Wlasnie co do piesow Nikifor mnie juz uprzedzil, w sprawach azjatow ale ja zapodam txt zebrane z kilku miejsc min z www.azjata.pl / czesc fotek sa to psy mojej Ciotki
/
Sam mam tez takie malenstwo
Ogolnie to co mozna w sieci znalezc o tych psach, to nie tak wiele. Duzo ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec od ludzi ;) glownie ze wschodu.
Jest tez "specjalna" odmiana azjatow umaszczenie czarno brazowe - sa to swiete psy z klasztorow Mnichow Tybetanskich.
Ok a teraz skladanka o tych psach
Owczarek ¶rodkowoazjatycki - jaki jest...?
Wcze¶niej nazywany owczarkiem turkmeñskim, gdy¿ wiêkszo¶æ psów tej bardzo starej rasy przywo¿ono do innych republik by³ego ZSRR z Turkmenii, gdzie jego nieocenione walory odwa¿nego, silnego i m±drego stró¿a da³y mu prawo bytu , obrony domostw i stad tamtejszej ludno¶ci.
W 1935 r. pojawia siê ju¿ nazwa owczarek ¶rodkowoazjatycki, za¶ od lat czterdziestych zmiana nazwy staje siê faktem. Nazwa owczarek sugeruje, ¿e najwa¿niejszym zadaniem tej rasy jest praca przy stadach owiec, jednak nie jest to do koñca prawda. ''AZJATA'' to przede wszystkim stró¿ i obroñca - m±dry, czujny, odwa¿ny, niezast±piony. Turkmeni nazywaj± go A£ABAJ lub ''poluj±cy na wilki''.
Liczne pog³owie tej rasy spotykane jest tak¿e w Tad¿ykistanie. Tu, w górnych rejonach Pamiru psy te czêsto maj± wiêcej lu¼nej skóry i d³u¿szy w³os. Równie¿ w Uzbekistanie, gdzie spotyka siê liczne stada owiec, nieoceniony bywa owczarek ¶rodkowoazjatycki.
Obszerna morda, czêsto spotykany czarny kolor i charakterystyczne fa³dy na g³owie wskazuj± na bliskie pokrewieñstwo z dogami tybetañskimi.
Trudne warunki ¿ycia, dobór naturalny ci±gle jeszcze maj± decyduj±cy wp³yw na selekcjê w tej rasie. Szczególnie jest to widoczne w psychice i poprawnej budowie anatomicznej, które warunkuj± niewiarygodn± sprawno¶æ i szybko¶æ dla psa tej masy i wzrostu. Wskutek analizy pog³owia okazuje siê, ¿e ''najbardziej warto¶ciowe linie to potomkowie Bia³ego i Czarnego Ekiemena.''
W Turkmenii nie organizuje siê wystaw eksterieru ale tradycyjne walki z udzia³em psów tej rasy. Legendami sta³y siê: Kara Kie³, Bia³y Nied¼wied¼, Akgusz czy Bajnak. AZJATA walczy m±drze, wygrywa technik±. Podwiniêcie ogona przeciwnika i inne gesty ''poddania'' koñcz± walkê. Umiejêtno¶æ wygrywania dowodzi mocy, prawid³owej budowy i psychiki. Pierwsz± nauczycielk± zachowañ szczeni±t jest ich matka - m±dra i silna. Jaka inna selekcja mo¿e byæ bardziej naturalna?
Pierwszego owczarka ¶rodkowoazjatyckiego na ¶wiatowej wystawie pokazano w 1971 w Budapeszcie. Pochodz±cy z Turkmenii KARA-GIOZ otrzyma³ ocenê doskona³±.
HISTORIA RASY
Te du¿e i majestatyczne psy to legenda. To elita.
Rasa ta powsta³a w górach Pamiru i rozprzestrzeni³a siê w Turkmenii, Tad¿ykistanie, czê¶ci Kirgizji, Kazachstanie i Uzbekistanie. Poza granicami by³ego ZSSR wystêpuje w Iranie, Afganistanie, Pakistanie.
