Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: IV Turniej o Li¶æ Srebrnego Drzewa w Lublinie
> Inne > Kalendarium 2011
Stron: 1, 2
Piotr Szponar
Mam przyjemno¶æ zaprosiæ Was ponownie do Lublina na IV Turniej o Li¶æ Srebrnego Drzewa w Lublinie 13-14 sierpnia.Datowanie naszej imprezy do 1380-1500.
W programie mamy takie atrakcje jak:

-Turniej blossfechten czyli walka bez zbroi co¶ dla mi³o¶ników finezyjnej szermierki mieczem.Ma³o ludzi to robi i dysponuje sprzêtem ,wiêc zapewniamy nasz sprzêt dla uczestników czyli maski 1600 N ,ochraniacze,plastrony .Federy we¼cie swoje .Walki bêd± rozgrywane pewnie inaczej ni¿ w tamtym roku czyli bêd± przerywane po trafieniu.
Do wygrania porz±dna maska szermiercza .

-Pas de'Armes Srebrnego Drzewa,który a¿ do fina³u jest klasyczn± minutówk± .Na ogrodzeniu pola turniejowego zawieszone zostaj± tarcze przyby³ych zbrojnych .Walcz±cy wybieraj± przeciwników stukaj±c mieczem w tarcze wisz±ce na szrankach. Walka odbywa siê w systemie pucharowym (pó³fina³ ,fina³).Fina³ jest nasz± prób± rekonstrukcji Pas de'Armes Z³otego Drzewa tzn. Dwóch finalistów ma do rozegrania po 3 pojedynki z osobami wytypowanymi z tych którzy odpadli wcze¶niej .Decyduje liczba zwyciêstw z tych pojedynków.W przypadku takiej samej liczby zwyciêstw decyduje walka miêdzy finalistami.
1 miejsce -1000
2 miejsce-300
3 miejsce -200

_Turniej d³ugiego miecza w Zbroi -

1 miejsce -1000
2 miejsce-300
3 miejsce -200

-Turniej ³uczniczy .
1 miejsce -komplet strza³ historycznych

-Bohurt dru¿ynowy.Dru¿yny po 5 zbrojnych maj± za zadanie zdobycie flagi przeciwnika i umieszczenie jej na swoim polu.
Tu bêdzie kasa tylko za 1 miejsce 1500

Z innych atrakcji bêdzie bitwa oraz bohurcik po niej i oczywi¶cie biesiada w sobotê wieczorem.Ci którzy nas znaj± ze starych turniejów w Lublinie i Janowcu wiedz± ¿e mo¿na spodziewaæ siê sympatycznej imprezy .

Kwestie organizacyjne wygl±daj± tak ¿e zapewniamy miejsce na namioty historyczne. Zapewniamy wy¿ywienie od pi±tku 12 sierpnia wieczorem do obiadu w niedzielê 14 sierpnia. Zwracamy te¿ koszty dojazdu,ale jest jedno "ale"-jeden zbrojny mo¿e zabraæ ze sob± tylko 2 osoby ¶wity tzn. czelad¼ ,kobiety itp.
Chêtnych do wziêcia udzia³u w naszym turnieju proszê o kontakt meilowy lub telefoniczny. Do zg³oszenia potrzebne s± zdjêcia. Kasy ze zwrotów dostaniecie tyle co podacie w zg³oszeniu ,na miejscu nie modyfikujê ju¿ tych kwot bo mam potem problem ze zorganizowaniem forsy, jak okazuje siê ¿e mam ma³o. Nie zdarzy³o siê ¿eby dla kogo¶ zabrak³o i wo³a³bym ¿eby tak zosta³o.Proszê te¿ o zabrania naczyñ historycznych , tak aby nikt nie ³azi³ z puszkami i tym podobnym badziewiem po polu turniejowym. Nie bêdzie te¿ ¿arcia na plastikach.Zg³oszenia przyjmujemy do 1 sierpnia. Proszê ¿eby zg³oszenie zawiera³o liczbê zbrojnych i w jakich konkurencjach wezm± udzia³ oraz liczbê czeladzi.


A to dane kontaktowe
Piotr Szponar
Chor±giew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
tel 509356196
schrzl@gmail.com
Lady Draconia
Tradycyjnie kilka osób od nas zajrzy w go¶cinne, lubelskie progi.
A.
Robert Szatecki
Rewelacyjnie, ¿e w tym roku nagrody za turnieje zosta³y podzielone na 3 miejsca:)
Piotr Szponar
Wiem ¿e w tamtym roku mimo zawê¿enia datowania pojawili siê u nas odtwórcy XIII wieku,ale zale¿y nam na tym by by³a to impreza w datowaniu 1380-1500 i tego bêdziemy siê trzymaæ.
Przykro odmawiaæ ziomkom i znajomym,ale z góry zapowiadam ,¿e sprzêt XIII nie wchodzi.
Yan
Z przyjemno¶ci± zjawimy siê ponownie, takiej imprezy odpu¶ciæ nie mo¿na : )
Piotr Szponar
Zapraszam serdecznie.
Robert Szatecki
Te¿ bêdê stara³ siê przyjechaæ, postaram siê ogarn±æ ca³± pi±tke do 5vs5 wszystko potwierdzê na priv.
krecik_77
Z atrakcji oko³ojarmarcznych:
-12.08 na Zamku gra R.U.T.A. ( i Acid Drinkers, ale to ju¿ nie klymat ;) )
-13.08 gra Kapela ze Wsi Warszawa
Poza tym w tym roku na sam Jarmark wjazd maj± tylko rzemie¶lnicy zaproszeni nie Ci, którzy pierwsi wys³ali zg³oszenie, wiêc mo¿e i wyroby przez nich sprzedawane bêd± koszerniejsze
keritt
Wolna Kompani Czarnego Or³a te¿ z mi³± chêci± po raz 3 zawita smile.gif turniej rewelacyjny
pepe
Chor±giew Nadworna równie¿ z przyjemno¶ci± zawita do Lublina na Wasz genialny turniej:)
Piotr Szponar
Zapraszam serdecznie.Wy¶lijcie szybko zg³oszenia wraz z kosztami przejazdu bo mamy sporo chêtnych,a pieniêdzy niestety nie du¿o.
Decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ.ale tylko tych z pe³n± informacj± o kosztach i ilo¶ci osób.
Mazowiecki Dzik
Czy jest ju¿ plan turnieju z godzinami, co kiedy? smile.gif
Keylan
CYTAT(Piotr Szponar @ 17:34 15.05.2011) *
-Turniej blossfechten czyli walka bez zbroi co¶ dla mi³o¶ników finezyjnej szermierki mieczem.Ma³o ludzi to robi i dysponuje sprzêtem ,wiêc zapewniamy nasz sprzêt dla uczestników czyli maski 1600 N ,ochraniacze,plastrony .Federy we¼cie swoje .Walki bêd± rozgrywane pewnie inaczej ni¿ w tamtym roku czyli bêd± przerywane po trafieniu.
Do wygrania porz±dna maska szermiercza .

