Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wczesny plaszcz
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Inne ubiory wczesno¶redniowieczne
Stron: 1, 2
W³ost
Wenedowie z VII wieku? Mo¿esz u¶ci¶liæ o jaki lud Ci chodzi? Z tego co wiem to wzmianki o wenetach s± cokolwiek starsze (Pompiliusz Mela, Ptolemeusz, Tacyt, potem tylko jeden Jordanes i nich wspomnia³ ko³o VI wieku i to pó³gêbkiem*) i tak fragmentaryczne, ¿e raczej trudno odtwarzaæ ich kulturê.
CYTAT
Bo tak: wszelkie wyobrazenia mowia: proste 90% otulony plaszczem z glebokim kapturem. I to w ciemnych (czarnych?) kolorach.

Mo¿esz u¶ci¶liæ o jakie wyobra¿enia Ci chodzi? Gdzie widzia³e¶ tak ubranych wró¿bitów?

Je¶li chodzi o p³aszcze w VII wieku to noszono g³ównie kwadratowe spiête na prawym ramieniu. W zasadzie niezale¿nie od tego kto nosi³. (tak samo nosili frankowie, sasi, alemanowie itd.) Zale¿nie od bogactwa ró¿ni³ siê jedynie materia³ na p³aszcz i stopieñ dekoracji. Nie tylko wodzowie je nosili. P³aszcz przede wszystkim chroni³ przed ch³odem, a je¶li by³ bogaty to ewentualnie móg³ spe³niaæ funkcjê ceremonialn±.
Kaptury chocia¿ wymy¶lone w staro¿ytno¶ci nie by³y noszone powszechnie w okresie wêdrówek ludów (z wyj±tkeim mo¿e celtów i mnichów) rozpowszechni³y siê sporo pó¼niej, za to noszono ró¿nej ma¶ci czapki i kapelusze
Wró¿bita mo¿e wygl±daæ jak ka¿dy. (Uwaga to nie jest kpina!) Tylko u celtów druidzi jako wró¿bici wyodrêbniali siê strojem. U S³owian z pocz±tku nie by³o wyodrêbnionego stanu kap³anów czy wró¿bitów, wykszta³cili siê dopiero pod wp³ywem chrze¶cijañstwa (np na Po³abiu). Funkcje kap³ana czy ofiarnika pierwotnie spe³nia³ ojciec rodu ew naczelnik plemienia. Taki zazwyczaj wyró¿nia³ siê wiekiem i szacunkiem ale strojem niekoniecznie. To samo dotyczy wró¿bitów, wró¼bit± by³a osoba w jaki¶ sposób do tego predysponowana w jaki¶ sposób "wskazana przez bogów/przodków/duchy" (niepotrzebne skre¶liæ) albo po prostu sprytna lub uznana przez ogó³ za m±dr±, dobrze jak by³a stara bo to budzi³o szacunek ale strój siê nie zmienia³. Ewentualnie pojawia³y siê jakie¶ "magiczne" atrybuty wró¿ebne, (ró¿nej ma¶ci amulety, zio³a, pliszki, ko¶ci, muchomorki, itp. -tych opstatnich nie radzê próbowaæ)** Nieco inaczej to mog³o wygl±daæ na rusi z ichnimi wo³chwami ale na ruskich klimatach siê nie znam to nie wiem.

*Podane za Gerard Labuda "S³owiañszczyzna staro¿ytna i wczesno¶redniowieczna" antologia tekstów ¼ród³owych, wyd. Sorus Poznañ 1999
**Ca³a reszta oparta na publikacjach Hensla, Labudy, Gieysztora, Brucknera (ten ostatni troszkê ju¿ stary ale zawsze...)

Pozdrówka
Svana
Now itam

Opoñcza z tego co ja siê wywiedzia³am, to peleryna kobieca krótsza z przodu do wysoko¶ci mniej wiêcej przedramienia i z ty³y du¿o d³u¿sza. NIe ma kaptura. Kaptur widzia³am dopiero u panów i to w pelerynce za ty³ek w XIII-XIV wieku w Anglii. Dobrym przyk³adem opoñczy sa wizerunki Valkirii, ale takie co maj± w³a¶nie co¶ co jest krótsze z przodu i d³u¿sze z tylu. A co do praktycznej strony tego okrycia.... Jak mocno wieje to jest w niej diabelnie zimno. Ci±gnie po nogach i ¿al za d³ugim p³aszczem. Ale jest ma³a, nieciê¿ka idealna na letnie wieczory i nie krêpuje ruchów jak d³ugi p³aszcz.

