Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Jak zrobiæ grot do w³óczni s³owiañskiej
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Stron: 1, 2
Markov
OMG. Czyta³em o technikach kowalskich na tej stronie, a pomin±³em tak± rzecz. I'm ashamed icon_redface.gif
ate1990
CYTAT(witold @ 22:35 03.05.2009) *
Witam,
¯elazo to pierwiastek, natomiast nawêglone ¿elazo to ju¿ stal. Wystarczy spojrzeæ http://pl.wikipedia.org/wiki/Stop_%C5%BCelaza_z_w%C4%99glem Czyli z tego co wynika raczej u¿ywali stali bum.gif .
Pozdrawiam


Teoretycznie by³a to stal, ale przyjmuje siê, ¿e stal podczas produkcji musi przej¶æ przez formê ciek³±. ¯elazo, które otrzymywali nasi przodkowie by³o podczas wytopu z rudy w formie ciastowatej.


CYTAT(Markov)
Mam jeszcze pytanie co do wczesno¶redniowiecznej "stali". Czy obecnie produkowana stal zbrojeniowa ¿ebrowana, miêkka, aczkolwiek hartowna (/hartowalna?) mo¿e byæ u¿ywana jako historyczny (teoretycznie historyczny - chodzi o w³a¶ciwo¶ci) zamiennik tej wczesno¶redniowiecznej? Dla przyk³adu podam stal 34GS (¶rednio-wêglowa).


Niestety nie. ¯elazo otrzymywane przez naszych przodków posiada³o strukturê w³óknist±, która powstawa³a w trakcie zgrzewania ¿elaza. Mia³o strukturê podobn± do dziweru.

Istnieje takie co¶ jak "stare ¿elazo" jest prawie identyczne z ¿elazem ¶redniowiecznym. Poszukaj na z³omach starych podków itp. Je¶li po wyszlifowaniu, i lekkim wytrawieniu kwasem pojawi± siê wzory podobne do tych na dama¶cie zgrzewanym jest to stare ¿elazo.

Ewentualnie mo¿esz te prêty przekuæ w kwadrat, poskrêcaæ, z³orzyæ kilka razy na pó³, i zgrzaæ. Je¶li proces tem powtórzysz kilka razy bêdzie z pewno¶ci± bardziej 'historyczne' od wspó³czesnych wyrobów z stali resorowych.

Oczywi¶cie nale¿a³oby dodatkowo ten przedmiot nawêgliæ, i dopiero zahartowaæ. szczerba.gif
Szymek z K-g
Witam.

Do wypowiedzi przedmówcy dodam ze swojego skromnego do¶wiadczenia ¿e proces ten jest majestatycznie kosztowny (z powodu wêgla) i czasoch³onny z powodu coraz wiêkszej gêsto¶ci stali podczas kolejnych zgrzewów i skrêtów wiêc coraz wolniej nabiera ciep³o.
Owe stare ¿elazo to ju¿ wrêcz antyk którego nie znajdziesz na z³omowiskach w miastach powy¿ej 20 ty¶. mieszkañców; prêdzej gdzie¶ po wsiach.


Pozdrawiam!
bert8
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Na ostrzu tej repliki grotu jest wspó³cze¶nie wytapiane ¿elazo i nastêpnie nawêglane
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.