witaj Piotrze,
Próbowa³em siê z Wami skontaktowaæ ale jako¶ moje maile chyba nie dochodz± czy mozna by prosiæ o doprecyzowanie zasad walk bloss? Na ile bêda one zbiezne z FEDERacyjnymi? Czy dopuszczone bêda osoby bez historyków startujace tylko w bloss?
ps. czy nadal prowadzicie treningi otwarte w niedziele? Mia³em siê wybrac z Karpiem ostatnim razem ale nie da³em rady.
Piotr Szponar
Zasady bêd± zbie¿ne z FEDERacyjnym na blossfechten i mo¿e w nim braæ udzia³ ka¿dy kto przyjdzie z w³asnym federem i mask±.Stroju historycznego mieæ nie trzeba.
Treningi s± otwarte wszystkie tzn we wtorki o 19.00 te¿.Nie mam na ¿adnej skrzynce meili od Ciebie Keylan.Tel do mnie 509356196.
Rozk³ad jazdy wrzucê wieczorem.Nie ró¿ni siê mocno od tych z lat poprzednich.
Keylan
Ok fajnie, wys³a³em ju¿ zapytanie kilku ch³opakom od nas mo¿e siê uda nam do was na trening zajrzec wiêksz± ekip±, to sobie pogadamy i powymieniamy siê do¶wiadczeniami smile.gif
pozdrawiam.
Piotrek
Mateusz z Grójca


do kiedy mo¿na siê zg³aszaæ??
Przemko zwany Zychem
Mam nadziejê, ze Robunio Szatecki zg³osi³ pi±tkê cannabisow±, bo je¶li nie to s³ono zap³aci ;]
rekwir
posz³o zg³oszenie mam nadzieje ¿e nie za pó¼no
Piotr Szponar
Je¶li chodzi o zwroty za dojazdy to nie mam ju¿ ani grosza.Ci co siê za³apali na kasê dostali potwierdzenia zg³oszenia.Ci co niestety nie za³apali siê te¿ maj± to w meilach napisane.
Sprawa wygl±da tak ¿e mam jeszcze trochê miejsca i mo¿liwo¶æ wy¿ywienia.Je¶li kto¶ chce do nas przyjechaæ mimo braku zwrotu kosztów to do 5 sierpnia czekam na zg³oszenia.
A teraz rozk³adówka:
Program Imprezy
Sobota
11.00-12.00
Przemarsz
12.00-15.30
Pas d’Armes Srebrnego Drzewa .
12.00-15.00
Mo¿liwo¶æ zwiedzania obozu rycerskiego.
Prezentacja sprzêtu i ¿ycia obozowego oraz rzemios³a.
15.00-15.30
Prezentacja wczesno¶redniowiecznego szyku bojowego piechoty. Koncepcje taktyczne oraz pokaz skuteczno¶ci falangi z³o¿onej z du¿ych tarcz.
15.30-16.30
Turniej ³uczniczy.
16.30-17.30
Walki dru¿ynowe „samoczwór” czyli melee
18.00-18.45
Inscenizacja bitwy z udzia³em wszystkich zbrojnych
18.45-19.30
Melee
Turniej dru¿ynowy lub jak kto woli bohurt.


Niedziela
10.00-11.00
Turniej d³ugiego miecza czyli harnischfechten czyli walka d³ugim mieczem europejskim w zbroi.W przeciwieñstwie do Pas d’Armes Srebrnego Drzewa pojedynki rozgrywaj± siê przy u¿yciu broni dwurêcznej ,bez tarcz.Specyfika walki wymaga od uczestników wiêkszych umiejêtno¶ci w operowaniu broni± oraz bardziej kompletnego opancerzenia ni¿ w innych konkurencjach ze wzglêdu na wiêksze wymiary broni zaczepnej.
11.15-12.00
Pokaz tresury ptaków drapie¿nych.
12.00-15.00
Mo¿liwo¶æ zwiedzania obozu rycerskiego.
Prezentacja sprzêtu i ¿ycia obozowego oraz rzemios³a.
12.15-12.45
Fina³y Pas d’Armes Srebrnego Drzewa
12.45-14.00
Turniej walki bez zbroi- blossfechten.
Wbrew powszechnie panuj±cym opiniom walka d³ugim mieczem europejskim to g³ównie walka bez opancerzenia. ¯eby móc zaprezentowaæ widzom jak mog³y wygl±daæ takie starcie u¿ywa siê masek szermierczych i ochraniaczy ,ale miecze s± wiernymi replikami mieczy fechtunkowych u¿ywanych do sparringów w szko³ach szermierczych .S± one na tyle bezpieczne ¿e mo¿na zrezygnowaæ ze broi i spokojnie wykonywaæ nimi wszystkie techniki u¿ywane w europejskiej szkole walki mieczem ³±cznie z pchniêciami. Walka odbywa siê w systemie pucharowym.
14.00-15.00
Turniej „pi³ki szkockiej”
Jest to pierwotna forma rugby z t± ró¿nic± ¿e gra siê kamienn± kul±,co uniemo¿liwia kopanie pi³ki oraz dalekie podania.
15.30-16.00
Pokaz artylerii czarnoprochowej XV i XVII wiecznej
Prezentacja dzia³ oraz rêcznej broni palnej jaka by³a u¿ywana pod koniec ¶redniowiecza oraz w wieku XVII .Porównanie rozwoju broni palnej na przestrzeni 200 lat.
16.00-17.00
Pokaz grupy gladiatorów "Familia Arma Decretoria"
17.10
Zakoñczenie imprezy ,wrêczenie nagród zwyciêzcom konkurencji.

Je¶li chodzi o otwarty obóz to tylko czê¶æ bêdzie otwarta tak¿e nikt wam siê nie bêdzie krêci³ chyba ,¿e wyrazicie chêæ by wasz namiot w³±czyæ do tego.

Do blossfechten trzeba mieæ w³asny feder i nie trzeba mieæ ciuchów historycznych.
Blacha
Jakie zasady bojowek?
Pozdro
Piotr Szponar
Takie jak co roku:

Regulamin Turnieju Pas d’Armes Srebrnego Drzewa

Uzbrojenie:
1.Dopuszczone s± miecze jednorêcznie, tasaki, kordy, jak i miecze d³ugie. Broñ musi byæ stêpiona (krawêd¼ ostrza nie mo¿e byæ cieñsza ni¿ 1 mm. Broñ nie mo¿e byæ pokryta rdz±, ani posiadaæ wyra¼nych zadziorów i g³êbokich w¿erów. Przed rozpoczêciem starcia sêdziowie sprawdz± broñ pod k±tem spe³niania ww. wymogów.
2.Dopuszczalna waga broni:
Dla broni jednorêcznej – 1000 – 1600g
Dla mieczy d³ugich – 1500 – 2500g
3.Dopuszczone bêd± tarcze drewniane pozbawione metalowych okuæ.
4.Miecz nie mo¿e byæ przywi±zany do d³oni
Zbroja:
Zbroja musi byæ spójna dla danej epoki.
1.Przeszywanica jest obowi±zkowa. Musi posiadaæ d³ugie rêkawy i ko³nierz, os³aniaj±cy szyjê i kark.
2.Dopuszczalny jest ka¿dy w³a¶ciwy dla danej epoki rodzaj he³mu zamkniêtego (he³m musi zas³aniaæ ca³± g³owê i twarz). Je¶li he³m posiada ruchom± zas³onê – musi ona mieæ bezpieczne i sprawne zamkniêcie – zas³ona nie ma prawa lu¼no zwisaæ lub otwieraæ siê w czasie walki.
3.Zbroja musi os³aniaæ ca³y korpus, biodra, nogi wraz z kolanami i ca³e rêce, a¿ do nadgarstków. Je¶li kolczuga, to co najmniej do po³owy uda i d³ugie rêkawy. Uda musz± byæ os³oniête co najmniej pikowanymi nogawicami (w tym przypadku konieczna jest tarcza, która uniesiona do poziomu wizury he³mu zas³ania ca³e udo a¿ do kolana).
4.Stawy ³okciowe i kolanowe musz± byæ chronione zbroj± p³ytow± lub p³ytowymi elementami.
5.Rêkawice kolcze (odpowiednio wzmocnione) lub p³ytowe.
6.Szyja i kark musz± byæ zas³oniête zbroj± kolcz± lub p³ytow±.
Dozwolone techniki walki:
Uderzenia i ciêcia kling± broni.
1.Uderzenia tarcz± i g³owic± miecza (nie bêd± jednak punktowane a s³u¿yæ mog± tylko os³abieniu lub zdezorientowaniu przeciwnika).
2.Rozbrojenie przeciwnika (punktowane).
Pole trafienia:
Punktowane i dozwolone s± trafienia w ca³e cia³o za wyj±tkiem:
D³oni, nadgarstków i przedramion do ³okci.
Nóg poni¿ej kolan.
Okolic krocza
1.Punkt jest przyznawany za wyra¼ne, osadzone trafienie ostrzem broni w pole trafieñ. Uderzenie, które prze³amie zas³onê i dalej zachowa swój impet tak¿e zostanie zaliczone, je¶li bêdzie celne.
Przebieg walki:

