Salve!!
Czy mo¿e ma kto¶ dok³adny przepis jak zrobiæ buk³ak by nie przecieka³??
I czy da siê zrobiæ buk³ak miekki by nie przecieka³ domowymi ¶rodkami.Tzn ¿eby nie by³ sztywny.
Ale o przepis na "sztywny" buk³ak te¿ proszê
Z góry dziêkuje.
http://www.hippodromus.de/Werkstatt/Feldfl...aschen/feld.htm
po niemiecku, ale da siê zrozumieæ
AdamS ma racjê - by³o
No wlasnie bylo a nima...ot ciekawostka. Ktos to nawet na polski tlumaczyl czy na angielski ale tego tematu nie ma juz.
A i ja sie dolanczam do pytania czy ktos wie jak wyknac taki worek na wode czy inne plyny...
Skoro temat zosta³ juz odgrzebany to mam pytanie. Czy buk³ak mozna wykonaæ z farbowanej skóry, czy jego suszenie w piekarniku nie wp³ywa czasami ¼le na skórê?
Ja swoj probny buklak zrobilem z bylejakiej farbowanej skory i w niczym to nie przeszkodzilo, zero skutkow ubocznych. Jedyne co nie wyszlo to "zeberka" z jednej strony, ale to juz nie wina skory
Mnie zastanawia jedno. Tam jest tak ladnie poklazane na zdjeciu jak wlewaja rozpuszczony wosk do buklaka. Wszystko pieknie i ladnie, ale tam wlewaja go caly garnek. Ja rozumiem ze zawoskowac trzeba, ale czasem to nei za duzo? Przeciez jak to sie zestali to potem bedzie pol buklaka woskua nie iejsca na piciu...
wlewaj± trochê i potrz±saj±, ¿eby pokryæ ca³± powierzchniê - kilkakrotnie
Moim zdaniem lepiej jest wlaæ jak najwiêcej, aby wosk pozostawa³ p³ynny i wsi±k³ w ¶cianki. Je¶li jest go odrobina to szybko zgêstnieje i zaschnie gruba skorupa, za¶ je¶li jest go wiêcej d³u¿ej pozostanie p³ynny i mo¿na po chwili wylaæ go na zewn±trz.Trzeba te¿ zwróciæ uwagê ¿eby nie by³a za niska temperatura wosku.
Witam
Dodam jeszcze ¿e za gor±cy, znaczy wrz±cy tez byæ nie mo¿e poniewa¿ pod wp³ywem temperatury skóra zacznie siê marszczyæ.
Pozdrawiam
Ale to wszystko usztywania nam skorke, a jak zrobic miekki buklaczek?
CYTAT(Valdez)
Ale to wszystko usztywania nam skorke, a jak zrobic miekki buklaczek?
Moim zdaniem (ze skory robilem sporo - ale buklakow jeszcze nie) buklak musi byc sztywny (w jakims stopniu) gdyz tego wymaga impregnacja woskowa - w momecie zginania wosk sie wykrusza i rozszczelnia sie powloka.
Przypuszczam ze odpowiedzia na Twoje pytanie bedzie albo inna rodzaj skory (inaczej wyprawionej) lub po prostu inny material - jak np. pecherz (to wiem ze uzywano do ochrony przed woda/wilgocia) lub inne "worki" naturalnego pochodzenia.
Hmmm a czy licowana skora czasem nei jest wododporna? A jakby takim licem do srodka ja zrobic? Byla by gietka.
P.S. Sauron: Sliczne zdjatko:P
CYTAT(Valdez)
Hmmm a czy licowana skora czasem nei jest wododporna? A jakby takim licem do srodka ja zrobic? Byla by gietka.
Ogolnie nie jest "wodoodporna" - na deszczu chroni gdyz jest gladka i woda po niej splywa - ale pod cisnieniem przesiaka jak kazda inna. No chyba ze mowisz o jakims syntetycznym licu (ktorych wiele) i na dwoine sie napyla jakis lakier ;)
CYTAT(Valdez)
P.S. Sauron: Sliczne zdjatko:P
Dziekuje, stwierdzilem ze bez miski na glowie bedzie lepiej
No ale mowisz ze przesiaka pod cisnieniem, a w takim buklaku z woda cisnienie raczje nie wiele wyzze niz 1 atmosfera. no chyba ze chcesz tam owy napoj wpompowac.
