Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Husaria , Uzbrojenie
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
Stron: 1, 2, 3
Pandemonium
Ma kto¶ mo¿e jakie¶ szablony na uzbrojenie Husarii , chodzi mi od stóp do g³ów co nosili , z czego wykonane i jaki¶ szablon jak mo¿na by by³o .
I wkoñcu co by³o ze szkrzyd³ami ? wpuszcz± mnie z 2 skrzyd³ami pod k±tem 15 stopni ?
Mo¿e macie jakie¶ ciekawe informacjê b±d¼ porady co do wykonania .

Z góry dziêkuje i pozdrawiam
Kowal
vroobell
Chodzi o szablony do Mount&Blade?
A ze skrzyd³ami to wpuszcz± i pod innym k±tem byle drzwi by³y odpowiednio wysokie.

Przepraszam, nie mog³em siê oprzeæ aaa.gif
Grunwaldomaniak
Uzbrojenie to zazwyczaj by³o wykonane ze stali, paski mocuj±ce zbrojê itp. powinny byæ ze skóry. Nity stalowe, a nie jakie¶ aluminium. Ozdoby zbroi chyba z mosi±dzu.
Nie wiem, nie znam siê, nie mój okres.

Wiêc jak nie wiesz i siê nie znasz, to na drugi raz nic nie pisz.
Posty takie jak ten bêd± zgodnie z Regulaminem usuwane, a za ich pisanie mozna dostaæ karne punkty.
Dziêkujê za uwagê - mod. Andrzej / Viator
B³a¿ej - Kozacy Zaporoscy
Sporo "szablonów na uzbrojenie husarii" masz dostêpne w muzeach. Na pocz±tek Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe w Krakowie. Od rêki odszukasz po kilkana¶cie szablonów na szablê, pistolety, zbrojê itd. Ze zdjêciem "szablonu" udajesz siê do rzemie¶lnika i mówisz "ma byæ tak, jak na zdjêciu" i gotowe.
Ten_Który_Mroczy
Wprawdzie tego nie odtwarzam ale mnie te skrzyde³ka intryguj±. Bo ponoæ wczesna husaria mia³a bodaj¿e w lewej ³apce tarczê z do¶c charakterystycznym wysunietym jednym rantem do góry i jedno skrzyd³o przymocowane do siod³a. No i dalej jest problem bo jedni mówi± ¿e s³ynne 2 skrzyde³ka na pleckach by³y w pó¼niejszej (nie wiem dok³adnie jaki okres dlatego po prostu wczesna, pó¼na :D ) , a druga grupa twierdzi ¿e w ogóle nie mia³a i jest to tylko ozdoba dodana w podaj¿e XIX czy XX wieku by podkre¶liæ polsko¶c czy co¶ tak. Tak jak i po³owa zbrój w muzeach które jednak s± pó¼niej wykonane a nie jak na karteczkach jest napisane ¿e z tego okresu. A trzecia grupa....gada co chce ;) No ale co by nie by³o i tak widzimy teraz na paradach te s³ynne 2 skrzyde³ka.
Viator
Dwa d³ugie, proste, zagiête na górze skrzyde³ka ze sztywno stercz±cymi jak u jakiego¶ wodza Indian piórami s± po prostu najbardziej okaza³e. Poza tym tak w³a¶nie wygl±da³y ¿o³nierzyki, którymi bawili¶my siê w piaskownicy w latach pó¼nego socjalizmu, wiêc siê nam utrwali³o w wyobra¼ni.

