Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [kowalstwo] Obrobka cieplna stali i o kowad³ach
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Stron: 1, 2
Maniek
Otoz jestem na poczatkowym etapie w temacie 'kowalstwo' i nie mam doswiadczenia co do obrobki cieplnej stali .Jesli wiecie cos na ten temat to prosze o odpowiedzi .A jeszcze moze znacie tytuly ksiazek albo adresy stron dotyczacych wyrobu glowni broni bialej . To tez by sie sprzydalo . Za odpowiedzi z gory dziekuje .

Maniek
Horhe
Polecam devil.gif
J.Obrêbski,"Praktyka obróbki cieplnej",Hanower 1946
S.Pallai."Metaloplastyka u¿ytkowa",????nie pamietam chyba lata 80-te
vroobell
Leszek A. Dobrzañski "Metaloznawstwo z podstawami nauki o materia³ach" kilka wydañ np. 1996
ka¿dy z "Poradników mechanika", dzia³ materia³oznawstwo
oraz biblia materia³oznawców pan Luty et al, "Obróbka cieplna stopów ¿elaza" (lub stali - nie pomnê), ogromna ksiêga gdzie na ten temat jest wszystko.

ksi±¿eczka pana Pallai te¿ jest fajna
Horhe
Oooooo zapomnia³em o najwa¿niejszym,tj. "biblia" FLOROWA,nazwy nie pomnê,ale fragmenty tej pracy spottkaæ mo¿na u Pallai.
Jakiego¶ web mastera proszê o doklejenie tego tematu do czego¶ o kuciu,bo znowu stworzy³ siê temat,który pokrywa siê tre¶ci± z innymi.
Trza cytaæ cytaæ i cytaæ,a pozniej pisaæ!!!!!
Maniek
A jeszcze pytanie gdzie mozna kupic kowadlo ( rodzaj sklepu ) i w jakim przedziale cenowym mozna takowe spotkac ?
Owen
Witam
Kowad³o to najlepiej na z³omie szukaæ, Ma³e ceny kowad³a sprawdzone.
Pozdrawiam
Horhe
Kowad³a,to mo¿na nowe zamówiæ z huty lub jakiej¶ wielkiej firmy narzêdziowej.
Cena kowad³a 100 kg do 200kg to koszt rzêdu 1000-2000PLN,dlatego lepiej pozyskac ze z³omu,ale sporo siê trzeba naszukaæ,¿eby znale¼æ takie za oko³o 100PLN shocked.gif
Balistarius
Cze¶æ
A w jakich to reginach kraju kowad³a mo¿na sporkaæ na z³omie?
Gdy w mojej okolicy pyta³em (wprawdzie parê lat temu) to siê panowie ¶miali bigsmile2.gif

Pozdrawiam
Skutilla
W samym wroc³awiu nic mi sie nie uda³ znale¶c. Zatem pojecha³ do jakiej¶ wisoki pod wrockiem, nieca³e 20 km. Jak sie pyta³em o kowad³o do 130 z³ to te¿ sie ludziska smiali. Ale jak powiedzia³em ¿e jeszczê flaszke dorzuce to w 15 minut sie a¿ dwa znalaz³y. cool.gif
Pytaj w miejscach w których bys nie podejrzewa³ ze moze byc kowad³o. Swoje kup³em za 90 z³ w technikum kolejowym.
Maniek
Narazie chyba postaram sie o szyne kolejowa face4.gif . Starczy na to co teraz robie - niezaduze noze . Kowadlo moze poczekac icon_sad.gif . Dzieki za odpowiedzi . smile.gif
Cukieras
Kowad³o kupic to sztuka ktora udaje siê tylko nielicznym .Miêdzy bajki nale¿y w³o¿yc mo¿liwosc zakupu kowad³a na z³omie, raz tylko w ci±gu paru lat uda³o mi sie dosztrzec tam kowadlo ,niestety mia³o urwany róg.Mo¿na dac og³oszenie :
AAAAAAAAAAAA ka¿de kowad³o kupiê tel 0503796252
Jesli nie pomo¿e to kupujemy na wsi lub w sklepie .
Mam numer telefonu pana który ( dzwoni³em 20 stycznia ) mia³ do sprzedania, niestety pan jest z Stargardu Szczecinskiego a ja mieszkam w ³odzi .ale jesli ktos jest zainteresowany mogê dac numer .
Szczesliwie jestem posiadaczem kowad³a choc przyda³o by siê drugie i jeszcze narzedza oraz miech kowalski .Mam plan utworzenia tradycjnej ku¼ni takiej która mog³aby funkcjonowac be¿ ¿enady podczas imprez mediwalnych.
Wiêc jesli ktos jest posiadaczem narzedzi ,materia³ów, czegokolwiek, proszê o kontakt.
Horhe
Przepraszam,ale 80% moich narzêdzi kowalskich(i nie tylko) pochodzi ze z³omowców,ewentualnie z odzysku na "pchlim targu",w tym i kowad³ol typu "T".
Pod³±czam siê do pro¶by,je¿eli kto¶ ma na zbyciu jakie¶ stare kowalskie sprzêty z terenu pomorza,to proszê o kontakt.

