Przy powoli rosn±cym zainteresowaniu wyprawami i/lub odtwarzaniem ¿ycia koczowniczego - w tym temacie chcia³bym siê zaj±æ konstruowaniem/rekonstrukcj± prostych namiotów podró¿nych.
W za³o¿eniu jako proste wyposa¿enie dla 1-2 osób przydatne w pieszych lub konnych wêdrówkach:
- prosta konstrukcja, o ma³ej ilo¶ci elementów
- ma³a waga
- po spakowaniu ³atwy do przenoszenia
CYTAT
Oprócz jurt dawni Mongo³owie znali tak¿e proste w konstrukcji sza³asy z traw, kory i trzciny oraz niedu¿e namioty, ustawiane niekiedy obok jurt oraz u¿ywane podczas podró¿y i wypraw wojennych. Niewiele o nich mo¿na powiedzieæ. Niektóre z nich by³y byæ mo¿e pierwowzorami namiotów, u¿ywanych w Mongolii po dzieñ dzisiejszy, zwanych „majchan”. Ich szkielet tworz± trzy drewniane ¿erdzie: dwie pionowe, po³±czone s± u góry poprzeczk±. Na nich mocuje siê pokrycie, które tworzy piêæ p³atów tekstylnych. Wiêkszy – prostok±tny – przerzuca siê przez poprzeczkê i wê¿sze jego boki mocuje drewnianymi ko³kami bezpo¶rednio do ziemi. Do niego do³±cza siê cztery trójk±tne p³achty, zamykaj±ce tylny i przedni otwór namiotu. Wspó³czesne majchany czêsto ozdabia siê ornamentami malowanymi ¿ywymi barwami.
Po 'przestudiowaniu' du¿ej ilo¶ci materia³ów etnograficznych zwi±zanych z Nomadami i zgodnie z w/w opisem skonstruowa³em prosty namiot podró¿ny w razie potrzeby chroni±cy przed deszczem lub silnymi upa³ami. Wykonanie bardzo proste bez du¿ego nak³adu pracy - ca³o¶æ z u¿yciem podstawowych narzêdzi:
- stela¿ - toporek, cios³o, d³uto i rêczna pi³a - 2-3 godz. pracy
- p³achta - ta¶my przyszyte rêcznie - 3-4 godz. pracy.
Czyli jeden dzieñ i namiot gotowy.
Poszycie z cienkiego filcu, wykoñczone ta¶mami. P³achta o wymiarach 3-4m x 1,30-1,50m wystarcza na nocleg 2 osób plus baga¿e. Stela¿ z dwóch pionowych prêtów i wygiêtej poprzeczki (mo¿e byæ wykorzystana jako nosid³o w czasie transportu).
Po zwiniêciu jedna osoba radzi sobie w podró¿y dowolnymi ¶rodkami transportu razem z podrêcznym baga¿em i wyposa¿eniem.
1. Z³o¿ony namiocik gotowy do transportu. W pakiecie znajduje siê p³achta namiotowa, stela¿, p³achta filcowa do roz³o¿enia na ziemi, gruby koc, i dywanik do siedzenia.
gotowy do podró¿y
Aktualnie ca³o¶æ pakujê do we³nianego worka/¶piworu
gotowy do podró¿y
2. Rozstawione obozowisko.
Przy silnym upale daje przyjemny cieñ, jednocze¶nie bez duchoty jaka jest w zamknietych namiotach. Równie¿ wystarczaj±co dobrze chroni przed deszczem.
Brak trójk±tnych p³acht nie przeszkadza zbytnio, a jednocze¶nie zmniejsza wagê ca³o¶ci. Gorzej gdy zaczyna siê 'nalot' komarów.
Obozowisko
3. Rozwi±zanie samego stela¿a:
Pozioma poprzeczka (s³u¿y równie¿ jako nosid³o w czasie transportu) wykonana z ga³êzi, z wykorzystaniem naturalnych krzywizn.
widok od wnêtrza namiotu
Pionowe prêty o d³ugo¶ci 0,8m wk³adane s± na wcisk w otwory wykonane d³utem w poziomej poprzeczce. Ca³o¶æ wystarczaj±co sztywna i jednocze¶nie lekka w transporcie. ¯adnych elementów metalowych.
Stela¿
U¿ycie poziomej poprzeczki zmniejsza ilo¶æ linek potrzebnych do rozstawienia namiotu. Ca³o¶æ jest stabilna nawet przy silnym wietrze.
Aktualnie konstruujê now± wersjê namiotu podró¿nego, z wykorzystaniem jako p³achta koca utkanego z koziej we³ny. Pierwszy poprzedni eksperymentalny egzemplarz by³ do¶æ 'mroczny', je¿eli chodzi o p³achtê i ta¶my - przewaga sztucznych surowców.
Próby na 'nieprzemakalno¶æ' koca wypad³y pomy¶lnie - u¿yte dwie du¿e konewki wody nie przesz³y na wylot. Muszê jeszcze tylko przed³u¿yæ p³achtê do 3m (koc ma rozmiar 2 x 1,5m).
pozdrowienia Vislav
p.s. wiêcej fotek z 'majchanem' w tle http://my.opera.com/Vislaff/albums/show.dml?id=220306