1.Pojedynek trwa jedn± minutê. Jest sêdziowany przez 3 sêdziów w tym dwóch liniowych i jednego sêdziego g³ównego.
2.Ka¿dy sêdzia liniowy liczy ilo¶æ trafieñ otrzymanych przez „swojego” walcz±cego.
3.Po zakoñczeniu pojedynku sêdziowie liniowi konsultuj± siê z sêdzi± g³ównym i podejmuj± decyzjê o ostatecznym wyniku starcia, który og³asza sêdzia g³ówny.
4.Decyzja sêdziego g³ównego jest ostateczna i nieodwo³alna.
5.W przypadku takiej samej liczby trafieñ zg³oszonej przez obu sêdziów liniowych czas pojedynku jest wyd³u¿any a¿ do pierwszego trafienia.
6.Walka mo¿e zostaæ przerwana kiedy jeden z walcz±cych siê podda, lub zostanie kontuzjowany w sposób uniemo¿liwiaj±cy dalsz± walkê. Sêdziowie mog± tak¿e przerwaæ walkê kiedy:
Od zbroi walcz±cego zaczn± odpadaæ elementy lub broñ ulegnie uszkodzeniu.
Który¶ z walcz±cych zastosuje podczas walki niedozwolon± technikê.
7.Walki odbywaj± siê w systemie pucharowym do walki fina³owej.Para finalistów odbywa seriê pojedynków(po 3 ) z osobami wytypowanymi z przegranych.Ka¿dy wygranej walce otrzymuje srebrny li¶æ.Wygrywa ten z finalistów,który zdobêdzie wiêcej li¶ci lub w przypadku remisu decyduje pojedynek finalistów.



Kary:

Pierwsze upomnienie – S³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji.
Drugie upomnienie – S³owne upomnienie zawodnika poci±gaj±ce za sob± odebranie winowajcy 1 punktu.
Trzecie upomnienie - S³owne upomnienie zawodnika poci±gaj±ce za sob± odebranie winowajcy kolejnego 1 punktu. Jest to jednocze¶nie ostanie ostrze¿enie.
Czwarte upomnienie - Oznacza przegranie danej walki przez winowajcê, niezale¿nie od uzyskanego wyniku. Oznacza równie¿ eliminacjê danego zawodnika z ca³ej konkurencji, bez wzglêdu na jego dotychczasowy wynik. Przeciwnik winowajcy zostaje uznany za zwyciêzcê danej potyczki i przechodzi dalej.

Lubelski Turniej Miecza Wielkiego



Paragraf 1: Sêdzia G³ówny, a Król Herbowy.

1. Król Herbowy to cz³owiek sprawuj±cy tê funkcjê po desygnacji przez Organizatorów, pe³ni±cy obowi±zki g³ównego sêdziego danego turnieju i kieruj±cego prac± Heroldów oraz Goñczych.
2. Król Herbowy Rozpoczyna Walkê i wznawia po przerwie. W sprawach spornych ma g³os rozstrzygaj±cy.
3. Król Herbowy jest osobowym namiestnikiem w³adzy Suwerena podczas turnieju, z wszelkimi wyp³ywaj±cymi z tego konsekwencjami.



Paragraf 2: Zawodnicy

1. Wszyscy zawodnicy powinni byæ dobrze zaznajomieni z zasadami walki i bezpieczeñstwa.
2. Przed przyst±pieniem do walki z cz³onkami innych stowarzyszeñ, zawodnicy powinni byæ dobrze przeszkoleni przez zwierzchników w³asnego stowarzyszenia.
3. Musz± utrzymywaæ w³asne uzbrojenie i broñ w dobrym stanie, aby nie
nara¿aæ zdrowia innych zawodników.
4. Powinni zawsze przestrzegaæ upomnieñ i decyzji Sêdziów.
5. Powinni, zawsze, powstrzymywaæ swój gniew i z³o¶æ. Walka odtwórcza, nie jest prawdziw± walk±. Powinna byæ przyjemno¶ci± i odpowiedzialnym zajêciem.
6. Przede wszystkim, zawodnicy powinni zachowywaæ siê odpowiedzialnie. Próby pokonania przeciwnika wszelkimi sposobami, mog± byæ niebezpieczne, a oprócz tego s± kompletnym nonsensem i zaprzeczeniem etyki rycerskiej.



Paragraf 3: Uzbrojenie ochronne (zbroja i pancerz).

1. Ka¿da zbroja i he³m, musi byæ wykonana ze stali/¿elaza, chyba, ¿e istnieje historyczne potwierdzenie zastosowania innego materia³u.
2. Zbroja i he³m przeznaczona do walk, musi mieæ w newralgicznych punktach nie mniej ni¿ 1,5 mm grubo¶ci stali/¿elaza (wytrzyma³e p³yty hartowane mog± byæ po te¶cie dopuszczone w turnieju ju¿ od grubo¶ci,0,5 mm – niemniej jednak na podstawie ich wyj±tkowych zalet odporno¶ciowych), lub 4 mm skóry.
3. Zbroje kolcze powinny byæ zrobione z drutu o grubo¶ci minimum 1,2 mm – je¶li s± z kó³ek nitowanych; lub minimum 1,5 mm je¶li s± z kó³ek nie nitowanych.
4. Wszyscy uczestnicy powinni nosiæ odpowiednie ochrony g³owy, twarzoczaszki, gard³a, krtani, przedramion, piszczeli oraz d³oni i stawów. Zalecane jest u¿ywanie uzbrojenia ochronnego lub zabezpieczenia sportowego (pod zbroj±/pancerzem) na podbrzuszu, kroczu i pachwinach.
5. Minimalnym, wystarczaj±cym opancerzeniem jest dowolna (ale historyczna) kombinacja odpowiednich XIV lub XV wiecznych:
he³mu (koniecznie z zas³on± twarzy), rêkawic, os³on ud, kolan, piszczeli, korpusu, barków, ramion, ³okci i przedramion.
6. Nikt wprawdzie nie odrzuci he³mu o grubo¶ci
1,4 mm, ani rêkawicy o ma³ych, dobrze zachodz±cych na siebie
p³ytkach (nie paliczkach) palcowych grubych na 1mm - posiadacz he³mu o
grubo¶ci 1 mm, lub koszuli kolczej z takiego drutu kategorycznie nie ma na co liczyæ.
7. Przy³o¿ymy szczególn± uwagê do kontroli zabezpieczenia gard³a i krtani.



Paragraf 5: Repliki broni.

1. Wszystkie bronie u¿ywane w walce, musz± pochodziæ z zaufanego ¼ród³a.
2. Wszystkie bronie u¿ywane w walce, musz± byæ zatêpione. Krawêd¼ ostrza powinna mieæ nie mniej ni¿ 2,5 mm grubo¶ci.
3. Wszystkie sztychy broni, powinny byæ zaokr±glone - do szeroko¶ci p³azu co najmniej 1,5 cm (ko³o o takiej ciêciwie) i 3 mm grubo¶ci krawêdzi.
4. Niebanalnym aspektem s± walory estetyczne broni, zgodno¶æ proporcji z
orygina³ami, oraz mo¿liwo¶æ stosowania technik fechtunkowych zbli¿onych do prawdziwych.
5. Miecz pó³toraroczny u¿yty w turnieju musi utrzymywaæ d³ugo¶æ swej klingi miêdzy 80, a 110 centymetrów, przy d³ugo¶ci rêkoje¶ci (wraz z g³owic± i jelcem) miedzy 30, a 40 centymetrów. Waga ca³kowita takiego miecza musi zawieraæ siê pomiêdzy 1600, a 2600 gram.