W £odzi po prostu s± kiepskie zlomowce,a poza tym to w³ókiennicze miasto

Jako¶ rok temu obszed³em siê smakiem po fakcie,zobaczy³em tylko dwa niczego sobie odciski w ziemi po kowadlach. Totalny kretynizm,do huty pojecha³y dwa niczego sobie kowad³a,pierwsze wa¿y³o 150kg,za¶ drugie lekko ponad 200kg. To by³y ca³kiem niez³e kowade³ka dunno.gif
Cukieras
Tak Horhe ale ty jestes szczesciarzem ze masz dostêp do takich miejsc.
posy³am parê fajnych fotek
Horhe
Ja zamieszczam dwa kowad³a wg. pruskiego regulaminu z 1842 roku.
Wymiary s± w calach pruskich tj.1 cal pr.=2,64mm.
Moje "T" jest dok³adnie takie samo jak na skanie ilustracji z regulaminu bigsmile2.gif
To drugie mniejsze kowad³o,jest tez bardzo fajne,ale ja mam tylko podobne dunno.gif
Cukieras
mia³em wys³ac wiêcej zdiêc ale nie da³o rady
£ukasz Lewandowski
Nale¿y tak¿e uwa¿aæ z ewentualnymi og³oszeniodawcami, raz pojecha³em ogl±daæ (jakie¶ 80 km od £odzi) kowad³o które mia³o wa¿yæ 120 kg, a siê okaza³o ¿e to 80 kg.
Do tego jeszcze nawi±za³a siê ciekawa dyskusja, ¿e ono niby przecie¿ wa¿y 120, ale gdu je podnios³em bez prolemu (a nie jestem raczej karkiem) to dyskusja siê skoñczy³a.
Generalnie nalezy uwa¿aæ na zniszczenia p³yty stalowej np. kowad³a s³u¿±ce do hamrowania resorów, obtr±cenia krawedzi i pekniecia odlewu (nale¿y dobrze obstukiwaæ, bardzo dzwoni±ce dzwiêki s± podejrzane)

Aha z tymi miechami, to powa¿nie byliby¶my zainteresowani.
Skutilla
Jesli kogo¶ strasznie mêczy kupno kowad³a w okolicach wroc³awia, to jest ( chyba jest , rok temu jeszcze by³o) solidne po-niemieckie kowad³o ~200 kg za jakies 400 z³. Zainteresowanym na priva moge wyjascni gdzie to jest.
Maniek
Czy mozna zahartowac w ten sposob -

Glownie rozgrzana do odpowiedniej temperatury ( koloru anger.gif ) schladzam zanurzajac w
wodzie tylko czesc tnaca w celu otrzymania twardego kantu ostrza pozostawiajac
miekki i sprezysty tylec .

