Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Gród warowny i wszelkie umocnienia drzewno-ziemne
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Stron: 1, 2, 3
Matron
WITAM!
Planujê budowe grodu drewnianego z X - XIII w. otoczonego fos± w sk³ad którego wejd± : oberrza, chaty mieszkalne, ¶wi±tynia, ku¿nia, stajnia, spichlerz, chlew, itd.
Ca³o¶æ zamkniêta palisad± o obw. 240m.
Obiekt móg³by byæ ca³oroczny utrzymany ze sk³adek cz³onkowskich,wycieczek szkolnych,
wyrobów z tamtego okresu jak i organizowaniu imprez. Adepci ¶redniowiecza (cz³onkowie) mogli by zasmakowaæ tego okresu jak i udoskonalaæ jazdê konn± , w³adanie mieczem i.t.d.
Budowa grodu, zakup ziem mog³o byæ finansowane ze sk³adek cz³onkowskich i wpisowego,
ka¿de bractwo, grupa, bêdzie mia³a mo¿liwo¶æ wykupienia udzia³ów w przedsiêwziêciu a jako udzia³owiec bêd± mieli na w³asno¶æ jedn± z chat i prawo g³osu w zarz±dzaniu ca³o¶ci± i prawem do zysków, koszt udzia³ów to 80z³ miesiêcznie
p³ac±c przez 3 lata. Pieni±dze zgromadzone na koncie nie mog³y by byc pobrane bez wczesniejszej zgody udzia³owców aktem w³asno¶ci ziem jak i grodu s± udzia³owcy czyli bractwa . W interesie udzia³owców bêdzie za³atwianie formalno¶ci, zakup materia³ów i ziemi , konsultacja archeologiczne, projekty i.t.p.
Ca³o¶æ przedsiêwziêcia ma szanse powodzenia ma pod trzema warunkami:
Minimum 10 udzia³owców ,
Zaangarzowanie poszczególnych bractw,
Uczciwo¶æ.
CZEKAM NA PROPOZYCJE I UWAGI.
POZDRAWIAM.
Micha³ Tarnogrodzki
Pomys³ ciekawy

80*12*3*10=28800 PLN ze sk³adek cz³onkowskich czy to wystarczy? (zak³adaj±c najgorszy scenariusz)
jak wysokie bêdzie wpisowe?

Najlepsza okolica to chyba Biskupin lub Gdzie¶ w okolicach Wielkich jezior mazurskich ze wzglêdu najwiêksze natê¿enie turystów w stosunku do lokalnych cen.
BoBeK
Ja bym sie postaral wyciagnac pieniadze od:
-Urzedu miasta (wiec jakies bogate cos)
-Sponsorow (np warka by mogla rozzstawic swoje namioty POZA murami grodu)
-UNESCO
-Unii Europejskiej :-)
Horhe
A ja proponuje zrekonstruowaæ grodzisko na miejscu pradawnego.Przyda³aby sie lokalizacja takiego miejsca,gdzie archeo przeryli ju¿ wszystko. To by by³o co¶,w koñcu Biskupin te¿ jest tak± rekonstrukcj±.
Mam tylko nadziejê,¿e z tego nie wyjdzie taki szajs jak sopocki gród,gdzie widaæ ¶lady u¿ycia maszyn mechanicznych (okorowanie,palisady), a jako podstawowy element ³±cz±cy,nagminnie s± stosowane z³±czki "wiê¼bowe". TRAGEDIA dunno.gif
te 28000 jak starczy na drewno,to bêdzie dobrze. Wa³y to nie tylko ziemia,pewnie by³y skrzynkowe.
Wotawa
To niema³e przedsiêwziêcie.
Musia³o by to powstac jako skansen, ale i tak bedzie to obiekt u¿ytecznoo¶ci publicznej.
Normalne prace budowlane z wszystkimi papierami itp.
Projekty, kierownik budowy, ekipa budowlana, inspektor nadzoru, uzgodnienia rzeczoznawców, odstêpstwa...
Same operacje w wydziale dróg, ochronie ¶rodowiska to ju¿ bêdzie spore szaleñstwo.
Je¶li we¼miemy powszechne k³opoty z planami miejscowymi, to projektowa organizacja prac robi sie dosyæ czasoch³onna i mêcz±ca (a co za tym idzie - droga).
Jest kilka pomys³ów tego typu w ¶rodowisku, ludzie chodz± wokó³ problemu od kilku lat.

Horhe ma racjê, 28 000, to przynajmniej 10 razy za ma³o na pocz±tek.
Ujmijmy to trochê inaczej. Projekt domu jednorodzinnego na indywidualne zamówienie to u mnie ok. 7-10 tys.z³ (ca³o¶æ, wszystkie bran¿e). I jest to ma³o, ale mówimy o czym¶ powiedzmy ok. 150m.kw.

