¦redniowieczne ksiêgi miejskie Torunia sporz±dzone na tabliczkach woskowychOd II po³owy XIII wieku do 1530, ToruñOpis zewnêtrzny kolekcji: Orygina³y, jêz. niemiecki; 16 poliptyków, utworzonych ze 127 deseczek wykonanych z drewna gruszy, jab³oni, lipy, jaworu i dêbu; poszczególne deseczki po³±czone s± od strony grzbietu rzemieniami lub sznurkami. Ca³o¶æ zabezpieczona jest drewnianymi ok³adkami (drewno wi¶ni, jesionu i gruszy), czêsto ozdobionymi ornamentem ro¶linnym i zoomorficznym. Na oprawach wyryte s± m.in. chimery, gryfy, bazyliszki, centaury i smoki. Wymiary deseczek s± zró¿nicowane i wynosz±: maksymalnie 41,7 x 21,7 cm (d³ugo¶æ i szeroko¶æ), minimalnie 25,5 x 13,2 cm. Grubo¶æ deseczek waha siê od 1,2 do 0,5 cm.
Miejsce przechowywania: Archiwum Pañstwowe w Toruniu, Akta miasta Torunia, Kat. II, sygn. XVI-1
Zbiór tabliczek woskowych miasta Torunia przedstawiaj±cych zapisy dotycz±ce g³ównie finansów miejskich i wszelkiego rodzaju transakcji zawieranych przez mieszczan (czynszów od urz±dzeñ targowych i przemys³owych, gruntów i ró¿norodnych rent) oraz rozliczenia wzajemnych zobowi±zañ, ró¿ne formy sp³aty d³ugów, wilkierze i uchwa³y rady miejskiej.
Tabliczki woskowe by³y wytworem kultury staro¿ytnego Bliskiego Wschodu. U¿ywano ich ju¿ w XV w. p.n.e., a byæ mo¿e nawet wcze¶niej. W okresie pó¼niejszym by³y bardzo popularne w Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Powszechnie u¿ywano ich w administracji, skarbowo¶ci i s±downictwie, spisywano na nich rachunki i ró¿nego rodzaju rejestry. S³u¿y³y tak¿e do korespondencji (po zamazaniu warstwy wosku umieszczano na tej samej tabliczce odpowied¼ zwrotn±), jako osobiste notatniki, w szko³ach ? do nauki pisania i liczenia, a tak¿e do zapisu utworów literackich.
W ¶redniowieczu tabliczki woskowe by³y bardzo popularnym i tanim ? w porównaniu z pergaminem i rzadko jeszcze u¿ywanym papierem ? materia³em pisarskim. W Toruniu tabliczki woskowe u¿ywane by³y w administracji miejskiej jako ksiêgi od II po³owy XIII w. do oko³o 1530 r.
Do czasów obecnych dotrwa³o 127 sztuk, które pochodz± z terenu Starego i Nowego Miasta Torunia. Tworz± one rodzaj kodeksów woskowych (poliptyków), na których wyryty zosta³ rylcem tekst. Zapisów dokonywali najpewniej sekretarze miejscy lub pisarze. Tabliczki zosta³y wykonane z ró¿nego rodzaju drewna i maj± postaæ deseczek wype³nionych woskiem. Wy¿³obione s± na nich z obu stron regularne pola, na których ostrym rylcem wyryto kreski na krzy¿, aby zwiêkszyæ przyczepno¶æ wosku do pod³o¿a. W przypadku du¿ych rozmiarów deseczek pola woskowe podzielono na 2 mniejsze czê¶ci. Wy¿³obione miejsca wylano specjalnie przygotowanym woskiem pszczelim, zmieszanym m.in. z wêglem drzewnym.
Tekst pisano na wosku rozgrzanym rylcem, który wykonany by³ przewa¿nie z twardych, ostro zakoñczonych metali, z drewna albo ko¶ci z ³agodn± koñcówk±. T± sam± stronê tabliczki mo¿na by³o u¿yæ wielokrotnie - wystarczy³o zatrzeæ tekst wcze¶niejszy. Do zamazywania lub usuwania tekstu u¿ywano rylców zakoñczonych szerok± ³opatk±. Deseczki zwi±zywano od strony grzbietów rzemieniem, dodaj±c ok³adki i spinaj±c ca³o¶æ jednym lub dwoma paskami skóry. Wewn±trz poliptyków na rogach deseczek znajduj± siê przyklejone warstw± wosku karteczki papieru, które mia³y chroniæ wosk przed zatarciem.