Probowalem hartowac w podobny sposob tyle ze w blocie z zimna woda ale podczas chlodzenia glowni woda sie zagotowala i ziemia osuszyla .(Ten sposob z blotem znalazlem na stronie www.platnerz.com Wojciecha Slawinskiego)

Moglbym usunac ten post bo kupuje sobie ksiazke gdzie jest troche o hartowaniu ale jednak jesli ktos zna na moje pytanie odpowiedz to bede wdzieczny za jej udzielenie smile.gif .Moze mi sie ta informacja sprzydac jesli w ksiazce nie znajde odpowiedzi dunno.gif lub zanim nastapi kupienie jej przeze mnie to bede potrzebowal cos zahartowac .
Maniek
nikt nie wie ? trudno dunno.gif
Szymon de Conti Sarré
Ave!

Generalnie (w teorii) mo¿na tak zrobiæ, ale bior±c pod uwagê przewodnictwo cieplne stali, to niewiele Ci z tego wyjdzie. Nie bedziesz w stanie wystarczaj±co szybko sch³odziæ tylko ostrza. To jest tylko jeden problem. Drugi, to kszta³t i naprê¿enia. Na przyk³ad w³a¶ciw± krzywiznê mieczom japoñskim nadaje siê przez odpowiednie ich hartowanie - po prostu jak "poziomo" w³o¿ysz rozgrzan± (i wygrzan± do pe³nej austenityzacji) g³owniê do k±pieli, to wygnie Ci siê od naprê¿eñ.

Kalanie (prymitywne hartowanie w mule) wyjdzie Ci tylko wtedy, jak z tego "b³otka" zrobisz "górkê" i bêdziesz j± jakgdyby rozcina³ przez ¶rodek (jak chleb). Po drugie, to siê nadaje tylko do ostrzy stosunkowo krótkich (rêka ludzka ma ograniczon± d³ugo¶æ i prêdko¶æ poruszania).

Na prawdê zró¿nicowanie twardo¶ci ostrza i rdzenia uzyskasz tylko kuj±c technik± pakietow±, albo nakuwaj±c inn± stal na same ostrza.
Wspó³cze¶nie mo¿na dobraæ stal o okre¶lonej hartowno¶ci, czyli charakterystyce opisuj±cej "g³êboko¶æ" na jak± dana stal siê zahartuje. Korzystaj±c z tego mo¿na otrzymaæ g³owniê tward± z zewn±trz i miêkk± wewn±trz (miêkkie i sprê¿yste to przeciwieñstwa!).

Poza tym trzeba dobrze znaæ siê na gatunkach stali, ¿eby wiedzieæ który w ogóle da siê zahartowaæ (i w jaki sposóB). Do tego polecam "Metaloznawstwo z elementami nauki o materia³ach" Leszka Dobrzañskiego. Im pó¼niejsze wydanie, tym lepiej.

