Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: po³ów ryb i wikliniarstwo - historycznie
> Prywatne Inicjatywy > Wyprawy
Stron: 1, 2, 3
Thyrvald
£owienie ryb na podrywkê w Meppen w Niemczech
Goslaw
A z czego haczyki??
Morrigan
Z ¿elaza:)
Jak by kogo¶ interesowa³o to mam zdjêcia haczyków z 9-10w z Anglii smile.gif
Goslaw
A czy wspó³czesne ¿elazne haczyki do po³owów morskich bêd± ok.??
Pozdrawiam £ukasz.
Vislav
Witam

Historia haczyka: Hook history oraz Metal hooks

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

czyli jako materia³ do wykonania haczyków: drewno, ko¶æ, br±z, ¿elazo.

pozdrowienia Vislav
Vislav
CYTAT(Goslaw @ 21:00 04.11.2007) *
A czy wspó³czesne ¿elazne haczyki do po³owów morskich bêd± ok.??
Pozdrawiam £ukasz.


Mimo, ¿e historyczne i wspó³czesne haczyki maj± podobny kszta³t - to nic co jest aktualnie produkowane nie bêdzie mog³o byæ u¿yte na tym spotkaniu.

Zajmujemy siê rekonstrukcj±.

Stopniowo bêdê zamieszcza³ ró¿ne materia³y nt. historycznych metod po³owu ryb.

pozdrowienia Vislav
Goslaw
Jakie stosowano przynêty? Robaki tak jak dzisiaj?
Vislav
Witam

Tzw. 'robaki' s± najbardziej popularn± przynêt± w¶ród wspó³czesnych weekendowych wêdkarzy, jednak z pewno¶ci± nie jedyn± u¿ywan±.

Np. ³owienie ryb na podrywkê s³u¿y wspó³cze¶nie do pozyskiwania ma³ych rybek (stynka na Odrze) jako przynêta do po³owu okonia. Zdarzy³o mi siê kiedy¶ wiosn± ³apaæ du¿e p³ocie na kilkudniow± 'pachn±c±' stynkê. Na dnie morskim przy brzegu, za pomoc± siatki o drobnych oczkach mo¿na ³apaæ ma³e, przezroczyste 'raczki'. Jest du¿o przynêt pochodzenia ro¶linnego. Np. na co¶ takiego jak 'gorge hook' - 'robak' niezbyt siê nadaje do u¿ycia jako przynêta .

I tak dalej ..... Wiele zale¿y od lokalnych warunków - zarówno rodzaju zbiornika wodnego, jak i wystêpuj±cych gatunków ryb.

pozdrowienia Vislav

p.s. proponujê przeczytaæ ten temat dok³adnie od pierwszej strony - nazbiera³o siê ju¿ do¶æ du¿o u¿ytecznych dla tego projektu informacji.
Tomic
no pomys³ pyszny, pisze sie na to i zabieram siê do pracy nad sprzêtem