Szkoda, ¿e nie mam zdjêcia... jak bêde mieæ to wam do¶le.

Pozdro

Svana
Svana
zasy³am rycinki

Svana
Ragnar fra Norge Aifar
Moim zdaniem p³aszcze by³y wykonywane z dowolnej wielko¶ci materia³u.Kto jaki mia³ taki wycina³.Zacni ludzie mogli sobie pozwoliæ na ró¿nego rodzaju wymys³y...d³ugi p³aszcz czy krótka opoñcza.Biore poprawkê na to ¿e panowa³a uwczesna moda i to bardzo obficie.Ale jak nasta³a przyk³adowo zima to czy i kobiety chodzi³y w krótkich opoñczach??Nie wydaje mnie siê!!!W Rzymi npa kolor takiego nakrycia by³ wyznacznikiem statusu czy w³adzy w Bizancjum ju¿ te patenty lekko zanik³.Np ¿o³nierz móg³ nosiæ p³aszcz purpurowy gdzie znów w Rzymie by³a to oznaka w³adzy i najczê¶ciej militarnej.
Pozdrawiam wszyskich.Berommelse.
Hako
Nie wiem od czego zacz±æ .....ale chcia³bym obj±æ kategoryczn± obron± Jana Matejkê. By³ ¶wietnym kostiumologiem. Obraz "Bitwa pod Grunwaldem" jest dzie³em o charakterrze symbolicznym. To dlatego ¯mudzin uderzaj±cy w pier¶ wielkiego mistrza uzbrojony jest we w³óczniê ¦w. Maurycego - XI w. By wykazaæ jedno¶æ s³owian Matejko Czecha Jana Zi¿kê ubra³ w XVII wieczn± karacenê hetmana Stanis³awa Jab³onowskiego. Nie wolno wiêc na tej podstawie zarzucaæ Matejce, ¿e by³ marnym kostiumologiem. Obrzymia ilo¶æ szkiców strojów jaka zachowa³a siê po tym malarzu wykazuje, ¿e by³y one sporz±dzane wy³±cznie na podstawie nagrobków, rze¼b sakralnych, fresków itp.
A teraz o "dynksach" - zapinkach.
- zapinki takowe widniej± na nagrobku wielkiego Mistrza Konrada z Turyngii zm. 1240 r.
- zapinki tego samego typu widniej± na nagrobku Hentyka Probusa / vide lit. A /
- zapinki widniej± na obrazie i nagrobku Kazimierza Wielkiego i Jadwigi / vide lit. B, B' i C /
- interesuj±ce nas zapinki widniej± na tablicy fundacyjniej Zbigniewa Ole¶nickiego zm. 1440 r. przy czym widoczne s± tam zapinki z ta¶m± / u tego klêcz±cego / i pojedyncza zapinka u stoj±cego za nim mê¿czyzny / vide lit. D /
W za³±czniku pokazujê zapinki z mojej kolekcji, z XVIII wiecznego munduru uzarów polskich co wykazuje, ¿e granicê ich u¿ywania nale¿y przesun±æ daleko poza XV w. Widaæ tam sposób mocowania tych zapinek do munduru.
Zapinki tego rodzaju przetrwa³y a¿ do naszych czasów. Szaty liturgiczne wspólczesnych ksiê¿y zapinane sa na takie "DYNKSY". Czasami ³±cznikiem s± sznury a czasami wspaniale haftowane ta¶my.
Metalowe zapinki nitowane s± do skóry a skóra posiada otwory przy pomocy, których przyszywa siê je do p³aszcza.
Na postawione przez jednego z z frehowiczów pytanie czy takie zapinki mog± znale¼æ siê na GRUNWIE...odpowiadam TAAAAAAAK!!!. Bo ten sposób zapinania p³aszcza nie zakrywa³ stroju znajduj±cego siê pod nim. Bo zapinka to dodatkowy element ozdobny, element gdzie mo¿na umie¶ciæ np. herb.
Z rycerskim pozdrowieniem Hako
Ludka
Witam!

Le Duc porysowal troche roznych zapiec do plaszczow. Wiem, ze to stare ale Carcason to nie jest i chyba raczej dosc akuratne. Jest tez narysowane przez niego zapiecie do pasa w ksztalcie bramy.