CYTAT(Valdez)
No ale mowisz ze przesiaka pod cisnieniem, a w takim buklaku z woda cisnienie raczje nie wiele wyzze niz 1 atmosfera. no chyba ze chcesz tam owy napoj wpompowac.
Ehh - cisnienie - mam na mysli parcie na scianki wynikajace z grawitacji, to wystarczy - zreszta zrob sobie eksperyment, wez skore rozwies by powstala niecka i nalej wody - to Cie powinno przekonac.
Na tej samej zasadzie (jako ubranie chroniace przed woda) - mozesz uzyc i bawelny - wystarczy dobry spad i mocna ja naprezyc ;) (to tak odnosnie nie przemakania skory na czleku).
Witam. Co do produkcji buk³ków mam w rece takowy "przepis", a jest on zamieszczony w gazecie rycerskiej nr.6, w nr.5 jest jak rytowaæ skórê lecz tego numeru nie mam. Podeje link gdzie mo¿na zamówiæ t± gazete www.gazetarycerska.pl . Koszt jednego egzemplarza 8,50 z³.
Witam
Mam kilka pytañ do tych, którzy wykonali ju¿ jakie¶ buk³aki:
· Czy woskujecie dratwê, któr± zszywacie skórê?
· Czy dodatkowo woskujecie miejsca szycia
· Czy przed zszyciem p³atów smarujecie je wcze¶niej woskiem, czy wystarczy to co wlejecie po moczeniu? (na ch³opski rozum nawoskowana skóra wypije mniej wody, przez co mniej siê odkszta³ci po wsypaniu piasku?
)
Z góry dziêkujê za odpowied¼
Pozdrawiam
CZy kto¶ kto ju¿ zrobi³ jaki¶ buk³ak (dobrze) móg³by mi troche powiedzieæ o uszcelnianiu go. Dzieki z góry
Potraktuj go woskiem pszczelim. Rozgrzewasz wosk nie doprowadzajac do wrzenia. W tym momencie malujesz buk³ak (jak zrobia sie zacieki to sie nie przejmuj) potem podgrzewasz ¿eby wosk wsi±k³ w skórê (tu zacieki znikaj±). Czynno¶æ ow± powtarzasz kilkakrotnie ¿eby buk³ak dobrze nasi±k³ i uzyska³ jednolity kolor. Po ostatnim podrzaniu malujesz brzegi buk³aka i mocno wcierasz palcem zalepisj±c wszystkie dziury. Robi³em buk³ak z przepisu umieszczonego w "Gazecie rycerskiej" i wyszed³ super (nie cieknie i jest bardzo praktyczny) ten opis te¿ jest z tego magazynu. Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia iudanych wyrobów.
A wie ktos jak mozna pozbyc farbowanej skory koloru, albo czym go przemalowac
bo mam taki niezaciekawy kolor
a czy kto¶ mo¿e powiedzieæ co¶ o woskowaniu buk³aka od srodka bo tak widzia³em robiony i tak zaczo³em i szukam porad aby go teraz niezepsuc
Hej! Dla zainteresowanych - fotki wczesnosredniowiecznego buklaka z muzeum w Dublinie. Wielkosc - mniej wiecej polowa pilki do koszykowki. Ma wytlaczane zdobienia.
Pozdrawiam!
Vlasta
mam pytanko mo¿e masz zdjêcia samej szyjki? bo interesuje mnie jak by³ wykonany czy jest tam jaki¶ klin wstawka albo co¶ takiego?
Pozdrawiam
To na razie wszystkie fotki, jakie mam. Moge jeszcze sprobowac cos zrobic, ale nie wiem, jak wyjdzie, bo primo, buklak jest w gablocie i ciezko go dobrze uchwycic, a secundo - w tym muzeum w ogole nie wolno robic zdjec i ja tak mocno ukradkiem z tym aparatem tam sie przemykam
ale jakby sie udalo, to wrzuce. Jeszcze go obejrze, moze wypatrze jakies szczegoly techniczne.
Pozdrawiam!
Vlasta
tak pytam bo z samych zdjêæ wynika ¿e osobno jest wygiêta wypuk³a czê¶æ i do tego doszyta ta p³aska i prwde mówi±c ³atwiej by by³o to zrobiæ gdyby przy szyjce by³a wstawka. Reszta jest jasna i klarowna. Wiêc jak uda Ci siê jeszcze raz go zobaczyæ to nawet jak nie sfotografujesz to opisz co zobaczy³a¶.
By³bym bardzo wdziêczny.