co do stynki to i leszcze sie na to ³apie w sierpniu
Boguslaw
ojojojojojojojojojojoj! clap.gif jak dobrze ze pomysl sie wkoncu urzeczywistnia
tak sie sklada ze jestem absolwentem Technikum Rybactwa ¦ródl±dowego no i oczywiscie siedzê w odtwórstwie te¿(w polsce by³em w stowarzyszeniu Mir z Sierakowa Wlkp a teraz sie bujam w UK w dru¿ynie Dunholm-oba 9-11wiek).wêdke mo¿na wykonaæ z kija leszczynowego-to by³o najpopularniejsze ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci leszczyny- a zastosowanie wlosia koñskiego jest raczej ma³o praktyczne-po pierwsze jak siê we¼nie za plecienie to siê bardzo ¶lizga-a to jest rzecz ostatnia któr± chcecie w tej kwestii.znaleziska z okresu praktycznie od 10 do posz±tków20w to g³ównie niæ konopna i lniana czêsto konserwowana poprzez zanurzanie w dziegciu.nic konopna i lniana maj± t± w³a¶ciwosæ ¿e sie znacznie lepiej zaciska na wi±zaniu co jest zarówno korzystne przy wyrobie sieci jak i nawet prostego zawi±zywania haczyka - po za tym wi±zanie na chaczyku jak ka¿dy wêdkarz wie jest najwa¿niejsze i dajê gowê tam walnie pierwsze - wiêc koñskie w³osie praktycznie i historycznie odpada.A z kolei dobry weze³ na sieci ma takowe znaczenie ,¿e siê nie poluzuje jak ryba w niego wejdzie - czyli nam nie zwieje.
Co do haczyków to ¿elazne jak najbardziej i to-pe³no ewidwncji...ale tak samo by³y wykonywane z rogów i ko¶ci-nawet kilka orgina³ów wisia³o w mojej by³ej szkole.
Pozdrawiam i bardzo chêtnie sie przy³±cze do projektu bo ja sobie ju¿ warsztat rybacki k±pletuje od 2lat

Vlasta
CYTAT(Boguslaw @ 17:57 10.11.2007) *
znaleziska z okresu praktycznie od 10 do posz±tków 20w to g³ównie niæ konopna i lniana

A to ja jeszcze jako ciekawostkê dodam, ¿e w Dublinie znaleziono XI-wieczny ¿elazny haczyk, z kawa³kiem rzemyka - w charakterze ¿y³ki - wci±¿ przymocowanym do niego.
Boguslaw
Zaiste Vlasto droga!
Tak sie sk³ada ze mam nawet to na zdjeciu gdzies dzieki uprzejmosci odtworcy rybaka z Irlandii zapoznanego na festiwalu na Lindisfarne.
Sugerowalem len i konopie bo na to sa dowody w Polsce(np.Giecz,Poznañ,Milicz)a co do rzemyka takowych nie ma ... ale uzycie praktyczne jak najbardziej mysle pasuje...pobawie siê
Boguslaw
CYTAT(cz³owiek z lasu @ 15:27 21.03.2007) *
a czy kto¶ z Was zna techniki wyplatania sieci rybackich ?


tak nie ma problemu znam pare ró¿nych technik ... mam tylko tak± jedn± uwagê-wyplata siê - pu³apki po³owowe wykonane z wikliny a sieci siê -szyje.To tylko taka merytoryczna uwaga- bez zgry¼liwo¶ci - ale uczulony na to jestem bo mnie los uczyni³ technikiem rybactwa icon_wink.gif
Vislav
Witam

Pierwsze przymiarki do wykonania haczyków z drewna znaleziska z Wolina.

Do wykonania haczyka u¿y³em ga³±zki ja³owca Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik - istotny jest rodzaj drewna aby uzyskac odpowiedni± wytrzyma³o¶c na z³amanie.
Do testowania zamierzam wykonac ró¿ne rozmiary.

pozdrowienia Vislav
Vislav
Witam

Z ostatnich wiadomo¶ci od Borka - jest juz zgoda na eksperymentalno/rekonstrukcyjny po³ów ryb w prywatnych stawach rybnych. W trakcie jest pozyskiwanie zgody na po³owy w rzece. Jeste¶my coraz bli¿ej koncepcji imprezy - tak wiêc powoli trzeba sie braæ za rekonstrukcjê sprzetu rybackiego.

