CYTAT(witold @ 22:35 03.05.2009)
Witam,
¯elazo to pierwiastek, natomiast nawêglone ¿elazo to ju¿ stal. Wystarczy spojrzeæ
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stop_%C5%BCelaza_z_w%C4%99glem Czyli z tego co wynika raczej u¿ywali stali
.
Pozdrawiam
Teoretycznie by³a to stal, ale przyjmuje siê, ¿e stal podczas produkcji musi przej¶æ przez formê ciek³±. ¯elazo, które otrzymywali nasi przodkowie by³o podczas wytopu z rudy w formie ciastowatej.
CYTAT(Markov)
Mam jeszcze pytanie co do wczesno¶redniowiecznej "stali". Czy obecnie produkowana stal zbrojeniowa ¿ebrowana, miêkka, aczkolwiek hartowna (/hartowalna?) mo¿e byæ u¿ywana jako historyczny (teoretycznie historyczny - chodzi o w³a¶ciwo¶ci) zamiennik tej wczesno¶redniowiecznej? Dla przyk³adu podam stal 34GS (¶rednio-wêglowa).
Niestety nie. ¯elazo otrzymywane przez naszych przodków posiada³o strukturê w³óknist±, która powstawa³a w trakcie zgrzewania ¿elaza. Mia³o strukturê podobn± do dziweru.
Istnieje takie co¶ jak "stare ¿elazo" jest prawie identyczne z ¿elazem ¶redniowiecznym. Poszukaj na z³omach starych podków itp. Je¶li po wyszlifowaniu, i lekkim wytrawieniu kwasem pojawi± siê wzory podobne do tych na dama¶cie zgrzewanym jest to stare ¿elazo.
Ewentualnie mo¿esz te prêty przekuæ w kwadrat, poskrêcaæ, z³orzyæ kilka razy na pó³, i zgrzaæ. Je¶li proces tem powtórzysz kilka razy bêdzie z pewno¶ci± bardziej 'historyczne' od wspó³czesnych wyrobów z stali resorowych.
Oczywi¶cie nale¿a³oby dodatkowo ten przedmiot nawêgliæ, i dopiero zahartowaæ.