O historii i rozwoju rasy wiadomo niewiele. Rejony ich wystêpowania pozostawa³y bowiem do niedawna ma³o znane i odizolowane. Kynologia zajê³a siê nimi dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Prawdopodobnie przodkiem Owczarków ¦rodkowoazjatyckich jest dog tybetañski.
Pierwsze znane hodowle powsta³y w Zwi±zku Radzieckim - by³y to hodowle pañstwowe powsta³e na potrzeby Armii Czerwonej i milicji.Pocz±tkowo rasa ta znana by³a pod nazwami : owczarek turkmeñski, stepniak, wilkod³aw a³abaj, drok. Dopiero w latach 40-tych przyjêto obecn± nazwê.
W 1983 r. Miêdzynarodowa Federacja Kynologiczna zatwierdzi³a wzorzec rasy. W Polsce pierwsze owczarki pojawi³y siê w drugiej po³owie lat 80-tych.
SUPER DOG - PIES LEGENDA
Super pies-takie miano nadali Owczarkowi ¦rodkowoazjatyckiemu kynolodzy. Jest to jedna z najstarszych ras na ¶wiecie. Najprawdopodobniej jedyna, która nie uleg³a wp³ywowi cywilizacji i nie podda³a siê wp³ywowi cz³owieka. Owczarek ¦rodkowoazjatycki jest czê¶ci± natury, ras± z zamierzch³ych czasów. Jest wielkim, silnym psem o niezale¿nym i nie ulegaj±cym zepsuciu charakterze, który nie zmieni³ siê przez wieki.
G³ówn± cech± charakterystyczn± tych psów jest odwaga. Ich kwalifikacje do pracy s± sprawdzane w walce - tak przygotowywane s± do zmierzenia siê z drapie¿nikami i naje¼d¼cami.
O rasie i jej waleczno¶ci kr±¿y wiele legend. Mastify, Boksery rezygnuj± z walki, Rotwailery, Stafordy, Bulteriery b³agaj± o lito¶æ, a Owczarek ¦rodkowoazjatycki ¶pieszy siê by zakoñczyæ walkê. W³a¶ciciele mówi± o nich "Owczarek ¦rodkowoazjatycki budzi siê rano, wydaje z piersi mocny przera¿aj±cy ryk i le¿y cicho przez resztê dnia. To jedno ostrze¿enie wystarcza by ewentualny drapie¿nik nie by³ w stanie zaatakowaæ stada owiec czy te¿ posiad³o¶ci w³a¶ciciela".
Mimo posiadania olbrzymiej si³y i noszenia w sobie gniewu do obcych, prawid³owo wytrenowany Owczarek ¦rodkowoazjatycki jest mi³ym, delikatnym, czu³ym stworzeniem. Ma du¿o cierpliwo¶ci do dzieci, nieustannie ma je pod swoj± piecz±. Ca³y czas te¿ je chroni np. nie pozwalaj±c by maluchy zbli¿a³y siê do wyj¶cia gdy rodziców nie ma w domu. Jest doskona³ym zabezpieczeniem przed niepo¿±danymi go¶æmi - wiele posiad³o¶ci chronionych przez psa nie ma ¿adnych bram, zamków czy ogrodzeñ. Nadrzêdnym zadaniem psa jest ochrona w³a¶ciciela i wszystkiego co do niego nale¿y. Biada tym, którzy przekrocz± jego terytorium, szczególnie po zapadniêciu zmroku pies zmienia zachowanie. Natura obdarzy³a Owczarka ¦rodkowoazjatyckiego wysok± inteligencj± i niemal¿e ludzkim umys³em. Na terytoriach rdzennie zamieszka³ych przez Owczarka ¦rodkowoazjatyckiego mo¿na us³yszeæ wiele interesuj±cych historii o jego umiejêtno¶ciach.
