CYTAT(bodkin @ 17:56 24.03.2011)
Jednak mowa by³a o mo¿liwosciach kusz i tutaj joopsa po prostu g³adko przemilczal co Gallwey pisze na stronie 14- tej swojej ksi±¿ki - mo¿e nie doczyta³ po prostu , tak tez mo¿e byæ .
Tam stoi jak byk - be³t 3 uncje , zasiêg 460 y. i kusza 1200 lbs .
Doczyta³em, lecz uzna³em, ¿e wzi±³ do tego testu nie be³t autentyczny, lecz samodzielnie zrobiony, ciê¿szy ni¿ autentyki. Albo nie pisa³ prawdy, gdy wcze¶niej podawa³ maksymaln± wagê ¶redniowiecznego be³tu 2 3/4 uncji.
Kwestia jakiej uncji - skoro ka¿da uncja inna, zatem wagê w gramach poda³em za rosyjskim t³umaczeniem ksi±¿ki Payne-Gallweya, zak³adaj±c ¿e t³umacz wiedzia³, co t³umaczy, w koñcu dzi¶ najlepsze repliki robi± Rosjanie i Bia³orusini.
Wyliczenia Pana Szwelickiego s± poprawne, lecz na podstawie zasiêgu nie da siê precyzyjnie ustaliæ ani prêdko¶ci, ani energii kinetycznej. Warunki atmosferyczne mog± albo przeszkadzaæ (wysokie ci¶nienie, wysokie zapylenie, wysoka wilgotno¶æ, niekorzystny wiatr, pr±dy zstêpuj±ce powietrza) albo pomagaæ (korzystny wiatr, pr±dy wstêpuj±ce powietrza). I nale¿y te¿ braæ pod uwagê zwyk³e ludzkie ci±gotki do koloryzowania; dzi¶ na youtube jest mnóstwo filmików typu "very powerful crossbow" sugeruj±cych rzekomo niesamowite parametry nieporadnych kuszek, a i nie mo¿na wykluczyæ, ¿e i Payne-Gallwey troszkê podkoloryzowa³, by zwiêkszyæ zainteresowanie czytelników swoj± ksi±¿k±.
Jedno mnie dziwi - czemu nikt nie wpad³ wieki temu na prosty pomys³ zastosowania bloczków na ramionach kuszy? Pomys³y skomplikowanych systemów naci±gów wykorzystuj±cych bloczki mieli przecie¿ znakomite, i dzi¶ wykorzystywane. Tylko jak mu³y uparli siê na niebezpieczne i niewygodne zwiêkszanie si³y naci±gu do absurdu, z do¶æ marnym efektem. Dzisiejsza kusza bloczkowa PSE TAC 15 strzela ponad 400 fps z energi± kinetyczn± ponad 150 ft.lbs przy sile naci±gu zaledwie 155 funtów - a s± prototypy i o wiele szybszych, i strzelaj±cych z wiêksz± energi± kinetyczn±, tylko nie s± sprzedawane z powodu braku zainteresowania klientów.