Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Turniej o Li¶æ Srebrnego Drzewa w Lublinie
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2008
Stron: 1, 2
Piotr Szponar
Mo¿ni panowie i czcigodne niewiasty, hardzi piechurzy z rot zaciê¿nych, ludzie rzemios³a, handlu i sztuk wszelakich oraz ty, ludu najprostszy, cnotliwy choæ nieprzychylnie woniej±cy!!
Wie¶æ niesie, ¿e król nasz, najwspanialszy Xsi±¿ê Kazimierz, srodze najechawszy dwulicowych Wêgrów i miasto Wroc³aw nawiedziwszy srogim oblê¿eniem, w ³asce swej zechce do Lublina zjechaæ, by wojewodê lubelskiego, Dobies³awa, nowo powo³anego w minionym roku pañskim 1474, ufetowaæ. By za¶ to uczyniæ, przez dni dwa od ¶wiêta Wniebowziêcia Marii Bogurodzicy, a wed³ug nowych kalendarzy od 16 do 17 sierpnia, turniej na mod³ê flamandzk± w pomienionym bogatym, a cnot± swych mieszkañców s³awnym mie¶cie bêdzie urz±dza³!!
Przybywajcie zatem bez wahania, bo oko ludzkie w królestwie naszym wspania³o¶ci takich jeszcze nie widzia³o, jakich rozkosz podziwiania i tkliwe podniecenie z niej p³yn±ce waszym mo¿e staæ siê udzia³em. Jak krzycz± bowiem wymowni heroldowie, ¿yczeniem króla naszego jest aby blaskiem zabaw jakie ju¿ od dawna w zachodnich krajach siê odbywaj±, lud swój o¶wieciæ i przyjemno¶ci z nich p³yn±cej samemu skosztowaæ. Dlatego, wzorem gonitw jakie urz±dzi³ w roku pañskim 1468 ¶wietny ksi±¿ê Karol, w³adca Burgundii, Pan nasz na turniej Srebrnego Drzewa was wzywa!!!
Wiedzcie bowiem, ¿e pragnieniem naj³askawszego Pana naszego jest ujrzeæ czyny, jakich dokona³ szlachetny Florimont, dziad w³adcy ¶wiata, Wielkiego Aleksandra, gdy ów¿e stara³ siê o ³askê Pani Sekretnej Wyspy, co zauroczy³a go cudowno¶ci± swego oblicza. Dlatego w mie¶cie szlachetnym Lublinie Srebrne Drzewo stanie, by ci, co zechc± go broniæ chwa³ê sw± bojow± okazuj±c a i w ³aski pomienionej Pani ckliwie siê prosz±c, mogli to uczyniæ ku uciesze króla, rycerstwa, wszelkiej gawiedzi, a jak mniemam i swojej. Aby was jednak nie zwodziæ, oznajmiê, i¿ nie ka¿dego ten zaszczyt dotknie, leczyli tylko najmê¿niejszych i w rycerstwie swym najsprawniejszych panów, których to szranki powszechne wy³oni±. Aby za¶ oczu królewskich nie raziæ, wiedzcie, ¿e ci co w pas d’armes zechc± wzi±æ udzia³ do wszelkiej godno¶ci s± zobowi±zani, a lud wspania³o¶ci± szat swych i rynsztunku zawstydzaæ powinni. Godzi siê tako¿, aby jako szlachetnym panom hojno¶ci im nie zbywa³o, na co i ja, ni¿ej podpisany, liczê.
Dodam jeszcze, bo zapytania wszelkie zewsz±d siê cisn±, ¿e prócz pas d’armes uciech bojowych Pan nasz zamierza ujrzeæ niema³o. Zbrojni panowie, ufni w sw± si³ê potykaæ bêd± siê w turnieju samojeden. £ucznicy prêdcy, co s³awi± wzrok swój sokoli w strzelcze konkury uderz± parami, by przeszkody dla pocisków ich omin±wszy, wizerunek swego adwersarza ¶miertelnie poraziæ. Ci za¶, co w szermierce wprawni, tak i¿ lêka³by¶ siê spotkaæ ich w zau³ku, do turnieju Blossfechten stan±. Dla tych co na obcej mowie wyrozumieæ siê nie potrafi±, obja¶niê: walka jest to mieczem d³ugim bez zbrój nijakich. Tak¿e i ci, co krwi ¿±dni, w najciê¿szych zmaganiach bouhurtem zwanych ubaw znajduj±, na ubitej ziemi przed królem stan±. Po piêciu Pan nasz widzieæ ich raczy, by w twardym zmaganiu dru¿ynie przeciwnej sztandar wyrwali, swój obronili, a i ciosami straszliwymi ra¿eni na ziemiê bez tchu padali. Tako¿ i lud pospolity, ucieszyæ w³adcê naszego szansê mieæ bêdzie, si³ swych nie szczêdz±c w plebejskich zabawach. W skryto¶ci za¶ szepnê, zaufaniu waszemu wierz±c, ¿e król nasz, którego hojno¶æ nie ma równych, niema³o brzêcz±cej monety na nagrody dla zwyciêzców przeznaczy³.
Uszy Wasze zatem s³ysz±, co oczy, jak mniemam, zobacz± - rozkoszy najró¿niejszych i zdarzeñ barwnych obfito¶æ. Wa¿cie zatem, by ¶wiêta owego rycerskiego nie przeoczyæ, lecz osobi¶cie je ujrzeæ, tak by dziadkom swym w starczych latach o nim opowiadaæ. W czym to Bo¿e nasz, Jezu Kryste, racz nam dopomóc..
Marcin Waszkielis
Mo¿na prosiæ o jakie¶ szczegó³y ale ju¿ w normalnej polszczy¼nie?
Piotr Szponar
W programie mamy takie konkurencje jak:

-Turniej samojeden czyli klasyczna minutówka .Na ogrodzeniu pola turniejowego zawieszone zostaj± tarcze przyby³ych zbrojnych .Walcz±cy wybieraj± przeciwników stukaj±c mieczem w tarcze wisz±ce na szrankach. Walka odbywa siê w systemie pucharowym (pó³fina³ ,fina³).Do wygrania 2000 z³ za pierwsze miejsce.Nie by³em w stanie wymy¶leæ nagród zadowalaj±cych osoby o róznym datowaniu,wiêc jest czysta,¿ywa kasa.

