Witam!
Tak gdzie¶ ok.2002-3 roku , by³em uczestnikiem turnieju na Bia³orusi, gdzie odbywa³y sie tak¿e pojedynki na sztylety. Chcemy je, tytu³em próby, wprowadziæ na Byczynie. Poprosi³em kolegê, on opracowa³ przepisy. Oczekuje ze je¿eli bêd± jakie¶ uwagi, to je zamie¶cicie.
Sztylety przygotujemy. Ca³kowita d³ugo¶æ - 45 cm. Bêd± wykonane z drewna, niestety musimy je owin±æ czym¶, co nie pozwoli na to aby po pêkniêciu tworzy³y siê drzazgi.
Pozdrawiam
efendi
Zasady s± bardzo proste.
Startuj±cy musi mieæ pe³ne opancerzenie korpusu [czyli musi manewrowaæ korpusem pancernym
], pe³ne opancerzenie r±k ³±cznie z d³oñmi, oraz pe³ne opancerzenie nóg (stopy nie wymagane). Opancerzenie koñczyn musi os³aniaæ przedramiona oraz piszczele i ³ydki (podudzie nie jest wymagane – przód uda jak najbardziej). Stawy musz± byæ os³oniête pancerzem tako¿. Za minimum ja bym proponowa³ kolczugê z przeszywanic± – jedno s³oni, drugie t³umi. Opancerzenie zgodne z epok± – czyli spójne.
NAJWA¯NIEJSZE – musi byæ kompletne opancerzenie gard³a, podgardla i twarzoczaszki. Oczywi¶cie w³a¶ciwy he³m chroni±cy g³owê.
Dajmy na to he³m normandzki nawet ze szczelnym czepcem kolczyk i nosalem to jednak chyba za ma³o na twarz – zwarzywszy, ¿e chce dopu¶ciæ do ciosów na g³owê.
Je¶li wszystkie he³my posiada³y by sztywn± os³onê twarzoczaszki – to dopu¶ci³ bym CIÊCIA na twarzoczaszkê - ALE TYLKO CÊCIA!!!!!!! Je¶li nie by³o by tak – to dozwolone s± ciêcia na g³owê, z wykluczeniem twarzoczaszki.
Strefy KATEGORYCZNIE zakazane do jakichkolwiek ataków :
Gard³o, podgardle, têtnica szyjna, genitalia, wewnêtrzna strona uda a¿ do kolan, têtnica udowa, krocze, niskie podbrzusze (do po³owy wysoko¶ci od pêpka do krocza wolno atakowaæ).
Walka przerywana przez sêdziów po trafieniu. Na ich sygna³ wznawiana.
Rodzaje akcji za które zdobywa siê punkty.
Ciecia na g³owê (i/lub twarzoczaszkê) – 2 punkty
Ciêcia na korpus lub koñczyny – 1 punkt
Pchniêcia na koñczyny – 1 punkt
Pchniêcia na korpus – 3 punkty.
Obalenie, rozbrojenie lub obezw³adnienie przeciwnika, przy jednoczesnej zachowaniu w³asnej broni i swobody jej zastosowania – 1 punkt.
Wzajemne obalenie, rozbrojenie i/lub obezw³adnienie – 0 punktów – walka po wznowieniu.
Wolno atakowaæ cia³em lub rêk±, lub nog± ca³e cia³o przeciwnika z wyj±tkiem g³owy wraz z szyj± oraz stref zakazanych kategorycznie do jakichkolwiek ataków. Zakaz przechwytywania broni przeciwnika za klingê. Rozbrojenia to wytr±cenie broni z rêki przeciwnika – nie ma podnoszenia w ferworze walki.
Proponowa³ bym walki do 7 trafieñ lub 5. Zale¿y od ilo¶ci startuj±cych. Sêdziowie zliczaj± punkty. W przypadku remisu decyduje przewaga uzbrojenia ochronnego, o ile sêdziowie zakomunikuj± j± na konto którego¶ z zawodników przed walk±. W przypadku remisu zupe³nego. Dogrywka do pierwszego trafienia. System ka¿dy z ka¿dym przy malej ilo¶ci zawodników lub parowy przy du¿ej. Punkty nie przechodz± do nastêpnej walki – w klasyfikacji liczy siê albo pucharowe zwyciêstwo(system parowy), albo ilo¶æ wygranych walk (system ka¿dy z ka¿dym).
Kontuzja elimuje z dalszej walki - je¶³i jset skutkiem nieprawdid³owego dzia³ania przciwnika (decyzja sêdziów) to on tak¿e jest eliminowany.
Akcja zakazana skutkuje za pierwszym razem utrata 1 punktu - za drugim razem 3 punktów, za trzecim razem eliminacj±.