Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Proch
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie - porady techniczne
Stron: 1, 2
bestia1978
Ja zrobi³em proch czarny na mokro. 75deko saletry, 15 deko wêgla drzewnego, 10 deko siarki. Zrobi³em z tego b±be rurow± z zapalnikiem elektrycznym. Po prostu da³em kawa³ek drutu ¿arowego od piecyka elektrycznego i transformator. Pod³o¿y³em to do starego wychodka. Jak wybuch³o to tylko odchody fruwa³y. Filmik z tego wysadzania jest na www.wrzuta.pl pod chas³em wybuchy. Tytó³ wysadzanie srocza. ¯ycze mi³ego ogl±dania. moro.gif
zonk
nie tyle tlumacze sie jak clinton co dorzucilem swoje trzy grosze n/t produkcji prochu w mikserze ... ;)
zreszta - n/t produkcji prochu w domowych warunkach sporo juz zostalo powiedziane i jest ogolnie dostepne...

"Dobry proch to taki,aktory po zapaleniu 1g na kartce z zeszytu nie przepali dziurki."
na zeszycie mojego ustrojstwa nie probowalem - ale jak odpalalem na desce (³yzeczke specyfiku, dosc drobne grudkiok 2mm) to bylo tylko ciche "puff" i zostala tylko szczypta czarnego pylu devil.gif -wiec wnioskje ze nie byl zly... ale daleko mu do'kupnego' prochu z ktorego na strzelnicy mialem okazje strzelac...

"to ba³bym siê nawet korkowca dac do rêki" no w sumie racja - jak nikogo nie postrzeli to sam sobie zrobi kuku - tylko jeden wczesniej zrozumie zeby prochu w mikserze nie robic po przeczytaniu info na forum a drugi chate pusci z dymem albo ww mikser zrobi mu "****ut" w rekach bum.gif
hmm powyzsze odpalanie (malych na szczescie) petard jest nieco bezmyslne tongue.gif
za blisko zabudowan... jakby komu strzelilo do lba odpalanie wiekszych ladunkow to pomyslcie o historii pewnych licealistow co to kilkadziesiat kg ANFO zdetonowali - smrod na cala polske , medialna nagonka i policja na karku...
micha
Ludzie jakie wy tu g³upoty piszecie to a¿ w³os siê je¿y na g³owie.

Proch czarny jest to materia³ miotaj±cy, wynaleziony w IX wieku prawdopodobnie przez taoistycznych alchemików w Chinach. Prawdopodobnie odkrycia dokonali przypadkowo poszukuj±c eliksiru nie¶miertelno¶ci.
Ewoluowa³ on na przestrzeni dziejów tak jak ka¿de wyposa¿enie/uzbrojenie. Optymalne proporcje prochu to: 74,64% saletry, 13,51% wêgla drzewnego i 11,85% siarki (wagowo). Obecnie w pirotechnice stosuje siê 75% azotanu potasu, 15% wêgla drzewnego z lekkiego drzewa i 10% siarki.
Podaje tak¿e inne receptury(wa¿ne z powodów historycznych):

62,5% saletry 18,75% siarki 18,75% wêgla drzewnego - proch armatni nazywany tez zwyk³ym, stosowany jak nazwa wskazuje do armat ze wzglêdu na du¿a ilo¶æ gazów stosunkowo wolno "pojawiaj±cych" sie w lufie wiec niepowoduj±cych jej rozerwania.

77,7% Saletry 11,15% siarki 11,15% wêgla drzewnego - proch muszkietowy zwany mocnym- chyba nie musze pisaæ, do czego s³u¿y³ - spala sie szybciej ni¿ armatni, gdyby zosta³ u¿yty do armaty lub bombardy po prostu rozerwa³by jej lufê, za¶ proch armatni u¿yty do muszkietu spowodowa³by tylko to ze kula wylecia³aby na kilka metrów

80% saletry 10% siarki 10% wêgla drzewnego - proch "bardzo silny" u¿ywany do bomb i lad. Wybuchowych

Na pocz±tek polecam proch kupny, poniewa¿ jego wytwarzanie wbrew pozorom nie jest takie ³atwe, ani bezpieczne. Teraz na wiêkszo¶ci turniejów to organizatorzy za³atwiaj± profesjonalny proch armatni. Eksperymenty z cie¿k± broni± mog± zakoñczyæ siê tragicznie, wiêc zalecam wysok± ostro¿no¶æ. Jednak wbrew powszechnym twierdzeniu posiadanie prochu nie jest karalne: „wszystkie substancje, które w stanie wolnym spalaj± siê nie wybuchowo nazywamy masami pirotechnicznymi” oczywi¶cie o ile nie odpalamy go w miejscach publicznych i jeste¶my osobami pe³noletnimi.