Co wiêcej Horhe bardzo s³usznie zwróci³ uwagê na dba³o¶æ o ostateczny wygl±d. Ca³osæ musi mieæ sens i nie mo¿na tego robic na wariata. Je¶li zabraknie pieniêdzy i trzeba bêdzie sztukowaæ wszystko mog± wzi±æ diabli.
Tym bardziej, ¿e robota by³a by drewniana, wiêc potrzebni by byli porzadni cie¶le.
Znam dzisiejszych wykonawców wiê¼b dachowych, unikajacych nowoczesnych sposobów (z³±czki stalowe itp.). Ile mo¿na, robi± po³±czeniami ciesielskimi.
To drodzy ludzie i nie jest ³atwo szybko wyszkoliæ do tego nowych.

Pomijam sens ekonomiczny czego¶ takiego, który powinien byæ tu najlepiej przemyslanym zagadnieniem. Inaczej mówi±c nie liczy³ bym tu na sk³adnki cz³onkowskie i wycieczki szkolne. Utrzymanie obiektu bêdzie na prawdê kosztowne.
Jarek Przyby³o
Raczej widzê to czarno. G±szcz biurokracji. Horhe pewnie napisze ¿e znowu przez takich czarnowidzów jest do d.. w tym kraju, ale na codzieñ mam troche do czynienia z takimi sprawami. Je¿eli juz to najlepiej by by³o to zrobiæ na prywatnym gruncie bo wej¶cie w obiekty historyczne to trudny temat. Cho¶ generalnie ca³a idea jest dobra.
A moze by to gdzies zlokalizowaæ w Bieszczadach na totalnym zadupi i zrobic samowolkê.
Horhe
Eeeeeeee nie jestem taki straszny,jak to normalnie wygl±da.
Najpierw trzeba by znale¼æ odpowiedni "przekopany" gród.
Sporz±dziæ projekt zagospodarowania terenu.
Za³o¿yæ spo³weczny komitet na rzecz budowy itp.
Udaæ siê ze wszelkimi papierami do najbli¿szego muzeum archeologicznegi i do wladz samorzadowych.
Starac sie o dotacje na kullture i dziedzictwo narodowe z UNESCO i UE przedstawiaj±c stosownym komisjom projekt w kilku jêzykach obcych(mo¿na ponoæ niez³± kasê wydêbiæ).


Mi np. marzy siê przywrócenie wizerunku Twierdzy Wis³ouj¶cie z prze³omu XVIII/XIX wieku, z faszynami, koszokopami, stanowiskami pod dzia³a dunno.gif
Horhe
Warto poszukac stron www gdzie s± przedstawiane wielkie przedsiewziecia,które na pierwszy rzut oka wygl±daj± na niemo¿liwe,a jednak na zachodzie,to siê udaje.
Tu link jako wzorzec jak pozyskaæ sposorów i planowac prace http://www.dedelft.nl/ choæ to tylko taki napoleoñski przyk³ad i nie tyczy siê budowli drewniano ziemnej,a tylko statku.
Przyda³by siê wirtualny wizerunek takiego grodu i zakres jego dzialalnosci.

Dobra rada,powinien byæ zlokalizowany blisko du¿ej aglomeracji miejskiej,ale tylko w pobli¿u.
AdamS
jak ktos ma juz jakies "plany" rysunkowe to niech rzuci
sklecimy cos w 3D ...


PS
njalepiej jkaby ktos mial cos XVII wiecznego to bylbym po 100kros dzwieczny ....
Matron
WITAM PONOWNIE.
Pomys³ budowy na by³ym grodzie jest dosyæ interesuj±cy warunkiem by³ by dogodny dojazd bliski kompleks le¶ny by koszty transportu drzewa zminimalizowaæ. Koszt jednego metra szej¶ciennego to ok. 50z³ w woj ¶l±skim w cenie jest dociêcie na wybran± d³ugo¶æ. drzewo najtañsze spewno¶ci± jest w rejonie Bieszczad i Borów Tucholskich. Z ziemi± pod pod gród mo¿e byæ ró¿nie je¿eli to ziemia gminna to w interesie wójta gminy jest by co¶ takiego powsta³o w³asnie na jego terenie . Proces budowy nie oby³ by sie bez koparki do fosy i pi³y spalinowej do przyciêcia belek. Przedsiêwziêcie jest realne skoro powstaj± repliki miast z dzikiego zachodu kture niemaj± nic wspólnego z historj± naszego kraju.
Pozdrawiam.
Wojtek z Jakubowa
CYTAT(Matron)
Z ziemi± pod pod gród mo¿e byæ ró¿nie je¿eli to ziemia gminna  to w interesie  wójta gminy jest by co¶ takiego powsta³o w³asnie na jego terenie .

Ja nie by³ bym tego pewny. Rozmawia³em osobi¶cie w podobnym temacie z wieloma w³odarzami i rzadko my¶l± o gminie bez w³asnego interesu. icon_sad.gif Pamiêtaj póki czego¶ nie masz na papierze nie masz nic (poza dobrymi chêciami). Pomys³ nie nowy ale polecam próbowaæ. Tylko najpierw proponujê ma³y projekt, hormonogram prac, a na pewno busines plan. Je¿eli Ciê o to nie pytaj± to z pewno¶ci± nie traktuj± Ciê powa¿nie. Mam tu na my¶li zarówno nasze kochane w³adze samorz±dowe jak i sponsorów smile.gif . Szczególnie w³adze lubi± du¿o mówiæ. Zapytaj tych co organizuj± imprezy z samorz±dami. Projekty to mniejsze a problemów wiele. smile.gif Ma³e pytanko sprawdzaj±ce czy wiesz jaki podatek od nieruchomo¶ci bêdziesz p³aciæ jako w³a¶ciciel terenu? anger.gif
Lysy_Gnom
CYTAT(Matron)
Koszt jednego metra szej¶ciennego to ok. 50z³  w woj ¶l±skim w cenie jest dociêcie na wybran± d³ugo¶æ..