Ludka Excalibur

PS. Nie moge zeskanowa ww przedstawien ale na pewno ktos moze.
husarz75
Witam wszystkich uZytkowników forum .
Chcia³bym uszyc plaszcz z po³owy ko³a, czy mo¿e ktos mi poradziæ jak siê do tego zabrac. Mo¿e kto¶ poleci mi jakie¶ wykroje, ryciny itp. Z góry bardzo dziêkujê za pomoc
Yhm
wykrój - po³owa ko³a
podszewka - ten sam kszta³t
ryciny - poszukaj sobie w jednym z x tematów na ten temat i u¿yj funkcji SZUKAJ
cool.gif
jasmin
Znajdz strone Bractwa Orlich Gniazd z Krakowa. Instrukcja o robieniu plaszcza, cote, kaptura wisi tam juz od 5 lat minimum.
Skaras
Zamiast zak³adaæ kolejny durny temat to poszukaj po freszce. Jest ju¿ taki temat, w którym by³o powiedziane du¿o na temat takiego p³aszcza.
krecik_77
a nie pamiêtasz m³ody skarasku ile ty durnych tematów za³o¿y³e¶, jakie plewne notki pisa³e¶, zaraz jak tu siê pojawi³e¶? nie pamiêta wó³ jak cielêciem by³? teraz megamundrego udajesz?
Andrzej Siejeñski
Tu jest temat którego szukasz: http://www.freha.pl/index.php?showtopic=1225 .
Pozdrawiam
Skaras
CYTAT
a nie pamiêtasz m³ody skarasku ile ty durnych tematów za³o¿y³e¶, jakie plewne notki pisa³e¶, zaraz jak tu siê pojawi³e¶? nie pamiêta wó³ jak cielêciem by³? teraz megamundrego udajesz?


Pewnie, ¿e pamiêtam! Troche durnoctw nawypisywa³em, ale teraz wiem jakie zasady tu panuj±, wiêc siê wo¿e i "nowych" pouczam, a ¿e nie robie tego w najmilszy sposób, có¿... Troche bydle ze mnie jester.gif
Pozdrawiam.
Wilka
A ja chcia³abym siê zapytaæ czy posiada kto¶ wykroje p³aszczy/peleryn damskich z XIIIw? Czy mog³y one mieæ kaptury? I w którym wieku opoñcze noszono? Bêdê wdziêczna nawet za niewielkie informacje.
Pozdrawiam!
Skuirri
co do p³aszczy wczesnych proponuje zajrzeæ tutaj -> http://www.freha.pl/index.php?showtopic=4405
Svana
Witam
Oponcze noszono we wczesnym okresie (X-XI wiek)... z tego co mi wiadomo

POzdro

Svana
lesio
co do opoñczy to mam gdzie¶ plan kroju tylko nie wiem gdzie,jak znajde to wy¶le,z tego co mi wiadomo opoñczy u¿ywano najcze¶ciej w okresie X-XIII,pó¼niej zacze³y zanikaæ.Z jedynych materia³ów jakie znalaz³em to tylko rycine przedstawiajac± opoñcze z kapturem.
KhaToo
Etam, to zwyk³y kaptur jest;) Namierzy³em tak± oto stronkê: http://www.familia-ministerialis.de/ W dziale bekleidung mo¿na zobaczyæ wiele ciekawych rzeczy z wykrojami i ikonografi± w³±cznie, w tym co¶, co mo¿na nazwaæ opoñczowatym czym¶smile.gif
lesio
du¿o tego nie jest ,a to nie jest zwyk³y kaptur tylko kaptur typu opoñcza.
A tu jest link z opisami jak go wykon±æ http://www.teksty.gildia.pl/mirek_kowal/kaptur
Ukasz Spode £ba
CYTAT(Zoran)
Kultura Wenedów z okresu VII wieku.

Myslisz moja droga ze nie wymyslili tego ze mozna zrobiæ kaptur w VII wieku ?
Czy mowisz wlasnie ze byly tylko osobne - bo sie troszq zamota³em : )

Pozdrawiam


P³aszcz z kapturem by³ po prostu mniej funkcjonalny. Maj±c osobno kaptur mo¿esz nosiæ na 3 sposoby: sam kaptur, sam p³aszcz, p³aszcz i kaptur razem. S± nadal kwestie sporne czy kaptur móg³ byæ razem z p³aszczykiem, ale zwykle mówi siê tu o fantazjowaniu. Bezpieczniej zrobiæ jest osobno. Ale o ym by³a ju¿ mowa na freha nie jeden raz.