-Turniej blossfechten czyli walka bez zbroi co¶ dla mi³o¶ników finezyjnej szermierki mieczem.Ma³o ludzi to robi i dysponuje sprzêtem ,wiêc zapewniamy nasz sprzêt dla uczestników czyli maski 1600 N ,ochraniacze,plastrony oraz miecze fechtunkowe produkcji Jana Chodkiewicza.Do wygrania miecz fechtunkowy.
-Pas d’Armes Srebrnego Drzewa

Konkurencja wzorowana na burgundzkim turnieju Pas d’Armes Z³otego Drzewa (Pas d’Armes de l’Arbre d’Or), który odby³ siê w roku 1468 w Damme z okazji za¶lubin Karola Zuchwa³ego, ksiêcia Burgundii, z Ma³gorzat± z York. Przypatruj±c siê jej, widzowie maj± szansê zapoznaæ siê z obrazem i kszta³tem rycerskiego turnieju z II po³owy XV wieku, a przez to poznaæ nieco obyczajowo¶æ i kulturê okresu schy³kowego ¶redniowiecza. Pas d’Armes de l’Arbre d’Or odby³o siê na dworze burgundzkim – a zatem w centrum ówczesnej kultury rycerskiej, odzia³ywuj±cym równie¿ na dwór Jagiellonów.
Pas d’Armes Z³otego Drzewa jest konkurencj± turniejow± ze ¶ci¶le okre¶lon± fabu³±, maj±c± charakter zbrojnych staræ (pas d’armes). Turniej, który faktycznie odby³ siê w roku 1468, zosta³ bowiem oparty na motywach rycerskiego romansu podejmuj±cego opowie¶æ o Florimoncie, rycerzu Z³otego Drzewa, który ofiarowa³ sw± s³u¿bê Pani Sekretnej Wyspy.
Opis konkurencji.
Narrator przedstawia krótko historiê turnieju z roku 1468, opowiadaj±c o dworze burgundzkim i jego kulturalnym znaczeniu w Europie. Nastêpnie rozpoczyna wprowadzenie w fabu³ê pas d’armes.
Oto 3 mê¿nych i s³awnych rycerzy podjê³o siê s³u¿by u trzech sióstr – pañ niezwyk³ej piêkno¶ci, w³adczyñ Sekretnej Wyspy. Aby zdobyæ ich wzglêdy z³o¿yli ¶luby, i¿ odnajd± Srebrne Drzewo i bêd± broniæ je przed ka¿dym, kto zechce rzuciæ im wyzwanie. Po d³ugich poszukiwaniach odnale¼li je w³a¶nie tutaj.

Trzej rycerze Srebrnego Drzewa zostaj± wytypowani przed rozpoczêciem konkurencji spo¶ród finalistów turnieju samojeden. Wytypowanych zostaje tak¿e ich 9 przeciwnikówi , po 3 dla ka¿dego obroñcy. Walki toczone s± do 10 zaliczonych trafieñ. Poprzedza je formu³a wyzwania atakuj±cego wobec obroñcy: atakuj±cy uderza w barierkê szranków 3 razy drewnianym m³otkiem, na co zjawia siê herold, który pyta kim ów jest. Rycerz odpowiada i wyzywa obroñcê. Rozpoczynaj± siê walki. Je¿eli obroñca pokona przeciwnika, zostaje nagrodzony srebrnym li¶ciem. W przypadku, gdy zwyciê¿y kto¶ z wyzywaj±cych, nagrodê zyskuje on.Do wygrania s± li¶cie ze srebra.
-Turniej ³uczniczy którego zasady podam za parê dni .Do Wygrania komplet 12 strza³ plus 300 z³.
-Turniej plebejski którego szczegó³y tak¿e podam za parê dni.Do wygrania beczka miodu.
-Bohurt dru¿ynowy.Dru¿yny po 5 zbrojnych maj± za zadanie zdobycie flagi przeciwnika i umieszczenie jej na swoim polu.Do wygrania 2500z³ dla dru¿yny ,która wyeliminuje pozosta³e.
Z innych atrakcji mamy w planie dwie bitwy ,pokaz sokolnika,pokaz u¿ycia trebuczetu,pokaz Xi±¿êcej Dru¿yny konnej oraz oczywi¶cie biesiadê w sobotê wieczorem.Ci którzy nas znaj± ze starych turniejów w Lublinie i Janowcu wiedz± ¿e mo¿na spodziewaæ siê sympatycznej imprezy .
Kwiestie ogranizacyjne wygl±daj± tak ¿e zapewniamy miejsce na namioty historyczne ,a dla tych ktorzy ich nie maj±- nocleg w szkole blisko pola turniejowego.Zapewniamy wy¿ywienie od pi±tku 15 sierpnia wieczorem do obiadu w niedzielê 17 sierpnia.Zwracamy te¿ koszty dojazdu,ale jest jedno "ale"-jeden zbrojny mo¿e zabraæ ze sob± tylko 2 osoby ¶wity tzn. czelad¼ ,kobiety itp.
Chêtnych do wziêcia udzia³u w naszym turnieju proszê o kontakt meilowy lub telefoniczny.Od grup których nie mia³em okazji poznaæ osobi¶cie wymagam zdjêæ.Proszê tak¿e o podawanie liczby osób ,które przyjad± oraz kosztów transportu.

Regulaminy konkurencji podam w ci±gu kilku dni.
A to dane kontaktowe
Piotr Szponar
Chor±giew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
tel 509356196
szponki2@wp.pl
Tomal
CYTAT(Piotr Szponar @ 00:43 11.03.2008) *
ale jest jedno "ale"-jeden zbrojny mo¿e zabraæ ze sob± tylko 2 osoby ¶wity tzn. czelad¼ ,kobiety itp.


A co do tego "ale" mam jedno pytanie, czy lekkozbrojni te¿ kwalifikuj± siê jako "zbrojny" z cytowanej wy¿ej wypowiedzi ?? A tak w ogóle to czy na turnieju (w bitwie) jest przewidziane miejsce dla lekko zbrojnych?? Bo je¶li tak to ¶mia³o mogê powiedzieæ ¿e Najemna Rota Piesza mo¿e wystawiæ 5 lekkich piechurów.
Rafa³ Pr±dzyñski
Zg³aszam swoj± ma³a grupeczkê, a siebie osobi¶cie do tych walk w samych koszulach i porciêtach - mniam, mniam.

A renesansika z lewaczkami nie bêdzie???

Piotr Szponar
Mamy miejsce dla lekkozbrojnych w bitwie -bêdziecie os³aniaæ wóz bojowy,który bêdziemy mieli ju¿ pod koniec kwietnia.Je¶li bêdzie taki jak zamówi³em to wstawiê jego zdjêcia i namiary na producenta bo wiem ¿e nie ma du¿o pracy ,a szkoda ¿eby nastêpny przedstawiciel gin±cego zawodu poszed³ z torbami.
To nie do koñca tak Hegemon ¿e bêdziemy laæ siê po go³ych klatach w turnieju blossfechten bo miecz fechtunkowy ciê¿ki nie jest ,ale przeszywkê ,ochraniacze i plastron za³o¿yæ trzeba.Zrezygnowali¶my z konkurencji miecza renesansowego bo nijak nam do datowania imprezy nie pasuje.My¶lê ¿ê blossfechten spodoba Ci siê ,a tak¿e i ³uczniczy bo mamy parê ciekawych pomys³ów na utrudnienie Ci wygrania go bigsmile2.gif
Jak upewnicie siê co do ilo¶ci ludzi i kosztów przejazdu to wy¶lijcie mi informacje.Je¶li zamawiacie transport z firmy to podam Wam dane i faktura bêdzie na nas bo tak nam ³atwiej rozliczyæ.
Wojciech Radzki
Hej
Gdzie odbêdzie siê turniej? Na placu zamkowym?
Pozdr
WR
Agata Witkowska
Na b³oniach pod zamkiem.
Piotr Szponar
Regulamin turnieju ³uczniczego:
1.Turniej sk³ada siê z 3 konkurencji. Odleg³o¶æ z jakiej strzelamy to 20 m dla dwóch pierwszych konkurencji i 25 m dla konkurencji trzeciej. Dopuszczone ³uki to ³uk równikowy i refleksyjny ? zgodny z wymogami historycznymi. Niedopuszczone s± wspó³czesne ³uki sportowe. Ka¿dy uczestnik powinien posiadaæ 5 strza³ drewnianych.