koszt metra przestrzennego tzw "kuloków" iglastych na terenie ¶l±ska wynosi ko³o 200 zl .Dane zaczerpniête od ojca ( szef stolarnii)
pozdrawiam
TomaszW
a ja podrzucê tylko linka: http://www.guedelon.com/
oni robia zamek od zera to co.. my grodu nie postawimy??!!
(z tego co mi wiadomo to ten zamek wyszed³ z inicjatywy jednego czleka :P)
No i wszystko robi± tam w miarê ultrasnie smile.gif
sagraghad
Moj ojciec kupuje od jakiegos czasu drewno do kominka (od okolo 4 lat) i ceny w roku 2003 wynosily:
70 zl za metr szescienny (kubik) grab, brzoza
50-60 zl za metr szescienny iglaste
80-100 zl dab
kawalki mozna bylo brac jakie chciales
Marcin Surdel
Czo³em!

Jest drewno do budowania i drewno do palenia w kominkach. Budowlanym da siê napaliæ, ale z opa³owego nie da siê budowaæ icon_wink.gif

Pozdrowienia
sagraghad
Nie jestem drzewiarzem ani w tartaku nie pracuje, tak tylko napisalem co wiedzialem
Tomasz Brol
A ja napiszê co¶ takiego.
Uda³o siê nam wymy¶leæ sposób na zrobienie grodu prawie w centrum miasta. Zdradzaæ nie bêdê, ale powiem tak.
Gród zbudowany bêdzie na sztucznym wzniesieniu o wysoko¶ci dochodz±cej do 15m. Bêdzie bardzo du¿y, zamknie siê w prostok±cie 200x150m.
Zaprzyja¼niona firma ZA DARMO wykona dla nas wszystkie prace ziemne (usypanie wzgórza, wa³ów, fos, uzbrojenie terenu, itd).
Na dzieñ dzisiejszy brakuje nam kilku podpisów i 100ty¶ z³ na drewno. Ale maj±c ju¿ tyle (tzn. pe³ne roboty ziemne) wierzê, ¿e jako¶ kaskê znajdziemy

Pozdrawiam
Peter von Opperau
powiem jedno: POGRATULOWAÆ smile.gif jak wam sie uda³o dorwaæ ludzi do robót ziemnych to ja nie wierm, ale oby wysz³o smile.gif
Tomasz Brol
Kurwa anger.gif ass.gif , kurwa angsad.gif ass.gif , kurwa... bum.gif

W³a¶nie przeczyta³em w lokalnej gazecie, ¿e nasz projekt diabli wziêli. Jaki¶ debil wymy¶li³ na tym terenie co¶ innego i miasto to zaaprobowa³o.

A mia³o byæ tak piêknie. Obiecywali, gratulowali...

Bez pozdrowieñ
Borg
Witam
Jako ze jestem na mat-fiz zajo³emn sie tym co w teori powinienem lubic najbardziej, czyli obliczeniami

Przyjmijmy ze budujemy grod o wymiarach 30x60m i wysokosci palisady 3 m
Na sama palisade potrzeba nam okolo 600 pali o srednicy 0.3 m (przyjalem ta grubosc ze wzgeldow ekonomicznych, takie drewno latwo dostac- chyba, a i scianka chyba wystarczy taka, jesli nie to cena wzrasta)
Drewno trzeba wkopac w ziemie przyj±³em ze na 2 m (nie wiem czy nie za malo)
czyli potrzeba nam 848m szesciennych drewna
Ok przyjmujemy cene drewna za £ysym Gnomem 200 z³
Wychodzi 169600 zl

Dla ciekawostki policzylem ile by wyszlo budujac zamek tej wielkosci z cegly

Pojedyncza cegla kosztuje od 0.4 do 0.45 zl
Jak przeczytalem na stronie jednej cegielni na zbudowanie 1m kwadratowego muru o grubosci 0.25 m potrzeba 93 cegiel
Nie wiem czy dobrze ale przyj±lem mur o grubosci 0.5m
Daje nam to 133920 cegiel
A tyle cegiel kosztuje 60264 zl

Nie uwzgledniam ceny koparek w wypadku grodu i zaprawy przy murze, ani fundamentów, gdyz nie mam zbytniego pojecia jak maj± wygl±daæ.
W wypadku grodu to chyba wbite pale wzmacniaj±ce a muru gruz skalny (skoro kopalnie kupuj± go na wype³nianie szybów nie mo¿e byc tak drogi)

Mam nadzije ze nie pomylilem sie w obliczeniach
Wszystko jest czysto teoretyczne
Liczac sluchalem Theriona smile.gif
Pozdrawiam
Micha³ Tarnogrodzki
A a mo¿e zamimast budowaæ co¶ od pocz±tku przej±æ i (odbudowaæ) wyremontowaæ jaki¶ istniej±cy zabytek i za³o¿yæ tam swojego rodaju o¶roddek kultury. Podejrzewam ¿e je¿eli wy³ozyliby¶my troche w³asnej (narazie fikcyjnej) sk³adkowej kasy to napewno mielibysmy ogrome szanse dostac dofinasowanie z UE.