Paragraf 6 : Zasady bezpieczeñstwa

1. Przed wpisaniem siê na listê uczestnictwa, oraz wkroczeniem na pole walki (lub pole treningowe), ka¿da broñ powinna byæ sprawdzona przez Sêdziego.
2. U¿ycie broni o ostrych krawêdziach lub zaostrzonym sztychu, jest
ca³kowicie zabronione.
3. Przed u¿yciem broni do walki, powinna byæ ona dok³adnie sprawdzona.
Konieczne jest usuniêcie wszelkich nadmiernych szczerb o nie wyoblonych krawêdziach (np. powy¿ej 1,5 mm), zadziorów i w¿erów.
4. Z³amana, lub pêkniêta broñ, powinna byæ od razu odstawiona. Je¶li dojdzie do tego podczas walki, broñ taka musi byæ wycofana ze starcia.
5. Broñ powinna byæ utrzymywana w czysto¶ci, czyli bez rdzy, czy ewidentnego brudu. Wyra¼na farba na ostrzu, bêd±ca pozosta³o¶ci± po uderzeniach w tarczê, mo¿e byæ uznana jako brud, poniewa¿ mo¿e spowodowaæ zatrucie ewentualnej rany. Powinno siê unikaæ równie¿ produktów czyszcz±cych uznawanych za truj±ce.
6. Je¶li zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego. W przypadku powa¿nej kontuzji zawodnik odsy³any jest do punktu medycznego.
7. Je¶li kontuzja, niezale¿nie od jej wagi i rozmiarów, spowodowana jest nieregulaminowym dzia³aniem zawodnika, bêd±cego adwersarzem kontuzjowanego w danej walce; jest on WYKLUCZANY z dalszego przebiegu ca³ego turnieju. Organizator decyduje o krokach prawnych z ramienia organizatora.
8. Je¶li kontuzja, niezale¿nie od jej wagi i rozmiarów, spowodowana jest regulaminowym i poprawnym dzia³aniem zawodnika, bêd±cego adwersarzem kontuzjowanego w danej walce; sêdziowie decyduj± o jego zdolno¶ci lub niezdolno¶ci do kontynuowania walki, przyznawaniu mu lub nie ostrze¿eñ lub upomnieñ (tak¿e awansem), jak równie¿ o dalszym udziale w turnieju sprawcy zdarzenia.
9. Kontuzjowany który mo¿e po opatrzeniu kontynuowaæ walkê, jest przywracany do turnieju na pe³nych prawach.


Paragraf 7 : Zasady Walki

1. Ciosy wyprowadzane s± z pe³n± si³±, tylko na miejsca uzbrojone.
2. Cele dopuszczalne - g³owa, ramiê i przedramiê, tors, zewnêtrzna strona ud, umiê¶niona czê¶æ ³ydki z obu kierunków.
3. Pchniêcia tylko powy¿ej pasa, nie dalej ni¿ na szeroko¶æ d³oni (oko³o 7,5 cm) w ka¿dym kierunku od pêpka. Odbite pchniêcie, które trafia w zakazany obszar bêdzie ukarane, jako wyprowadzane bez my¶lenia o konsekwencjach. Pchniêcie wyprowadzone poprawnie, lecz poprzez ze¶lizg z pancerza trafiaj±ce w obszar zakazany pozostaje do rozpatrzenia przez sêdziego g³ównego.
4. Kategoryczny zakaz atakowania broni± : szyi i krocza. Z³amanie zakazu grozi natychmiastowym WYKLUCZENIEM.
5. Powtarzaj±ce siê ataki na kolana, piszczele, ³okcie i d³onie bêd± karane (1 raz zwrócenie uwagi - upomnienie, ka¿dy nastêpny raz – formalne i odnotowywane ostrze¿enie).
6. Bardzo wa¿ne - Si³a wk³adana w uderzenie powinna byæ zawsze pod kontrol± zawodników. Ewidentnie nadmierna si³a jest niedozwolona, nie tylko dlatego, ¿e jest bezsensowna, ale, co wa¿niejsze, jest bardzo niebezpieczna. Ewidentnie s³abe trafienia nie bêd± uznawane jako nie skuteczne.
7. Mo¿na wytr±ciæ lub z³amaæ broñ przeciwnika swoj± broni±, ale tylko je¶li nie dotykamy klingii przeciwnika swoim cia³em - wtedy uzyskujemy punkt jak za trafienie.
8. Metody kontaktowe takie jak : kopanie, popychanie, ataki d³oni±, ³okciem, barkiem, g³ow±, bezpo¶rednio na cia³o przeciwnika, podcinanie, deptanie, obalanie itp. s± dopuszczalne. Przeciwnika mo¿emy statycznie pochwyciæ na czas nie d³u¿szy ni¿ cztery sekundy – po tym albo musi nast±piæ rozstrzygniêcie „klinczu” albo sêdziowie rozdzielaj± walcz±cych.
9. Sam fakt obalenia czy odepchniêcia przeciwnika lub wyrwania siê z jego „klinczu” nie dajê punktów, a rozbrojenia s± liczone jak jedno trafienie, bez szczególnego bonusu.
10. W rozbrojeniu mo¿na stosowaæ chwyt otwarta d³oni± lub np. „objêcie” ca³a rêk± „pod pachê” na broñ przeciwnika, o ile nie chwytamy za jego klingê.

Paragraf 8 : Zasady turnieju.

1. Powinno byæ trzech Sêdziów na parê walcz±cych (trzech widzi wiêcej ni¿
jeden).
2. Decyzja o skuteczno¶ci trafienia podejmowana jest przez wiêkszo¶æ Sêdziów (dlatego jest ich trzech, a nie dwóch).
3. Zawodnik zwyciê¿a, gdy piêæ razy, skutecznie trafi przeciwnika.
4. Dwukrotne nastêpuj±ce po sobie trafianie jednoczesne (podobnie jak ka¿de pojedyncze trafienie jednoczesne) uznane jest za nieby³e, po trzecim, sêdziowie odbieraj± broñ walcz±cym i nakazuj± stoczenie walki na same miecze jednorêczne.
5. Je¶li zawodnicy w powy¿szej sytuacji dwukrotnie trafi± siê jednocze¶nie, sêdziowie ustawiaj± ich do walki w zasiêgu 2/3 broni, w pozycji wyprostowanej, i nakazuj± walkê bez prawa oderwania stóp od pozycji, oraz z zakazem sztychu.
6. Je¶li zawodnicy w powy¿szej sytuacji dwukrotnie trafi± siê jednocze¶nie - o zwyciêstwie jednego z nich decyduj± rzuty trzema ko¶æmi do gry, o sze¶ciu polach.
7. Skuteczne trafienie to takie, które uderza w cia³o w ten sposób, ¿e je¶li
walka odbywa³aby siê na serio, doprowadzi³oby do uszkodzenia cia³a. Na
przyk³ad lekkie dotkniêcie, obcierka nie liczy siê i Sêdziowie powinni je
zignorowaæ.
8. Je¶li jeden z zawodników, ma du¿o mniej uzbrojenia ochronnego ni¿ jego przeciwnik, to, ¿eby wygraæ, musi trafiæ go wiêksz± ilo¶æ razy. Ma to
odzwierciedliæ statystyczne aspekty zagro¿enia cia³a, przy ró¿nym
uzbrojeniu. Decyzja o ilo¶ci koniecznych trafieñ nale¿y do Sêdziów, niemniej jednak ró¿nica punktów nie wyniesie nigdy wiêcej ni¿ dwa (zawsze odejmuj±c od piêciu a nie dodaj±c).
9. Przed walk± zawodnicy staj± w gotowo¶ci w naro¿nikach i czekaj± na sygna³ do walki dany przez Sêdziego Pola.
10. Ka¿dy z sêdziów w ka¿dej chwili mo¿e przerwaæ starcie (aby udzieliæ ostrze¿enia, upomnienia, aby przyznaæ punkt, aby interweniowaæ itp.)- zawodnicy musz± przerwaæ walkê i po decyzji sêdziów powróciæ do naro¿ników, czekaj±c na ponowny sygna³.
11. Drugie upomnienie jest zawsze pierwszy ostrze¿eniem.
12. Drugie ostrze¿enie w czasie turnieju oznacza przegranie danej walki przez sprawcê, niezale¿nie od uzyskanego wyniku. Oznacza równie¿ eliminacjê danego zawodnika z danego turnieju, bez wzglêdu na jego dotychczasowy wynik.
13. Je¶li dojdzie do kontuzji, uszkodzenia cia³a lub sprzêtu walka jest przerywana.
14. Uszkodzenie sprzêtu ochronnego lub broni powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma umowne pó³torej minuty na poprawienie lub wymianê uszkodzonego elementu.
15. Ewidentnie agresywny, lub nawet spokojny lecz niekompetentny zawodnik, mo¿e byæ usuniêty przez sêdziów bez upomnienia i prawa do jakichkolwiek roszczeñ do turnieju.