Pozdrawiam
Witam!
Mam pytanko od poczatkujacego - co robic jiesli presadzilesz z iloscio wosku. Naprzyklad - zalelam jago za duzo
Pozdrawiam!
ja te¿ czasami przesadzam z woskiem i znalaz³em sposób jak siê go pozbyæ.
Ja to robie tak:
z drutu zrobi³em sobie tak± podsztwakê na buk³ak ¿eby sta³ wlewem do góry, taki buk³ak z za du¿± ilo¶ci± wosku stawiam na podstawke i w jakim¶ metalowym pojemniku wstawiam to do piekarnika. Co pewien czas wyjmuje buk³ak i wylewam to co siê wytopi³o. Czasami wosk przesi±ka przez skóre i kapie ale po to jest pojemniczek.
No to tyle przy odrobinie szczê¶cia i wprawy buk³ak siê nie odkszta³ci.
P.S. Nie przesadzaj z temperatur± bo to powoduje ¿e skóra siê mo¿e odkszta³ciæ.
Pozdrawiam
Witam!
Dziekuje za odpowiedz! Pomysl napravde pracuje (wcoraj sprawdzilem). Tylko ja zrobilem odwrotnie
- vlevem do dolu...
Jescze raz dziekuje!
Pozdrawiam!
Dla znaj±cych niemiecki:
http://www.berwelf.de/
Trzeba wej¶c w zak³adke bauanleitungen a nastêpnie feldflasche.
Witam,
Nie chcia³em zak³adaæ nowego tematu, wiêc pisze tu
oto¿ mój buk³aczek troszke przecieka na dolnym szwie-tzn nie jako¶ bardzo, ale jednak
jak go uszczelniæ??? czy moze przesmarowaæ szwy jeszcze woskiem pszczelim? , ew. podajcie mi jak±¶ w miare prost±/bezinwazyjn±
metode :P
Pozdrawiam, Tasi
A nie mozesz go zalac woskiem jeszcze raz? Choc troche rozpuszczonego wlac na dno i niech tam przyschnie
Witam,
thx za szybk± odpowied¼
O tym te¿ my¶la³em :P i w sumie to tak chyba zrobie, choæ najpierw my¶la³em o czym¶ hmm mo¿e nie tyle prostszym co wla¶nie szybszym, tzn. ¿eby go zalaæ to musze poczekaæ a¿ wyschnie po ostatnim uzywaniu (chyba, ¿e moge zalaæ go jakjest wilgotny?- porad¼cie),
a tak to np. bym tylko przesmarowa³ szwy na ciep³o, poczeka³ a¿ zaschnie i przetestowa³, czy ju¿ po k³opocie czy jeszcze nie
No nic, zobaczymy jak siê sprawa rozwinie :P
Pozdrawiam, Tasi
dok³adnie, nie lej wosku do mokrego buk³aczka bo to nic nie da, a co do smarowania szwów od zewn±trz, to jasne ¿e mo¿esz tak zrobic lecz takie uszczelnienie bêdzie bardziej podatne na uszkodzenia typu odpryski wosku itd.
wiêc je¿eli nie ¶pieszy Ci siê lepiej poczekac a¿ wyschnie i zalac od ¶rodka
Witam,
Thx za rade,
a w³a¶nie (sory, za tyle, moze upierdliwych pytañ
, ale buk³aczek mam dopiero od niedawna)
Jak najlepiej suszyæ buk³ak, tzn wydaje mi siê, ¿e w normalnych "pokojowych" warunkach
, coby spokojnie wysech³, a wosk siê nie roztopi³ w srodku, tylko, ¿e to dluugo trwa, da siê to jako¶ przyspieszyæ??
tak, wiem, ¿e najlepiej to jak najcze¶ciej uzywaæ, coby wogole nie musia³ schnac
A i jeszcze jedno, jak siê najszybciej pozbyæ zapachu i smaku garbnika ro¶linnego??
To narazie tyle pytan nowicjusza buk³akowego
Pozdrawiam, Tasi
wysuszyc mo¿esz suszark± do w³osów wosk nie powinien sie roztopic
albo wzi±c d³ugi pasek lnu albo jakiej¶ bawe³ny, wcisn±c do ¶rdka i wygiêtym drutem pomieszac w ¶rodku. mo¿e metoda ma³o finezyjna ale dzia³a. tylko nie wepchnij ca³ego paska, zostaw kawa³ek na zewn±trz ¿eby móc go potem wyj±c.