Czy macie jakie¶ pomys³y co do obiektu?

Poma¿yæ zawsze wolno, chocia¿ nigdy nic nie wiadomo.
Jarek Przyby³o
Je¶li interesujê was ceny drewna to zapraszam do mnie. I tu uwaga od 1 maja wacik idzie z 7 % na 22 %. Tak wiêc za 2 bañki to mozna bêdzie sobie pomarzyæ o porz±dnym surowcu, a przecie¿ to ma staæ parê lat, wiêc w grê wchodzi d±b (patrz rekonstrukcja Biskupina). Raczej nierealne. Obliczenia Borga s± chyba bliskie prawdy. Mo¿na zrobiæ kontrukcjê mieszan±, kamienno-drewnian± ale to ju¿ inna bajka.
Borg
Chudów
Zamek jest odbudowywany, na jego konto ida pieniazki z tamtejszego turnieju
A mi sie mazy odbudowa zamku w ¦wierkalañcu (obecnie zakaz wstepu ze wzgledu na niebezpieczenstwo) lub sztucznych ruin w orzechu (stylizowane na sredniowieczne mury powstale w XIX wieku naprawde piekne niegdys spore i imponujace, dzis stoi wieza, troche murow a wszystko zarosl las)
Jarek Przyby³o
Je¶li ju¿ kto¶ zrobi taki gród i bêdzie chcia³ go pokryæ strzech± to co nieco wiem na ten temat.
Matron
HEJ OPTYMI¦CI.
Mj±c takie podejscie ciê¿ko by³o by zbudowaæ jedn± chate.
Koszt 200 z³. to jest cena po¶redników w tartaku obrobiony iglak ma cene 650-750 z³ociszy drzewo zakupione bespo¶rednio od nadle¶nictwa omija po¶redników i transport na sk³adowisko. Faktem jest ¿e grody by³y budowane g³ównie z dêbu ze wzglêdu na twardo¶æ i odporno¶æ na butwienie ale w naszym przypadku zostaje iglak o ¶r pnia 200-250 mm.ze wzglêdów ekonomicznych i ³atwo¶ci w obróbce.
W biskupinie do rekonstrukcji wykorzystano w³a¶nie d±b o ¶r 200 mm.
¦wierze drzewo o ¶r 330mm. o d³. 5m by³o by zbyt ciê¿ke w budowie a wkopanie go 2 m to zag³êboko .Co do ciegie³ to obecna ceg³a ró¿ni siê od tej jaka by³a w ¶redniowieczu natomiast ceg³a z rozbiórki jest tañsza nawet kilka krotnie i nie jest tak równa jak obecne. Czekam nadal na optymistyczne wie¶ci.
Tomasz Brol
CYTAT(Borg)
A mi sie mazy odbudowa zamku w ¦wierkalañcu (obecnie zakaz wstepu ze wzgledu na niebezpieczenstwo) lub sztucznych ruin w orzechu (stylizowane na sredniowieczne mury powstale w XIX wieku naprawde piekne niegdys spore i imponujace, dzis stoi wieza, troche murow a wszystko zarosl las)


A mo¿e "Mysia Wie¿a" w Kamieñcu. To blisko Gliwic. Jest to ca³kiem ³adna sztuczna ruina zbudowana w klimacie "¶redniowiecznego romantyzmu". Wygl±da ³adnie, ³atwy dojazd, tylko stoi na terenie domu dziecka, DPSu lub czego¶ w tym rodzaju...

Pozdrawiam
Wojtek z Jakubowa
CYTAT(Tomasz Brol)
W³a¶nie przeczyta³em w lokalnej gazecie, ¿e nasz projekt diabli wziêli. Jaki¶ debil wymy¶li³ na tym terenie co¶ innego i miasto to zaaprobowa³o.

A mieli¶cie umowê z samorz±dem? smile.gif
CYTAT(TomaszW)
a ja podrzucê tylko linka: http://www.guedelon.com/  
oni robia zamek od zera to co.. my grodu nie postawimy??!!  

Ale oni nie mieszkaj± w Polsce mad.gif
CYTAT(Micha³ Tarnogrocki)
A a mo¿e zamimast budowaæ co¶ od pocz±tku przej±æ i (odbudowaæ) wyremontowaæ jaki¶ istniej±cy zabytek

A kolega zna przepisy dotycz±ce zabytków i pojêcie "trwa³ej ruiny" Je¿eli nie, to powiem tylko, ¿e dotyczy ona wiêkszo¶ci ruin w Polsce(zabytków oczywi¶cie). No i proponujê dowiedzieæ siê najpierw o koszty koniecznych wykopalisk. Chyba lepiej zacz±æ od pocz±tku. smile.gif
Tomasz Brol
CYTAT(Wojtek)
CYTAT(Tomasz Brol)

W³a¶nie przeczyta³em w lokalnej gazecie, ¿e nasz projekt diabli wziêli. Jaki¶ debil wymy¶li³ na tym terenie co¶ innego i miasto to zaaprobowa³o.