A naprawdê jak wynika z ikonografii, nielicznych zachowanych zabytków i ró¿nych naszych domys³ów, na pewno nie by³o 100% unifikacji. W ró¿nych okresach, ró¿nych chor±gwiach a byæ mo¿e do pewnego stopnia nawet w ramach jednego oddzia³u skrzyd³a by³y ró¿ne - d³u¿sze i krótsze, niemal proste lub wyra¼nie zagiête, pojedyncze i podwójne, mocowane do zbroi i do siod³a... Pe³ni³y zapewne tê sam± rolê co ju¿ wcze¶niej u¿ywana tarcza ze stercz±cym w górê uko¶nie ¶ciêtym koñcem i wysokie ko³nierze lekkiej jazdy spod K³uszyna: ochrony przed arkanem. Natomiast bez w±tpienia kiedy ju¿ polska husaria obros³a w s³awê niezwyciê¿onej i przera¿aj±cej, zaczêto celowo skrzyd³a nagminnie stosowaæ nawet w starciach z armiami zachodnimi nie uzywaj±cymi arkanów i celowo je powiêkszaæ i rozbudowywaæ (np. zagiêcie na koñcu skrzyde³ - nie poprawia ono "odporno¶ci na arkan", natomiast podwy¿sza wizualnie sylwetkê je¼d¼ca). Byæ mo¿e opróæz robienia wra¿enia na swoich i na przeciwniku dawa³o to te¿ inne korzy¶ci (np. wskutek z³ej oceny odleg³o¶ci linii szar¿uj±cej jazdy przez Tatarów czy Kozaków bior±cych w³a¶nie husarzy na cel, itp.).
Pandemonium
CYTAT(vroobell @ 21:15 03.10.2010) *
Chodzi o szablony do Mount&Blade?
A ze skrzyd³ami to wpuszcz± i pod innym k±tem byle drzwi by³y odpowiednio wysokie.

Przepraszam, nie mog³em siê oprzeæ aaa.gif



Chodzi³o mi raczej o wymiary optymalne bo na oko to ciê¿ko , mo¿e kto¶ jest w jakim¶ bractwie i wie ile by to mierzy³o .
I z jakiej blachy to robiæ , czy gdzie¶ mo¿na cieniej bo raczej koñ nie wytrzyma d³ugo wagi 75 + zbroja
Ten_Który_Mroczy
Dziwne. A co siê sta³o z tymi silnymi koñmi co kilka wieków wcze¶niej potrafi³y sobie weso³o biegaæ w kolczudze + ca³y rycerz w kolczudze, nogawice kolcze, z u¶mieszkiem w garneczku, albo z rycerzem w pe³nym gotyku i jeszcze koñ z blaszkami?
Purvis
Heh smile.gif ¯eby daleko nie szukaæ, regulaminowe obci±¿enie konia kawaleryjskiego za II RP wynosi³o 120 kg.
Pandemonium
Lecz d³ugo taki koñ nie poci±gnie , uci±gnie 3 dni od rano do wieczora z krótkimi postojami ? na dodatek szkoda konia obci±¿aæ , ka¿dy dba o swojego konia najlepiej jak mo¿e i ka¿dy chce jak najlepiej i najwygodniej .
Purvis
CYTAT
Lecz d³ugo taki koñ nie poci±gnie

To chodzi ci o konia wierzchowego, czy poci±gowego?
Viator
Zaraz, moment. Pytania o konia i jego mo¿liwo¶ci mo¿esz, Pandemonium, zadawaæ w dziale Zwierzêta albo zajrzeæ do Prywatnych Inicjatyw w podforum Wyprawy. A w tym dziale mo¿emy siê pozastanawiaæ jakie skrzyd³a by³y w u¿yciu i jak je poprawnie zrekonstruowaæ.
A w ogóle to te skrzyd³a (szkielet) by³y z blachy a nie z drewna? Tak siê pytam, bo sam nie wiem.
rympa³
Brzytwa Ockhama tnie te¿ husarskie skrzyd³a...

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=6741

K³aniam -
R.
Ten_Który_Mroczy
Na mój ch³opski rozum to stela¿ powinien byæ z drewna i jedynie wzmocniony blach±, bo jak by nie patrzeæ to te ,,kijaszki,, s± do¶æ grube, co za tym idzie jak by by³y w ca³o¶ci z blachy wykonane to...masa prêta ze wspó³czesnego ogrodzenia by³a by niczym. A dodaæ jeszcze dwa takie pa³±czki to przegiêcie.
Laser
Ciekawostka o skrzyd³ach:
CYTAT
Skrzyd³a usarskie w XVI w. wyrabiali w Krakowie rêkodzielnicy, zwani „pennarum structores, pennifices”, np. w r. 1544 Filip de Leymingen, zwany z niemiecka federschmucker. W r. 1609 wymienieni s± Feliks Szadowicz i Sebastjan Kro¶nieñski, mieszczanie krakowscy. Jedno takie skrzyd³o kosztowa³o oko³o piêciu z³otych ówczesnych. U¿ywano do nich piór orlich lub sêpich, które oprawiano najczê¶ciej w srebro. Do skrzyde³ pacholików usarskich u¿ywano piór ¿órawi, bocianów i innych wielkich ptaków. Stryjkowski w opisie wjazdu Henryka Walezjusza do Krakowa mówi o usarzach Maciejowskiego przybranych w tarcze i skrzyd³a z piór sêpich. Ko³aczkowski nadmienia o skrzydlatych usarzach na obrazach Altomontego w farze w ¯ó³kwi, z czasów Jana Sobieskiego.