A co do smaku garbnika to raczej nie wiem czemu masz taki problem, przecierz ¶cianki buk³aczka powinny by szczelnie pokryte woskiem. Jak tak nie jest to jak bêdziesz go naprawiaj to zrób tak i problem rozwi±zany.
Pozdrawiam
o ile nie zosta³o to ju¿ omówione (bo chyba nie), zapytam:
czy istniej± potwierdzone przyk³ady buk³aków noszonyh
inaczej ni¿ przez ramiê? Zarówno w u¿yciu przez cywilów jak i zbrojnych (na przyk³ad na pasku do no¿a i innych torebek). Interesuje mnie przedzia³ czasowy od koñca XII do koñca XIIIw.(Hiszpania, Francja, Niemcy, Polska, Wyspy Bryt.).
Równie¿ jakby kto¶ mia³
przyk³ady kszta³tów owego skurzanego naczynia, by³bym równie¿ wdziêczny
pozdrawiam,
Bie³yj
Jestem w trakcie robienia swojego pierwszego buk³aku. Uszy³em go, wypcha³em piaskiem itd. Na dodatek pomalowa³em go olejem ¿eby nabra³ ³adnego koloru. Po wyschniêciu okaza³o siê, ¿e miejsce gdzie by³ korek jest bardzo twarde a reszta dosyæ miêkka. I teraz moje pytanie brzmi czy jest to wina oleju czy to naturalne??
Pozdrawiam
CYTAT(Fiodor Bie³yj @ 13:52 08.03.2006)
o ile nie zosta³o to ju¿ omówione (bo chyba nie), zapytam:
czy istniej± potwierdzone przyk³ady buk³aków noszonyh
inaczej ni¿ przez ramiê? Zarówno w u¿yciu przez cywilów jak i zbrojnych (na przyk³ad na pasku do no¿a i innych torebek). Interesuje mnie przedzia³ czasowy od koñca XII do koñca XIIIw.(Hiszpania, Francja, Niemcy, Polska, Wyspy Bryt.).
Równie¿ jakby kto¶ mia³
przyk³ady kszta³tów owego skurzanego naczynia, by³bym równie¿ wdziêczny
pozdrawiam,
Bie³yj
odswierzam pytanie Fiodora Bie³yja i czekam na odpowiedz ;)
Powiem tak. ten niemiecki przepis jest dziwny.Ja robie troszku inaczej i jako¶ do tej pory mi wychdzi.
to poklej:
-wycinamy kszta³t buk³aku
-zszywamy go dratw± lnian± sposobem dwóch igie³
-zszyty buk³ak moczymy we wodzie przez 0,5h
-nasypujemy do niego (ile wlezie) ¿wirku do rybek i zatkaæ korkiem
-tak napchany buk³ak jeszcze troche wod± oblaæ z zewn±trz
-takiego do piekarnika na 90*C na oko³o 3h
-po wyjêciu wysypaæ ¿wirek z sirotka i wtedy przypomina ju¿ troche buk³ak
-wleæ do sirotka niezedu¿o wosku, zatkaæ palcem wylot, potrz±sn±æ, reszte wosku wylaæ
-takow± operacie pos³u¿yæ 2-krotnie po odczekaniu a¿ ostygnie
-teraz nale¿y wtopiæ wosk w skóre aby tego dokonaæ przyda cie drewniana micha o sporym rozmiarze.
-buk³ak nale¿y w tej misce w³o¿yæ bo piekarnika 100*C, (jak kto¶ woli szybciej to polecam 160*C)
i trzymaæ go tam a¿ ca³y nie przesi±knie, a objawia sie tym ¿e zmienia kolor na czarny, a w misce zbiera sie wosk
-w tej misce nale¿y go przekrêcaæ z boku na bok co 0,5h
-tak gor±cego i ociekaj±cego buk³aka nale¿y napa³niæ szybko zimñ± wod±
-ja to robi w ten sposób ¿e mam metalow± rurek na koñcu szlaufa kur± wsadzam bo buk³aka a kumpel odpala na maksa woda
w ten sposób ja robie buk³aki:)
Czy do robienia buk³aka nadaje siê tylko skóra garbowana roslinnie, czy skóry garbowane w inny sposób(nie mam pojêcia jaki jest inny(?)) te¿ siê nadadz± ?
