1 .
CYTAT
Nie mylcie ¯ELAZA - czyli pierwiastka o symbolu Fe, bardzo kruchego zreszt±
Czyste ¿elazo jest wbrew pozorom bardzo miêkkie. W Indiach maj± s³up z czystego ¿elaza, prawdopodobnie pochodzenia kosmicznego. ¯elazo to po pierwsze wykazuje nisk± twardo¶æ, po drugie nie rdzewieje (bo nie tworz± siê mikroogniwa tak jak w przypadku stali).
2.
CYTAT
Stal lana, której proces produkcyjny koñczy siê w pierwszym etapie spustem surówki z wielkiego pieca, a w drugim odlewaniem wielotonowych kêsisk gotowej stali
Banito, je¶li wymy¶li³e¶ sposób, zeby to tak robiæ, to my¶lê, ze ka¿da huta na ¶wiecie Ciê zatrudni. Z wielkiego pieca mo¿na otrzymac co najwy¿ej surówkê (2,11-6,67%C). Aby z surówki otrzymaæ stal ciek³a surówka przechodzi przez ca³y proces stalowniczy: proces konwertorowy (wynikiem obróbki w konwertorze jest otrzymanie praktycznie czystego ¿elaza), obróbka pozapiecowa(w tym dodanie ¿elazostopów typu FeCr, FeNi lub drutów rdzeniowych je zawieraj±cych, obróbka pró¿niowa). Odlewaj±c surówkê wielkopiecow± mo¿na conajwy¿ej otrzymaæ niskiej jako¶ci ¿eliwo bia³e.
3.
CYTAT
Jedno trzeba dodaæ,¿e w ¶redniowieczu nie uzyskiwano stali jako stopu,tylko poprzez przekuwanie surówki i poch³anianie wêgla do tej ostatniej.
Ciê¿ko nie otrzymaæ stopu ¿elazo-wêgiel u¿ywaj±c jako reduktora rud ¿elaza wêgla(koksu). Przez przekuwanie stop ten odwêglano (2 Fe3C + 3O2 -> 3CO2 + 2Fe) (Fe3C to wêglik ¿elaza /cementyt/ odpowiedzialny z twardo¶æ stali)
4.
CYTAT
surówka z dymarki zawiera³a ok 4,5%C zatem z punktu widzenia metalurgii ¿eliwem
Surówka z dymarki z punktu widzenia metalurgii by³a surówk±, albo nawet nie. ¯eliwo to lana surówka, a jak wiadomo, zeby co¶ odlaæ trzeba to najpierw stopiæ, czego zrobiæ nie umiano.
5.
CYTAT
Ps. Stal to stpo ¿elaza z wêglem o zawarto¶ci do 2,3% wêgla
Stal to stop ¿elaza z wêglem o zawarto¶ci wêgla do 2,11% (odpowiadaj±cej punktowi E na uk³adzie ¿elazo-wêgiel)(stopy o zawarto¶ci wêgla wiêkszej ni¿ 2,11% C przechodz± w temp 1148 st. C (przy "nieskoñczenie wolnym ch³odzeniu") przemianê eutektytczn±)
6.
CYTAT
stal to stop ¿elaza z wêglem do zawarto¶cio wêgla 2.08% wag. (patrz uk³ad fazowy Fe-C, je¶li mówimy o uk³adzie Fe-Fe3C to 2.11% wag cementytu.
j/w
To tyle po pierwszym pó³tora strony, jutro albo kiedys jak bede mia³ czas i wene to napisze wiecej.
Dla zainteresowanych tematem metaloznawstwa polecam literature:
J.Pacyna - Metaloznawstwo - wybrane zagadnienia
K.Przyby³owicz - Metaloznawstwo
K.Przyby³owicz - Metody badania metali i stopów
W.Ró¿añski, J.Ry¶ - Æwiczenia z metaloznawstwa
J.Pacyna - Projektowanie sk³adów chemicznych stali
R.Benesz, J.Janowski, R.Kopeæ - Metalurgia ogólna
wszystkie posiadam, skany wybranych zagadnien na pro¶bê