2.Tarcza p³ócienna posiadaæ bêdzie 3 okrêgi. Wewnêtrzny okrêg o ¶rednicy 10 cm, ¶rodkowy 30 cm a zewnêtrzny 50 cm. Punktacja 10 pkt. za ¶rodek tarczy, 5 za ¶rodkowy okrêg i 3 pkt. za okrêg zewnêtrzny. W przypadku trafienia w liniê rozdzielaj±c± okrêgi zaliczany jest okrêg bli¿szy ¶rodka tarczy.

3.Pierwsza konkurencja: strzelanie z 20 m do tarczy, piêæ strza³ów. Strzelamy parami do dwóch tarcz.

4.Analogicznie jak konkurencja pierwsza. Dodatkow± przeszkod± s± dwie ruchome tarcze ? s³omiane przeszkadzajki ? wied¼my, umieszczone w odleg³o¶ci 7 metrów od tarcz. Poruszaæ siê one bêd± wahad³owo. Trafienie w wied¼mê oznacza niepowodzenie i zero punktów. Wied¼my s± wielko¶ci s³omianek ¶rednicy jednego metra. Punktacja analogiczna jak w konkurencji pierwszej. Strzelamy parami po 5 strza³.

5.Konkurencja trzecia. Do konkurencji przechodzi 8 najlepszych strzelców (posiadaj±cych najwy¿sz± punktacjê z dwóch pierwszych konkurencji). Tarcze zostaj± zast±pione kuk³ami, ka¿da reprezentuje przeciwnika. Strza³y oddawane s± z odleg³o¶ci 25 m. na komendê sêdziego. Trafienie kuk³y w g³owê powoduje automatyczne wyeliminowanie przeciwnika. Trafienie w rêkê zmusza przeciwnika do zmiany rêki z której aktualnie strzela ? po wykonaniu strza³u zawodnik powraca do normalnej pozycji strzeleckiej. Przy trafieniu w nogê kuk³y reprezentuj±cej przeciwnika przeciwnik zmuszony jest oddaæ strza³ z przyklêku (na jednym kolanie). Trafienie w korpus kuk³y zmusza przeciwnika do strza³u z pozycji odwróconej ? staje plecami do tarczy, nastêpnie odwraca siê do niej, nie przesuwaj±c stóp i wykonuje strza³. Je¶li nie wystrzela³ wszystkich strza³ kolejny strza³ jest wykonany z normalnej pozycji. O zwyciêstwie decyduje liczba trafieñ w kuk³ê. Konkurencja odbywa siê w trybie pucharowym. Pokonany odpada. W wypadku nierozstrzygniêcia trzeciej konkurencji odleg³o¶æ strza³u bêdzie zwiêkszana o 5 metrów.

6.Nagradzane zostaje tylko pierwsze miejsce.

7.Strzelcy mog± posiadaæ swoich Wiernych Heroldów. Dozwolone jest wznoszenie okrzyków, wiwatów i dopingowanie swojego faworyta. Niedopuszczalne jest rozpraszanie przeciwników faworyta poprzez rzucanie k±¶liwych uwag oraz wykonywaniu nieprzyzwoitych gestów w jego kierunku.

8.Wszystkie sporne kwestie dotycz±ce konkurencji rozstrzyga sêdzia. Jego decyzja jest rozstrzygaj±ca. Jest naturalnie nieprzekupny :]
Adsumus
A regulamin blossfechten?

Pozdrawiam
£ukasz P³aza
No no bardzo podoba mi siê pomys³ turnieju. Szczególnie turniej buhurtowy 5 i blosfehten (chyba po raz pierwszy w turnieju). Prywatna siê zastanawia nad przyjazdem icon_mrgreen.gif
Borschwitz
CYTAT(£ukasz P³aza @ 20:24 28.03.2008) *
No no bardzo podoba mi siê pomys³ turnieju. Szczególnie turniej buhurtowy 5 i blosfehten (chyba po raz pierwszy w turnieju). Prywatna siê zastanawia nad przyjazdem :mrgreen


SALVE - tu niema siê co zastanawiaæ bigsmile2.gif P³azik dawaj my tam bêdziemy ,
si³a nas z pocztu " Wieniawa" 5 zbrojnych ; 2 ³uczników ; 3 towarzysz±cych blinkie.gif
zg³oszenie ju¿ wys³ane hehehe.gif
P.S. pozwolicie nam poszczerbiæ nowiuteñkie berdysze? clap.gif
Piotr Szponar
Zamieszczê jutro regulaminy.Drzewcowki oczywi¶cie do bohurtu jak najbardziej bêd± dopuszczone,bez przegiêæ oczywi¶cie w stylu halabarda od d±bala .
Piotr Szponar
REGULAMIN TURNIEJU "SAMOJEDEN"

Uzbrojenie:
1.Dopuszczone s± miecze jednorêcznie, tasaki, kordy, jak i miecze d³ugie. Broñ musi byæ stêpiona (krawêd¼ ostrza nie mo¿e byæ cieñsza ni¿ 1 mm). Broñ nie mo¿e byæ pokryta rdz±, ani posiadaæ wyra¼nych zadziorów i g³êbokich w¿erów. Przed rozpoczêciem starcia sêdziowie sprawdz± broñ pod k±tem spe³niania ww. wymogów.
2.Dopuszczalna waga broni:
Dla broni jednorêcznej - 1000 ÷ 1600g
Dla mieczy d³ugich - 1500 ÷ 2500g
3.Dopuszczone bêd± tarcze drewniane pozbawione metalowych okuæ.
4.Miecz nie mo¿e byæ przywi±zany do d³oni

Zbroja:
1.Zbroja musi byæ spójna dla danej epoki.
2.Przeszywanica jest obowi±zkowa. Musi posiadaæ d³ugie rêkawy i ko³nierz, os³aniaj±cy szyjê i kark.
3.Dopuszczalny jest ka¿dy w³a¶ciwy dla danej epoki rodzaj he³mu zamkniêtego (he³m musi zas³aniaæ ca³± g³owê i twarz). Je¶li he³m posiada ruchom± zas³onê - musi ona mieæ bezpieczne i sprawne zamkniêcie - zas³ona nie ma prawa lu¼no zwisaæ lub otwieraæ siê w czasie walki.
4.Zbroja musi os³aniaæ ca³y korpus, biodra, nogi wraz z kolanami i ca³e rêce, a¿ do nadgarstków. Je¶li kolczuga, to co najmniej do po³owy uda i d³ugie rêkawy. Uda musz± byæ os³oniête co najmniej pikowanymi nogawicami (w tym przypadku konieczna jest tarcza, która uniesiona do poziomu wizury he³mu zas³ania ca³e udo a¿ do kolana).
5.Stawy ³okciowe i kolanowe musz± byæ chronione zbroj± p³ytow± lub p³ytowymi elementami.
6.Rêkawice kolcze (odpowiednio wzmocnione) lub p³ytowe.
7.Szyja i kark musz± byæ zas³oniête zbroj± kolcz± lub p³ytow±.