CYTAT(Boguslaw @ 01:34 11.11.2007) *
Zaiste Vlasto droga!
Tak sie sk³ada ze mam nawet to na zdjeciu gdzies dzieki uprzejmosci odtworcy rybaka z Irlandii zapoznanego na festiwalu na Lindisfarne.
Sugerowalem len i konopie bo na to sa dowody w Polsce(np.Giecz,Poznañ,Milicz)a co do rzemyka takowych nie ma ... ale uzycie praktyczne jak najbardziej mysle pasuje...pobawie siê

Zastanawiam sie dlaczego z w³ókien ro¶linnych podaje siê tylko len i konopie. Rózne materia³y jakie czyta³em wskazuj± równie¿ na wykorzystanie w³ókien pozyskiwanych z pokrzyw
CYTAT
Sznurek z pokrzywy
Do robienia sznurków nadaj± siê tylko stare i suche egzemplarze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) zebrane pod koniec okresu wegetacyjnego, kiedy zaczynaj± br±zowieæ (wczesn± jesieni±).
Plemiê Ajnów z Sachalinu tak robi³o w³ókna z pokrzywy: Pó¼n± jesieni± zbierali ³odygi pokrzywy, k³adli je na le¿±cym pniu i krawêdzi± muszli oddzierali w³ókno i czê¶ci zdrewnia³e. Nastêpnie w³ókna przemywali i suszyli rozwieszone. Potem by³o ju¿ tylko skrêcanie sznurków albo przêdzenie nici.
Jesli kto¶ chcia³, móg³ w³ókna wybieliæ na s³oñcu. Podobno sieci zrobione z w³ókien pokrzywy by³y bardzo odporne na wilgoæ.
Mears podaje inny sposób:
"Je¿eli nie masz czasu na suszenie mo¿esz je namoczyæ lub wygotowaæ w celu oddzielenia w³ókien od rdzenia i skórki. Jest to jednak mniej skuteczna metoda. Kiedy ³odygi sa ju¿ suche, nale¿y je rozszczepiæ i rozbiæ, ¿eby usun±æ rdzeñ. Skuteczn± metod± jest równie¿ przeci±ganie ³odyg wokó³ pala. [...] du¿o ³atwiej jest wypreparowaæ w³ókna z wielu ³odyg naraz. Oddzielone od rdzenia w³ókna nale¿y pocieraæ miêdzy d³oñmi, ¿eby bardziej je rozdzieliæ. teraz mo¿na ich u¿yæ do produkcji lin i powrozów." artyku³

CYTAT
Rybakom w pracy pomaga³a ca³a rodzina -starsze pokolenie, ¿ony, rodzeñstwo i dzieci. Tych pomocniczych prac by³o bardzo wiele: skrêcanie linek, przêdzenie nici z w³ókien pokrzyw, konopi i lnu na sieci, wi±zanie sieci. El¿bieta Kaczmarek-Rybo³ówstwo


pozdrowienia Vislav
greslav
Witam! Dodam w±tek z ciekawej lektury ''''Rybo³ówstwo

Rozwojowi rybo³ówstwa u ludów ba³tyjskich sprzyja³y zarówno warunki naturalne (du¿a ilo¶æ rzek i jezior) jak te¿ fakt, ¿e miêso ryb by³o przez nich pokarmem wysoko cenionym. Ryby ³owiono przez ca³y rok, najintensywniej latem. Przed ka¿d± wypraw± na ryby zasiêgano rady wró¿biarza co do terminu i miejsca po³owu oraz sk³adano ofiarê bogu Perdoytusowi, który by³ opiekunem rybaków i ¿eglarzy, prosz±c go o ochronê i pomoc w czasie po³owów.

Sprzêt rybacki stosowany przez wczesno¶redniowiecznych mieszkañców Suwalszczyzny nie by³ zbyt skomplikowany. Haczyki do wêdek i b³yski wykonywane by³y z ¿elaza lub metali kolorowych. Równie czêsto u¿ywano do po³owu o¶cieni, czyli ko¶cianych harpunów z jednym zadziorem. Po³owów dokonywano tak¿e przy u¿yciu sieci plecionych z ³yka lipowego, rza dziej przêdzy lnianej. Jedn± z odmian sieci rybackiej by³ niewód ci±gniêty na d³ugich linach z nici konopnych lub ³yka lipowego przez rybaków id±cych brzegiem rzeki lub p³yn±cych na ³odziach po jeziorze. Powszechnie budowano tak¿e na rzekach i w±skich przesmykach jezior jazy wbijaj±c w dno szereg ko³ków przeplecionych gêsto ga³±zkami. Sieci stawiane na rze kach i jeziorach oznaczano na powierzchni wody przyczepionymi do górnych brzegów p³awi kami z kory, u do³u za¶ obci±¿ano je ciê¿arkami kamiennymi lub glinianymi.