Pozdrawiam!
Szymon de Conti Sarré
Maniek
Dzieki . smile.gif Cholera bede sie musial nauczyc zgrzewac stal .To pewnie trudne , co? icon_sad.gif
Horhe
nie zgrzewaæ,tylko skuwaæ smile.gif
¯yczê powodzenia no i oczywi¶cie co by siê w czasie hartowania nie rozwarstwi³o.
To co nam tu Szymon przedstawi³,to taka bardziej wspó³czesna metoda patrz±c na sredniowieczn± metalurgiê.
Jedyn± tward± gatunkow± stal± w ¶redniowieczu by³o tzw. "¶wiñskie ¿elazo".Mogê siê myliæ,moze nie jedyn±!
W ka¿dym b±d¼ razie ka¿dy przedmiot,który mia³ byæ wytrzyma³y,twardy,a zarazem sprê¿ysty (do pewnych granic),np.miecze,no¿e itp po prostu nawêglano,przez co rdzeñ by³ miêkki,a krawêd¼ tn±ca twarda jak nasza wspó³czesna stal "N" narzêdziowa. Jako literatura uzupe³niaj±ca,to polecam dzie³o mnicha Teofila Prezbitera szczerba.gif
No tak,to tylko teoria,wiêc zadam pytanie praktykom,bo miecza nigdy nie ku³em.
We¼my stal sprê¿yst± 45 S i odkujmy z tego g³owniê,szlifujemy,wykañczamy powierzchniê,aby zniwelowaæ ilo¶æ rys od grubszego papieru ¶ciernego.
Nastêpnie gruntownie odt³uszczamy powierzchniê wapnem,benzyn±,acetonem itp,nak³adamy na g³owniê papkê z wêglanu sodu i mielonego wêgla aktywnego,lub po prostu grubo owijam metal rzemieniem skórzanym,dosyæ gêsto. G³ownie wk³adam albo do puchy do nawêglania,lub t± papkê lub rzemieñ solidnie obklejam glin±,aby w czasie wygrzewania nie dostawa³y siê tam gazy z paleniska i tlen. Po 6 godzinach wygrzewania w wi¶niowych ¿arze zbijamy glinê i w oleju hartujemy g³owniê pionowo jednostajnym ruchem. Nastêpnie papierkiem ¶ciernym o gradacji od 1000 do 2500 wykañczamy powierzchniê,oczywi¶cie rêcznie. I robi siiê problem,w jakiej temperaturze odpu¶ciæ??
300stC??? a mo¿e 500stC????
W ka¿dym b±d¿ razie ka¿de wiert³o na tym stêpisz,tzn. na ka¿dej zashartowanej nawêglonej powierzchni. Kumpel przy nawêglaniu zapomnia³ zabezpieczyæ gwintów.Efekt by³ tego taku,¿e gwintownik zatepi³.No to tyle z domowego warsztatu crazy.gif
Maniek
a mozna naweglic samo ostrze ( czy to cos da dunno.gif )? Chce dotrzec do celu jakim jest twarda tylko czesc tnaca

I ponawiam pytanie Horhe - w jakiej temperaturze to odpuscic ?
Skutilla
By³o o kowadlach

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=23649762

Jak dla mnie to cena tego kowad³a jest jedym wielkim ¿artem, no ale je¶li komu¶ jest strasznie potrzebne...
Skutilla
I jeszcze http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27519307
NIe jest to mo¿e typowe kowad³o, ale jest tanie...
Maniek
a ta stal 45 S to jest resor ?
Thorgest
Witajcie
Ostatnio przy robieniu kolczugi z twardego sprê¿ynowego drutu wpad³em na pomys³ konkretnie taki by wzi±¶æ powiedzmy 1kg miêkkiego drutu i 1kg takiego sprê¿ynowego, pokroiæ na równe kawa³ki zmieszaæ, szkrêciæ i skuæ. Czy by³by to podobny efekt do tego z 2 rodzajami blachy ?
Zabójczy fire
Mam pytanie gdzie polecacie kupiæ :
"Metaloznawstwo z elementami nauki o materia³ach" Leszka Dobrzañskiego
Dzie³o Mnicha Teofila
J.Obrêbski,"Praktyka obróbki cieplnej"
S.Pallai."Metaloplastyka u¿ytkowa"

Pozdrawiam
Keylan
je¿eli masz gdzie¶ blisko politechnike to polecam zajrzeæ do ichniejszej biblioteki zw³aszcza dzia³u mechanicznego mo¿na próbowaæ tez bibliotek uniwersyteckich i miejsckich(wojewódzkich itp) je¶li mieszkasz w du¿ym mie¶cie to niedaleko kazdej uczelni powinny byæ antykwariaty tak tak ale niezajmuj±ce siê dzie³ami sztuki a ksi±¿kami (wroc³aw niedaleko placu uniwersyteckiego na przyk³ad czasami ciekawe rzeczy s± tam) dobrze tez zagl±daæ do tanich ksi±¿ek kupi³em tam Kwa¶niewicza, Zygulskiego i historie materia³ów wybuchowych devil.gif niepamiêtam czyj±... no i zawsze zostaje allegro i ksiêgarnie internetowe bo w tych zwyk³ych ciê¿ko cokolwiek trafiæ (chyba ¿e masz jak±¶ fajn± techniczn± ksiêgarnie w mie¶cie)
Zabójczy fire
Powiem to tak :
- ja jeszcze nie ucze siê na uczelni
- mieszkam na obrze¿ach miasta zwanego Nowy S±cz
- chodzi mi o ksiêgarnie internetowe