Dozwolone techniki walki:
1.Uderzenia i ciêcia kling± broni.
2.Uderzenia tarcz± i g³owic± miecza (nie bêd± jednak punktowane a s³u¿yæ mog± tylko os³abieniu lub zdezorientowaniu przeciwnika).
3.Rozbrojenie przeciwnika (punktowane).

Pole trafienia:
1.Punktowane i dozwolone s± trafienia w ca³e cia³o, za wyj±tkiem:
- D³oni, nadgarstków i przedramion do ³okci,
- Nóg poni¿ej kolan,
- Okolic krocza.
2.Punkt jest przyznawany za wyra¼ne, osadzone trafienie ostrzem broni w pole trafieñ. Uderzenie, które prze³amie zas³onê i dalej zachowa swój impet tak¿e zostanie zaliczone, je¶li bêdzie celne.

Przebieg walki:
1.Pojedynek trwa 90 sekund. Jest sêdziowany przez 3 sêdziów w tym dwóch liniowych i jednego sêdziego g³ównego.
2.Ka¿dy sêdzia liniowy liczy ilo¶æ trafieñ otrzymanych przez "swojego" walcz±cego.
3.Po zakoñczeniu pojedynku sêdziowie liniowi konsultuj± siê z sêdzi± g³ównym i podejmuj± decyzjê o ostatecznym wyniku starcia, który og³asza sêdzia g³ówny.
4.Decyzja sêdziego g³ównego jest ostateczna i nieodwo³alna.
5.W przypadku takiej samej liczby trafieñ zg³oszonej przez obu sêdziów liniowych czas pojedynku jest wyd³u¿any a¿ do pierwszego trafienia.
6.Walka mo¿e zostaæ przerwana kiedy jeden z walcz±cych siê podda, lub zostanie kontuzjowany w sposób uniemo¿liwiaj±cy dalsz± walkê. Sêdziowie mog± tak¿e przerwaæ walkê kiedy:
Od zbroi walcz±cego zaczn± odpadaæ elementy lub broñ ulegnie uszkodzeniu.
Który¶ z walcz±cych zastosuje podczas walki niedozwolon± technikê.


REGULAMIN BOHURTU
(Gra wojenna - Capture the Flag)

Do walki staj± 2 dru¿yny, ka¿da po 5 walcz±cych. Ka¿da dru¿yna posiada flagê, która jest osadzona w ziemi na czê¶ci pola nale¿±cej do danej dru¿yny. Zwyciê¿a ta dru¿yna, która jako pierwsza zdobêdzie flagê przeciwnika i przeniesie j± na swoj± cze¶æ pola, nie trac±c jednocze¶nie swojej flagi (ta dru¿yna, która ma 2 flagi zatkniête po swojej czê¶ci pola wygrywa).

Zasady walki w Bohurcie.
1.Le¿±cy na ziemi s± uznani za pokonanych i nie maj± prawa wznowiæ walki w bie¿±cym starciu.
2.Uklêkniêcie jest równoznaczne z kapitulacj± - poddaj±cy siê nie maj± prawa wznowiæ walki w bie¿±cym starciu.

Wolno:
1.Atakowaæ ca³e pole trafieñ (takie samo jak w wypadku turnieju Samojeden) za pomoc± uderzeñ i ciêæ zadawanych broni±, a tak¿e uderzeñ tarcz±.
2.Stosowaæ techniki zapa¶nicze z rzutami w³±cznie.

Nie wolno:
1.Atakowaæ przeciwnika, który le¿y na ziemi lub siê podda³ i klêczy. Atak na le¿±cego lub klêcz±cego przeciwnika jest równoznaczny z natychmiastow± dyskwalifikacj± ca³ej dru¿yny.
2.Przenosiæ w³asnej flagi chyba ¿e zosta³a odebrana dru¿ynie przeciwnej
z odebrana flaga mozna biegac i natychmiast odniesc ja na swoje miejsce
- niedopuszczalne jest tylko dlugotrwale noszenie jej przy sobie i
uciekanie z nia po polu, zeby utrudnic przeciwnikowi jej zdobycie.
odebrana powinna byc natychmiast odniesiona na swoje miejsce.
Uzbrojenie:
Broñ dopuszczona do bohurtu to:
- Miecze krótkie i d³ugie,
- Tasaki i kordy,
- Buzdygany i bu³awy,
- Topory,
- Broñ drzewcowa (za wyj±tkiem broni kolnej lub posiadaj±cej kolne elementy).

Broñ nie mo¿e posiadaæ ostrych elementów, zadziorów, ani nie mo¿e byæ pokryta rdz±.


Kary:
Pierwsze upomnienie - S³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji.
Drugie upomnienie - S³owne upomnienie zawodnika poci±gaj±ce za sob± odebranie winowajcy 1 punktu.
Trzecie upomnienie - S³owne upomnienie zawodnika poci±gaj±ce za sob± odebranie winowajcy kolejnego 1 punktu. Jest to jednocze¶nie ostanie ostrze¿enie.
Czwarte upomnienie - Oznacza przegranie danej walki przez winowajcê, niezale¿nie od uzyskanego wyniku. Oznacza równie¿ eliminacjê danego zawodnika z ca³ej konkurencji, bez wzglêdu na jego dotychczasowy wynik. Przeciwnik winowajcy zostaje uznany za zwyciêzcê danej potyczki i przechodzi dalej.


REGULAMIN TURNIEJU BLOSSFECHTEN
(D³ugi miecz bez zbroi)


1.Uzbrojenie ochronne
Uzbrojenie ochronne (za wyj±tkiem przeszywanicy) jest zapewnione przez organizatorów,mo¿na u¿ywaæ w³asnego sprzêtu ochronnego pod warunkiem dopuszczenia go przez organizatorów. Wymagana ochrona cia³a to:
- Przeszywanica z ko³nierzem,
- Maska szermiercza,
- Rêkawice,
- Plastron,
- Os³ony ³okci i kolan.