zaczerpn±³em z :http://www.niemen.org.pl/balt/baltowie/baltowie3a.php
Z tekstu powy¿ej mozna snuc teorie ¿e wspó³czesne b³ystki i tzw. blachy wêdkarskie wcale nie s± tak wspó³czesne jak nam sie wydaje. Jest to dla mnie tym bardziej ciekawe gdyz od lat jestem wedkarzem i nawet jak zastanawia³em sie tematem b³ystek nie przysz³o mi do g³owy ze ma to tak d³uga historie. pozdrawiam marcin
greslav
cyt.:
£owiono je za pomoc± wêdek, o¶cieni oraz sieci. W czasie wykopalisk, odkryto du¿e haczyki do wêdek wykonane z br±zu. Jako haczyki mog³y s³u¿yæ równie¿ niektóre ig³y ko¶ciane. Wiele odkrytych p³awików oraz ciê¿arków ¶wiadczy o powszechnym u¿ywaniu sieci do ³owienia ryb. P³awiki do sieci mia³y kszta³t kolisty lub prostok±tny i by³y wykonane z kory sosnowej, rzadziej brzozowej i topolowej.
Sieci rozstawiano za pomoc± ³odzi - d³ubanek. Z Biskupina znana jest ³ód¼ - d³ubanka, która po czê¶ciowym zniszczeniu zosta³a u¿yta do budowy falochronu. W czasie wykopalisk odkryto równie¿ niewielkie wios³a, wykonane z jednego kawa³ka drewna.

Niektóre z odkrytych grotów ko¶cianych mog³y byæ u¿ywane jako o¶cienie. O¶cieni u¿ywano do k³ucia ryb dennych, na przyk³ad wêgorzy, jak i do po³owu, szczególnie zim± w przerêblach. Najczê¶ciej ³owiono leszcze, p³ocie, karpie, okonie, szczupaki oraz sumy. Zachowane krêgi szczupaków oraz sumów wskazuj±, i¿ by³y to okazy wa¿±ce od kilku do kilkudziesiêciu kilogramów.