Pozdrawiam
Keylan
poszukaj na allegro
a ksiêgarni masa najlepiej poszukaj ich przez google mo¿e nawet trafisz na elektroniczne wersje tych ksi±¿ek....
co do bibliotek s± tañsze pozatym niemusisz siê uczyæ by z nich korzystaæ zwykle mo¿na siê zapisaæ i korzystaæ z ksiêgozbiorów czasem tylko na miejscu ale wtedy zwykle ksero jest dostêpne, pozatym biblioteki maj± jeszcze jedn± zalete doj¶cie do prac dyplomowych(czasem utrudnione ale da siê za³atwiæ w koñcu to publikacje naukowe) które czasami tak siê przypadkiem trafia ¿e obejmuj± to co nas interesuje smile.gif polecam gor±co.
Perkun
Witam
Co do hartowania to (po konsultacji z kowalem) odradzam wodê
Podobno stal ulega zbyt szybkiemu skurczowi co powoduje naprê¿enia wewnêtrzne i pojawia siê tak zwany efekt "szk³o"
Ponoæ idealn± substancj± jest zu¿yty olej silnikowy
Co do utwardzania powierzchniowego to:
metoda nieestetyczna aczkolwiek podobno skuteczna, hartowanie w moczu
powoduje reakcje termohemiczn± i jakie¶ tam blebleble z amoniakiem który utwardza tylko zewnêtrzne warstwy.
Jest te¿ do¶æ kontroweryjna metoda poprzez któr± tworzy siê stal azotowa
W Japoni hartowano w niewolniku mad.gif generalnie chodzi o zanurzenie ostrza w krwi (wo³owa lub ¶wiñska w zupe³no¶ci wystarzcza)
Jako ciekawostkê powiem ¿e bardzo twarde stale (np. te z których wykonywane s± pi³y w tartaku) hartowane s± w ciek³ym o³owiu (nawet powietrze powoduje zbyt gwa³towny skórcz)
Szymon de Conti Sarré
Ave!

A czy nie ³aska zaj±æ siê te¿ odpuszczaniem? Ka¿dy, nawet nie wiem w czym zahartowany przedmiot nie bêdzie wolny od naprê¿eñ, je¶li siê go nie odpu¶ci. "Efekt szk³a", jak to nazwa³e¶, powstaje wtedy gdy sch³odzisz rozgrzany do temperatury o 30-50 st. C od AC1,3 (zale¿y czy jest to stal nad, czy podeutektoidalna) i odpowiednio d³ugo w tej temperaturze wygrzany przedmiot z prêdko¶ci± du¿o wiêksz± od krytycznej (ró¿nie dla ró¿nych gatunków stali). Jak zrobisz to z mniejsz± prêdko¶ci± ni¿ "krytyczna", to dostaniesz strukturê bainityczn± ewentualnie z martenzytem lub perlitem szcz±tkowym. Takie hartowanie nie jest z³e w przypadku mieczy - wysoka odporno¶æ na zmêczenie, du¿a udarno¶æ, ale ni¿sza granica sprê¿ysto¶ci i plastyczno¶ci.

