CYTAT
Czy wiadomo, jaka grupa etniczna Mongo³ów bra³a udzia³ w rejzie na tereny ówczesnej Polski? Je¿eli tak to jaka?
Raczej trudno mówiæ o jednej grupie etnicznej bior±cej udzia³ w naje¼dzie:
CYTAT
Mongo³owie stanowili w Z³otej Ordzie nieliczn± warstwê rz±dz±c±. Wywodzili siê oni z kilku tysiêcy wojowników i towarzysz±cych im rodzin. Mimo ¿e mongolscy naje¼d¼cy szybko zostali zasymilowani przez tureckojêzycznych Kipczaków i Bu³garów, nie zapomnieli jednak o swym pochodzeniu. Mimo przyjêcia kultury, jêzyka i religii (islamu) podbitych Turków, trzymali siê uparcie mongolskiej tradycji. Proces asymilacji naje¼d¼ców zacz±³ siê w armii, gdzie ¿o³nierze pochodzenia tureckiego zdominowali Mongo³ów pod wzglêdem etnicznym i jêzykowym. Asymilacja Mongo³ów przez tureckie otoczenie wed³ug historyka bizantyñskiego Jerzego Pachymeresa znacznie posunê³a siê ju¿ w drugiej po³owie XIII wieku. Jak dosz³o do wch³oniêcia przez tureckich Kipczaków przybyszów z Mongolii, pisze czternastowieczny historyk arabski al-Omari: "W dawnych czasach pañstwo to (Z³ota Orda) by³o krajem Kipczaków, ale kiedy opanowali je Mongo³owie, Kipczacy stali siê ich poddanymi. Pó¥niej oni (Mongo³owie) pomieszali siê i spokrewnili z nimi (Kipczakami) i ziemia wziê³a górê nad przyrodzonymi i rasowymi cechami ich (Mongo³ów) i wszyscy oni stali siê jakby Kipczakami, jak gdyby nale¿eli do jednego z nimi narodu, a to dlatego, ¿e Mongo³owie osiedlili siê na ziemi Kipczaków, zawierali z nimi ma³¿eñstwa i pozostali na sta³e w ich (Kipczaków) ziemi". Relacja al-Omariego wskazuje, ¿e elementem dominuj±cym byli tureccy Kipczacy. Przewy¿szali oni Mongo³ów nie tyle kulturalnie, co liczebnie. Mongo³owie stanowili w Z³otej Ordzie w±sk± warstwê uprzywilejowanej arystokracji, która nie mog³a przez d³u¿szy okres zachowaæ odrêbno¶ci etnicznej i jêzykowej. Przypuszcza siê, ¿e ju¿ w XIV wieku jêzyk mongolski by³ ca³kowicie niezrozumia³y w¶ród arystokracji z³otoordyñskiej, która nadal odnosi³a siê z pietyzmem do mongolskiej tradycji. Ludno¶æ Z³otej Ordy, która powsta³a w wyniku asymilacji mongolskich zdobywców przez tureckich Kipczaków nazywano w Europie Tatarami.
i dalej
CYTAT
Batu-chan, posiadaj±c jedynie kilka tysiêcy wojowników mongolskich, musia³ utrzymaæ w pos³uszeñstwie kilka milionów podbitej ludno¶ci w swoim pañstwie. Nie móg³. zupe³nie liczyæ na rekrutacjê w innych czê¶ciach imperium mongolskiego. Dlatego te¿ jego armia wch³onê³a w swoje szeregi znaczn± liczbê zwyciê¿onych ludów. Zdaj±c sobie sprawê ze swej sytuacji zacz±³ w stosunku do ujarzmionych narodów osiad³ych prowadziæ politykê swego ojca. Batu-chan stara³ siê pozyskaæ je tolerancj± i poszanowaniem dawnych praw i obyczajów. Zachowa³ przy w³adzy przywódców miejscowych ludów i narodów, o ile ci przetrwali najazd mongolski. Polityka ta najbardziej widoczna by³a na terenie Rusi i Bu³garii Kamskiej. Mongo³owie nie naruszyli tam miejscowych praw i porz±dków. Zachowali nawet w³adzê dawnych ksi±¿±t, którzy jedynie musieli p³aciæ daninê oraz uzyskaæ potwierdzenie w³adzy przez chanów Z³otej Ordy.
Zupe³nie inn± politykê prowadzili chanowie mongolscy w stosunku do koczowników kipczackich. Wytêpili prawie doszczêtnie arystokracjê kipczack±, a nastêpnie zajêli jej miejsce. Eksterminacja arystokracji kipczackiej spowodowana zosta³a dwiema przyczynami. Po pierwsze, chanowie uczynili Step Kipczacki g³ówn± czê¶ci± swego pañstwa i dlatego nie mogli dopu¶ciæ do istnienia miejscowych feuda³ów. Stanowili oni bowiem potencjalne niebezpieczeñstwo dla panowania mongolskiego w Z³otej Ordzie, a chanowie zdawali sobie z tego sprawê, ¿e ³atwiej jest utrzymaæ w pos³uszeñstwie koczowników bez przywódców.
wziête st±d:
http://www.tatarzy.tkb.pl/index5.php?dzial=h1_awyglada to na kopiê z jakiej¶ ksi±¿ki, ale nie ma stosownego podpisu
W kazdym razie chodzi o to, ¿e rdzenni Mongo³owie stanowili stosunkowo niewielk± czê¶æ atakuj±cej armii. Przewa¿a³ etnos turecki - Kipczacy/Po³owcy, obecni byli zapewne równie¿ Bu³garzy czy Rusini.
Je¶li chodzi o rzemie¶lników, to Nieczar jest ¶wietnym wyborem je¶li chodzi o klimaty 13-tkowo - stepowe. Sam siedzi w tym po uszy ;)