greslav
greslav
Pani El¿bieta Kaczmarek - kierownik\ Dzia³u Etnografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie- w wykladzie
na temat kultury ludowej Warmii i Mazur poda³a iz formê ¿y³ki prócz w³okien lnu i konopii stanowi³o w³osie konskie. Az nosi cz³owieka by wypróbowac t± metodê.
grelav
Boguslaw
chlopaki juz wspomnialem na temat wlosia konskiego w poprzednich postach-ja wiem ze to fajnie wyglada i ze to z konia to jest"trendy'mowie o praktycznym uzyciu-co nie oznacza ze nie bylo stosowane!!!do wedy (taka nazwa jest poprawniejsza)jak najbardziej tak-ze wzgledu na ilosc materialu ale wierzcie mi jak sie chce uszyc cos wiekszego to "do zaj...... jeden krok" Dzieki do Vislawa za wspomnienie pokrzywy-dobre wlokno i nawet odporne na zawilgocenie-co do lnu i konopi to trzeba zawsze suszyc-po kazdym polowie bo sie rozlazi jak jest za dlugo zawilgocone(stad chyba standartowy obraz sieci rybackich suszacych sie na tyczkach).ja wiem ze mam zboczenie zawodowe bo jestem rybakiem srodladowym ale pewne rzeczy przerobilem poprostu w praktyce kilka ladnych razy skad tez moja upartosc co do niektorych kwestii.no chyba ze mowimy o amatorskim polowie(takie niedzielne wedkowanie naszych przodkow)a z tego co wspomnielismy przedtem o ilosci ryb w diecie to byla raczej typowa "przemyslowka".Jesli byla to wieksza ilosc polawiana to sieci byly tez wieksze i SZCZEGOLNIE przy zastosowaniu sieci ciagnionych(wloki(jak nazwa wskazuje sie je "wloklo",niewod)konskie wlosie odpada bo by sie nie nadozylo koni golic na naprawe ubytkow powstalych przez ciagnienie.I tu znowu jedna rzecz do dodania - zeby nie byc goloslownym dodam jakies zdjecia tego co mam w Albionie wkrotce a reszte jak wroce do Polski w styczniu.
lancelot
http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php...58&offset=0 Dostalem "w prezencie" takiego linka. Jezeli juz bylo to przepraszam.
Boguslaw
mam - bardzo dobra ksiazka - troche malo dla wczesniactwa ale potem to juz O.K.-no a wiedzy autorowi pozazdroscic tylko mozna(autor posiada tytul doktra nauk ekonomicznych ale cale zycie poswieca zagadnieniom rybactwa i ma napewno wiecej wiedzy niz jakikolwiek z odtworcow)
do kupienia wysylkowo na stronach Instytutu Rybactwa ¦ródl±dowego (Olsztyn)
rosamar
Drogi Bogus³awie a mo¿e by¶ zdradzi³ tytu³ ksi±¿ki i nazwisko autora dla zainteresowanych bo po tytu³ach naukowych nie da rady stwierdziæ kto zacz...

z pozdrowieniami
Rosamar
Boguslaw
[quote name='rosamar' date='21:53 13.12.2007' post='204788']
Drogi Bogus³awie a mo¿e by¶ zdradzi³ tytu³ ksi±¿ki i nazwisko autora dla zainteresowanych bo po tytu³ach naukowych nie da rady stwierdziæ kto zacz...

O kurka wodna Przepraszam hehehe.gif
Ju¿ : -Autor : Stanis³aw Cios
-Tytu³ : "Ryby w ¿yciu Polaków od X do XIX w.".
No to chyba sie wyjasni teraz... tongue.gif
Rogownik
No to o rybach mnie jeszcze nie by³o. Ale jak Szanowny Kolega te¿ bywam na ró¿nych forach. Pytanie z czego haczyki. Odpowied¼ jest bardzo prosta z rogu.smile.gif) nie wierzycie, odsy³am do Norskiej-Gulkowej,

A swoj± drog± to ponoæ na rogowy haczyk nawet bez przynêty ³owiono. Ponoæ przetestowane smile.gif) kto¶ kiedy¶ to robi³ w skandynawii, jednak tutaj nikt o tym nie pisze a rogowych haczyków nigdzie prawie nie publikuj±, Swoj± drog± to jest jeszcze jeden sposób, ale jak jeste¶cie zainteresowani to mo¿e ode¶lê do literatury.

A tak na otarcie ³ez PRUFENOWA, narzêdzia kolne:) polecam
Vislav
CYTAT(Rogownik @ 01:00 09.01.2008) *
No to o rybach mnie jeszcze nie by³o. Ale jak Szanowny Kolega te¿ bywam na ró¿nych forach. Pytanie z czego haczyki. Odpowied¼ jest bardzo prosta z rogu.smile.gif) nie wierzycie, odsy³am do Norskiej-Gulkowej,

A swoj± drog± to ponoæ na rogowy haczyk nawet bez przynêty ³owiono. Ponoæ przetestowane smile.gif) kto¶ kiedy¶ to robi³ w skandynawii, jednak tutaj nikt o tym nie pisze a rogowych haczyków nigdzie prawie nie publikuj±, Swoj± drog± to jest jeszcze jeden sposób, ale jak jeste¶cie zainteresowani to mo¿e ode¶lê do literatury.