To co pisa³e¶ o "hartowaniu w o³owiu" to nic innego jek hartowanie bainityczne z przemian± izotermiczn±. Chodzi o to, ¿eby zatrzymac sch³adzanie hartowanego przedmiotu w temperaturze ok 250-400 st. C (w zale¿no¶ci od gatunku) w celu doprowadzenia przemiany bainitycznej do koñca. Takie hartowanie zapewnia dobre w³a¶ciwo¶ci struktury czysto bainitycznej przy znacznym ograniczeniu napre¿eñ cieplnych i strukturalnych oraz zmniejszeniu mo¿liwo¶ci powtania odkszta³ceñ i naprê¿eñ. T± metodê stosuje siê w³a¶nie przy przedmiotach o ma³ych przekrojach (st±d pi³a tartaczna). Na miecze - bardzo dobre.

Wracaj±c do "efektu szk³a". Je¿eli przed hartowaniem wygrzejesz przedmiot w zbyt du¿ej temperaturze, powstanie austenit o za du¿ej ziarnisto¶ci i przy hartowaniu otrzymasz strukturê martenzytu grubolistwowego - strasznie twardego, ale kruchego w³a¶nie jak szk³o. W zasadzie wiêkszo¶æ przedmiotów nawet nie przetrwa tego procesu, bo popêka w bardzo malowniczy sposób.

Proszê tu nie "mroczyæ" z jakimi¶ specyfikami - ch³odziwami. Stale wêglowe (niestopowe) sch³adza siê niemal wy³±cznie w wodzie. Stale stopowe w oleju, a czasem nawet w powietrzu.
To, ¿e kiedy¶ u¿ywano np. moczu, to dla tego, ¿e nie potrafiono uzyskac k±pieli ch³odz±cej z wymuszonym obiegiem cieczy. Mocz powodowa³ lepsze (szybsze) odprowadzanie ciep³a przez to, ¿e powstaj±ca na powierzchni przedmiotu warstewka soli odpryskiwa³a niszcz±c powstaj±c± otoczkê pary i umo¿liwiaj±c do niej dostêp cieczy. Nie ma to nic wspólnego z utwardzaniem.

W hartowaniu zwyk³ym (a takie stosowano w czasach, które nas interesuj±) uzyskuje siê strukturê martenzytu z austenitem szcz±tkowym, z nierozpuszczonymi wêglikami, etc. Takie przedmioty nie nadaj± siê do u¿ytku!!! Dopiero po odpuszczeniu znikaj± naprê¿enia hartownicze. Powszechnie stosowano odpuszczanie w temperaturach 150-200 st. C dla elementów które mia³y byæ bardzo twarde i odporne na ¶cieranie (ale pozostawa³y bardzo kruche) oraz 250-500 st. C dla przedmiotów które mia³y mieæ lepsz± sprê¿ysto¶æ i wytrzyma³o¶æ.

W praktyce stal niestopow± typu 1C (0,17-0,23 %C) nale¿y rozgrzaæ do temp. oko³o 900 st.C. Wygrzaæ przez oko³o 1-2 pacierze smile.gif i w³o¿yæ (PIONOWO!) do beczki z wod± (w ca³o¶ci!). Po skontrolowaniu ca³o¶ci (bez pêkniêæ, etc.) mo¿na przyst±piæ do odpuszczania w temp. oko³o 500 st.C (ale nie wiêcej ni¿ 550-600!) przez oko³o godzinê. Taki przedmiot po powolnym wystygniêciu i obróbce mechanicznej (zdjêcie tlenków, polerka, etc.) nadaje siê do u¿ytku.

Uff...