Pozdrawiam
Ukasz
Yngvild Lupus
Tu jest co¶ na temat p³aszczy z kapturami - wyj±tki z sag (dzie³o Vlasty):
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=6984

CYTAT
Saga o Grettirze
Opisywane zdarzenia dziej± siê od ok. 900r. do roku 1031. Saga zosta³a zapisana na pocz±tku XIVw. Tekst wg. wydania Сага о Греттире, Новосибирск, 1976.
s.12 Wtedy Asmund przystawi³ do piersi jarla w³óczniê i kaza³ mu p³aciæ bez zw³oki. Jarl ¶ci±gn±³ z szyi naszyjnik i odda³ go razem z trzema z³otymi pier¶cieniami i p³aszczem, przetykanym z³otem. Asgrim wzi±³ kosztowo¶ci i nada³ jarlowi przezwisko – Audun Zaj±c.
s. 28 M³oda ¿ona kormczego przyzwyczai³a siê zawi±zywaæ co rano Grettirowi rêkawy koszuli...
s. 51 On (Grettir) widzi: wszed³ cz³owiek – ros³y, w czerwonej koszuli, a na g³owie he³m.
s. 87 I widz±: jedzie wierzchem trzech po dolinie, a jeden w barwnych szatach.
s. 98 ... Gisli rzek³ do swych towarzyszy: „Dalej pojedziemy w barwnych szatach. Niech widzi ten przestêpca, ¿e my to nie ta ca³a reszta, co codziennie têdy je¼dzi.
* ona dosta³a od niego ca³y Morsowy Przyl±dek, a w zamian ofiarowa³a mu plamisty p³aszcz z kapturem.
* Grettir mia³ na sobie futrzany p³aszcz z kapturem
* Okry³ siê puszystym p³aszczem
* Zrzuci³ z siebie odzie¿ i na³o¿y³ na go³e cia³o p³aszcz z kapturem i siermiê¿ne spodnie.
* On zdoby³ dla siebie czarny p³aszcz...
* W tym czasie Gisli by³ w samej bieli¼nie...
* On sta³ w drzwiach i naci±ga³ rêkawice
* I Grettir Chwyci³ Thorda za spodnie"
* Grettir przygotowa³ siê do wyp³yniêcia, na³o¿y³ siermiê¿ny p³aszcz z kapturem i podwi±za³ spodnie
Jaromira
Chcia³abym uszyæ sobie p³aszcz na XII-XIIIw, status tzw. mieszczka. I teraz pojawia siê pytanie co do sensu szycia z pe³nego pó³kola... marnuje siê wtedy mnóstwo materia³u, to raz (a na to statystyczna kobiecina nie mog³a sobie raczej pozwoliæ?). Dwa, ponoæ ma³o kto posiada³ krosna szersze ni¿ 1m. Wiêkszo¶æ, a mo¿e i wszystkie wykroje p³aszczy jakie widzia³am, opartych na znaleziskach, sk³ada siê z pozszywanych czê¶ci. Dlaczego wiêc wiele osób posiada p³aszcze szyte z kawa³ka 1,5x3m i do tego poleca je innym? Jakie s± historyczne przes³anki ku temu?

W innym temacie by³a ju¿ o tym dyskusja, ale tu z kolei znalaz³am sprzeczne informacje i ju¿ g³upawki dostajê. Proszê o pomoc:)
Mo¶ka
CYTAT(Jaromira @ 00:19 17.07.2008) *
Chcia³abym uszyæ sobie p³aszcz na XII-XIIIw, status tzw. mieszczka. I teraz pojawia siê pytanie co do sensu szycia z pe³nego pó³kola... marnuje siê wtedy mnóstwo materia³u, to raz (a na to statystyczna kobiecina nie mog³a sobie raczej pozwoliæ?). Dwa, ponoæ ma³o kto posiada³ krosna szersze ni¿ 1m. Wiêkszo¶æ, a mo¿e i wszystkie wykroje p³aszczy jakie widzia³am, opartych na znaleziskach, sk³ada siê z pozszywanych czê¶ci. Dlaczego wiêc wiele osób posiada p³aszcze szyte z kawa³ka 1,5x3m i do tego poleca je innym? Jakie s± historyczne przes³anki ku temu?

W innym temacie by³a ju¿ o tym dyskusja, ale tu z kolei znalaz³am sprzeczne informacje i ju¿ g³upawki dostajê. Proszê o pomoc:)


wiêkszo¶æ osób tak szyje, bo tak naj³atwiej, tzn najmniej szycia. Moim zdaniem, powinno siê p³aszcze sztukowaæ...
Aine
S³awa
Chcia³abym uszyæ sobie p³aszcz wczesno¶redniowieczny z IX-X wieku. Chce zapytaæ sie czy mog³abym go uszyæ z we³ny prasowanej? Dziêkujê za informacje.
Nikodem


Czy taki p³aszcz, jak ma pan numer 3 ma jakiekolwiek usprawiedliwienie historyczne? Chodzi mi g³ównie o te aplikacje z jedwabiu na ramionach(?)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.