Z Waszego og³oszenia:
CYTAT
Chcemy na dobr± sprawê robiæ to co inne bractwa w ruchu rycerskim
A my akurat nie.
CYTAT
du¿o wiêcej czasu i wysi³ku ni¿ zakupienie na allegro miski, kubka czy kaletki
Nigdy w ¿yciu nie widzia³em na Allegro kaletki odpowiedniej dla Polski na prze³om XII i XIII wieku, a ¶ledzê temat od 12 lat; owszem, w tym czasie kilkakrotnie mo¿na by³o kupiæ poprawne kaletki na XV wiek i kilka razy na okres wikiñski. W sta³ej sprzeda¿y, tak aby kupiæ bez straty czasu i wysi³ku, nie ma nic.
CYTAT
Co nas nie interesuje:
(...)
Podej¶cie ultrahistoryczne z cyklu: "nie mo¿esz mieæ takiego czy innego naczynia, bo nie ma na to potwierdzenia w postaci wykopaliska na terenach Anglii z tamtego okresu".
No có¿, to raczej nie znajdziecie dla siebie miejsca w Projekcie z takim nastawieniem.
U nas w Projekcie nie jest mile widziany ¦l±zak z kubkiem z Mazowsza i vice versa.
Zanim wiêc zg³osicie akces poleca³bym Wam rozejrzeæ siê nad naczyniami z tego konkretnego rejonu Anglii, z którego pochodz± odtwarzane przez Was postacie. I nie zapomnijcie o materiale: o ile w Polsce w tym czasie królowa³a obtaczana ceramika ceglasta i miejscami siwiona, z ¿ó³tych lub czerwonych glin ¿elazistych, bo tylko takie s± na naszym polodowcowym terenie dostêpne odkrywkowo, schudzana czêsto drobnym t³uczniem granitowym (ze skandynawskich g³azów narzutowych, bo to one i tylko one s± ¼ród³em granitu na Ni¿u ¦rodkowoeuropejskim) - im pó¼niejszy wiek, tym drobniejszym i lepiej odsianym, o tyle w Anglii sytuacja wygl±da³a ca³kiem inaczej.
Tak wiêc zacznijcie od ¶ci±gniêcia i przeczytania kompletu opracowañ z wykopalisk w Tamizie (seria wyd. przez Museum of London) i Yorku, a potem wrócimy do tematu...
Pozdrawiam!