A mieli¶cie umowê z samorz±dem? smile.gif


Gdyby¶my j± mieli, to gadka by³aby inna. Ale przecie¿ nie o to chodzi. Mieli¶my dobry pomys³, zaakceptowany AUSTNIE przez miasto. Ale kto¶ by³ szybszy, i wymy¶li³ na tym terenie co¶ innego. I to tyle...

Pozdrawiam
Wojtek z Jakubowa
A ja my¶lê, ¿e na ustnie to mo¿esz za³atwiaæ sprawy z przyjació³mi a nie z samorz±dem. smile.gif
A z tym szybsi czy lepsi to nie wierzê. Raczej jaki¶ nieformalny uk³adzik i tyle. No i pewnie podpisali umowê. Nauczmy siê wszyscy, ¿e jak co¶ jest za darmo to siê tego nie szanuje i ¿e bez umowy nie macie nic. mad.gif A Wy (bez urazy) naiwnie uwierzyli¶cie p. burmistrzowi na s³owo. Sam kiedy¶ w takie zapewnienia wierzy³em i prawie zawsze siê na tym przeje¿d¿a³em. icon_sad.gif Póki wszyscy nie bêdziemy tak my¶leæ i dzia³aæ przy wspó³pracy z samorz±dami, bêd± nas traktowaæ jak zabawnych ludzików w zbrojach a nie jak równo¿êdnych partnerów w rozmowach. smile.gif
Keylan
czytam tak was i...
zaczynacie odrazu od du¿ego:) lepiej troszke to rozbiæ na czê¶ci of koz najpierw zrobiæ plany mieæ umowy na miejsce z samorz±dem itp ale nie nalezy raczej zaczynac od jakiego¶ sporego projektu tylko podzieliæ sobie na ma³e czê¶ci i np tego roku budujemy karczme i co¶ tam nastêpnego gdy ju¿ siê troszke wiecej kasy zbierze to stawiamy jakie¶ inne rzeczy i tak po kolei:) tak to w³asnie powsta³o miasteczko westernowe w karkonooszach:] zaczynali od wybiegu dla koników "karczmy"(budka z piwem) i strzelnicy:) potem troszke zarobili i kupili wiêcej itd...
jesli chodzi wam o to by taka osadka na siebie zarabia³a to chyba to jest jedyne wyj¶cie stopniowo powoli w koñcu nie odrazu kraków zbudowano:)
Matron
Ceny drzewa znalaz³em na stronach lasów pañstwowych do 100z³ morzna kupiæ ¶redniowymiarowe o przekroju 24cm iglaste w cenie jest vat. Cena jest detaliczna
Koszt palisady przy grodzie o wym 34x55 obw.178m. Zak³ada±c ¿e p±lisada bêdzie mia³a wys. 4m (3m nad ziemi±) o ¶r. pali 24cm na ca³± palisade potrzeba 149m.szej.drzewa x cena =14900.
Horhe
hehehehehe gród, to nie tylko palisada,ale przede wszystkim konstrukcja skrzynkowa wa³ów.hhhhhmmmmmmmmmmm przyjanmniej tak mi sie wydaje z tego co pamietam z historii starozytnej ziem polskich.
kto¶ zna przyk³ad grodu na wzniesieniu,bez wa³ów o drewniano-ziemnej konstrukcji?????z chêci± czego¶ siê dowiem smile.gif

jak ju¿ zdobêdziecie kase na ten wymarzony gród,to b³agam nie ostrzcie pali pi³± spalinow±,jak±kolwiek pi³±!!!!!!!!! to tak samo jak z szyciem rêcznym i maszynowym

.......a przy grodzie,to warto siê postarac bigsmile2.gif
[/list]
Savarian
Witam

Szukam informacji (ale raczej praktycznych) na temat zwiazany z wczesnosredniowiecznym grodem warownym. Fajnie by bylo jakby ktos mial i jeszcze chcial sie podzieliæ jak wygladala taka osada np: wikingow lub slowian. Ostatecznie moga byc jakies ksiazki do ktorych moge sie odniesc i w nich poszukac ale jak ktos juz przez to przechodzil to moze mi znacznie ulatwic zadanie. Najlepiej gdyby ktos dysponowal szkicami budowlanymi takiego grodu. Ale wszystkie inne dane tez moga byc chetnie postudjuje zanim sie wezme do budowy. Choc znajac zycie to i tak z planow ass.gif wyjdzie.
Jak jest gdzies taki post to mnie przekierujcie bo nie znalazlem.