Przed przyst±pieniem do produkcji ostrzegam o mozliwym niekontrolowanym odpaleniu przy produkcji i przechowywaniu(wystarczy iskra przy suchym prochu nawet marnej jako¶ci) oraz o tym ze podczas strzelania z armat/rusznic/bomard/hakownic nigdy nie stosujemy zatyczek innych niz papierowe lub bapierowo trocinowe.

Przygotowanie do wyrobu prochu czarnego:
-Dok³adne odwazaenie sk³adników (waga!!)
-Sk³adniki musza byæ dobrze zmielone przed mieszaniem
Faza 1
-przegryzanie prochy z r-r alkocholowo-wodnym
-mielenie wilgotnego prochu (niezaduzo wody) w maszynce do miêsa
-dok³adne wysuszenie
-mielenie w m³ynie kulowym im d³u¿ej tym lepiej (gdy nie posiadamy mk u¿ywamy do tego celu mo¼dzierza)
Faza 2 (niekonieczna, lecz poprawiaj±ca w³a¶ciwo¶ci)
-prasowanie prochu leciutko wilgotny tak ¿eby nie wycieka³a woda podczas prasowania
-teraz mo¿na rozdrobniæ m³otkiem albo czym¶ innym przesiaæ i bêdzie granulowany o ró¿nych ziarnach albo po rozdrobnieniu spowrotem do m³yna kulowego.
-Inny sposób granulowania to lekko wilgotny proch prasujemy lekko! ! i jeszcze mokry przecieramy przez takie domowe sitko do maku mamy drobny granulat o podobnej wielko¶ci (bardzo zbli¿ona)
-etapem, którym powinni¶my zakoñczyæ jest suszenie prochu i zamkniecie go w szczelnym suchym opakowaniu, najlepiej niemetalowym.
Uwagi podstawowe:
-Odczynniki dobrze zmielone powinni¶my dodawaæ w kolejno¶ci: saletra + woda/siarka/wêgiel + woda, aby uzyskaæ konsystencje ciasta (ca³y czas intensywnie mieszamy)
-Podstawowym b³êdem nowicjuszy jest niedok³adne odmierzenie sk³adników oraz ich jako¶æ. Zwyk³a waga to wydatek kilku z³otych. Pó³-profesjonalna waga elektroniczna to oko³o 30z³.
-Przegryzanie, mielenie itp. Zabiegi s± konieczne, je¿eli chcemy uzyskaæ proch dobrej jako¶ci
-Mielenie odczynników osobno w m³ynku do miêsa wbrew pozorom jest najlepszym sposobem, choæ nie polecam go nowicjuszom(nie mamy tu raczej ¿adnych iskier, jedyna mo¿liwo¶æ odpalenia to tarcie) by maxymalnie zabezpieczyæ sie przed nieprzewidzianym odpaleniem nale¿y do ka¿dego odczynnika dodaæ 8% wody zniweluje to tak¿e "pylenie" bardzo rozdrobnionych substancji. Ju¿ zmieszan± mase nale¿y jeszcze raz przepu¶ciæ przez m³ynek z minimalna zawarto¶ci± wody powy¿ej 20% (w takim przypadku nie ma najmniejszych szans na odpalenie).
-By wysuszyæ proch, gdy jest w konsystencji ciasta dzielimy go na czê¶ci a nastêpnie rozk³adamy w suchym miejscu a¿ do kompletnego wyschniêcia, nastêpnie rozdrabniamy w mo¼dzierzu
-je¶li po spaleniu zostaje bia³a twarda masa to doda³e¶ za du¿o utleniacza (kno3-saletra potasowa)
- je¶li czarne ¶lady za du¿o reduktora ( C-wegiel)