2.Broñ
Jedyna dopuszczalna broñ to feder (d³ugi miecz fechtunkowy - je¶li kto¶ ma w³asny, niech go u¿ywa. Je¶li kto¶ nie ma, bêdzie zapewniony przez organizatorów).

3.Dozwolone techniki walki:
Dozwolone i punktowane s± uderzenia, ciêcia i pchniêcia w ca³e pole trafieñ.
Dozwolone i punktowane jest rozbrojenie przeciwnika.Jako "punktowane rozbrojenie" uznajemy taka sytuacje, kiedy jeden z walczacych ma w rêku oba miecze. kiedy miecz upadnie sam, lub zostanie wytr±cony w wyniku zastosowania techniki zapasniczej - nie punktujemy tego. starcie zaczyna sie od nowa.

4.Zabronione jest:
- Atakowanie przeciwnika jelcem lub g³owic± miecza;
- Zadawanie bezpo¶rednich pchniêæ w gard³o;
- Atakowanie stref znajduj±cych siê poza polem trafieñ .

5.Pole trafieñ:
Polem trafieñ jest ca³e cia³o za wyj±tkiem:
- Potylicy,
- Nóg poni¿ej kolan,
- Okolic krocza.
Pod pojêciem "trafienie" rozumiemy wyra¼ne, osadzone uderzenie, ciêcie lub pchniêcie ostrzem lub sztychem miecza w pole trafieñ. Celny cios, który prze³amie zas³onê i zachowa swój impet tak¿e zostanie policzony.

6.Przebieg walki
Pojedynek trwa do chwili, a¿ jeden z walcz±cych osi±gnie 10 trafieñ.
Walka jest sêdziowana przez 5 sêdziów - 4 liniowych i jednego sêdziego g³ównego
Ka¿da para sêdziów liniowych obserwuje wybranego walcz±cego. Kiedy sêdzia liniowy zauwa¿y trafienie, które otrzyma³ obserwowany przez niego walcz±cy, sygnalizuje to podniesieniem rêki.
Po ka¿dym trafieniu walka jest przerywana. Podniesienie rêki przez któregokolwiek z sêdziów przerywa starcie.
Za trafienie jest przyznawany zawsze jeden punkt (nawet je¶li w czasie który up³ywa od zauwa¿enia trafienia przez sêdziego do faktycznego przerwania walki zostanie zadanych kilka celnych trafieñ)
Sêdzia g³ówny podejmuje decyzjê o przyznaniu punktu i og³asza ostateczny wynik pojedynku.
Decyzja sêdziów jest ostateczna i nieodwo³alna.
Walka odbywa siê w systemie pucharowym.
Sêdzia mo¿e przerwaæ walkê gdy:
- Jeden z walcz±cych siê podda,
- Zostanie uszkodzona zbroja lub broñ walcz±cego,
- Walcz±cy zostanie kontuzjowany w sposób uniemo¿liwiaj±cy dalsz± walkê,
- We wszystkich przypadkach opisanych w punkcie 7. ("Sankcje").

7.Sankcje
Za wykonanie której¶ z akcji wymienionych w punkcie 4. ("Zabronione jest:") po raz pierwszy walcz±cemu odbierany jest 1 punkt.
Za wykonanie której¶ z akcji wymienionych w punkcie 4. ("Zabronione jest:") po raz kolejny, zawodnik jest dyskwalifikowany, a jego przeciwnik jest uznawany za zwyciêzcê i przechodzi dalej.
Wykonanie niedozwolonej akcji (z punktu 4. "Zabronione jest:") w sposób, który spowoduje u przeciwnika kontuzjê uniemo¿liwiaj±c± dalsz± walkê, jest równoznaczne z natychmiastow± dyskwalifikacj±.
Marcin Waszkielis
CYTAT
1.Pojedynek trwa jedn± minutê. Jest sêdziowany przez 3 sêdziów w tym dwóch liniowych i jednego sêdziego g³ównego.


Nie mo¿na troche tego przed³u¿yæ?
Borschwitz
jak dla mnie , wszystko jasne , czyste i zrozumia³e . Te¿ chêtnie pobuja³ bym siê wiêcej ni¿ minutê
Piotr Szponar
Jak dla mnie to nie ma problemu ¿eby przed³u¿yæ czas trwania walk.O ile?
Marcin Waszkielis
do 2 minut
£ukasz P³aza
Co do buhurtu miêdzy pi±tkami. Dziwi mnie kategoryczny zakaz uderzania w plecy. To po pierwsze podstawowa technika buhurtowa, po drugie prawie niemo¿liwa do unikniêcia. Walka pi±tek nie bywa liniowa, ale jest niezwykle dynamiczna - co chwile kto¶ ods³ania w³a¶nie plecy - ciê¿ko by w takim tumulcie prosiæ go by ³askawie siê odwróci³. No i co z walk± 2 na 1 albo 3 na 1?? Wtedy te¿ ciê¿ko nie uderzaæ w plecy.
Piotr Szponar
Nie chodzi mi o wykonanie ataku np. z trawersu i wej¶cie na plecy przeciwnika.Czy akcje wynikaj±ce z okr±¿enia .Mo¿na te¿ u¿ywaæ ofensywnie tarczy czy masy cia³a.Chodzi mi o polowanie na przeciwnika stoj±cego plecami .Mam na ten temat swoje zdanie ,ale oczywi¶cie nie narzucam go innym ¿eby tak robili u siebie bo ka¿dy ustala sobie takie zasady buhurtu jakie uznaje za s³uszne .To buhurt i ma on swoj± specyfikê i ogromny zakres tolerancji dla drastycznych technik.Ka¿dy kto w nim uczestniczy musi siê liczyæ z brutaln± walk± itp.,ale polowania na stoj±cych plecami u nas nie bêdzie.Co do tego czy jest mo¿liwe to do unikniêcia czy nie to te¿ mam inne zdanie na ten temat.To tylko gra ,która mo¿e odbywaæ siê na ró¿nych zasadach ,a u nas s± takie jak napisa³em i my¶lê ¿e jest to w miarê rozs±dny regulamin,godz±cy ró¿ne punkty widzenia na temat walki turniejowej.Niestety nie ma takiej opcji ¿eby ka¿dy by³ w pe³ni zadowolony,ale mam nadziejê ¿e to wariant optymalny.
Z przed³u¿eniem czasu staræ zrobimy tak ¿e w chwili gdy ju¿ bêdê mia³ pe³n± listê uczestników zorientujê siê jak to wypadnie czasowo bo atrakcji jest sporo.
Sobota
11.00-12.00
Przemarsz
12.00-15.30
Turniej „samojeden”i równolegle ³uczniczy.
15.30-16.15
Pokaz sokolnika .
16.15-17.15
Buhurt „samoczwór”.
17.15 – 17.30
Pokazy taneczne w wykonaniu Zespo³u Tañca Dawnego „Belriguardo”
17.30 -18.30
Pokaz konny .
18.30-19.10
Inscenizacja bitwy z udzia³em wszystkich zbrojnych i zdobywaniem fortu.
19.10-20.10
Turniej walki bez zbroi- blossfechten.
18.40-19.00
Inscenizacja procesu i spalenia husyty.
19.00-21.00
Koncerty, i pokaz zespo³u „Belriguardo”
21.00
Uczta dla uczestników turnieju oraz pokaz tañca z ogniem.
Niedziela
11.00-12.30
Fina³y „samojeden”i turnieju ³uczniczego
12.30-13.30
Pokaz u¿ycia ¶redniowiecznej artylerii przedogniowej.
13.30-14.30
Konkurencje plebejskie-zabawy zrêczno¶ciowe .
14.30-14.45
Pokaz taneczny w wykonaniu zespo³u „Belriguardo”
14.45 – 15.45
Pas d’Armes Srebrnego Drzewa.
15.45-16.15
Inscenizacja bitwy z udzia³em wszystkich zbrojnych i zdobywaniem fortu.
16.40.
Zakoñczenie imprezy ,wrêczenie nagród zwyciêzcom konkurencji.
Oczywi¶cie godziny pewnie jak zwykle bêd± siê siê zmieniaæ w zale¿no¶ci od czasu trwania konkurencji.
Jan Gradoñ
a turniej £uczniczy kiedy?
Piotr Szponar
Ju¿ poprawiam .Jest równolegle z "samojeden".
Borschwitz
specyficzne zasady buhurtu, nie jeste¶my przyzwyczajeni do tego typu , na pewno zgodzi siê ze mn± P³azik i Marcin. ale có¿ jeste¶my go¶æmi wiêc z mojej strony bêdê przestrzega³ tych zasad bigsmile2.gif wa¿ny jest smak dobrej zabawy clap.gif
£ukasz P³aza
To nie o to chodzi - ja tam siê mogê biæ na dowolnych zasadach, to sprawa organizatora.

