A¿ siê prosi, ¿eby te kwestie obgadaæ na ¿ywo. P³owce raczej znowu nie wypal±, bo nie ma siê komu za to wzi±æ. Marku, co by¶ powiedzia³ na ma³± inscenizacjê bitwy pod Zaniemy¶lem 1331? To by³a bardzo fajna potyczka, ch³opi bronili siê przed Krzy¿akami i wyszli z opresji zwyciêsko. Od dawna dzia³a mi to na wyobra¼niê. Tylko, ¿e to pod Poznaniem, przyda³oby siê Twoje b³ogos³awieñstwo, co najmniej
My¶lê o takim spotkaniu kameralnym, bez dzika nad ogniskiem itd. Jest kilka osób, które interesuj± siê tym okresem i chcia³yby siê tym zajmowaæ, tylko brakuje im pretekstu. Tymczasem przyda³oby siê nas policzyæ, ile to jest tak na prawdê ludzi. Takie spotkanie dla ambitnych (tj. nastawionych precyzyjnie na pierwsze trzy dziesiêciolecia XIV w.), ale jeszcze bez napinki. Co Wy na to?
Przepraszam za offtopic. Jak bêdzie odzew mo¿na za³o¿yæ osobny w±tek.
Tymczasem, dodam swoje trzy grosze w kwestii napisów na tarczach. Mam tu kolejne przyk³ady:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikNa pewno jest to zobrazowanie jakiej¶ idei. Ale, czy podobnej potrzeby, co autorzy miniatur nie mogli mieæ u¿ytkownicy tarcz? W koñcu heraldyka by³a wówczas dopiero w fazie powstawania. Jest wiele niespójno¶ci i niejasno¶ci w tym systemie, ci±gle pojawiaj± siê jeszcze tarcze z bezideowymi wzorkami, czemu by kto¶ nie mia³ sobie r±bn±æ napisu? Przecie¿ dla wiêkszo¶ci rycerstwa i tak by³y to tylko dziwne znaczki. A mo¿e przytoczone obrazki oddaj± jak±¶ rzeczywist± modê na ozdabianie tarcz napisami?
Fajnie, jakby siê w tej sprawie odezwa³ kto¶ bardziej obyty w dziedzinie heraldyki, bo ja tu jestem ca³kowitym dyletantem.
P.S.
Karolu, psa³terz z Ormesby pochodzi z ok. 1310; w latach 1320-1330 dodano do niego dwa portrety darczyñców, ale poza tym jest podobno spójny chronologicznie.