Wóz, towarzysz±cy cz³owiekowi od tysi±cleci w wielu ró¿norodnych odmianach, spe³nia³ kiedy¶ i nadal spe³nia wiele funkcji, i to nie zawsze utylitarnych. Jego modele i miniaturki wk³adane do grobów symbolizowa³y wêdrówkê duszy w za¶wiaty, na wozach bez kó³ chowano zmar³ych w dawnych kulturach azjatyckich, ich wizerunki - w celach magicznych - umieszczano na urnach z prochami. Wozem przewo¿ono plony, towary na handel, zwierzêta, m±kê do m³yna, broñ dla wojska, w nim relegowano poza granice w³a¶ciwe dla danej spo³eczno¶ci wszystkich tych, których piêtnowano za przestêpstwa przeciwko miejscowemu prawu i obyczajom. Na wozie panna m³oda wioz³a do chaty swego mê¿a ca³e wiano, a karawan wióz³ zmar³ych w ich ostatni± drogê. Wóz sta³ siê nawet filmowym symbolem osadników amerykañskich i westernów, pojawi³ siê tak¿e w niektórych herbach szlacheckich, oraz regionów i krajów - Transwalu i Po³udniowej Afryki. Wokó³ tego uniwersalnego ¶rodka transportu powsta³o wiele rzemios³ i zawodów, pojêæ lingwistycznych, zwyczajów i tradycji, ma on tak¿e sw± bardzo interesuj±c±, wielow±tkow± historiê, któr± warto poznaæ, gdy¿ jedna z wielu odmian wozu - XIX wieczny powóz konny - sta³ siê w przeb³ysku geniuszu dwóch Niemców, Wilhelma Maybacha i Gottlieba Deimlera, jednym z najbardziej po¿±danych przedmiotów ¶wiata - samochodem.
To tyle droga wstêpu odno¶nie wozu
.Zak³adaj±c ten temat chcê zrekonstruowaæ wóz wraz z zaprzêgiem datowany na VI-VIIw .n.e.Orbituj±c wokó³ tematu przewodniego naszej grupy,jakim jest osadnictwo S³owian na Ba³kanach i Morawach postanowili¶my przeprowadziæ marsz z wykorzystaniem zaprzêgu konnego(niestety nie mamy szans na pozyskanie wo³u).
Odno¶nie S³owian. (Sklawinowie)" dochodza do glosu w V-VIw poprzez znalezisko typu prasko-korczakowskiego. Do procesu etnogenezy S³owian wchodzi zw³aszcza po³udniowy odcinek kultury przeworskiej,po³nocno-zachodni czerniachowskiej i po³udniowa czesc kultury póznozarubienieckiej ( kijowskiej)W³a¶nie upadek tych kultur oznacza koniec przemian etnicznych oraz integracji kulturowo-jêzykowej.
Pisz± o S³owianach w VIw,nie mo¿na zapomnieæ o roli jak± odegrali Awarzy.
W sk³ad spo³eczno¶ci awarskiej wchodzi³y ró¿ne grupy etniczne,przede wszystkim S³owianie,których Awarowie napotkali na swej drodze na zachód i ktore zagarneli czê¶ciowo i przywiedli na obszar Kotliny Karpackiej.Niektorzy badacze wytworzyli sobie na tej podstawie mylne przekonanie,¿e ca³e s³owiañskie osadnictwo w ¶rodkowej i po³udniowej Europie by³o w rzeczywisto¶ci dzie³em Awarów.Faktycznie zas³uga Awarów by³a wtórna,po¶rednia:niektore plemiona przyby³y z nimi jak np.wo³yñscy Dulebowie,których grupy po klêsce zadanej im przez Awarów,rozproszy³y sie po ¶rodkowej i po³udniowej Europie jeszcze przed nap³ywem Awarow.
Rekonstrukcja ma obejmowaæ ubiory,sprzêt obozowy i dodatki ¶wiadcz±ce o poprawnym datowaniu.
Ilo¶æ osób bêdzie ograniczona do 8-9.Czê¶æ ludzi tj.kobiety ew.dzieci bêd± podró¿owaæ wozem,mê¿czy¿ni pieszo lub konno.Jest to projekt do¶æ ambitny gdy¿ mamy zamiar przetestowaæ wszystko w jednym czasie ,co do tej pory by³o robione odzielnie.Dwuko³owy wóz, pochodz±cy z Azji i rozpowszechniony w krajach ¶ródziemnomorskich, by³ - w przeciwieñstwie do czteroko³owego - bardziej dostosowany do górzystych terenów i wiele szybszy.
Zajmiemy siê w takim wypadku rekonstrukcj± wozu jednoosiowego -dwuko³owego,zaprzêgniêtego do jednego konia.Tutaj pytanie:
"w którym wieku zaczê³o wystêpowaæ chom±to?
Id±c dalej,ilo¶æ ziarna na zasiew dla jednej rodziny na 2-3 lata,zwierzeta hodowlane-tutaj wystarczy pies,kury,owca lub ¶winka wietnamska:) no i oczywi¶cie ludzie ktorzy chcieli by siê podj±c takiego wyzwania .Marsz teoretycznie powinien trwaæ ok.4-5 dni w sezonie letnim.Przy ¿ywym inwentarzu warunki zimowe mog³y by byæ nie do zniesienia. Miejsce przeprowadzenia projektu jest do ustalenia ,wszystko zale¿y od ludzi bior±cych w nim udzia³.
Temat jest na tyle rozleg³y ¿e najprawdopodobniej przygotowania zajm± wiêksz± czê¶æ roku,ale nie spiesz±c siê mo¿na to przeprowadziæ ,w miêdzyczasie anga¿uj±c siê w mniejsze projekty które zostan± pózniej wyko¿ystane w Rekonstrukcji Wozu.
Pierwszym etapem bêdzie zebranie dokumentacji i przyst±pienie do ca³o¶ciowej rekonstrukcji.
Wykozysta³em kilka zdjêæ
Mam nadzieje ¿e autorzy nie urw± mi za to g³owy:)