 pln
Ale najlepiej by³oby to potwierdziæ pisz±c do nich.

My¶lê ¿e nie ma co ryzykowaæ i lepiej to za³atwiæ urzêdowo. Znajoma z Bia³orusi opowiada³a ¿e jej grupie Polacy skonfiskowali skóry wilków i mieli jeszcze nieprzyjemno¶ci bo to podpada pod przemyt...
Rutek pl
Witam serdecznie jestem tu od niedawna i je¶li pozwolicie chcia³bym pokazaæ wam mój niedawno zrobiony w³asnymi si³ami trzêsieñ .Jestem pasionatem Husarij a zawodu jubilerem i w wolnym czasie którego mam niewiele staram sie co¶ zrobiæ z tego okresu.Chcia³bym poznaæ wasz± opinie i co onim my¶licieKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.