Paragraf 9 : Sêdziowie.

1. Sêdzia Pola, zwany oficjalnie Heroldem, jest osob± wspó³odpowiedzialn± za:
Sprawdzenie szrank (ziemi, oraz wewnêtrznego i zewnêtrznego ogrodzenia)
Sprawdzenie broni zawodników, wliczaj±c w to sprawdzenie wy¶ció³ek w he³mach i jako¶ci zbrój i replik broni.
Utrzymanie publiki za zewnêtrznym ogrodzeniem szrank.
Ostrze¿enie walcz±cych i pozosta³ych sêdziów, je¶li kto¶ z publiki przejdzie przez zewnêtrzne ogrodzenie.
2. Sêdzia Pola jest osob± wspó³odpowiedzialn± za:
Usuniêcie z pojedynku z³amanej lub uszkodzonej broni.
Upominanie zawodników nie walcz±cych wed³ug zasad.
Usuniêcie z pojedynku zawodników zachowuj±cych siê niebezpiecznie, lub nie zwracaj±cych uwagi na upomnienia.
3. Sêdzia jest osob± wspó³odpowiedzialn± za:
Decyzjê, czy trafienie by³o skuteczne, czy liczy siê jako rana, jest wycelowane w miejsce dopuszczalne.
Decyzjê, kto jest zwyciêzc± niekoñcz±cej siê walki, czyli takiej, podczas której zawodnicy wykazuj± ogromne zdolno¶ci lub ich brak, przez co walka zdaje siê nie mieæ koñca.
4. Sêdzia powinien byæ osob± dobrze zapoznan± z metodami walki.
5. Sêdziowie powinni byæ dobrze zapoznani z zasadami walki i bezpieczeñstwa.
6. S³owo wymienionych wy¿ej sêdziów jest ostateczne. ¯aden z zawodników nie powinien go kwestionowaæ ani komentowaæ publicznie.


Regulamin turnieju ³uczniczego:
1.Turniej sk³ada siê z 3 konkurencji. Odleg³o¶æ z jakiej strzelamy to 20 m dla dwóch pierwszych konkurencji i 25 m dla konkurencji trzeciej. Dopuszczone ³uki to ³uk równikowy i refleksyjny zgodny z wymogami historycznymi. Niedopuszczone s± wspó³czesne ³uki sportowe. Ka¿dy uczestnik powinien posiadaæ 5 strza³ drewnianych.

2.Tarcza p³ócienna posiadaæ bêdzie 3 okrêgi. Wewnêtrzny okrêg o ¶rednicy 10 cm, ¶rodkowy 30 cm a zewnêtrzny 50 cm. Punktacja 10 pkt. za ¶rodek tarczy, 5 za ¶rodkowy okrêg i 3 pkt. za okrêg zewnêtrzny. W przypadku trafienia w liniê rozdzielaj±c± okrêgi zaliczany jest okrêg bli¿szy ¶rodka tarczy.

3.Pierwsza konkurencja: strzelanie z 20 m do tarczy, piêæ strza³ów. Strzelamy parami do dwóch tarcz.

4.Analogicznie jak konkurencja pierwsza. Dodatkow± przeszkod± s± dwie ruchome tarcze s³omiane przeszkadzajki wied¼my, umieszczone w odleg³o¶ci 7 metrów od tarcz. Poruszaæ siê one bêd± wahad³owo. Trafienie w wied¼mê oznacza niepowodzenie i zero punktów. Wied¼my s± wielko¶ci s³omianek ¶rednicy jednego metra. Punktacja analogiczna jak w konkurencji pierwszej. Strzelamy parami po 5 strza³.

5.Konkurencja trzecia. Do konkurencji przechodzi 8 najlepszych strzelców (posiadaj±cych najwy¿sz± punktacjê z dwóch pierwszych konkurencji). Tarcze zostaj± zast±pione kuk³ami, ka¿da reprezentuje przeciwnika. Strza³y oddawane s± z odleg³o¶ci 25 m. na komendê sêdziego. Trafienie kuk³y w g³owê powoduje automatyczne wyeliminowanie przeciwnika. Trafienie w rêkê zmusza przeciwnika do zmiany rêki z której aktualnie strzela po wykonaniu strza³u zawodnik powraca do normalnej pozycji strzeleckiej. Przy trafieniu w nogê kuk³y reprezentuj±cej przeciwnika przeciwnik zmuszony jest oddaæ strza³ z przyklêku (na jednym kolanie). Trafienie w korpus kuk³y zmusza przeciwnika do strza³u z pozycji odwróconej staje plecami do tarczy, nastêpnie odwraca siê do niej, nie przesuwaj±c stóp i wykonuje strza³. Je¶li nie wystrzela³ wszystkich strza³ kolejny strza³ jest wykonany z normalnej pozycji. O zwyciêstwie decyduje liczba trafieñ w kuk³ê. Konkurencja odbywa siê w trybie pucharowym. Pokonany odpada. W wypadku nierozstrzygniêcia trzeciej konkurencji odleg³o¶æ strza³u bêdzie zwiêkszana o 5 metrów.

6.Nagradzane zostaje tylko pierwsze miejsce.

7.Strzelcy mog± posiadaæ swoich Wiernych Heroldów. Dozwolone jest wznoszenie okrzyków, wiwatów i dopingowanie swojego faworyta. Niedopuszczalne jest rozpraszanie przeciwników faworyta poprzez rzucanie k±¶liwych uwag oraz wykonywaniu nieprzyzwoitych gestów w jego kierunku.

8.Wszystkie sporne kwestie dotycz±ce konkurencji rozstrzyga sêdzia. Jego decyzja jest rozstrzygaj±ca. Jest naturalnie nieprzekupny :]


Regulamin £uczniczego byæ mo¿e ulegnie niewielkiej modyfikacji.

Regulamin blossfechten w tym roku postanowi³em zaczerpn±æ od fachowców w tym temacie i jest do zobaczenia tutaj http://feder.org.pl/images/pdfs/reg_dlugi_miecz_1_1.pdf.Mam nadziejê ¿e FEDER nie ma mi tego za z³e ¿e piratujê ich regulamin,ale wed³ug mnie jest optymalny.
Piotr Szponar
Ze wzglêdu na to ¿e nie chcemy mroku w obozie itp to proszê o:
Przebywanie w obozie i szrankach od soboty do niedzieli ,podczas trwania turnieju tylko w ciuchach historycznych spójnych epokowo i popartych ¼ród³ami.Nie u¿ywanie wspó³czesnych naczyñ,nie ³a¿enie z puszkami i butelkami i innym wspó³czesnym badziewiem.Jaranie tak ¿eby nie rzuca³o to siê w oczy i ¿eby¶cie nie sfajczyli siê w namiotach.
Bêdziemy tego pilnowaæ i czepiaæ siê ile wlezie.