Pozdrowionka
Bartosz
Hej
"Kultura materialna Polski" czy jako¶ tak. Dok³adnie nie pamiêtam jaki to tytu³ a w tej chwili dostêpu do tego nie mam by spradziæ. Je¶li jednak Ciê to interesuje to spróbuje odzyskaæ tê pozycjê - na razie nie mam bo mi cdroom nie diza³a. Tam o ile pamiêtam by³y ajkie¶ wykroje (przekroje wa³ów itp.).
Moge Ci tylko z pamiêci powiedzieæ, ¿e np grodziska wielkopolskie budowano inaczej ni¿ mazowieckie. Na mazowszu uk³adano na przemian warstwy kamieni i ziemi zamiast konstrukcji skrzynkowej z drewna i ziemi. Jako¶ tak. Informacja ta z knigi "¦wit Mazowsza" Bogus³awa Gierlacha. W niej te¿ mo¿na znale¼æ analize grodzisk - rozmiary, sposób konstruowania, oraz to co w nich znaleziono na terenie Mazowsza od czasów wczesnoplemiennych do XIII wieku w³±cznie. Ciekawa lektura, polecam. Jednak s± tam tylko opisy - brak przekrojów i rzutów.

Du¿o nie pomog³em ale mo¿e zawsze co¶.
Poszukaj tej pierwszej pozycji - by³y tam chyba przekroje.
A w osprejach o wikingach nie ma takich rysuneczków jak to ich siedziby wygl±da³y?

Pozdrawiam
Sybilla
„Najstarsze grody polskie od koñca wieku VI do IX nie posiada³y pierwotnie innych umocnieñ poza palisad± z ostro zakoñczonych ko³ów, czyli ostroko³em. W Sanoku ostrokó³ sk³ada³ siê z nie obrabianych grubych ¿erdzi sosnowych, natomiast w Gnie¼nie – z p³askich bierwion ³upanych, wkopywanych gêsto przy sobie. Otacza³a je fosa, której skarpy zabezpieczone by³y faszyn± z ³oziny. Z czasem obwarowania gnie¼nieñskie otrzyma³y drugi pier¶cieñ palisady od strony zewnêtrznej. Mniej wiêcej równocze¶nie przyjê³y siê obwarowania drewniano-ziemne o konstrukcji tzw. przek³adkowej lub rusztowej, polegaj±cej na tym, ¿e wa³y wznoszono z bierwion pod³u¿nych i poprzecznych, nak³adanych na siebie tak, i¿ osi±ga³y odpowiedni±, znaczn± na ogó³ wysoko¶æ ( Popêszyce w pow. nowosoleckim, Klenica w pow. sulechowskim, Tum pod £êczyc± ). Mieszane za¶ formy wystêpowa³y w Stradowie i na Wawelu w Krakowie. […]
Oko³o po³owy X wieku ,[…], rozpowszechni³a siê najdoskonalsza odmiana konstrukcji rusztowej, tzw. rusztowo-hakowa. Jej osobliwo¶ci± by³o wzmocnienie dolnych bierwion wyd³u¿onych przez podparcie i uchwycenie ich bocznymi, odpowiednio przyciêtymi, a podobnymi do haków, konarami drzewa u¿ytego jako k³ody poprzeczne. W ten sposób budowane wa³y tworzy³y potê¿ne, niezdobyte twierdze o ¶cianach zazwyczaj pochy³ych, które do³em posiada³y do 20 ( w Poznaniu ), a nawet 25 metrów szeroko¶ci ( we Wroc³awiu ), osi±gaj±c przy tym do 10m wysoko¶ci. Umocnienia takie lub podobne broni³y tak¿e Gniezna, Uj¶cia nad Noteci±, Santoka, Wolina, Gdañska, Ko³obrzegu, Lubusza, Opola i W³oc³awka.
W Poznaniu wa³y te zyska³y jeszcze zewnêtrzn±, pier¶cieniow± ³awê kamienn±, wzniesion± z drewnianych skrzyñ wype³nionych kamieniami, a od zewn±trz podpartych hakami, zastosowan± te¿ w Wi¶licy, Wolinie, Uj¶ciu nad Noteci± i Fordonie ko³o Bydgoszczy. […]
Prawie równocze¶nie, bo ok. IX wieku, wykszta³ci³a siê jeszcze konstrukcja skrzyñcowo-zrêbowa; wa³y sk³ada³y siê bowiem z budowanych na zr±b izbic (skrzyñ) wype³nionych ziemi± i g³azami. T± technik± budowlan± pos³u¿ono siê w Kleszczowie Lubuskim, Gnie¼nie, K³ecku, Santoku, Opolu, Wolinie, a na Pomorzu stosowano j± jeszcze w XIIw.

Wej¶cie do opisanych grodów bronione by³o bram±-bron± o podwójnych wierzejach. W K³ecku brama szeroko¶ci 2,5 m wy³o¿ona by³a faszyn± i wymoszczona ³upanymi bierwionami. Nieregularnie rozmieszczone s³upy ¶cian podtrzymywa³y powa³ê. W Starym Bródnie bramê tworzy³y dwie ¶ciany przepo³owionych s³upów, przykrytych szerokimi ³upanymi bierwionami. Nad wyjazdem znajdowa³y siê drewniane sto³py, czyli wie¿e obronne, zwane sambrzonami. Wie¿e takie stawiano te¿ obok bramy, jak np. w IV grodzie Santoka.[…]”

„Historia sztuki polskiej – sztuka ¶redniowieczna” – praca zbiorowa pod red. Tadeusza Dobrowolskiego.