Uwagi dodatkowe dot. Sk³adników, które nie wchodz± w podstawowy przepis:
- grafit dodawany do wêgla wzbogaca strukture krystaliczna cz±steczki, poniewa¿ jest czystszy od wêgla drzewnego wype³nia wolne przestrzenie miedzy zwi±zanymi cz±steczkami, które tworz± proch. Jednak jest on skuteczny tylko w przypadku granulek, mniej w przypadku proszku.
Tak¿e nie jest to du¿y wydatek wiec warto go zastosowaæ (30gr do mokrego, a nastêpnie 20gr do ju¿ wysuszonego [na 1kg])
- nadmanganian jest wyj±tkowo zbêdny, jest on takim samym utleniaczem jak saletra i nie pasuje do tej mieszanki tym bardziej jak mamy na celu odtwarzanie danego przedzia³u czasowego (nigdy nie stosujemy niehistorycznych materia³ów) Poza tym jego dodawanie jest niebezpieczne, poniewa¿ ma on w³a¶ciwo¶ci samozapalne (od wilgoci)
- dodawanie jakichkolwiek innych subst. Jest bezcelowe i do niczego nie prowadzi (iskry mo¿na uzyskaæ poprzez zatyczkê z wiórkami drewnianymi zamiast gazety)
-: Nie nale¿y przechowywaæ prochu czarnego d³u¿ej ni¿ 2 tygodnie, bo: po 1 jest to niebezpieczne, po 2 obni¿a to jego w³a¶ciwo¶ci: saletra oddziela sie od reszty mieszaniny
Uwagi dot. Bezpieczeñstwa:
-wiêkszo¶æ (90% mieszanki spala sie w lufie, oko³o 1% dociera do wylotu) wiec kierowanie broni w kogokolwiek jeszcze nikomu nie zaszkodzi³o (jedyne, co mo¿e byæ niebezpieczne to zapalone elementy zatyczki, ale w wiêkszo¶ci sa niegro¼ne) by³em ¶wiadkiem jak strzelano z dosyæ du¿ej armaty w reportera z kamer± stoj±cego oko³o 1m od wylotu, kamera nie by³a nawet dra¶niêta tym bardziej kamerzysta. UWAGA pomimo tego nie nalezy zblizaæ sie do armaty bo zawsze moze sie co¶ dziwnego zdazyæ(np kamien w lufie itp) .
-huk powsta³y podczas strza³ów z armaty mo¿e uszkodziæ s³uch!!
- jak ju¿ wcze¶niej wspomnia³em najbezpieczniejszym sposobem jest mielenie w mo¼dzierzu, w m³ynku do miêsa (z g³owic± do maku) mielimy tylko wilgotny proch!!
- PROCH JEST MATERIA£EM MIOTAJ¡CYM, który w normalnych warunkach spala sie nie wybuchowo - produkcja oraz przechowywanie/przenoszenie na w³asne potrzeby jest legalne, tym bardziej na szeroko zakrojonych turniejach gdzie wystêpuj± przedstawiciele prawa, czuwaj±cy nad przebiegiem eventu.
-Nie mielimy wêgla drzewnego w m³ynku do kawy. Mo¿e doj¶æ do samozap³onu py³u wêglowego – jest to bardzo niebezpieczne powstaje wysoka temperatura i prowadzi do wybuchu m³ynka

Dodatkowo podaje aktualne ceny odczynników:
Saletra: 12z³/kg (cz.)
Siara:5z³/kg(w miarê czysta)
Wêgiel drzewny(na "grilla") (oko³o 8z³/5kg)




(informacja dla dociekliwych panów w niebieskich garniturach)
Wszystkie informacje, które poda³em nie poparte sa dosiadczeniem;) i nigdy oczywi¶cie nie mia³em styczno¶ci z jak±kolwiek mas± pirotechniczn±!!
mad_kie
Witam
A czy s³yszeli¶cie o zalewaniu czarnego prochu spirytusem smile.gif. Pó¼niej sie go suszy na s³oñcu i podobno lepiej i bardziej efektownie siê pali.
Je¶li kto¶ ma w tych sprawach do¶wiadczenie to proszê o odp.
Pozdrawiam
micha
CYTAT(mad_kie @ 16:16 04.05.2007) [snapback]188078[/snapback]
Witam
A czy s³yszeli¶cie o zalewaniu czarnego prochu spirytusem smile.gif. Pó¼niej sie go suszy na s³oñcu i podobno lepiej i bardziej efektownie siê pali.
Je¶li kto¶ ma w tych sprawach do¶wiadczenie to proszê o odp.
Pozdrawiam