Do czasów obecnych w Europie i na ¶wiecie ocala³o bardzo niewiele tabliczek, nale¿± one do najrzadszych cymeliów. Szczególnie niewiele zachowa³o siê tabliczek z kancelarii miejskich. W Polsce najwiêkszy poza Toruniem zbiór przechowywany jest w Gdañsku, obejmuje 4 poliptyki z³o¿one z 36 tabliczek. Najwiêkszy zbiór 6 poliptyków w Niemczech znajduje siê w Lipsku. Kolekcja toruñska jest natomiast najwiêkszym na ¶wiecie zbiorem pochodz±cym z jednej kancelarii miejskiej. Wed³ug historyków sztuki najstarsza czê¶æ tabliczek toruñskich zosta³a wykonana i ozdobiona ornamentem w warsztatach w Lubece lub w miastach pobliskich w II po³owie XIII w.
Zbiór tabliczek toruñskich obala tezê, ¿e miasta lokowane w XIII w. nie posiada³y kancelarii. Ju¿ w II po³owie XIII w. w Gdañsku, Elbl±gu i Toruniu kancelarie prowadzi³y ksiêgi w postaci kodeksów woskowych.
Tre¶æ tabliczek toruñskich jest znana. Zosta³y one odczytane i wydane drukiem przez Karola Górskiego i Witolda Szczuczko. Zapisy s± wielowarstwowe, dotycz± g³ównie finansów miejskich i dotycz± wszelkiego rodzaju transakcji zawieranych przez mieszczan, a wiêc czynszów od urz±dzeñ targowych i przemys³owych, gruntów i rent ró¿nego rodzaju. S± te¿ rozliczenia wzajemnych zobowi±zañ i ró¿ne formy sp³aty d³ugów. Zapisywano tak¿e wilkierze i uchwa³y rady miejskiej.
Tabliczki pokazuj± m.in. rolê Rady Miejskiej jako swoistego bankiera mieszczan, udzielaj±cego po¿yczek i wyp³acaj±cego renty. Ogólny stan zachowania tabliczek jest dobry. Metoda konserwacji opracowana zosta³a na Uniwersytecie im. Miko³aja Kopernika w Toruniu w Instytucie Zabytkoznawstwa przez zespó³ pod kierunkiem dr El¿biety Jab³oñskiej pod nadzorem prof. Alicji Strzelczyk.
Beata Herdzin, Witold SzczuczkoLITERATURA:Jasiñski T., Tabliczki woskowe w kancelariach miast Pomorza Nadwi¶lañskiego, Poznañ 1991;
Szczuczko W., Edition der Wachstafeln aus dem Ostseeraum. Probleme und Perspectiven, [w:] Edition Deutschsprachiger Quellen aus dem Ostseeraum (14-16 Jh), hrsg. v. M. Thumser, J. Tandecki u. D. Heckmann, Toruñ 2001, s. 121 ? 146.
¬ród³em informacji dla niniejszego artyku³u jest publikacja:Tabliczki woskowe miasta Torunia ok. 1350 ? I po³. XVI w., wydali K. Górski i W. Szczuczko, "Fontes", t. 69, Warszawa- Poznañ- Toruñ 1980.
¬ród³o: http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb...7.htm?body=deschttp://www.archiwa.gov.pl/memory/sub_lista...&fileid=007Za³±czniki:1. Pierwotne strony czynszów Starego miasta Torunia, m.in. z Mostu Pauliñskiego, Poliptyk B, tabliczka II, 1 v-2 r
2. Poliptyk B, tabliczka II, widok ogólny po z³o¿eniu tabliczki
3. ¦redniowieczny warsztat pisarski-aran¿acja. Dwa ko¶ciane rylce pochodz± ze zbiorów muzeum Okrêgowego w Toruniu
4. ¦redniowieczne ksiêgi miejskie Torunia sporz±dzone na tabliczkach woskowych
5. Ornament ryty ok³adki górnej, Poliptyk M, tabliczka XIV, 1 r
6. Ornament ryty ok³adki dolnej, Poliptyk I, tabliczka VIII (by³o CIII), 8 v
7. Fragment wykazu czynszów z domostw Starego Miasta Torunia, Poliptyk C, tabliczka I, 2 v -3 r
8. Miejsce przechowywania rylca w tabliczce, Poliptyk M, tabliczka XIV,2 r z rylcem