Staropolska Encyklopedia Z. Glogera.
Pandemonium
Czyli mog± byæ 2 skrzyd³± ? w kszta³cie p³óz od sanek bo mam dwa drewniane .
A co z blach± ? Viator pisa³ ¿e okuwane blach± ale mo¿e to byæ zwyk³a blaszka ? jak z dachu ?
Viator
Viator pisa³ ¿e nie wie. smile.gif

¯adnej blachy z dachu, jest jak nie powlekana to ocynkowana.

Skontaktuj siê z odtwórcami husarii (przejrzyj temat o K³uszynie w Kalendarium) i spytaj na czym oni bazowali i obejrzyj jakie skrzyd³a sobie zrobili. Mo¿e bêdziesz chcia³ kiedy¶ je¼dziæ na pokazy razem z nimi - dobrze by³oby ¿eby Twoje nie by³y na przyk³ad trzy razy grubsze a z dwa razy krótszymi piórami, tylko jako¶ podobnie.
Laser
CYTAT(Pandemonium @ 14:12 05.10.2010) *
Czyli mog± byæ 2 skrzyd³± ? w kszta³cie p³óz od sanek bo mam dwa drewniane .
A co z blach± ? Viator pisa³ ¿e okuwane blach± ale mo¿e to byæ zwyk³a blaszka ? jak z dachu ?


W danym cytacie nie ma nic o dwóch skrzyd³ach, ani o wygl±dzie. Z tego co do tej pory uda³o mi siê dokopaæ, to widzia³em w ikonografii z "pocz±tków" husarii, ¿e by³o jedno skrzyd³o. Ikonografia zreszt± by³a mocno symboliczna i raczej ostro¿nie bym do niej podchodzi³. Niestety, nie mam tego w swoich zbiorach, mo¿e uda mi siê znale¼æ. I takie rozwi±zanie zdaje siê byæ najbardziej sensowne, gdy¿ dwa skrzyd³a utrudniaj± manewrowanie kopi± husarsk± (która mia³a olbrzymie rozmiary przecie¿), co sprawdzili¶my w praktyce (znaczy ja osobi¶cie nie, bo robiê jazdê kozack±, ale znajomi z grupy).
Najbardziej sensownym rozwi±zaniem wydaje mi siê to co ch³opaki z Gniewu maj±. Jedno skrzyd³o, mocowane do siod³a. Niestety na ich stronie nie ma zdjêæ jeszcze z tego sezonu (albo przeoczy³em), dlatego wrzucê z naszej galerii. Mam nadziejê, ¿e siê ch³opcy nie obra¿±.
Zdjêcie 1
Zdjêcie 2
Zdjêcie 3

Dwa skrzyde³ka fajnie wygl±daj±, ale to ju¿ moim skromnym zdaniem tylko na paradê i to ju¿ przy zmierzchu ¶wietno¶ci husarii. Jednak co mnie zdziwi³o w przytoczonym przeze mnie fragmencie, to ¿e ju¿ w 1544 roku husaria mia³a skrzyd³a.
Wachmistrz
Witam!
Strasznie mnie irytuje gdy husarz wtyka sobie pióra indycze. W interesuj±cym nas okresie indyki spacerowa³y sobie po prerii ameryki pó³nocnej unikaj±c jedynie tamtejszych indian i nie maj±c bladego pojêcia o przewagach naszej jazdy. A ich pióra s± tak charakterystyczne ¿e od razu widaæ ¿e to indyk! Zreszt±- paskudnie to wygl±da. Gêsie owszem, czyta³em gdzie¶ ¿e stosowano ale przez pocztowych raczej.
A indyk moim skromnym zdaniem to dyskwalifikacja. Poleci³ bym pióra czapli siwej. Super. Mo¿na popytaæ u w³a¶cicieli stawów rybnych. Czasami miewaj± dziwnym sposobem ca³e ptaki. (-: Czasami zdarza siê ¿e na jezdni mo¿na spotkaæ ubitego przez pojazd myszo³owa- ¶wietna okazja i lotki byle by by³ jeszcze w miarê ¶wie¿y. Jak kto¶ uparty to u ,,go³ymbiorza,, mo¿e spytaæ ale sposób pozyskiwania przez takich ,,hodowców,, ptaków drapie¿nych to proceder chamski, bezmy¶lny i przestêpczy, którego nie pochwalam.
Maciej Jedliñski
Rany po pierwsze
Niema na obrazach XVII wiecznych husarii z 2 skrzyd³ami na plecach
ja nie widzia³em za to jest ich sporo troczonych do siode³ prostych do wys ramion siedz±cego je¼d¼ca patrz rolka sztokholmska czy bitwa pod K³uszynem .