A tak na otarcie ³ez PRUFENOWA, narzêdzia kolne:) polecam


Witam kolejnego zainteresowanego naszym projektem

Na pocz±tek kilka uwag:

1. Przy podawaniu ¼róde³ nale¿y dok³adnie okre¶laæ sk±d pochodz±
  • NORSKA-GULKOWA Maria: Wyroby z rogu i koœci z wczesnoœÂ¶redniowiecznego grodu — miasta na Ostrówku w Opolu. Opol. Rocz. Muz. T. 8: 1985 s. 221—-308
  • ZNAMIEROWSKA-Prüfferowa Maria, Rybackie narzêdzia kolne w Polsce i w krajach s±siednich. Toruñ 1957. Pañstwowe Wydawnictwo Naukowe. s.323. liczne il. mapy. opr. do kupienia Antykwariat Turnia


2. Mile s± widziane cytaty i konkretne informacje - sama eurydycja to trochê przyma³o

Wracaj±c do tematu:

Haczyki by³y wykonywane z najró¿niejszych materia³ów - metale, ko¶æ, muszle, drewno, róg i techniki mieszane.
Zastanawiaj±c siê nad wyborem róg czy ko¶æ nale¿y wzi±æ pod uwagê, ¿e przy haczykach z rogu trudniej jest uzyskaæ ostro¶æ koñcówki porównywaln± do wykonanej z ko¶ci. Ponadto róg po pewnym czasie przebywania w wodzie miêknie.
Wad± haczyków z ko¶ci jest jest krucho¶æ materia³u - ³atwo siê ³amie. Mo¿na to "obej¶æ" wykorzystuj±c drobne ko¶ci ¶ródstopia.
Schemat wykonywania haczyka Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik.

Ciekawy opis wykonania haczyka z ko¶ci ¶ródstopia - Toe Bone Fishing Hook Published by Torjus Gaaren

Opis wykonania haczyka z p³ytki rogowej - Antler Fishing Hook by Patrick McGlinchey

Obszerny opis wykonania haczyków z drewna i technik mieszanych Fresh Water Fishing

Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w projekcie Po³ów ryb metodami historycznymi przypominam, ¿e warunkiem akceptacji kandydatury jest wcze¶niejsze przedstawienie w tym temacie konkretnej dokumentacji zrekonstruowanego sprzêtu i wyposa¿enia. O w³a¶ciwym stroju i wyposa¿eniu obozowym, chyba nie muszê przypominaæ, jednak dla mnie "nowi" te¿ powinni zaprezentowaæ siê w tym temacie.


pozdrowienia Vislav

p.s. w miarê czasu bêdê uzupe³nia³ zbiór linków zwi±zanych z tym projektem - Fishing
Boguslaw
Vislav ale do tych hakow na stronie Patricka McGlinchey nie ma nic co do tergo co one odtwarzaj±!
Wiem ¿e chodzi tu o przyk³ad ale my¶lê ¿e ¼ród³o powinno byæ troszkê bardziej opisane co do orginalno¶ci.
Ja ze swojej strony mogê obiecaæ ¿e powrzucam trochê zdjêæ jak dotrê do domu - bom emigrant - ale za3tygodnie bêde chwilowo w Polsce to nadrobiê tongue.gif
Vislav
Witam

Aby wykonaæ kopiê/rekonstrukcjê przedmiotów u¿ytkowych potrzebujemy wzorców:
  • znaleziska - nie maj±c dostêpu do orygina³ów opieramy siê na fotografiach, rysunkach, opisach - trochê siê ju¿ tego nazbiera³o
  • identyczne lub zbli¿one surowce i pó³produkty
  • techniki wykonywania - technologie, narzêdzia itp. - zazwyczaj brak jest danych lub s± bardzo ograniczone - pomocne mo¿e byæ korzystanie z wiedzy etnograficznej pierwotnej lub wtórnej (odtwarzanej)


W podanym linku - z mojego punktu widzenia nie jest istotny kszta³t haczyka, lecz narzêdzia i sposób jego wykonania.