Hej
Napisa³em juz o tym powyzej, ale dopowiem tylko tyle ¿e jest to nawet dobry pomys³, ale totalnie nieop³acalny. By efekty by³y dobre to musi byc czysty. Po drugie daje to tylko tyle ze proch szybciej schnie, nie wyp³ywa to na jako¶æ spalania itp. a w przypadku zanieczyszczonego wrecz obniza w³asciwo¶ci (np denaturat)
pirat
CYTAT(micha @ 20:36 05.05.2007) [snapback]188229[/snapback]
CYTAT(mad_kie @ 16:16 04.05.2007) [snapback]188078[/snapback]
Witam
A czy s³yszeli¶cie o zalewaniu czarnego prochu spirytusem smile.gif. Pó¼niej sie go suszy na s³oñcu i podobno lepiej i bardziej efektownie siê pali.
Je¶li kto¶ ma w tych sprawach do¶wiadczenie to proszê o odp.
Pozdrawiam

Hej
Napisa³em juz o tym powyzej, ale dopowiem tylko tyle ¿e jest to nawet dobry pomys³, ale totalnie nieop³acalny. By efekty by³y dobre to musi byc czysty. Po drugie daje to tylko tyle ze proch szybciej schnie, nie wyp³ywa to na jako¶æ spalania itp. a w przypadku zanieczyszczonego wrecz obniza w³asciwo¶ci (np denaturat)

ja s³ysza³em ¿e mo¿na dodaæ do prochu przed suszeniem izopropanolu (to te¿ alkohol ale o wiele tañszy od etanolu)
Nikodem
Gdzie w polsce mozna legalnie kupiæ proch? Robic sam nie bede, bo nie mam mozliwosci technicznch, a potrzebuje do hakownicy.
pozdrawiam i z góry dziêkuje.
Szymon Okrutny

CYTAT(micha @ 21:19 08.04.2007) [snapback]186071[/snapback]
Ludzie jakie wy tu g³upoty piszecie to a¿ w³os siê je¿y na g³owie.


77,7% Saletry 11,15% siarki 11,15% wêgla drzewnego - proch muszkietowy zwany mocnym- chyba nie musze pisaæ, do czego s³u¿y³ - spala sie szybciej ni¿ armatni, gdyby zosta³ u¿yty do armaty lub bombardy po prostu rozerwa³by jej lufê, za¶ proch armatni u¿yty do muszkietu spowodowa³by tylko to ze kula wylecia³aby na kilka metrów

80% saletry 10% siarki 10% wêgla drzewnego - proch "bardzo silny" u¿ywany do bomb i lad. Wybuchowych



Wszystkie informacje, które poda³em nie poparte sa dosiadczeniem;) i nigdy oczywi¶cie nie mia³em styczno¶ci z jak±kolwiek mas± pirotechniczn±!!




dobrze, ¿e napisa³e¶, ¿e to teoria tylko - 80% saletry spowoduje powstanie takiej ilo¶ci nagaru z niespalonej saletry, ¿e drugi strza³ móg³by byæ ju¿ niemo¿liwy z powodu zatkania zapa³u.

z innej beczki- kto siê publicznie przyzna ¿e diluje prochem?




Nikodem
Hm... sklep?
Przecie¿ jest to juz legalne od jakiego¶ czasu, tzn od nowelki na temat broni sprzed 1850 bodaj¿e roku... No chyba ¿e sie myle i mozna bron posiadaæ i z niej strzelac, ale nie mozna prochu kupiæ...
Szymon Okrutny
a jakby¶ tak wygooglowa³ sobie sklep internetowy z broni± czarnoprochow±? pewnikiem jest tam te¿ proch.
Chadziaj
A mo¿e kto¶ napisa³by wreszcie, ¿e proch czarny nale¿y mieliæ NA MOKRO , ¿eby nie zdetonowaæ?

CYTAT
po pierwsze sam nadmanganian potasu nigdy si sam nie zap³onie ¿eby powsta³ samozap³on musia³ by¶ pomieszaæ kwas solny z siarkowym6 i z nadmanganianem potasu i wtedy powsta³ by ci samozap³on po zetkniêciu z denaturatem


Termicznie te¿ siê rozk³ada daj±c tlen i zwiêkszaj±c przy tym ilo¶æ gazów, czyli zwiêkszaj±c si³ê wybuchu. Osobi¶cie nie radzi³bym dodawania nadmanganianu.