Piotr Szponar
Tutaj macie regulamin 5x5

Regulemin Melee
(Gra wojenna – Capture the Flag)

Do walki staj± 2 dru¿yny, ka¿da po 5 walcz±cych. Ka¿da dru¿yna posiada flagê, która jest osadzona w czê¶ci mostu nale¿±cego do danej dru¿yny. Zwyciê¿a ta dru¿yna, która jako pierwsza zdobêdzie flagê przeciwnika i przeniesie j± na swoj± cze¶æ mostu, nie trac±c jednocze¶nie swojej flagi (ta dru¿yna, która ma 2 flagi zatkniête po swojej czê¶ci pola wygrywa).Zawodnik który wypad³ poza most nie mo¿e na niego wróciæ.

Zasady walki w Melee

1.Le¿±cy na ziemi s± uznani za pokonanych i nie maj± prawa wznowiæ walki w bie¿±cym starciu.
2.Uklêkniêcie jest równoznaczne z kapitulacj± – poddaj±cy siê nie maj± prawa wznowiæ walki w bie¿±cym starciu.

Wolno:
1.Atakowaæ ca³e pole trafieñ (takie samo jak w wypadku turnieju Samojeden) za pomoc± uderzeñ i ciêæ zadawanych broni±, a tak¿e uderzeñ tarcz±.
2.Stosowaæ techniki zapa¶nicze z rzutami w³±cznie.

Nie wolno:
1.Uderzaæ broni± przeciwnika odwróconego plecami – taki atak jest uznawany za niehonorowy i nielicuj±cy z godno¶ci± mê¿czyzny. Wykonanie tej akcji spowoduje natychmiastow± dyskwalifikacjê zawodnika z bie¿±cego starcia. Reszta dru¿yny mo¿e kontynuowaæ walkê w os³abionym sk³adzie.
2.Atakowaæ przeciwnika, który le¿y na ziemi lub siê podda³ i klêczy. Atak na le¿±cego lub klêcz±cego przeciwnika jest równoznaczny z natychmiastow± dyskwalifikacj± ca³ej dru¿yny.
3.Atakowaæ celowo ¶ciêgien podkolanowych przeciwnika w celu nara¿enia go na kontuzjê. Wykonanie tej akcji spowoduje natychmiastow± dyskwalifikacjê zawodnika z bie¿±cego starcia. Reszta dru¿yny mo¿e kontynuowaæ walkê w os³abionym sk³adzie.
4.Przenosiæ w³asnej flagi chyba ¿e zosta³a odebrana dru¿ynie przeciwnej
Z odebran± flag± mo¿na biegaæ i natychmiast odnie¶æ ja na swoje miejsce
- niedopuszczalne jest tylko d³ugotrwale noszenie jej przy sobie i uciekanie z ni± po polu, ¿eby utrudniæ przeciwnikowi jej zdobycie.
odebrana powinna byæ natychmiast odniesiona na swoje miejsce.
Uzbrojenie:

Broñ dopuszczona do melee to:
Miecze krótkie i d³ugie
Tasaki i kordy
Buzdygany i bu³awy
Topory
Broñ drzewcowa (za wyj±tkiem broni kolnej lub posiadaj±cej kolne elementy)
Broñ nie mo¿e posiadaæ ostrych elementów, zadziorów, ani nie mo¿e byæ pokryta rdz± i pasowaæ epokowo do reszty uzbrojenia.
Flagi zapewnia organizator.

Podajcie mi najpó¼niej do czwartku wieczorem numery rejestracyjne samochodów,którymi przyjedziecie to mo¿e uda mi siê za³atwiæ miejsca parkingowe na placu zamkowym za darmo.W sobotê rano na polu turniejowym nie ma prawa staæ ¿adna bryka.
Robert Szatecki
Nigdy tego nie rozumiem, czemu przedramiê ma s³u¿yæ za tarcze? A na to wychodzi, kiedy nie s± one liczone w turniejach.
Zielu
Umieszczam mapkê z dojazdem do obozu ;)

http://www.zumi.pl/,,,22.5712964,51.249988...ointY=51.249636

Tak¿e jak widaæ dojechaæ mo¿na Alej± Tysi±clecia i jad±c tras± Warszawa -> Zamo¶æ trzeba przed zamkiem skrêciæ w prawo na plac pod nim i potem prosto, nastêpnie przejechaæ pod widocznym mostkiem. Wjedziecie na b³onia i tam ju¿ bêdzie mo¿na podjechaæ pod obóz i siê roz³adowaæ smile.gif B³onia oznaczy³em na mapie czerwon± chor±giewk± smile.gif
Do zobaczenia w obozie smile.gif

Pozdrawiam
Micha³ "Zielu" Zieliñski
Boguta z Bia³ej
Wrócili¶my zadowoleni, zatem podziêkowania. Turniej lu¼ny, bez napinek, konkurencje na tyle logicznie porozk³adane, ¿e chyba wszystkie odby³y siê o czasie i bez bieganiny. Prowadz±cemu mo¿na by tylko daæ lepszych sêdziów bocznych przy samojeden. Organizatorom ¿yczê dzi¶ dobrego odespania imprezy : )
lancelot
Bardzo ³adne walki federem bez fajansiarskich klinczów, bez przepychanek, doskona³e sêdziowanie...pogratulowaæ.
Zielu
Dziêkujemy go¶ciom za dotarcie na nasz± imprezê. Mamy nadzieje, ¿e siê wam u nas podoba³o oraz i¿ zobaczymy siê za rok w liczniejszym gronie smile.gif Jeszcze raz wielkie dziêki i gratulujemy zwyciê¿com poszczególnych konkurencji smile.gif

Pozdrawiam
Micha³ "Zielu" Zieliñski
Monika ksf
Dziêkujê organizatorom za turniej, gratulujê tradycyjnie zwyciêzcom.

Materia³, który na szybkiego ju¿ wygrzeba³am, jak jeszcze co¶ znajdê wydeytujê posta dodaj±c linki, ¿eby by³o w jednym miejscu. Fajnie, ¿e imprezy maj± coraz lepsz± "dokumentacjê" od "turystów" smile.gif.

D³ugi miecz w mega wykonaniu, by³o do pierwszego trafienia (podk³adzik muzyczny).
http://www.youtube.com/watch?v=RKVt7olbdlI&NR=1
reszta (bêdê dodawaæ jak znajdê)
http://www.youtube.com/watch?v=6xvdon4iNJ4


http://www.youtube.com/watch?v=CV2xf-kvo6Q

http://www.youtube.com/user/jarrod1113#p/a/u/3/OCenL-JlJDI

http://www.youtube.com/watch?v=gsR9zazgZH0

http://www.youtube.com/watch?v=KX-7s4o5yIs...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=jyAjAeBiXeU