Pozdrawiam!
Szymon de Conti Sarré

P.S.
mam nadziejê, ¿e to co napisa³em jsest przynajmniej trochê zrozumia³e. Je¿eli nie, to wytnijcie sobie wszystkie "fachowe terminy" bigsmile2.gif .
Maniek
Nowe pytanie :
Czy do rozgrzania dlugiej glowni przed hartowaniem nadaje sie zwykla miska ogniowa anger.gif 20x30 cm (mysle tu o przesowaniu klingi po zarze w celu uzyskania wmiare jednolitej temperatury na calej powierzchni stali )
Horhe
Powiniene¶ zrobic sobie d³ugie palenisko,najlepiej trochê d³u¿sze od wykuwanych g³owni.
Przesuwanie nic nie da,czê¶æ bêdzie nagrzana do 800-900 st. C za¶ inna np 650st.C. W czasie hartowania mo¿e doj¶æ do naprê¿eñ nad którymi stracisz kontrole,no i w³a¶nie dlatego by Ci sie przyda³ piec hartowniczy z kontrol± temperatury,wtedy smia³o i bezpiecznie mo¿na hartowac,w oleju oczywi¶cie bigsmile2.gif
Maniek
ale jak uzyskac temperature anger.gif na tak duzej powierzchni (palac weglem lub koksem)? jak radzono sobie z tym kiedy nie bylo piecow gazowych i elektrycznych ? dunno.gif
Maniek
Znalazlem cos takiego (patrz zalacznik) , ale nie wiem jak skonstruowany byl nadmuch . Jest to tradycyjny piec japonskich miecznikow . Zdjecie zostalo wykonane podczas hartowania klingi . Zwroccie uwage na szybkosc ruchu jakim kowal wyjmuje rozgrzana klinge i wklada ja do zbiornika z woda
Keylan
pytanie o piec hartowniczy na SFI ludki urzywaj± "salt bath" o jakie sole chodzi? wiem jak to wygl±da technicznie ale niewiem o jakie sole chodzi smile.gif
PS. to bêdzie te¿ dla ciebie Mañku przydatne ;) poszukaj hot slat bath na np i-forge robi± piece z termostatami ale nie bezpo¶rednio p³omieniem ale rozgrzewaj± beczke(p³omieniem gazowym albo elektryczn± grza³k±) z solami w ¶rodku chyba ¿e co¶ przzekrêci³em poprawcie mnie prosze smile.gif bo tylko teorie znam troche niemam jak jej sprawdziæ angsad.gif
Horhe
Tak tak s± sole do uszlachetniania powierzchniowego stali,jesli dobrze pamiêtam,to jakie¶ cyjanki. Vroobel móg³by co¶ dodaæ na ten temat.
Jak widaæ na za³±czniku "hartowanie katany" palenisko musi byæ spore.
Szczerze odradzam Wam stosowanie koksu,mniej progresywny jest wêgiel drzewny bukowy lub dêbowy.

Mo¿e zróbmy spis literatury,która by³aby przydatna na pocz±tek przygody z obróbk± ciepln± stali i ¿elaza devil.gif

Maniek jak tam budowa Twojej ku¼ni nad rzek±???Jak bêdzie gotowa,to wpadne przy okazji king.gif
Keylan
mo¿e kiedy¶ by siê uda³o zrobiæ jakies kilkudniowe warsztaty pokazuj±ce podstawy?(podstawy podstaw "a wiêc drogie dzieci to jest m³otek a to kowad³o... " ;) )
Maniek
ostatnio hartowalem nozyk japoñskim sposobem crazy.gif . trzpien i tylec pokrylem glina a ostrze zostawilem odkryte . rozgrzalem do ok 800 st C i schlodzilem we wodzie ok 50 st C . noz jest extremalnie twardy bo uzylem stali narzedziowej (pilnik) . tylec jest wyraznie mniej twardy niz ostrze . powstala na glowni widoczna granica pomiedzy polem glebiej zahartowanym a polem pokrytym glina (hamon) . noza jak to robiono w japoni nie odpuszczalem . glownia w trakcie chlodzenia wygiela sie do tylu (w strone tylca) . odchyl od lini laczacej sztych z nasada (krzywizna) przy dlugosci ostrza 15,5 cm to okolo 2-3 mm . poprawic to mozna uzywajac rozgrzanego bloku miedzi . taki blok to prostopadloscian z rowkiem w krawedzi . przesuwajac tylec glowni w tym rowku wyprostowujemy ja .
Horhe
Chyba ka¿dy, kto chce poznaæ dawne narzêdzia i metody kowalskie,to powinien odwiedziæ to muzeum.
http://www.hajnowka.pl/aktualnosci/lipiec/...7_kowalstwo.htm
Skutilla
Dla poszukiwaczy kowade³ http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38931539
Skutilla
Cena po byku, ale je¶li kogo¶ ci¶nie.... http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39720124
Tharkun
CYTAT(Szymon de Conti Sarré)
W praktyce stal niestopow± typu 1C (0,17-0,23 %C) nale¿y rozgrzaæ do temp. oko³o 900 st.C. Wygrzaæ przez oko³o 1-2 pacierze  :)  i w³o¿yæ (PIONOWO!) do beczki z wod± (w ca³o¶ci!). Po skontrolowaniu ca³o¶ci (bez pêkniêæ, etc.) mo¿na przyst±piæ do odpuszczania w temp. oko³o 500 st.C (ale nie wiêcej ni¿ 550-600!) przez oko³o godzinê. Taki przedmiot po powolnym wystygniêciu i obróbce mechanicznej (zdjêcie tlenków, polerka, etc.) nadaje siê do u¿ytku.