W wielu przypadkach techniki wytwarzania w istotny sposób wp³ywaj± na cechy u¿ytkowe wykonywanego przedmiotu.

pozdrowienia Vislav

p.s. dla celów wizualno/festiwalowych oczywi¶cie mo¿na wykonaæ repliki za pomoc± elektronarzêdzi z do¶c przypadkowo wybranych materia³ów, ale chyba nie o to chodzi .....
gordi
Witam wszystkich.
Piszecie o ró¿nego rodzaju ¿y³kach i haczykach, a czy nie s³yszeli¶cie o "wiraszkach"?
To takie cos z wikliny, sk³adaj±ce siê z dwóch stozkowych koszy odpowiednio wyplatanych.
Wiêcej wiadomo¶ci napisze jak bêdê mia³ komplet materia³ów.
Pozdrawiam
Boguslaw
CYTAT(Vislav @ 00:04 10.01.2008) *
W podanym linku - z mojego punktu widzenia nie jest istotny kszta³t haczyka, lecz narzêdzia i sposób jego wykonania.

W wielu przypadkach techniki wytwarzania w istotny sposób wp³ywaj± na cechy u¿ytkowe wykonywanego przedmiotu.

pozdrowienia Vislav

p.s. dla celów wizualno/festiwalowych oczywi¶cie mo¿na wykonaæ repliki za pomoc± elektronarzêdzi z do¶c przypadkowo wybranych materia³ów, ale chyba nie o to chodzi .....

nie jesli chodzilo o to to O.K. - nie czepiam sie szczegolow
ja tez uwazam ze jak robimy dany przedmiot ma znaczenie(duze)-pewnie ze dremel i pilnik od pily motorowej lepiej dzialaja ale nie o to tu chodzi-ja swoj sprzet robie nozem,czasami krzemieniem(dobry do polerki)itp.,tak samo jak chocby szycie sieci-mozna uzyc plastikowej kleszczki(igla)ale drewniana jest orginalniejsza
Boguslaw
CYTAT(gordi @ 08:59 12.01.2008) *
Witam wszystkich.
Piszecie o ró¿nego rodzaju ¿y³kach i haczykach, a czy nie s³yszeli¶cie o "wiraszkach"?
To takie cos z wikliny, sk³adaj±ce siê z dwóch stozkowych koszy odpowiednio wyplatanych.
Wiêcej wiadomo¶ci napisze jak bêdê mia³ komplet materia³ów.
Pozdrawiam


slyszalem-to co nazywasz "wiraszka"w moim regionie zwane jest : -wierszom
oprocz tego z innych narzedzi polowu biernego(tak to sie okresla profesjonalnie)nalezalo by wspomniec:
-zak,
-mierorza,
-przestawa,
-kozak,
-bebenek i pare innych choc czesto sa to poprostu inne nazwy tego samego sprzetu(zaleznie od regionu),wszystkie te narzedzia byly czesto wykonywane z wikliny-obecnie ze wzgledu na technologie wytwarzania w/w sprzetu uzywa sie czesto sieci nylonowej obszytej na "stelarzu"(wiklina,drut,plastik)
-generalnie zasada dzialania jest ta sama
przepraszam ze nie moge podeslac fotek teraz ale nie mam dostepu do mojego archiwum-bede za 3tygodnie to podrzuce
Boguslaw
a bylem w Yorku wczoraj i akurat takie cos sobie bylo w muzeum
mam nadzieje ze zalaczniki wskoczaKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

a tutaj link o sieciach - przepraszam ze po angielsku ale jak by ktos mial problem to chetnie odpowiem na pytania

http://www.bertaut.com/netmaking.html

mysle ze to na poczatek wystarczy

no a tu jeszcze troche rybactwa

to tylko na razie podstawy
Vislav
CYTAT(gordi @ 09:59 12.01.2008) *
Witam wszystkich.
Piszecie o ró¿nego rodzaju ¿y³kach i haczykach, a czy nie s³yszeli¶cie o "wiraszkach"?
To takie cos z wikliny, sk³adaj±ce siê z dwóch stozkowych koszy odpowiednio wyplatanych.
Wiêcej wiadomo¶ci napisze jak bêdê mia³ komplet materia³ów.
Pozdrawiam