S± spisy uzbrojenia minimalnego jakie husarz mia³ ze sob±

Zbroja nigdy nie wa¿y³a 75 50 czy 40 kg
zbroja husarska by³a sk±p± i odchudzona wersj± zbroi kirasjerskiej ale i zbroje kirasjerskie by³y noszone przez zamo¿niejszych towarzyszy - patrz obrazy magnatów i karmazynów z zbrojach prawie wszyscy maj± zbroje zachodnie

to czy by³e¶ Husarzem czy nie zale¿a³o od broni jak± siê pos³ugiwa³e¶ w boju czyli od ---- Drzewka czytaj kopi a nie od zbroi np na obrazie z pa³acu biskupiego widaæ towarzystwo husarskie jedynie w karwaszach i szyszakach
Zbroja husarska - produkcji polskiej wa¿y co¶ w okolicach 17 -20 kg

moja z blachy 1.5 do 2 mm warzy 20 kg
a jestem wielki ch³op natomiast w XVii w ludzie byli mniejsi wiec i zbroje by³ mniejsze
oczywi¶cie s± zbroje znacznie grubsze i te dawa³y wiêksz± ochronê ale to dowolno¶æ w³a¶ciciela

wiec koñ nie d¼wiga³ a¿ tyle poza tym koñ musia³ ten ciê¿ar nosiæ tylko podczas bitwy a nie na co dzieñ podczas przemieszczania sie wojska bo nikt w pe³nych blachach nie chadza³

poza tym przyjrzyjcie sie na buty ile butów jest krótkich a ile d³ugich
no i temat który kiedy¶ poruszy³em na okrycie wierzchnie ile skór a ile kap
nie wiem jak to nazwaæ kapa p³aszcz -husarski ale jak na razie tylko w tej formacji widaæ ¿e u¿ywali czego¶ takiego

£ukasz-K
Czo³em
Te kapy, to nie co¶ ala burka?
Tomasz Rejf
o kapach, kobiercach noszonych przez husarzy znalaz³em co¶ takiego:
Dziennik Karola Ogiera z podró¿y po Polsce tom I

"Malbork, 8 sierpnia
Najdostojniejszy pose³ uda³ siê do króla polskiego, który mu przez goñca obieca³ pokazaæ swoje wojska w szyku. Ja zosta³em w Malborku, by odpocz±æ po minionych czuwaniach i trudach. Z przykro¶ci± jednak opuszcza³em sposobno¶æ zobaczenia przegl±du wojska, na którym ujrzeæ mo¿na by³o ró¿ne jego rodzaje. Ale my¶lê, ¿e na ogó³ widzieli¶my je ju¿ czê¶ciowo, zw³aszcza szóstego, gdy¶my wracali z Grudzi±dza. Chor±giew husarska bowiem wyjecha³a nam z obozu naprzeciw; nie widzia³em nigdy nic wdziêczniejszego od tego widoku. Szlachta polska oni wszyscy, na piêknych rumakach, w zbroi ¶wietnej i b³yszcz±cej, z zarzuconymi na plecy skórami panter, lwów i tygrysów; maj± d³ugie kopie podtrzymywane rzemieniami zwisaj±cymi od siod³a, na których koñcu, ni¿ej ostrza, s± jedwabne wstêgi czyli proporczyki, które w wietrze furkoc± i oczy wrogów b³êdz±. Bardzo to ¶wietne, ale trudno siê nie roze¶miaæ na widok d³ugich skrzyde³ przymocowanych do ich pleców, od których, jak oni s±dz±, tak¿e konie nieprzyjacielskie; siê p³osz± i do ucieczki rzucaj± Wêdzid³a koñskie s± srebrne i poz³acane, a z karku koñskiego zwisaj± srebrne naszyjniki i kó³ka. Przy boku maj± szable, a przy siod³o pistolety, maczugi, m³oty, topory i miecze-koncerze. W bitwie mo¿e u¿yæ tych kopij pierwszy albo drugi tylko szereg; dalszym s± prawie bez u¿ytku i dlatego one inszej siê chwytaj± broni. Ci, którzy nie maj± kosztownych skór, okrywaj± ramiona kobiercami, i to tak dla ozdoby jak dla zakrycia szczelin w zbroi. Nasi ludzie zreszt± nie pochwalaj± tego tak wielkiego prze³adowania."