A dla niewtajemniczonych : bierwiona to ciosane belki, posiadaj±ce w ogólnych zarysach przekrój zbli¿ony do czworok±ta ( prostok±t, trapez, romb).

Niestety nie posiadam zdjêæ na kompie. Jak tylko dorwê skaner, to wsadzê.

Pozdrawiam
szczerba.gif
Hiup
Heh...

Troszke o grodach jest i u mnie na stronie we wstepie.
Temat rzeka - polecam tematyke zwlaszcza grodow na Podlasiu, gdzie sa hipotezy o zupelnie roznym ich przeznaczeniu - czesc z nich byla zagrodami dla bydla, inne byly obozami dla zlapanych niewolnikow itd. Poza tym nie wszyscy historycy zgadzaja sie co do faktu zamieszkania grodow. Wiele z nich nalezy traktowac raczej jako tymczasowe schronienie - stad np. kilka lokallizacji grodow wokol miejscowosci.

A tak na marginesie - znalazlem dzis gdzie sie podzialy Grody Czerwienskie:
http://www.mapapolski.pl/index.php3?z_city...d=8189&form_t=1

Za http://wiem.onet.pl/:
Grody Czerwieñskie, ziemia czerwieñska wokó³ g³ównego o¶rodka Czerwienia (obecnie wie¶ Czermno w województwie zamojskim), po³o¿one miêdzy Bugiem a Wieprzem. Z Kijowa przez Czerwieñ bieg³ szlak handlowy do Krakowa, Pragi i Ratyzbony (Regensburga). Teren graniczny i sporny miêdzy Polsk± i Rusi±.

W XI w. po nieudanych próbach ze strony polskiej (w 1018 przez Boles³awa Chrobrego), zwierzchnictwo nad tym terytorium przejê³a Ru¶ Kijowska. Na prze³omie XIII-XIV w. odrêbno¶æ terytorialna Grodów Czerwiñskich zanik³a na rzecz ziemi che³mskiej i ksiêstwa be³skiego jako czê¶ci Rusi Halicko-W³odzimierskiej.
Savarian
Dzieki!!! Choæ raz (chwa³a wam za to) normalna odpowiedz na tym forum cool.gif . Wszystko sie przyda. I oczywi¶cie czekam na dalsz± pomoc.

Pozdrowionka
Peter von Opperau
witam
proponujê pomêczyæ na priva WRzewuskiego (przepraszam je¶li cos pokrêci³em), ekipa w której jest buduje wczesny gród we Wroc³awiu, wiêc my¶lê, ¿e powinni du¿o o tym wiedzieæ szczerba.gif
pozdrawiam
Sybilla
Ooo..w³a¶nie - Peter ma racjê.

Tu - http://www.grod.civ.pl/ strona, która tego projektu dotyczy.
Poza tym na FREHA toczy siê rozmowa na ten temat http://www.freha.pl/index.php?showtopic=40...der=asc&start=0 .
Byæ mo¿e dobrym rozwi±zaniem dla Ciebie ,Savarian, by³oby przy³±czenie siê do prac nad budow± (je¶li oczywiscie dysponujesz czasem, a organizatorzy wyra¿± zgodê na wspó³pracê) wroc³awskiego grodu, zanim zaczniesz budowê w³asnego?

Pozdrawiam.
szczerba.gif
Savarian
Pomys³ jak najbardziej ok tylko dwie rzeczy czas i odleg³o¶æ. Juz mysla³em o przy³±czeniu sie do jaki¶ innnych wariatów bigsmile2.gif ale niestety i pracuje i ucze sie wiec nie da rady. A je¶li chodzi o mój w³asny projekt to mam 30 km od miejsca zamieszkania babcie na wsi i masssssssseeeeee drzew, które kiedys mialy isc na sprzedaz a teraz rosn± i sie marnuj± wiec wpad³em na genialny plan zagospodarowania tego. Negocjacje z ojcem jako¶ sie uda³y szczerba.gif wiec jestem dobrej my¶li. Mi sie w sumie nie spieszy byle by co¶ sz³o do przodu. Mam kilku ludzi chetnych do pomocy wiec moze wspólnymi si³ami.

Ale zanim zrobie cokolwiek to wykonam troche podru¿y po polsce i popatrze jak inni to zrobili. Jednak materia³y i wiedze postanowi³em zebrac wcze¶niej dlatego ten post. Dzieki za odpowiedzi.

Pozdrowionka
WRzewuski
Witam
oo tak zapraszamy do nas, poka¿emy, poradzimy, pomo¿emy.
pozdrawiam
nieczar
wlasnie,
a w miedzyczasie zapraszamy na:
www.grod.civ.pl

tam bedzie mozna przesledzic projekt wroclawskiego grodu
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
a w miedzyczasie zapraszamy na: www.grod.civ.pl

A czy mogliby¶cie zamie¶ciæ na FREHA trochê zdjêæ (na stronie jest tylko projekt w 3D icon_sad.gif )?
Pozdrawiam
Nataniel
P.S. Pod Mozill± strona ¼le siê ³aduje (tak sobie napisa³em, mo¿e kto¶ cos z tym zrobi :-).
nieczar
wszystko w swpim czasie ,to tylko zwiastun nie docelowa stronka,
a fotki juz niedlugo ,na razie stoi polowa ostrokolu, za tydzien powinien byc juz w calosci
z fosa i brama,

zreszta jak kogos to interesuje moze sobie przyjechac i osobiscie sprawdzic jak to
wyglada ,
wstep wolny
Hiup
To ja dorzuce jeszcze linka do rekonstrukcji grodu w Gieczu:
http://www.giecz.obywatel.pl/

No i swoje zdjecia z ostatniej soboty - tak teraz wyglada grodzisko na Brodnie w Warszawie.
Ludka
Witam!

