Witam,
A dlaczegó¿ organizatorzy Wolina mieliby zabraniaæ wojowaæ w lamelkach? Przecie¿ to zlot S³owian i Wikingów, a na kilku stanowiskach wikingo-wareskich znaleziono zbrojniki (Birka, Sarskoje Gorodziszcze, Szestowica).
Organizatorzy, a przynajmniej czê¶æ z nich przeczyta³a
Ru¶ Wikingów W. Duczko, gdzie mo¿na siê dowiedzieæ, ¿e dawni w³adcy Rusów nosili azjatycki tytu³ hagana, a w kurhanach wiêkszo¶æ inwentarza (w tym uzbrojenie) by³o pochodzenia koczowniczego np. Czarna Mogi³a.
Co do Pomorza, zapraszam do przeczytania artyku³u W. ¦wiêtos³awskiego
Militaria wschodnie na ¶redniowiecznym Pomorzu, tam mo¿na dowiedzieæ siê, ¿e takowe tam znaleziono we Wczesnym ¦redniowieczu.
Ka¿dy kto czyta moje posty wie jakie mam zdanie, jestem przeciwnikiem odtwarzania „typowego” na rzecz „wiernego”. Wierne odtwarzanie przesz³o¶ci to tak¿e odtwarzanie nisz kulturowych. Gdyba za 1000 lat archeolodzy badali wspó³czesn± Polskê, rekonstruowali by przeciêtnego Polaka z gazet± telewizyjn± w rêku. Nie pomylili by siê bardzo, albowiem dla wielu wspó³czesnych Polaków program telewizyjny to jedyna lektura. Czy jednak Polacy tylko to czytaj±?
Gdyby odwo³ywaæ siê do statystyk znalezisk militariów to powo³uj±c siê na
Znaleziska wczesno¶redniowiecznych militariów na po³udniowym pobrze¿u zachodniego Ba³tyku P. ¦wi±tkiewicza, przeciêtny woj na zlotach to powinien byæ ³ucznik dozbrojony w nó¿ bojowy. Ze statystyk bowiem wynika, ¿e takich militariów jest najwiêcej. Co ciekawe, nale¿a³o by wojom zabraæ tarcze (pozosta³o¶ci po nich to wielka rzadko¶æ), za to kazaæ im biegaæ w ostrogach, bo tych¿e znaleziono du¿o. No i mieliby¶my wszêdzie tylko „typowego” ³ucznika z no¿em i w ostrogach. Przecie¿ tego co rzadkie i nietypowe nie powinno siê odtwarzaæ.
Z tego samego artyku³u mo¿na siê dowiedzieæ, ¿e w regionie znaleziono ok. kilkunastu sztuk uzbrojenia ochronnego (pozycja w tabelce he³my-pancerze). Niestety autor nie precyzuje jakie to ewentualnie pancerze lub he³my, trzeba czekaæ na kolejne publikacje, obecny bowiem system naukowej punktacji za publikacje, zmusza naukowców do porcjowania wiedzy a nie dzielenia siê ni±. Z tego samego materia³u op³aca siê wygenerowaæ kilka publikacji zamiast jednej, dlatego musimy jeszcze trochê poczekaæ na dok³adniejsze informacje.
Typowy koczowniczy he³m ma czepiec kolczy, wynika z tego jednoznacznie, ¿e kolczuga jest typowym pancerzem azjatycko-koczowniczym. Oto wczesno¶redniowieczny fresk z Centralnej Azji przedstawiaj±cy wojownika w kolczudze:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Pomaga czy przeszkadza ta wiedza w noszeniu kolczug przez S³owian?
Przy okazji S³owianin Jaxa z Kopanicy w pancerzu zbrojnikowym:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Pozdrawiam
Znicz