CYTAT(Horhe)
Powiniene¶ zrobic sobie d³ugie palenisko,najlepiej trochê d³u¿sze od wykuwanych g³owni.
Przesuwanie nic nie da,czê¶æ bêdzie nagrzana do 800-900 st. C za¶ inna np 650st.C. W czasie hartowania mo¿e doj¶æ do naprê¿eñ nad którymi stracisz kontrole,no i w³a¶nie dlatego by Ci sie przyda³ piec hartowniczy z kontrol± temperatury,wtedy smia³o i bezpiecznie mo¿na hartowac,w oleju oczywi¶cie bigsmile2.gif


To w koñcu hartowaæ w wodzie czy w oleju? tears.gif a jesli w oleju to w jakim? Kujawskim? face4.gif
vroobell
CYTAT
To w koñcu hartowaæ w wodzie czy w oleju? P³acz a jesli w oleju to w jakim? Kujawskim? Confused

Zale¿y jak± stal. Jak zwyk³a wêglowa to woda, wzglêdnie emulsja olejowo wodna. Jak stopówka (fe, niehistoryczna) to w oleju, a czasem na powietrzu.
Polecam jak±¶ ksi±¿kê o materia³oznawstwie, a nie internet. I nie braæ siê za miecz od razu tylko np szpilki do namiotu wykuæ albo co.
Tharkun
Czyli jak wezme prêt 45 zrobie z niego g³ownie.. i nawêgle go sposobem podanym wyrzej (ten z rzemieniem i glin±) to hartuje pionowo w wodzie szbkim pchniêciem mad.gif ?
vroobell
Pionowo, szybko i d³ugo trzymasz w tej wodzie, i mieszasz.
A tak szczerze? My¶lê, ¿e zanim zbli¿ysz siê do kszta³tu z grubsza przypominaj±cego g³owniê odechce Ci siê. Ale ¿yczê powodzenia.
Tharkun
spoksik icon_cool.gif ju¿ ku³em ³adne kszta³ty... tylko ze nie patrzy³em z czego i jak to bedzie zdawa³o egzamin w walce.. aha i jak± temperature powinna mieæ woda? tongue.gif


gdzies s³ysza³em ze 50*C ...
bodkin
ja moze z troche innej beczki , ale to scisle wiaze sie z kowalstwem z omawianej epoki
mianowicie jestem prawie pewien , ze mlotki uzywane przez owczesnych kowali roznily sie znacznie od trych dzisiejszych
byly po prostu dluzsze
szukam wszelkich informacji na ten wlasnie temat , moze ktos pracowal juz takim zreplikowanym mlotkiem i wylapal jakie sa roznice w pracy
wg mnie chodzilo o precyzje wykonania detali , ale .. no wlasnie , dlugi mlotek jest chyba mniej sprawny energetycznie niz krotki , a jednak w ikonografii wlasnie taki typ wystepuje
musial byc tego jakis powod , pytanie jaki
moze wspolnie uda sie choc w czesci znalezc odpowiedz na to pytanie
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.