Ksiazek o konstrukcjach grodow wczesnosredniowiecznych jest sporo. Wystarczy siegnac po jakokolwiek monografie wczesnosredniowiecznych zalozen grodowych np. Wolin, Gniezno, Brudno, Liw, Lublin
Kilkadziesiat walow grodowych jest zachowanych na terenie Polski, np, Liw, Podeblocie. Nie radzilabym jednak przekopywac sie samemu przez waly; bo to przestepstwo.

Konstrukcja hakowa, byla charakterystyczna dla Wielkopolski, a wlasciwie dla panstwa pierwszych Piastow. Wszedzie tam gdzie rozciagneli oni swa wladze, budowali grody o ww. konstrucji, zazwyczaj po spaleniu starszych zalozen grodowych; te ostatnie mogly sie oczwiscie spalic w czasie przybywania armii piastowskiej smile.gif
Jedyny wyjatek od ww. wzoru to Krakow, gdzie grod byl na tyle rozbudowany i zabudowany, ze nie oplcalo sie go niszczyc.

Ludka Excalibur

PS. Pwodzenia w budowie
Savarian
Dzieki za odpowiedzi i zaproszenie. Chetnie przyjade o ile tylko proza ¿ycia icon_sad.gif (praca, szko³a) nie przyæmi mi innych planów. Ale id± wakacje wiec zobaczymy co da sie zrobiæ.

Pozdrowienia
Ziemowit
A co powiecie Sanowni Pñstwo na takie ujêcie wczesno¶redniowiecznego grodu s³owiañskiego z po³udnia Polski (tereny pañstwa Wi¶lan)?
Odrazu zaznaczam ¿e jest to wizja artysty (do tego jeszcze kobiety) a nie historyka. Czy jakies ra¿±ce b³êdy zauwa¿acie?
sarenzir
Mnie siê podoba, ale moim zdaniem
1. podgrodzia pojawi³y siê pózniej, obok warownego zamku, jako jego zaplecze lub odwrotnie warowny zamek by³ ostatni± ostoj± podgrodzia - jak kto woli i s± to za³o¿enia pó¼niejsze, nie jestem pewna jak to siê kszta³towa³o w du¿ych za³o¿eniach miejskich, tam wystêpowa³y podwójne obwarowania, ale ostateczna twierdza by³a wtedy warowna po zêby i nie wygl±da³o to jak dwa osobno ¿yj±ce grody po³±czone bram±- w drewnianej wersji - nie widzia³am, do ma³ego drewnianego grodu mi nie pasuje, z tego co wiem jesli przy takim grodzie rozk³ada³y siê wsie to nie by³y obwarowane razem z nim
2. generalnie u S³owian dominowa³y kszta³ty koliste i owalne - z takim po³±czeniem siê nie spotka³am
3. ustawienie domostw we wsi dla S³owian to raczej ulicówka lub rozga³êziona wersja tej¿e, natomiast owalne , centralne ustawienie domost do tego obwarowane to raczej germañskie, S³owianie owszem mieli warowne schronienia ale poza wsi± i tak do koñca nie wiadomo czy by³y zamieszkiwane na sta³e czy chroniono tam tylko dobytek w postaci plonów/ zale¿y zreszt± od okresu
4. jesli juz podgrodzie to zbyt chaotyczna zabudowa w ¶rodku ( wiekszy kr±g ) samo obwarowanie równie¿ by³o ciut inne
Swoje wywody opieram na do¶æ zakurzonej wiedzy ze studiów i obecnych lekturach Hensla, ale poniewa¿ pamiêc mam wybiórcz± wiêc chêtnie podyskutowa³abym na ten temat z kim¶ kto jest bardziej zaawansowany w architekturze S³owian, bo nie jestem pewna wszystkich informacji chêtnie dowiedzia³abym siê co¶ wiêcej read.gif
generalnie rysunek mi siê podoba, na koncepcje , która ma byæ poddana obróbce jak najbardziej, co do samego rysunku to jak na architekturê trochê walniête s± tam proporcje, ( studnia jak pó³ domu i bramy monstrualne - mam zboczenie zawodowe, sory ) ale podoba mi siê kreska i cieniowanie ³adnie ta dziewczyna / Pani rysuje smile.gif
pozdrawiam
Przemur
CYTAT
co do samego rysunku to jak na architekturê trochê walniête s± tam proporcje, ( studnia jak pó³ domu i bramy monstrualne - mam zboczenie zawodowe, sory )

Nie bardzo widzê tê wielk± studniê. Mo¿e chodzi Ci o tê k±cinê, która stoi w tym mniejszym krêgu?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.