"Czerwony Dwór, 15 wrze¶nia
... Jazdy, co zreszt±, jak sobie przypominam, gdzie indziej ju¿ zanotowa³em, s± cztery rodzaje. Husarze uzbrojeni w kopie, którzy maj± na zbroje zarzucone skóry panter i nosz± d³ugie skrzyd³a na postrach dla koni nieprzyjacielskich."


Jan Seredyka "Militaria Krzysztofa Moniwida Dorohostajskiego" (autora Hippiki):

"Na zbrojê je¼d¼cy, szczególnie husarze, narzucali skóry lamparcie, a tak¿e
- choæ rzadziej - lwie, tygrysie, nied¼wiedzie i rysie93. Po Dorohostajskim pozosta³y cztery ozdobne skóry z rysia i cztery „lamparty". Okaza³o siê jednak, ¿e te ostatnie tylko na¶ladowa³y - i to niedok³adnie - skórê lamparci±. Zosta³y bowiem wykonane z kolorowych aksamitów. Tak wiêc by³ tam „lampart" bia³y, z naszywanymi czerwonymi (!) cêtkami („kropiami"), podszyty - te¿ czerwonym
- „kirem", tzn. wówczas grubym i stosunkowo tanim suknem ¶l±skim. Drugi
- z aksamitu czarnego, z bia³ymi „kropiami", podszyty czerwon± „baj±", znan± do dzi¶ grub± tkanin± we³nian± lub bawe³nian±. Pozosta³e dwa „lamparty" to tak¿e czerwony i czarny, ale bez informacji o kolorze „kropi". Byæ mo¿e w Koronie husaria nosi³a prawdziwe skóry lamparcie94, na Litwie jednak nie gardzi³ ich imitacjami nie tylko Dorohostajski. Wystarczy spojrzeæ na portrety Krzysztofa II Radziwi³³a i to ju¿ z okresu, gdy by³ hetmanem wielkim, aby stwierdziæ ponad wszelk± w±tpliwo¶æ, ¿e jego „lampart" jest wykonany z p³ótna, za¶ naszyte na nim „kropie" dalekie s± od autentycznych lamparcich „rozetek" i przypominaj± raczej gronostajowe „kitki"95."


93 M.in. J. Cichowski, A. Szulczyñski, op. cit., s. 116.
94 Na podobieñstwo pó¼niejszych z XVII/XVIII w., Z. ¯ygulski, Stara broñ, s. 16-17. Byty one
tak¿e „podbijane" ró¿nymi rodzajami tkanin. O skórach lamparcich na ramionach „kopijników"
pisa³ w 1596 r. G. P. Mucante, Dwie relacje wizyty legata papieskiego Enrica kardyna³a Caetanie-go w Warszawie 1596-1597, wed³ug relacji spisanej przez mistrza ceremonii Giovanniego Paola Mucantiego, wyd. J. W. Wo¶, Warszawa 1996, s. 23.
95 Por. reprodukcjê na ok³adce i s. I monografii U. Augustyniak, W s³u¿bie hetmana Rzeczy-
pospolitej. Klientela wojskowa Krzysztofa Radziwi³³a (1585-1640), Warszawa 2005.