http://www.youtube.com/user/MojaSzerokosc
Brat Tomek
Turniej by³ bardzo fajny, by³bym bardzo wdziêczny gdyby kto¶ wstawi³ nasze zdjêcie grupowe po bitwie na jaki¶ serwer i poda³ link.
lancelot
Feder bardzo ³adnie sêdziowany, gratulacje! Ma kto¶ filmy?
Yan
Dziêkujê ogromnie za ¶wietn± bojówkê, ostre bohurty, ¶wietn± imprezê na uczcie oraz turniej w ca³o¶ci - by³o piêknie ! ¦wietna organizacja w ka¿dym calu, Chateau du Per³a co prawda sch³odzone o pó³ stopnia za du¿o, ale mo¿emy wybaczyæ to niedoci±gniêcie smile.gif Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia jak najszybciej !
Wajcha
Podziêkowania dla przyjació³ z Lublina za ¶wietn± organizacjê. Dziêki wszystkim uczestnikom za turniej, pi±tki i wieczorne melee - bawi³em siê znakomicie.
Osobne dziêki Krukom za to, ¿e mnie przygarnêli¶cie ;]
Do zobaczenia!
Robert Szatecki
Kolejna udana impreza w Lublinie. Gratulujê S³awkowi z Tarnowa i reszcie sêdziów sprawnego ogarniêcia konkurencji turniejowych. Bardzo mi siê podoba³o, ¿e sêdziowie bardzo skrupulatnie trzymali siê regulaminów i zawodnicy wyposa¿eni niezgodnie z nim musieli siê dopancerzaæ.
Mam tylko tak± uwagê, ¿e mo¿e na przysz³y rok organizatorzy trochê by zmienili regulaminy tak, ¿eby zgodnie z tendencj± w RR wprowadziæ limity wagi mieczy i maksymalnych rozmiarów tarcz oraz rozszerzyli pole trafieñ o przedramiona.
S±dzê, ¿e warto by³oby te¿ rozwa¿yæ regulamin 5vs5 bo bieganie po flagê i spychanie siê z mostu zamiast walki nie jest ani ciekawe ani widowiskowe dla publiczno¶ci.
Alan /Haart/ Padziñski
Równie¿ do³±czam siê do podziêkowañ; tak dla organizatorów jak i sêdziów.
Ca³a impreza odbywa³a siê sprawnie i g³adko - po¶lizgi czasowe pomijam, bo zainteresowanych raczej ma³o obesz³y. ;) Znaæ do¶wiadczenie w organizacji turniejów. Piotrze, Chor±giew sprawi³a siê na medal.
Sêdziom za¶ gratulujê ¶wietnie wykonywanej roboty - wiem, ¿e wcale nie jest ³atwo ogarn±æ wszystkie ciosy kiedy ³omocze siê dwóch (lub wiêcej) zdeterminowanych facetów.

Z pewno¶ci± stawiê siê za rok.

PS. Nie wiem który z sêdziów rozpozna³ balachê (armbar) w finale Blossfechten, ale gratulujê mu obycia w technikach zapa¶niczych. ;)
Chaos666
Witam!

I ja chcia³bym podziêkowaæ za dobr± imprezê :D Uwa¿am bojówkê za udan± i dobrze prowadzon± smile.gif Wy¿ywienie dobrze zorganizowane, a dru¿ynówki te¿ bardzo fajne. Jak siê uda to i za rok postaram siê pojawiæ smile.gif

CYTAT(Robert Szatecki @ 00:40 16.08.2011) *
Mam tylko tak± uwagê, ¿e mo¿e na przysz³y rok organizatorzy trochê by zmienili regulaminy tak, ¿eby zgodnie z tendencj± w RR wprowadziæ limity wagi mieczy i maksymalnych rozmiarów tarcz oraz rozszerzyli pole trafieñ o przedramiona.

To jest s³uszna uwaga, bo jednak trochê psuje atmosferê wspó³zawodnictwa.

Pozdrawiam
Chaos
Piotr Szponar
My ze swojej strony dziêkujemy go¶ciom za przybycie i zabawê w naszym towarzystwie.
Co do regulaminów to pomy¶limy i zrobimy tak ¿eby by³o dobrze.
Monika ksf
CYTAT(Piotr Szponar @ 17:32 16.08.2011) *
Co do regulaminów to pomy¶limy i zrobimy tak ¿eby by³o dobrze.
Piotrze, dla Pañ zostaw ten 1 kg.

PS I ma³y gifcik icon_redface.gif, zakaz atakowania mas± i taranowania tarcz± w mieszanej rywalizacji, kobiety mog± siê taranowaæ, kopaæ i deptaæ do woli, i tak sobie krzywdy nie zrobi±, za ma³y power ;).

Jakby kto¶ mia³ jakie¶ materia³y, niech wrzuca, g³upio tak od "turystów" ich siê dokopywaæ.
krecik_77
Hmm, chce siê kobieta biæ z mê¿czyzn±, to niech go na klatê przyjmie bez ¿adnych forów.
Dla facetów z niedoborem masy miê¶niowej nie ma ¿adnej taryfy ulgowej...
Chcia³y¶cie równouprawnienia, to MACIE!
Marek z Myslowic
Popieram kolegê wy¿ej. Ch³op wa¿±cy 60 kg, walcz±cy z kolesiem 100 kg, te¿ nie ma taryfy ulgowej, czy gratisowych punktów z racji wagi czy predyspozycji fizycznych.
Agata Witkowska
Mimo ¿em baba, to popieram g³osy przedmówców.
Pozdrawiam
lancelot
A ja mam pytanie, czy kto¶ ma foty i/lub filmy z blossfechten? Chêtnie przyjmê!
Robert Szatecki
Piotrze czy mo¿esz zamie¶ciæ listê walk z miecza i tarczy mo¿e byæ skan zapisków S³awka. Dziêki temu bêdê w stanie uzupe³niæ ranking MiT.
Zielu
http://lubelskie.blox.pl/2011/08/jarmark-j...ossfechten.html

Z blossa tylko tyle siê znalaz³o, jednak¿e jest b³ad w tekscie gdy¿ Nizar nie zrobi³ pokazu tylko jego cz³onkowie wziêli udzia³ w turnieju.
Alan /Haart/ Padziñski
Nizar sprostowa³ pó³ godziny temu. ;)

Po prostu fotograf wypatrzy³ koszulki, pewnie jaki¶ go¶æ z gazety który po prostu widzia³ nas wcze¶niej.
Monika ksf
CYTAT(krecik_77 @ 11:06 17.08.2011) *
Hmm, chce siê kobieta biæ z mê¿czyzn±, to niech go na klatê przyjmie bez ¿adnych forów.
Dla facetów z niedoborem masy miê¶niowej nie ma ¿adnej taryfy ulgowej...
Chcia³y¶cie równouprawnienia, to MACIE!

Ma³e pomieszanie z popl±tniem, o jakim Wy "biciu" mówicie? To jest sport, a nie walki uliczne na przyk³ad, jak kto¶ chce mocniej powalczyæ, niech wyjdzie do pi±tek bohurtowych albo pwr. To nie moja wina, ¿e nie ma w konkurencji MIT w blachach dostatecznej ilo¶ci kobiet, ¿eby zrobiæ osobny turniej. Ja tam moj± kole¿ankê mogê przyjmowaæ na klatê ;), nawet jak bêdzie wa¿yæ dwa razy tyle co ja.

W szermierce sportowej jest co¶ takiego, jak walki kooedukcyjne, Panie dostaj± dwa punkty na samym wej¶ciu, mimo ¿e maj± na sobie jedynie lekkie kurteczki szermiercze, plastrony, a w rêku antenki. Mój kolega wa¿y obecnie o 2 kg wiêcej ode mnie, nie nazwa³abym go facetem z niedoborem masy miê¶niowej ;), trzech Ukraiñców mia³o ma³± zagryzkê z czystym po³o¿eniem go na tym turnieju, jeden go nawet potraktowa³ halabard± w kark. Jego mog³abym przyj±æ na klatê : ), tak siê jednak sk³ada, ¿e jak wchodzê z nim w szranki (a ju¿ siê zdarzy³o), woli mnie na czysto wypunktowaæ.