Prawd± jest jednak to co napisa³ Borshwitz - buhurty maj± swoje zasady, na ogó³ nie wiele siê ró¿ni±ce i szalenie ciê¿ko jest siê teraz przestawiæ na jedn± walkê. Do tego zasada ma mniej wiêcej tyle samo sensu co nakaz podskakiwania na jednej nodze tongue.gif . Wyobra¼ sobie ¿e pokona³em przeciwnika i odwracam siê by pomóc koledze, na tramwaj nie ma miejsca. Co mam zrobiæ? biec dooko³a i atakowaæ od przodu? icon_mrgreen.gif . To mniej wiêcej ten sam poziom odrealnienia co buhurt przerywany po ka¿dym trafieniu tongue.gif. W zasadzie dlaczego nie chcecie ciosów w plecy?
Piotr Szponar
Szczerze napawa mnie niesmakiem jak widzê facetów poluj±cych na leszcza który stoi plecami(Chod¼ widok go¶cia z psim pyskiem wbitym w glebê niew±tpliwie jest zabawny).Nie podoba mi siê to.Po mojej stronie Wis³y uwa¿a siê to za dyshonor.Nie zrozumcie mnie ¼le bo nie mam namy¶li lania np. ostatniego z dru¿yny,który nie chce daæ siê po³o¿yæ czy co¶ takiego.Nie podoba mi siê poprostu taka taktyka jako sposób na rozstrzygniêcie starcia.Tylko to bêdzie gnêbione.
Borschwitz
Spoko Piotrze na pewno ja, P³azik i inni bêdziemy zdyscyplinowani , choæ czasem najmujemy siê do Buhurtów bêdziemy chyba siê musieli hamowaæ, pominiemy KO narzêdziem w plecy co najwy¿ej sprowadzimy go na kolana lub po prostu w inny grzeczno¶ciowy sposób icon_mrgreen.gif
PS. po prostu u nas Buhurt to Buhurt zasady s± bardzo minimalne, co najwy¿ej bêdziecie mnie mogli pó¼niej spaliæ jako Husytê blinkie.gif , Jak wspomina³em ³±czy nas wszystkich smak dobrej i przyjemnej zabawy.
Pozdrowienia ze ¶l±ska- Borschwitz szczerba.gif
Józek z Gdañska
CYTAT
Szczerze napawa mnie niesmakiem jak widzê facetów poluj±cych na leszcza który stoi plecami(Chod¼ widok go¶cia z psim pyskiem wbitym w glebê niew±tpliwie jest zabawny).Nie podoba mi siê to.Po mojej stronie Wis³y uwa¿a siê to za dyshonor.


My to nazywamy eliminowaniem najslabszego ogniwa, w celu uzyskania przewagi taktycznej. 5 na 4 zdecydowanie latwiej sie walczy smile.gif

Piotr Szponar
Co na ten temat s±dze ju¿ wiecie,ale nie chcia³bym wprowadzaæ zasad niemo¿liwych do zrealizowanie,wiêc pomy¶lê nad tym jeszcze.Co do buhurtu to mam nadziejê ¿e bêdziemy dobrze siê bawiæ bo to tylko gra.Zaprosi³em trochê go¶ci z Bia³orusi i Ukrainy to bêdziemy mieli te¿ importowanych adwesarzy.
Oskar z Lublina
Mam takie pytanie czy bêdzie co¶ dla osób ,które nie ukoñczy³y 18 lat jakie¶ walki ewentualnie konkurencje. Je¶li nie to bardzo bym prosi³ aby co¶ takiego zrobiæ ,bo niestety s± osoby chêtne którym tam 2 czy 3 lata brakuje.
Piotr Szponar
Konkurencje bojowe to zabawa dla du¿ych ch³opców smile.gif i nie ma mowy o ¿adnych walkach dla niepe³noletnich.Turniej ³uczniczy czy plebejski to ju¿ inna sprawa o ile Twój dowódca siê zgodzi to proszê bardzo i nie widzê przeciwskazañ.
Igor z Bêdzina
Bractwo Rycerskie Zamku Bêdzin zg³asza swój udzia³ w Waszym turnieju. Szczegó³y zostan± przes³ane wkrótce. Przyjedziemy w trochê wiêkszym sk³adzie ni¿ na pocz±tku by³o podawane.
Piotr Szponar
Zapraszamy serdecznie. Podajcie w meilu koszt przejazdu, ile osób oraz liczbê namiotów.
Viator
Moje uwagi do regulaminów:

- turniej ³uczniczy, pkt. 5. : czy równoczesne trafienie krytyczne w g³owê dwóch zawodników eliminuje obydwu czy powoduje konieczno¶æ dogrywki (chodzi o pojedyñcz± walkê a nie ca³± konkurencjê)? Dla spójno¶ci zasad takie trafienie powinno powodowaæ kolejno¶æ dalszego strzelania, bo gdyby taka sytuacja zasz³a w ostatniej walce turnieju, nie by³oby mo¿liwe wy³onienie zwyciêzcy.