mo¿e kto¶ ma ten portret, chêtnie obejrzê. Jest to ciekawe o tyle, ¿e nasi usarze sil± siê na jakie¶ wylinia³e koty i sztuczyd³a, a tu taki prosty sposób na historyczno¶æ i dobry wygl±d, przypominam tylko ¿e aksamity w tym czasie tkano z jedwabiu.
Wachmistrz
Ha! Kiedy to szy³em sobie ¿upany to widzia³em aksamit jedwabny na allegro. Kosztowa³ tyle ¿e ba³bym siê podej¶æ do niego z no¿yczkami. Hehe
Tomasz Rejf
ale jest bardziej dostêpny ni¿ skóra lamparta lub tygrysa smile.gif
Maciej Jedliñski
Oczywi¶cie poza tym pamiêtajcie ze nasi przodkowie potrafili przerabiaæ skóry barwiæ tak aby wygl±da³y na inne i tak z np królika wychodzi³a pantera czy z nutrii tygrys

natomiast co do kilimów na plecach zada³em pytanie panu R Sikorze który to jest znawc± husarii i otrzyma³em odpowiedz

""Mam pytanie czy wie pan co to za p³aszcze u huari z rolki sztokholmskiej i z bitwy pod K³uszynem -jak je nazywano z czego by³y zrobione czy nosi³a je ca³a formacja czy nie czy mo¿e poczet czy ka¿dy dobiera³ barwê indywidualnie


To s± welense i kilimy.
Dyskutowali¶my sobie o tym tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11878&st=45
i dalej...
Zbyt wielu informacji na ich temat jednak nie ma. Wed³ug mnie noszono je bo by³y tañsze od skór dzikich zwierz±t, wiêc np. pocztowym je dawano.
£ukasz-K
witam
Co do tych kap, p³aszczy i skór, natrafi³em na tak± stronkê gdzie mo¿na zakupiæ skórê, np z wilka, chyba legalnie.

http://www.furcanada.com/fur-rugs.html#CanadaLynx

To ju¿ aksamit tañszy, nawet ten jedwabny!

Maciej Jedliñski
Co do tych kap, p³aszczy i skór, natrafi³em na tak± stronkê gdzie mo¿na zakupiæ skórê, np z wilka, chyba legalnie.

niestety nie
pewnego razu kupilismy z kolego MS skóry rysia z Kanady legalne i niestety skórki pocieli na cle i odes³ali do nadawcy
Polskie prawo i europejskie zabrania posiadania takich skór i ich obrotem niewa¿ne z kad s±
natomiast niewiem jak z \kojotem
Parufka
A mieli by¶my takie czadowe rysie ko³paczki anger.gif .
Viator
No niestety, wygl±da na to, ¿e ten obszar historycznego odtwórstwa bêdzie musia³ pój¶æ na kompromos z nowoczesn± technologi± i zgodziæ siê na sztuczne farbowane futer. Bo obej¶æ siê bez nich w ogóle akurat w husarii nie sposób...
Grenadier
CYTAT
skórki pocieli na cle

To ju¿ akurat szczyt debilizmu. Przy okazji, rozmawia³em kiedy¶ z preparatorem z Muzeum £owiectwa i Je¼dziectwa, który opowiedzia³ o przejêtych skórach Irbisów (te¿ przez celników). Niestety by³y one tak kiepsko spreparowane, ¿e siê rozlecia³y.
Pandemonium
Jak powiedzia³em dla znajomego ¿e robiê skrzyd³a Husarskie to zapyta³ w jakim kszta³cie odpowiedzia³em ¿e Z wygiêtym koñcem w S czyli co¶ takiego

A on mnie wy¶mia³ i napisa³ ¿e to nie Historyczne , lecz obrazy temu zaprzeczaj± , to wreszcie jak jest i jakie Bractwo takich skrzyde³ u¿ywa .
Wachmistrz
To poco takie? Zrób takie jak na zdjêciu. Tylko pióra odpowiednie musz± byæ. Nie jakie¶ indycze na siuksa czy ba¿ancie na gajowego.