Jak sobie my¶la³em to i tak siê ca³± wewnêtrzn± powierzchniê zalewa warstw± wosku, wiêc nie powinien nast±piæ bezpo¶redni kontakt zawarto¶ci ze ¶ciankami...
CYTAT(Sier¶ciak @ 21:26 25.01.2007)
Czy do robienia buk³aka nadaje siê tylko skóra garbowana roslinnie, czy skóry garbowane w inny sposób(nie mam pojêcia jaki jest inny(?)) te¿ siê nadadz± ?
Jak sobie my¶la³em to i tak siê ca³± wewnêtrzn± powierzchniê zalewa warstw± wosku, wiêc nie powinien nast±piæ bezpo¶redni kontakt zawarto¶ci ze ¶ciankami...
Witam
Chyba nie, a jak by co lekka biegunka nikogo jeszcze nie zabi³a nikogo:)ale smak wosku jest wyczuwalny przez d³ugi czas.
Tylko skóra garbowana ro¶linnie daje siê kszta³towaæ na mokro w odpowiednio du¿ym stopniu.
Witam Jestem tu nowy i to mój pierwszy post :D.
Mam pro¶be móg³by kto¶ wklejiæ allbo podes³aæ na maila jaki¶ plan takiego buk³aczka(np. rozmiary i ksztalty nanoszone na skóre.) lichiasz@o2.pl
CYTAT(lichiasz @ 12:26 11.03.2007)
Witam Jestem tu nowy i to mój pierwszy post :D.
Mam pro¶be móg³by kto¶ wklejiæ allbo podes³aæ na maila jaki¶ plan takiego buk³aczka(np. rozmiary i ksztalty nanoszone na skóre.) lichiasz@o2.pl
Do³±czam sie do pro¶by: admin@imperial.net.pl
Z góry dziekujê
Witam!
A ja mam pytanie co do korków. Czy stosujecie specjalny rodzaj drzewa, czy jest to obojêtne? W jaki sposób dopasowujecie korki do szyjki co by nic nie ciek³o. Próbowa³em ju¿ wielu kszta³tów (kliny itp.) i zawsze jaka¶ kropelka sie przedostanie.
Pozdrawiam!
Ja stosujê korek w kszta³cie ¶ciêtego sto¿ka (prawie walec) z drewna (buk bodajrze). Szyjkê buk³aka uformowa³em za pomoc± ju¿ gotowego korka. Zatykam z lekkim przekrêceniem i dzia³a.
Witam
Mój sposób na zatykanie buk³aków jest taki:
-po pierwsze szyjê buk³ak tak by siê nieznacznie rozszerza³ przy wlocie
-korek jest w kszta³cie sto¿ka, wykonuje je na tokarce i dok³adnie wyg³adzam.
-po wypchaniu buk³aka piaskiem wk³adam korek i tak wstêpnie formuje kszta³t wlotu
-nastêpnie po zawoskowaniu ogrzewam korek nad palnikiem gazowym i wciskam go, jednocze¶nie okrêcaj±c. Nadmiar wosku albo wsi±knie w korek, albo zostanie wepchniêty do ¶rodka, sk±d go mo¿na delikatnie usun±æ. Metoda ta ma o tyle zalêtê ¿e pozostawia warstwê wosku w zagiêciu powstaj±cym w miejscu szycia. Obracanie rozgrzanego korka powoduje ¿e mamy idealnie okr±g³y otwór wlotowy, a to ¿e wlot siê rozszerza dajê wiêksz± powieszchniê styku miêdzy korkiem a skóra. A to dajê lepsz± szczelno¶æ.
Korki robiê przewa¿nie z drzew owocowych(wi¶nia, czere¶nia, jab³oñ) Chocia¿ wiêkszo¶æ li¶ciastych siê doskonale sprawdza.
Witam!
Wielkie dziêki za podpowied¼ rozwi±zania! Tokark± niestety nie dysponuje, ale wykorzystam sposoby które podali¶cie przy kolejnym "rêkodziele" ;).
Pozdrawiam!
Witam!
Mam takie pytanie: jeden z buk³aków które zrobi³em przecieka a woskiem za cholerê nie dajê rady go uszczelniæ. Co s±dzicie o pomy¶le uszczelnienia go od strony zewnêtrznej butaprenem. Wiem, ¿e ten klej jest toksyczny. Ale chcia³em wiedzieæ jak bardzo i czy picie z buk³aka, który zosta³ uszczelniony od zewn±trz, mo¿e byæ niebezpieczne.
Pozdrawiam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.