- buhurt: brakuje mi zapisu o niedopuszczalno¶ci ruszania z miejsca w³asnej flagi. Bo chyba chodzi o to ¿eby ona by³a podczas walki wetkniêta a nie noszona?
Rozumiem te¿, ¿e je¶li przeciwnik "zwinie" moj± flagê to mogê próbowaæ mu j± odebraæ, dopóki przebywa on na "naszym" terytorium?
Ale z kolei z odebran± flag± wobec tego te¿ nie mogê biegaæ (np. odnie¶æ jej z powrotem), tylko wetkn±æ j± tam, gdzie j± odebra³em?
Dalej, czy wroga nios±cego flagê mogê atakowaæ jak ka¿dego dla pokonania go, czy "atakowaæ" sam± flagê - a je¶li wyrywana z r±k do r±k flaga siê rozedrze/z³amie?
Ale jestem upierdliwy...
Piotr Szponar
Ty chyba szukasz guza bigsmile2.gif A powa¿nie to faktycznie nie ma zakazu noszenia w³asnej flagi.Nie pomy¶la³em wogóle o takim manewrze.Poprawiê to,dziêki za czujno¶æ.Uwagi co do ³uczniczego przeka¿ê dalej bo nie wtr±cam siê ³ucznikom do ich regulaminu.
Piotr Szponar
Pomyslê te¿ oczywi¶cie na reszt± zagadnieñ które poruszy³e¶ w temacie bohurtu i wstawiê stosowne punkty.Ze zniszczon± flag± to zabi³e¶ mi gwo¼dzia.
Rudyy
Mam dwa pytania odno¶nie regulaminu turnieju d³ugiego miecza
- czy mo¿na przywie¼æ i u¿ywaæ swoja maskê, oczywi¶cie po wcze¶niejszym sprawdzeniu przez organizatorów
- co podchodzi pod rozbrojenia które s± punktowane, czy s± dozwolone wszystkie rzuty itd
warto by poszerzyæ opis tego regulaminy gdy¿ wiadomo, i¿ zapasy to temat do¶æ obszerny.

Pozdrawiam smile.gif

Piotr Szponar
Flaga i jej noszenie:

faktycznie - nie zawarli¶my zapisu o niedopuszczalno¶ci ruszania z
miejsca w³asnej flagi - dopisujemy i dziêkujemy za sugestie.


Jesli przeciwnik "zwinie" Twoj± flagê, to mo¿esz próbowac mu j± odebraæ
tak d³ugo, dopóki nie zatknie jej w wyznaczonym miejscu na swojej czê¶ci
pola, a wiêc tak¿e na terenie przeciwnika.

z odebran± flaga mo¿na biegaæ i natychmiast odnie¶æ j± na swoje miejsce
- niedopuszczalne jest tylko d³ugotrwa³e noszenie jej przy sobie i
uciekanie z ni± po polu, ¿eby utrudniæ przeciwnikowi jej zdobycie.
odebrana powinna byæ natychmiast odniesiona na swoje miejsce.

Co do atakowania przeciwnika lub flagi - jak wolisz. ale pamiêtaj, ¿e
punktowane jest zdobywanie flagi, a nie klepanko z kolega smile.gif

postaramy sie, zeby flaga sie nie dar³a/³ama³a.

Blossfechten.

Naturalnie mo¿na przywie¼æ nawet ca³y komplet swojego sprzêtu do
blossfechten i go u¿ywaæ (jesli okaze bezpieczny wg. organizatorów) - nie
bêdzie z tym problemów.

Jako "punktowane rozbrojenie" uznajemy tak± sytuacjê, kiedy jeden z
walcz±cych ma W RÊKU oba miecze. kiedy miecz upadnie sam, lub zostanie
wytr±cony w wyniku zastosowania techniki zapa¶niczej - nie punktujemy
tego.
Rzuty i techniki zapa¶nicze nie s± po prostu zabronione, ale ich
stosowanie nie przyniesie raczej wielu punktow - najbardziej licz± siê
trafienia klinga miecza. Techniki zapasnicze oczywi¶cie sa bardzo
pomocne i nie kwestionujemy zasadno¶ci ich stosowania.Niemniej jednak
s± tylko POMOCNE w walce blossfechten, a nie stanowi± jej g³ównego
zalo¿enia, st±d zosta³y potraktowane tak jak zosta³y - niepunktowane,
ale nie zabronione - nawet jesli 10 razy zaparkujesz przeciwnika na
glebie, to on wygra jesli trafi Cie mieczem o jeden raz wiecej niz Ty
jego .Je¶li rzucisz nim i dostanie sztych ,ciêcie lub uderzenie to masz punkt.

My¶lê ¿e to w miarê jasne zasady i odpowiedzi.Jesli macie jakie¶ jeszcze pytania to piszcie.
Piotr Szponar
Kwestie organizacyjne:
Dla tych ,którzy nie maj± namiotów mam smutn± wiadomo¶æ-szko³a przy polu turniejowym niestety nie chce nawet kasy ,wiêc noclegi bêd± sporo dalej od pola turniejowego.
Proszê o nadsy³anie zg³oszeñ do 7 lipca.Tych którzy Przys³ali ju¿ zg³oszenia proszê o podanie kosztów transportu i liczby namiotów je¶li jeszcze nie podali, a tak¿e liczbê osób do noclegu w akademikach.
Informujê ¿e sêdziowaæ bêdzie Rafa³ Pr±dzyñski Hegemon i jego za³oga,tak¿e my¶lê ¿e bêdzie to odbywa³o siê sprawnie i bezstronnie.A jak nie to spalimy Go zamiast husyty szczerba.gif
Rudyy
Dziêkuje, za szyba i jasna odpowiedz. smile.gif
Nasuwa sie jeszcze jedna rzecz o której zapomnia³em, dotycz±ca ochrony cia³a walcz±cych. Suspensor, chyba te¿ warto o tym pomy¶leæ.
Pozdrawiam.
Piotr Szponar
Tak masz racjê ,ale nie zapewniamy suspensorów zewzglêdu na to ¿e nie chcialbym ¿eby kto¶ u¿ywa³ mojego .To zbyt osobisty sprzêt ¿eby by³ u¿yczany.Sprzêt który mamy do blossfechten jest nasz i nie staæ nas na kupienie kilkudziesiêciu sztuk suspensorów do turnieju.Sprzêt bêdzie prawie nowy ,ale nie ukrywam ¿e ju¿ przez nas u¿ywany i po turnieju tak¿e zamierzamy go u¿ywaæ.Maska musi mieæ atest na 1600 N - to tak w temacie u¿ywania w³asnego sprzêtu.
Piotr Szponar
Po przyjêciu wszystkich zg³oszeñ okaza³o siê ¿e mo¿emy jeszcze z 15 osób przyj±æ bez bólu.W zwi±zku z tym jeszcze do koñca przysz³ego tygodnia czyli piatku 18 lipca przyjmujê zg³oszenia.Decyduje kolejno¶æ nadsy³ania .
Igor z Bêdzina
Uzupe³nione zg³oszenie posz³o na priva.
Anna zwana An
Przyda³aby siê lista bractw zakwalifikowanych do turnieju, tak ¿eby nie by³o jaki¶ niejasno¶ci.
Piotr Szponar
Ok .Myslê ¿e wszyscy którzy siê zakwalifikowali dostali potwierdzenia,ale jutro podam pe³n± listê ¿eby nie by³o niejasno¶ci.
Igor z Bêdzina
CYTAT(Piotr Szponar @ 20:37 17.06.2008) *
Tak masz racjê ,ale nie zapewniamy suspensorów zewzglêdu na to ¿e nie chcialbym ¿eby kto¶ u¿ywa³ mojego .To zbyt osobisty sprzêt ¿eby by³ u¿yczany.Sprzêt który mamy do blossfechten jest nasz i nie staæ nas na kupienie kilkudziesiêciu sztuk suspensorów do turnieju.Sprzêt bêdzie prawie nowy ,ale nie ukrywam ¿e ju¿ przez nas u¿ywany i po turnieju tak¿e zamierzamy go u¿ywaæ.Maska musi mieæ atest na 1600 N - to tak w temacie u¿ywania w³asnego sprzêtu.