£ukasz-K
Hym, panie Pandemonium ... To co narysowa³e¶ przypomina mi "laskê" , ja za robienie czego¶ takiego bym siê nie bra³ bigsmile2.gif
Viator
Zaraz, Pandemonium - jakie obrazy? Matejko? Liczy siê tylko ikonografia z epoki. A na tej w ogóle bywa dziwnie. Obejrzyj sobie jakie ryciny z XVI-XVIII wieku s± za³±czone do strony polskiej Wikipedii pod has³em husaria (mniejsza o sam opis has³a, choæ o skrzyd³ach napisali tam te¿ nienajgorzej). Na XIX-wiecznych obrazach - Pawliszak, Matejko, Kossak - skrzyd³a s± z kolei wysokie i albo tylko lekko zagiête albo proste z ogromnymi piórami- malarze ci bazowali na kilku zabytkach i przyjêli za wzór ten model skrzyde³, który im siê najbardziej podoba³ bo by³ najbardziej okaza³y, choæ wcale nie by³ najpopularniejszy, i raczej b³êdnie je podwoili. A s± i liczne obrazy z epoki, np. "Bitwa pod Kaliszem" (1706 roku), malarz nieznany, 2 æwieræ XVIII w gdzie masz mnóstwo husarii i ani jednych skrzyde³.
Maciej Jedliñski
a teraz jedyne zachowane skrzyd³o ze zdobyczy Karola Gustawa plus masz obrazy ze skrzyd³ami
bo co¶ takiego jak da³e¶ to do na nic po prostu lipa i klapa

niestety nie wiadomo z czego by³y pióra (
Jednak na obrazach masz wyra¼nie skrzyd³a proste wiec nie wiem czego siê upierasz i szukasz akceptacji na co¶ co niema potwierdzenia
Pandemonium
Po prostu takie zaokr±gloje ja koñcu lepiej wygl±daj± i widza³em to , tylko nie wiem gdzie bo by³o ju¿ bardzo dawno
A jakie mocowanie do pancerza jest najlepsze i historyczne , ¿eby mo¿na by³o w razie z³amania skrzyd³a szybko wymieniæ .
I jakie pióra ? bo jastrzêbia to trudno zdobyæ i nie ka¿de siê nada .
Wachmistrz
Ja osobi¶cie bardziej znajdujê wersje mocowania do tylnego ³êku kulbaki. Wystarczy wtedy w³a¶ciwej ¶rednicy tuleja.
Co do piór to o jastrzêbia trudno. A poza tym lotki ma stosunkowo ma³e. Z ogona to tak ale ma³o ich. Lepszy by by³ myszo³ów bo ma d³ugie skrzyd³a. Ale wszystkie drapie¿ne s± prawnie chronione. Upoluj gawrona. Tego jest od cholery szczególnie w miastach. Lotki wprawdzie mniejsze ni¿ u kruka ale jastrzêbiowym nie ustêpuj± d³ugo¶ci±. Najlepsze moim zdaniem by³yby z czapli siwej. Jak kto¶ ma stawy i my¶liwym jest przy okazji to kto wie (-:
Wa¿ne te¿ ¿eby lotki u³o¿yæ w tej samej kolejno¶ci co oryginalnie w skrzydle ptaka. Wtedy wygl±da to estetycznie a nie na ,,jeb.... pies,, albo ,,ka¿dy pies z innej wsi,,
Maciej Jedliñski
No i w³asnie kolego bo ta³ ³adnej wyglada wiec skoñcz mo¿e temat i kup sobie plastikowego ¿o³nierzyka lub sobie film hofmana obejrzyj bo pewnie tam widzia³e¶ . nie ma obrazu z takim skrzd³em z okresu kiedy husaria by³a królem pola bitwy . I niestety dla husari takie osoby jak ty tworz± jej mylny obraz niewiem poco zaczynasz temat jak sam wiesz lepiej
tak samo z tym mozowaniem niema zbroi orginalnej z 17 wieku z takim mocowaniem
Rafa³ Pr±dzyñski
Ma mo¿e kto¶ foty zbroi husarskich z Kurnika (wielkopolska) gdzie mamy po dwa mocowane skrzyd³a do naplecznika - na zawiasach- wygiête jak "u Hofmana" ???
Wachmistrz
Tu napisano ¿e to autentyczne mocowania. Tylko niech mi kto¶ wyja¶ni jakim cudem wtedy folgi naplecznika spe³nia³y swoje zadanie?