Tak, proch jest materia³em inicjuj±cym i co z tego? Azotan (V) celulozy (nitroceluloza) te¿ jest 'tylko' inicjuj±cym, a wybucha ca³kiem weso³o.

Jak ju¿ chcecie robiæ, to kupcie chocia¿ odczynniki w POChu, bo ogrodnicze s± zanieczyszczone, co nie sprzyja bezpieczeñstwu ca³ej zabawy.

ROZS¡DEK, ROZS¡DEK I JESZCZE RAZ ROZS¡DEK
Moldof
Mam takie pytanko- Czy saletra amonowa te¿ siê nada? S³ysza³em, ¿e do¶æ wybuchowe to to, a ¿e tylko tak± sprzedaj± moim sklepie ogrodniczym...
Nie pytam siê o historyczno¶æ, bo wiem ¿e to mrok, ale czy taka mieszanka bêdzie siê paliæ czy mo¿e zrobi wielkie bum i oderwie mi rêce?
Lipek
CYTAT(Moldof @ 22:40 26.04.2008) *
Mam takie pytanko- Czy saletra amonowa te¿ siê nada? S³ysza³em, ¿e do¶æ wybuchowe to to, a ¿e tylko tak± sprzedaj± moim sklepie ogrodniczym...
Nie pytam siê o historyczno¶æ, bo wiem ¿e to mrok, ale czy taka mieszanka bêdzie siê paliæ czy mo¿e zrobi wielkie bum i oderwie mi rêce?



Saletra wybuchowa ? Sama z siebie ? Nie niewiem ja tam asem z chemii nie by³em ale samo to to nie wybuchnie tylko co najwy¿ej dymu narobi i to du¿o dymu i nic wiêcej ! A zreszt± Panie Moldof tak na "ch³opski" rozum je¶li by takowy specyfik by³ wilce wybuchowy to przecierz nie mozna by by³o go dostac legalnie, dopiero w po³±czeniu z wêglem i siark± mo¿e doj¶æ do zap³onu i wybuchu jako takiego

pozdrawiam Bartosz Lipniewski

P.S Je¿eli plotê bzdury to prosze mnie poprawiæ !
Purvis
Moldof, zanim zaczniesz mieszaæ proch przeczytaj temat od poczatku.To tak, ¿eby unikn±æ nieprzyjemno¶ci (urwanie czêsci cia³a, demolka mieszkania, bliskie spotkanie z prokuratur±.)
Naprawdê wiele mozna siê dowiedzieæ.
pozdrawiam
P
Moldof
O proch ju¿ siê sport naczyta³em I przygotowane mam wsztsko poza w³a¶nie saletr±, I moje g³ówne pytanie to najzwyczajniej; czy saletra amonowa równie¿ siê na proch nada I je¶li tak, to czy w³a¶ciwo¶ci takiej mieszanki ulegn± znacznym zmian±.
Saletr jeszcze na chemii nie mia³em ;) je¶li poprzedni post by³ niezrozumia³y, najmocnoej przepraszm ;)
Lipek
CYTAT(Moldof @ 22:41 29.04.2008) *
O proch ju¿ siê sport naczyta³em I przygotowane mam wsztsko poza w³a¶nie saletr±, I moje g³ówne pytanie to najzwyczajniej; czy saletra amonowa równie¿ siê na proch nada I je¶li tak, to czy w³a¶ciwo¶ci takiej mieszanki ulegn± znacznym zmian±.
Saletr jeszcze na chemii nie mia³em ;) je¶li poprzedni post by³ niezrozumia³y, najmocnoej przepraszm ;)



Pozdrów swoj± polonistkê ! :D (przepraszam za zgry¼liwo¶æ)

Tak "saletra amonowa" nadaje siê jak najbardziej, mog³e¶ o tym przeczytac kilkana¶cie postów wstecz cóz...i je¿eli niedoczyta³e¶ Moldofie to saletra amonowa zakupiona w ogrodniczym ¶rednio nadaje siê na proch ze wzglêdu na swoje zanieczyszczenia

Pozdrawiam Lipek!
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.