Podejrzewam ¿e Rudyy mia³ na my¶li wprowadzenie obowi±zku posiadania. Powiem tylko tyle ¿e na bojówce na Grunwaldzie suspensor uchroni³ mnie przed niefortunnym zdarzeniem losowym...
Piotr Szponar
Lista grup:
1 Opolskie Bractwo Rycerskie (Polska)
2 Choragiew Prywatna von Reihl (Polska)
3 Krakowskia Chor±giew Rycerska (Polska)
4 Kompania bez Ziemi (Polska)
5 Hufiec Przedni Wojtostwa Lêbork (Polska)
6 Najemna Rota Piesza (Polska)
7 Bracia Chêdo¿nicy Bosi (Polska)
8 Bractwo Rycerskie Zamku Bêdzin (Polska)
9 Dru¿yna £ucznicza Drabów Pieszych (Polska)
10 Zamojskie Bractwo Rycerskie (Polska)
11 Cives Lublinenses (Polska)
12 Most (Ukraina)
13 Deep Guard (Ukraina)
14 Griffon Guards (Ukraina)
15 Ginestra (Ukraina)
16 Free Flemings of Crimea (Ukraina)
17 Tangar (Ukraina)
18 Zolotaia Shpora (Ukraina)
19 Vsadniki Sviatogo Ioana (Ukraina)
Jak widaæ turniej jest miêdzynarodowy,co mnie cieszy ze wzglêdu na to,¿e nasze województwo to strefa przygraniczna.Przyda³by siê kto¶ zza zachodniej lub po³ódniowej granicy,ale nie wiem czy oni tam lubi± takie same zabawy jak my.
Piotr Szponar
A tutaj przestawiam zasady jakie na moj± pro¶bê opracowa³ Hegemon w celu zniwelowania ró¿nic uzbrojenia wynikaj±cego z szerokiego datowania imprezy.
Przy za³o¿eniu, i¿ rycerze wype³niaj± zasady uzbrojenia ochronnego, to przed podjêciem starcia okre¶lamy jak sêdziowie - poprzez wspólna naradê - ile razy musi trafiæ przeciwnika wiêcej lub mniej dany zawodnik :

Ka¿demu z zawodnikowi przed walk± zostaje oceniona punktacja za KOMPLETNO¦Æ uzbrojenia odwzorowanego wedle realiów epoki któr± odtwarza. Sêdziowie licz± premiê punktow± wedle poni¿szych zasad. Nie uwzglêdnione w poni¿szej li¶cie, ale historyczne i dopuszczone ze wzglêdów bezpieczeñstwa warianty he³mów i opancerzeñ, bêd± klasyfikowane na miejscu, przez komisjê sêdziów. Obowi±zuje zasada, im lepsze zabezpieczenie, tym wy¿sza punktacja, jednak ograniczaj±ca nieco przewagê punktow± nowocze¶niejszych odmian nad starszymi. Punktacja nie dotyczy absolutnie obowi±zkowych elementów uzbrojenia jak : przeszywanie, rêkawice kolcze lub p³ytowe, p³ytowe os³ony stawów kolanowego i ³okciowego.

- he³m zamkniêty, he³m garnczkowy 1pkt.

- he³m zamkniêty z czepcem kolczym, 2pkt.
- he³m garnczkowy z kapturem kolczym, 2pkt.

- kapalin z podbródkiem, 1pkt
- kapalin z kapturem kolczyk, 1pkt

- kapalin z podbródkiem i kapturem kolczym, 2pkt

- kirys p³ytowy (napier¶nik i naplecznik) 2pkt.
- p³aty, lamelki, brygantyny 2pkt.

- kirys skórzany 1 pkt.

- kolczuga koszula krótki rêkaw 1pkt.

- kolczuga koszula rêkawy za ³okieæ 2 pkt.

- naramienniki p³ytowe, wszelkie zbrojone, skórzane, drewniane1pkt.

- pe³ne rêce p³ytowe, zbrojone, (zarêkawie, na³okietnice i opacha) 2pkt
- pe³ne nogi p³ytowe, zbrojone, ( nagolenniki, nakolanniki nabiodrki i
os³ony ³ydek wraz z piszelami) 2pkt.

- powy¿sze os³ony koñczyn górnych bez przedramion 1 pkt.
- powy¿sze os³ony koñczyn dolnych bez piszczeli 1 pkt.

- poñczochy kolcze, 2 pkt.
- szorty kolcze, 1 pkt.

- pe³ne rêce kolcze, 2 pkt.
Z³y Wojtu¶
Zachêcam wszystkich zainteresowanych do lektury powsta³ej oko³o 1460 roku Ksiêgi Turniejów dobrego króla René czyli Traictié de la forme et devis d'ung tournoy. Jest dostêpna w t³umaczeniu na angielski, mo¿na te¿ dotrzeæ do obrazków.
http://www.princeton.edu/~ezb/rene/renehome.html
Staramy siê wzorowaæ na jej wskazówkach, a je¶li to niemo¿liwe, przynajmniej spróbowaæ co nieco odtworzyæ atmosferê opisanego w niej turnieju. Co ciekawe, René d'Anjou przedstawia w swej ksiêdze formê, w jakiej chcia³by przeprowadziæ turniej w stylu bouhort - starcie grupowe miêdzy pocztami dwóch mo¿nych panów. Zachêcam do lektury smile.gif
Ryba
Kurcze...te¿ wybrali¶cie termin devil.gif turnieju.
Eh, szkoda ¿e w tym roku nie przybêdziecie w tym roku u nas, jak równie¿ ¿a³ujê, ¿e nie bêdziemy u Was....ale có¿.

Pozdrawiam wszystkich Lubliniaków i powodzenia na imprezie.
Agata Witkowska
Czo³em Ryba!
Ja te¿ ¿a³ujê.
¯yczmy sobie nawzajem udanych imprez!
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.