Grenadier
Mo¿liwe, ¿e to XVII/XVIII wieczne podrasowanie. Do starszej zbroi dodano mocowanie
Ig³a
Mo¿e to ³adnie wygl±da takie piórka u zbroi - jak u anio³a...
Liczne moje "wyobrazenia", które i tak stara³em siê mocno osadzaæ na ¼ród³ach, piêknie siê zweryfikowa³y kiedy zacz±³em wspinaæ siê w ca³ym rynsztunku i zbroi na koñ, a szczególnie wtedy kiedy w tym c±³ym ta³atajstwie raz czy dwa z konia siê stoczy³em na ziemiê. Ceñmy proste rozwi±zania, dawniej tez ludzie musieli kierowaæ siê zdrowym rozs±dkiem - ja troczy³bym do siod³a...
£ukasz-K
Ale do tego pocztowy potrzebny.
Bo husarz to nie skrzyde³kami stoi...
tylko koniem, drzewkiem i pocztowym
My¶my jeno pancerni, ale pocztowych mamy!
Ig³a
Gdzie mi tam do husarzów bigsmile2.gif
Ale fakt, nawet nikczemny rajtar potrzebuje pomocy by sie w blaszki odziaæ.

W ka¿dym razie - skrzyd³o troczy³nbym do siod³a, bo jak pisa³em wy¿ej jest to wygodniejsze rozwi±zanie - ka¿dy kilogram od pasa w górê na koniu utrudnia sprawê, a pocztwoy tu niewiele pomo¿e...
£ukasz-K
Wygodniejsze rozwi±zanie, kiedy masz tego pocztowego co skrzyd³o w tylny ³êk wsadzi, jak towarzysz na koniu siedzi. A jak nie, to do pleców, bo nie przerzucisz nogi nad tym skrzyd³em.
Gdzie¶ czyta³em ¿e to ponoæ pocztowy zatyka³ to skrzyd³o.
AndrzejM
Raczej ciura.
Pocztowy nie równa siê s³u¿±cy, zw³aszcza, ¿e czêsto sam zalicza siê do szlachty. I sam tak¿e niekiedy u¿ywa skrzyd³a.
Na zdrowie, AM.





CYTAT(£ukasz-K @ 20:59 16.10.2010) *
Wygodniejsze rozwi±zanie, kiedy masz tego pocztowego co skrzyd³o w tylny ³êk wsadzi, jak towarzysz na koniu siedzi. A jak nie, to do pleców, bo nie przerzucisz nogi nad tym skrzyd³em.
Gdzie¶ czyta³em ¿e to ponoæ pocztowy zatyka³ to skrzyd³o.

Maciej Jedliñski
Dok³adnie nie mylcie pocztowych ze s³ugami bo na poczet to nie tylko oni wchodzili poza tym kto by pomaga³ pocztowym smile.gif kto by lance po skruszeniu podawa³

poza tym z mojego do¶wiadczenia folgi s± raczej ozdob± a nie jakim¶ super u³atwieniem -no mo¿e nieznacznym bo zbroja i tak siêga nam do pêpka


co do tych fotek z mocowaniem to raczej s± dodane w 18 wieku ale raczej


takie skrzyd³a i do tego id±ce ponad g³owê parêna¶cie cm zmieniaj± ¶rodek ciê¿ko¶ci i balans je¼d¼ca wiec obni¿aj± jego warto¶æ bojow±
Parufka
Ma kto¶ jakie¶ informacje jak te p³aszcze huarskie by³y zapinane?? Wi±zane sznurkiem czy te¿ jaka¶ klamra? Chcê sobie taki sprawiæ i szukam na razie takiej we³ny w pasy, a jak siê nie znajdê to szyjê taki gwiazdeczkowy jak z rolki smile.gif .
Maciej Jedliñski
masz obrazek ¶ci±gn±³em od ciebi e smile.gif
Rafa³ Pr±dzyñski
"Bo by mu be³o biedakowi trudno"???

Bierzecie sobie miarê z Siebie na Husarzów oneczesnych ???- gupi¶cie Waæpanowie czy¶cie z koñmi na ³by pomieniani?

Taki z tego koncept jak i z kalendarza a dowcip jak z tego co mu skrzyd³a w robieniu szabl± alibo kopi± wadz±.

znaj proporcjum Mocium Panie. smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.