Witam wszystkich serdecznie!
£ucznictwem zainteresowa³em siê ledwie parê miesiêcy temu, ale na tyle mnie to wci±gnê³o, ¿e zacz±³em siê przegryzaæ przez ró¿ne materia³y sieciowe i w³a¶nie robiê sobie ³uk!
Na wasze forum trafi³em niedawno i zacz±³em je sobie czytywaæ z zaciekawieniem, bo nareszcie znalaz³em co¶ odpowiadaj±cego naszym realiom (wcze¶niej czytywa³em g³ównie strony anglojêzyczne).
Przejrza³em wiêkszo¶æ w±tku "Zrób to sam" i my¶lê ¿e to moje grzebanie po anglojêzycznej sieci siê mo¿e przydaæ komu¶ poza mn±. Tzn z tego co wyczyta³em robienie ³uku samodzielnie to nie jest a¿ tak trudne zadanie jakby siê mog³o na pierwszy rzut oka wydawaæ.
Po pierwsze dobre ³uki mo¿na robiæ z bardzo rozmaitych drewien. Ludzie to udowadniaj± _stale_ robi±c szybkie i wydajne ³uki z "teoretycznie" nieodpowiedniego materia³u. O ile to rozumiem, to pionierem w zastosowaniu tego typu drzew i drewien do wyrobu ³uków by³ Paul Comstock (nie jestem pewien pisowni) i mocno "zdemokratyzowa³" on wyrób ³uków.
Ca³kiem dobry ³uk z jednego kawa³ka drewna mo¿e zrobiæ ka¿dy przy pomocy finki. Naprawdê. ¦wietne ³uki robi± tylko wytrawni bowyers (³uczniarze? - tzn wytwórcy ³uków) ale strzelaj±cy i trwa³y ³uk mo¿e zrobiæ nawet pocz±tkuj±cy. Szczególnie ³uk z deski nie bêdzie trudny, o ile deska zostanie odpowiednio dobrana a styl ³uku bêdzie dopasowany do mo¿liwo¶ci drewna.
Zrobienie ³uku z w³asnorêcznie rozszczepionego pnia drzewa jest ju¿ nieco trudniejsze i wymaga odrobinê wiêkszych umiejêtno¶ci, ale i to nie jest a¿ tak trudne. Dzisiaj sobie taki ³uk struga³em i oczywi¶cie pomyli³em siê trochê, jak ka¿dy na pocz±tku, ale s±dzê ¿e jak nie ten to nastêpny mi ju¿ "wyjdzie" ca³kiem sensownie. Póki co bawiê siê setnie, wiêc nie narzekam.
Druga sprawa to sezonowanie drewna. Tzn z tego co siê doczyta³em znowu sprawa nie jest nawet w po³owie tak "beznadziejna" jak by to wynika³o ze wspomnianego wcze¶niej w±tku. £uk mo¿na zgrubnie ostrugaæ ze ¶wie¿ego drzewa i wyschnie on wtedy w miesi±c, góra dwa. Po tym czasie mo¿na struganie dokoñczyæ i ostatecznie ukszta³towaæ profil. Struganie drewna ¶wie¿ego jest o wiele ³atwiejsze ni¿ wyschniêtego, ³atwiej pod±¿aæ za s³ojami, nie potrzeba tyle si³y i precyzji w pracy itp.
Wszystko powy¿sze tyczy siê wykonania dzia³aj±cego ³uku z jednego kawa³ka drewna, czy te¿ ze szczapy drewnianej i zak³ada niestety, ¿e styl ³uku bêdzie dostosowany do drewna z jakiego jest wykonywany, a nie na odwrót. Niestety, bo o ile siê zorientowa³em, ludzie tu pisuj±cy zainteresowani s± przede wszystkim w miarê mo¿liwo¶ci wiern± kopi± d³ugiego ³uku angielskiego wykonanego z cisu. Z tym oczywi¶cie bêdzie gorzej, bo na cisowy ³uk angielski nadaje siê cis i to z po³udnia europy (sk±d pochodzi³ cis na angielskie ³uki wojenne), i nawet z cisu amerykañskiego nie mo¿na wykonaæ dok³adnej i dzia³aj±cej kopii tego ³uku, bo jest za s³aby. Tzn osi±gniêcie naci±gu powy¿ej 40kg mo¿e byæ bardzo trudne, chyba ¿e siê trafi jaka¶ wyj±tkowo dobra szczapa.
Pocieszaj±ce mo¿e byæ, ¿e je¶li nie potrzebujemy du¿ego naci±gu i je¶li nie bêdziemy siê wyg³upiaæ z zachowaniem "cisowego" profilu ³uku, to wiele innych drewien siê nada. Profil takiego ³uku musi byæ oczywi¶cie bardziej p³aski, bo inaczej ³uk u³o¿y siê za ciêciw±.
Mo¿na te¿ dobraæ dwa gatunki drewna których w³a¶ciwo¶ci bêd± siê wzajemnie uzupe³nia³y tak jak uzupe³niaj± siê w³a¶ciwo¶ciami biel i rdzeñ cisu. Tzn na "back" (nie wiem jak po polsku nazywa siê zewnêtrzn± czê¶æ ³uku) mo¿na dobraæ drewno odporne na rozci±ganie a na "belly" (czê¶æ wewnêtrzna) drewno odporne na ¶ciskanie. Taki ³uk mo¿e mieæ cisowy profil, a przy odpowiednim doborze odcieni drewna nawet cisowy wygl±d. Da siê to wykonaæ minimalnymi narzêdziami i bez wiêkszych inwestycji, tyle ¿e oczywi¶cie trzeba umieæ lub liczyæ siê z pora¿kami. No ale siê da bez sezonowania drzewa latami, czyli nie jest a¿ tak znowu ¼le. :-)
Ze swojego do¶wiadczenia wiem ¿e robienie ³uku to wci±gaj±ca zabawa i raczej uzale¿niaj±ca, wiêc radzê uwa¿aæ. Mo¿e wci±gn±æ. ;)
BTW - ja zacz±³em od dêbu. Europejski d±b jest drzewem zdecydowanie lepszym ni¿ amerykañski d±b czerwony, który jest standardowo polecany pocz±tkuj±cym w Usiech i z którego daje siê wystrugaæ naprawdê szybkie ³uki. Co ciekawe nawet ³uki o do¶æ "angielskim" profilu siê udawa³y, o ile naci±g nie jest zbyt du¿y a ³uk zbyt krótki.
BTW' - Mo¿liwe ¿e to oczywiste, ale cis wcale nie by³ najpopularniejszym drewnem na ³uki w Anglii. Jaki¶ król gdzie¶ siê zapisa³ nakazuj±c na ka¿dy ³uk cisowy wykonanie trzech z innych drzew - na pewno jesion, chyba wi±z i jak siê nie pomyli³em to jarzêbina, ale mog³em co¶ pomerdaæ z gatunkami drzew zalecanych w tej notce.
BTW" - Bisok z ma³ym refleksem nie traci na "historyczno¶ci" z powodu refleksu bo tego typu refleksy by³y w czternastym wieku spotykane. W programie historycznym BBC o tym zeznawali na podstawie ikonografii.
Pozdrawiam serdecznie.