Czakan - tak nazywa³ siê Owczarek ¦rodkowoazjatycki ¿yj±cy w rodzinie pasterza. Pewnej nocy zdarzy³o siê, ¿e Czakan przybieg³ z pastwiska i obudzi³ ludzi g³o¶nym szczekaniem. Zdarzy³o siê to po raz pierwszy - Czakan nigdy nie zostawia³ swego pana samego. Jego zachowanie mówi³o o jakim¶ nieszczê¶ciu. Matka wraz z dzieæmi pobieg³a
sprawdziæ co sta³o siê z jej mê¿em. Pies doprowadzi³ ich do pasterza. Niestety by³o ju¿ za pó¼no - jego serce przesta³o biæ. Synowie przysiêgli, ¿e odt±d Czakan bêdzie ¿y³ w domu jako ¶wiête zwierze. Ale wierny pies tak bardzo têskni³ za w³a¶cicielem, ¿e zdech³ kilka miesiêcy pó¼niej. Kolejna historia opowiada o psie imieniem Ulbars. Wykaza³ siê on bohaterstwem podczas po¿aru w stadninie koni. Kiedy budynki stajni ogarn±³ ogieñ ludzie byli bezsilni i nie wiedzieli co robiæ. Tylko Ulbars zachowa³ trze¼wy umys³. Piersi± wywa¿y³ drzwi i biegaj±c od jednego konia do drugiego, wyprowadzi³ do wyj¶cia zwierzêta, które szala³y ze strachu. Sier¶æ psa spali³a siê, a cia³o by³o obola³e od uderzeñ koñskich kopyt - ale wszystkie konie zosta³y uratowane. Pies zosta³ odratowany i nadano mu imiê Ulbars Josur, co znaczy³o odwa¿ny.
Pasterze opowiadaj± tak¿e, ¿e je¶li owca zachoruje i od³±czy od stada Owczarek ¦rodkowoazjatycki zostaje z ni± by j± chroniæ, a¿ do przyj¶cia w³a¶ciciela. Mówi± tak¿e, ¿e je¶li wilki zaatakuj± stado pies walczy w pojedynkê, choæ jest to zadanie ponad jego si³y. Je¶li nie pokona przeciwnika przestaje je¶æ i zdycha.
Owczarki ¦rodkowoazjatyckie z obciêtymi uszami i ogonami znane s± od wieków. Srebrny talerz przedstawiaj±cy sylwetkê tego psa znaleziono na terytorium Turkmenii i jest on datowany na 4000 lat przed nasz± er±.
Ta rasa jest ceniona wy¿ej ni¿ wiele innych z powodu swego niez³omnego charakteru i umiejêtno¶ci. Owczarek ¦rodkowoazjatycki jest niezwykle przywi±zany do w³a¶ciciela i je¶li jest specjalnie szkolony, jest w stanie chodziæ po ¶ladach, braæ udzia³ w poszukiwaniach, niezmordowanie ¶cigaæ przestêpcê, a tak¿e pomagaæ w polowaniu na grub± zwierzynê. Dwa samce Owczarka ¦rodkowoazjatyckiego s± w stanie upolowaæ dzika. Psy importowane z Tadzykistanu, Uzbekistanu i Turkmeni ochraniaj± stada owiec na Syberii. Psy te s± absolutnie niewra¿liwe na zimno, nie przykryte ¶pi± bezpo¶rednio na ¶niegu. Utrzymanie Owczarka ¦rodkowoazjatyckiego w domu nie jest szczególnie trudne, te psy nie szczekaj± bez przyczyny, s± czyste, s± spokojne i nie kaprysz± przy jedzeniu. Szczeniêta szybko ucz± siê czysto¶ci, prawie samodzielnie. To pies, który pozostaje w sercu i je¶li kto¶ ma Owczarka ¦rodkowoazjatyckiego i zrozumie jego duszê, nigdy nie zmieni tej rasy na inn±.
Pozdrawiam!