Agato Witkowska, rozumia³abym, gdyby w na ten temat wypowiedzia³a siê Maja Olczak, która wychodzi w szranki do walk z mê¿czyznami, czy Panowie startuj±cy w turnieju, ale nie Ty. Zawsze gdy czytam wypowiedzi kobiet utrzymane w podobnym stylu, w pierwszym momencie my¶lê, ¿e to ¿art, jak siê okazuje ¿e jednak nie, pierwsze co i przychodzi do g³owy, to ból czterech liter, ¿e nie jeste¶cie zdolne do tak ciê¿kiego treningu jak ja, to przynajmniej sobie na forum pou¿ywacie. Na szczê¶cie jeste¶cie w zdecydowanej mniejszo¶ci, w Ogrodzieñcu podchodzi³y do mnie po turnieju dziewczyny i gratulowa³y mi startu w turnieju i wygranej walki. My¶lê, ¿e ¿adna z nich nie pozwoli³aby sobie na podobny post co Ty. Jest taka jedna podstawowa zasada, je¶li wypowiadasz siê nt zasad danej konkurencji, wypada³oby, je¶li nie startowaæ w niej, to przynajmniej mieæ taki zamiar w przysz³o¶ci i przygotowywaæ siê do startu. T³umaczy³oby to wypowied¼ w tym wzglêdzie.

W szabli startujê bez ¿adnych forów, biorê tylko l¿ejsz± szablê, ale tam liczy siê punkty do pierwszego trafienia, po trafieniu jest rozej¶cie.

I nie zapominajmy o jednym, to jest w koñcu zabawa, a nie walka o ¿ycie, je¶li facet nie potrafi ze mn± wygraæ punktuj±c mieczem, tylko musi taranowaæ przy masie ok 100 kg, to on ma problem, wiêcej treningów "technicznych", a problem zniknie : ). Do Maæka nie mam ¿alu, ¿e wszed³ tarcz± (do 100 kilowców na pewno nie nale¿y : ) ), jedno wiêcej do¶wiadczenie, zwróci³ uwagê, co trzeba przetrenowaæ, walcz±c w ma³ych szrankach, gdzie nie ma za du¿o miejsca na strategiczn± ucieczkê ;).

I ¿eby nie wa³kowaæ w kó³ko tego samego, dwie uwagi nt organizacji turnieju.
Wed³ug mnie zbyt ma³e szranki, gdy ogl±da³am filmy z poprzedniego turnieju, widaæ by³o,¿e szranki by³y wiêksze.

Bardzo ³adne rusztowanie zbudowane nad g³owami zawodników i tr±by, ale przyda³aby siê jaka¶ p³achta, ¿eby nie czekali na walki w pe³nym s³oñcu, w tamtym roku co¶ takiego by³o. Patrz±c na inne turnieje, np na Grunwaldzie, czy w Ogrodzieñcu, organizatorzy zadbali o ten szczegó³. Ciê¿ko by³o wytrzymaæ siedz±c nawet w stroju. Szacun dla walcz±cych w niedzielê.
krecik_77
Ale z racji czego masz walczyæ kilowym mieczem, skoro inni walcz± np z limitem 1200gram?
Z jakiej racji w Ciebie nie wolno wjechaæ taranem, a we mnie (67 kilo ) wolno?
Skoro zapierdalasz na treningach tak samo jak faceci to w szrankach poka¿ to samo co oni...
Rafa³ Pr±dzyñski
Takie same bzdury poprawnopolityczne jak wa Armii - skoro kobieta w mundurze s³u¿y Narodowj bo siem jej tak kce to czemu wedle norm dla kobiet nie wedle norm dla Armii.

BO TO PIÊKNIE OS£ABIA ARMIÊ bigsmile2.gif

Sorry za of top.
Piotr Szponar
Wyniki w konkurencjach:
Samojeden
I miejsce Robert Szatecki
II miejsce Krzysztof Wantuch
III miejsce Krzysztof Szatecki

D³ugi miecz
I miejsce Krzysztof Szatecki
II miejsce Robert Szatecki
III miejsce Dymitryj Szalimov

Samoczwór
Dru¿yna Berkut- Ukraina

£uczniczy
Tomasz Pêkala

Dla mnie sprawa zasad dla kobiet jest prosta.Je¶li chcecie drogie panie walczyæ z facetami to na tych samym zasadach co wszyscy,albo w osobnej konkurencji.Nie mamy kategorii wagowych,wiêc ka¿dy liczy siê ¿e trafi na dzika o 30 kilo ciê¿szego.Chyba ka¿dy uczy siê jak takiego przepu¶ciæ i nie dopu¶ciæ do gleby.Szanujê determinacjê pañ ,które maj± na tyle ikry ¿eby wychodziæ przeciw facetom,ale nie widzê sensu ¿eby dawaæ paniom fory bo to zwyczajnie niesprawiedliwe w stosunku do panów,którzy mimo drobnej budowy te¿ wychodz± do walki.
I nie przekona mnie nikt.
Dla mnie jak sparowa³em siê u siebie w klubie karate kyokushin to sparing z kobiet± by³ za karê.Normalnie facet ma wbudowany blok ¿eby nie biæ kobiety i niektórym(na przyk³ad mi)naprawdê ciê¿ko by³o sprzedaæ solidny strza³ dziewczynie, co one( by³o ich dwie na nas 20)skrupulatnie wykorzystywa³y.Ciekawe czy o 10 lat m³odsi ode mnie panowie maj± tak samo?

Co do szrank to po prostu z czasem wy³ama³y siê ,a kasy w tym roku mieli¶my za ma³o ¿eby zamówiæ nowe.Mam nadziejê ¿e w przysz³ym roku starczy na nie forsy.
Co do trybun to kajam siê osobi¶cie bo mieli¶my p³achty jeszcze w tamtym roku i do g³owy mi nie przysz³o ¿e tak du¿a rzecz mo¿e zgin±æ.Nie sprawdzi³em czy s± przed imprez± i w pi±tek obudzili¶my siê z rêkami w nocnikach.Uszyjemy nowe.
Co do 5vs 5 to dopilnujê wygrodzenia pola walki dwoma rzêdami palików w odstêpie 1,5 m i bêdzie mo¿na hasaæ bez mostu w przysz³ym roku.

Krecie.U nas limit by³ 1000 gram.
Agata Witkowska
to ból czterech liter, ¿e nie jeste¶cie zdolne do tak ciê¿kiego treningu jak ja, to przynajmniej sobie na forum pou¿ywacie

Moja Droga, nie znasz mnie, wiêc jestem w stanie wybaczyc Ci te krzywdzace wobec mnie s³owa icon_cool.gif

Tak sie sk³ada, ¿e ja od zawsze rywalizowa³am z ch³opakami w ró¿nych sportach - przez d³ugie lata by³a to przede wszystkim pi³ka nozna, gdzie nie mia³am pretensji do nikogo o brutalne faule i zagrania w stosunku do mnie. Zdarza³o mi sie ostro oberwac od moich kolegów na boisku i nigdy nie oczekiwa³am od nich zadnych specjalnych wzgledów. W "rycerstwie" - tak sie sk³ada ¿e wlczy³am, mia³am taki etap, który mi³o wspominam, aczkolwiek by³o to lata temu, ale te¿ zdarza³o mi sie oberwaæ. Je¿eli teraz nie walczê, to tylko dlatego, ¿e nie mam czasu na regularne treningi, aczkolwiek czasem mam szczera ochotê wrócic do zabawy ass.gif
W ka¿dym razie, do czego zmierzam: znam kilka kobiet które sie naparzaja, i zadna z nich nie domaga sie dla siebie xzadnych wzglêdów. Osobi¶cie uwazam, ¿e kobieta, wychodzac w szranki, staje siê takim samym uczestnikiem walki jak facet...zreszta - kto¶ tam juz zauwazy³ - a co zrobic z panami o posturze chuderlawej? Czy oni te¿ powinni miec jakie¶ fory?
Co znamienne - nikt z wypowiadaj±cych siê nie popar³ Ciebie.
Co jeszcze - je¶li chodzi o mnie, to akurat by³abym zdolna do ciê¿kich treningów (zreszta - ja trenuje regularnie i ciêzko, ale co innego). Fizycznie jestem silna i mam dobra kondycjê, co akurat mog± potwierdziæ moi koledzy z grupy, wiêc nie pakuj mnie prosze do jednego worka z paniusiami, których nawet kwiatkiem strach tkn±æ smile.gif
Pozdr
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.