¦wiecino 2011
Kolejne ¦wiecino przed nami. Jak dobrze liczê to szóste.
I ostatnie przed 550 rocznic± bitwy.
Tyle statystyk i refleksji.
Teraz organizacyjnie dla osób, które chc± prze¿yæ swój pierwszy raz.
Inscenizacja bitwy odbêdzie siê 6 sierpnia (sobota), ale przyje¿d¿aæ mo¿na ju¿ wcze¶niej jaki¶ tydzieñ.
1. Datowanie: wojna trzynastoletnia – uzbrojenie, ubiory, sprzêty stosownie do epoki, co tu wiêcej pisaæ. Ale k³adziemy nacisk na jako¶æ. Dlatego prosimy o wcze¶niejszy kontakt, ¿eby unikn±æ nieporozumieñ. Chcieliby¶my zaprosiæ, tych którzy siê wahaj± do przyjazdu. Niestety mamy pewne wymagania minimalne. Obowi±zuje datowanie na II po³. XV w. Tyle, ¿e nie ka¿dy musi byæ rycerzem. ¯o³dacy i ch³opi te¿ bêd± mile widziani. A nawet milej! Wszak by³o tu ich sporo. Wiemy, ¿e wiele osób chcia³oby przyjechaæ, ale obawia siê, ¿e zostan± wyrzucone z imprezy i wiele km pokonaj± na darmo. Z jedne strony zale¿y nam na poziomie jako¶ciowym imprezy, ale z drugiej chcieliby¶my, aby liczba uczestników siê zwiêksza³a stopniowo. Dlatego zastosujemy nastêpuj±ce rozwi±zanie:
a) Grupa nawi±zuje z grup± najbli¿sz± geograficznie, sentymentalnie itp., która by³a na ¦wiecinie. I oni pomagaj±, decyduj± i odpowiadaj± za wygl±d grupy na imprezie
b) Chêtna osoba przesy³a fotki mailem do Hako, Gwyna i S³odkiego (albo jak±¶ przedstawicielkê p³ci piêknej) w celi uzyskania akceptacji i/lub cennych wskazówek odno¶nie stroju. Trzeba uzyskaæ zgodê 2 osób z 3.Wszystko po to, aby nie by³o pretensji i rozczarowañ w momencie przyjazdu. Pewne niewielki niedoci±gniêcia s± akceptowane, przecie¿ my te¿ nie jeste¶my idealni, chcemy jednak, ¿eby by³ trzymany pewien poziom poni¿ej którego nie schodzimy. My¶lê, ¿e to uczciwy uk³ad. Wszystko jasne i oczywiste. Chêtne grupy zg³aszaj± siê ju¿ teraz, aby nie by³o rozczarowañ. Postaramy siê pomóc co do strojów i wyposa¿enia.
c) Je¿eli kto¶ chce przyjechaæ nie musi byæ ¿o³nierzem weteranem, rycerzem itp. Ka¿da osoba pasuj±ca do obozu, prezentuj±ca rzemios³o i umiejêtno¶ci z pasuj±cego okresu bêdzie mile widziana. Czasu jest sporo i mo¿na podstawowy strój niedu¿ym kosztem przygotowaæ. Uzbrojenia i wyposa¿ania mamy sporo i bêdziemy mogli u¿yczyæ, a przez pó³ roku mo¿na sobie poradziæ z podstawowym ubiorem
2. Uczestnicy maj± zapewnione miejsce na namioty w obozie, wy¿ywienie (od ¶rody poprzedzaj±cej bitwê), wodê, sanitariaty.
3. Ca³e ¦wiecino jest dla uczestników, a tylko sobota dniem otwartym dla publiczno¶ci i zarazem dniem inscenizacji.
Dla weteranów ¶wieciñskich (i nie tylko)
1. Promujemy imprezê ju¿ od teraz, albo wcze¶niej w¶ród uczestników. Zale¿y nam na zwiêkszeniu liczebno¶ci obozu i inscenizacji i przyci±gniêcie innych pó¼nych piêtnastkowiczów, którzy wahaj± czy przyjechaæ. Do roboty.
2. Ka¿da grupa (je¿eli du¿a to jej czê¶æ, a jak ma³a to mo¿e wspólnie z inn±) przygotuje na ¦wiecino co¶ czym podzieli siê z innymi uczestnikami. Mo¿e to byæ zabawa, warsztaty, ¶piewanie itp. Zadania powinny integrowaæ uczestników i wpisywaæ siê w ducha epoki.
3. Przygotowujemy stanowiska tematyczne na poszczególne aspekty ¿ycia w II po³. XV w. Nasz bêdzie wóz tradycyjnie, mo¿e jeszcze 1-2 niespodzianki (ale o tym sza). Pole do popisu jest du¿e gotowanie, pranie, stolarstwo, ka¿de inne rzemios³o czy czynno¶æ bêdzie mile widziana. Tylko pamiêtaæ, ¿e przychodz± dzieci !! !!
4. Chcemy zbudowaæ piec chlebowy i mini ku¼niê (palenisko + zadaszenie) - prace wstêpne np.: w ciep³y majowy weekend
5. Planujemy tak¿e wyprawê wozem z Lêborka do ¦wiecina (45-50 km) jak bêd± chêtni.
6. Dobrze siê bawimy od czasu przyjazdu do soboty, która jest dniem pracy dla publiczno¶ci.
Proponujemy spotkanie organizacyjne. Chêtnych zapraszamy tym razem do Lêborka. Przy okazji obejrzycie odrestaurowane mury miejskie i baszty. Termin spotkania np. 4-5-6 marca. Czy pasuje Wam termin?
Wiêcej informacji jak tylko wyci±gnê z notatek i pamiêci