Witam

W dalszym ci±gu zachêcam do rozpoczêcia prac rekonstrukcyjnych. O tej porze roku mo¿na powoli przygotowywaæ "drobniejsze" elementy. Jak na razie rozpocz±³em od haczyków: Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik z drewna i ³±czonych z kilku elementów (brakuje mi krótkiej nazwy)

Do haczyków z drewna najlepiej jak na razie nadaje siê ja³owiec. Boczne ga³±zki rosn± pod ostrym katem w górê i do¶æ ³atwo jest uzyskaæ w³a¶ciwy kszta³t. Samo drewno jest twarde i sprê¿yste.

Haczyki ³±czone wykona³em z drewna i pazurków borsuka. Pazurki s± mocowane za pomoc± "okorowanych" korzonków.

Co do samych koszy - przyjdzie czas na wiosnê.

Swój sprzêt zamierzam konstruowaæ w oparciu o naturalne i ³atwo dostêpne materia³y. Kowalstwo i wyroby z ¿elaza pozostawiam innym.


pozdrowienia Vislav
Vislav
CYTAT(Boguslaw @ 23:41 16.01.2008) *
CYTAT(Vislav @ 11:03 16.01.2008) *
Witam
Bezpo¶rednie spotkanie i prace przygotowawcze mo¿liwe s± w trakcie tej imprezy ¦wiêta Beltan 2008
pozdrowienia Vislav

A czy bedzie mozliwosc wskoczenia tylko na 1dzien?
bede w tym okresie w Polsce ale tylko tydzien-wiec niebardzo z czasem?
jesli chodzi o stroj to tez tylko podstawowy"rybak"bo reszta w uk ale sprzetu moge zwiezc bo mam w kraju

Witaj
Oczywi¶cie serdecznie zapraszam. Spokojnie wystarczy podstawowy strój - to jeszcze nie jest w³a¶ciwy projekt. Bardziej w³a¶nie chodzi o spotkanie i na ¿ywo wymianê do¶wiadczeñ. Pod wzglêdem integracyjnym najwiecej bêdzie siê dzia³o 30.04/01/05.08
pozdrowienia Vislav
clap.gif
no to bede smile.gif Dzieki
Boguslaw
Vlasta
Mo¿e kogo¶ zainteresuje: tutaj jest kilka rosyjskich artyku³ów o ¶redniowiecznym sprzêcie do po³owu ryb z ziem ruskich.
Vislav
CYTAT(Vlasta @ 13:35 22.01.2008) *
Mo¿e kogo¶ zainteresuje: tutaj jest kilka rosyjskich artyku³ów o ¶redniowiecznym sprzêcie do po³owu ryb z ziem ruskich.


Witaj Vlasta - materia³y rzeczywi¶cie ciekawe. Spokojnie trzeba to przestudiowaæ. Z pewno¶ci± ju¿ zauwa¿y³em co¶ nowego, czyli b³ystki z wczesnego ¶redniowiecza - ciekawe rozwi±zania, nie spotykane obecnie w tej formie. B³ystka i haczyki/kotwiczka s± rozdzielne.

Dziêkujê,
pozdrowienia Vislav
Wszeb±d
Witajcie
w mojej okolicy spotka³em starszego (ponad 90 lat) cz³owieka który opowiada³ mi jak jeszcze przed wojn± ³apano ryby go³ymi rêkami w strumieniu. Ca³y patent polega³ na tym a¿eby p³ynnie przesuwaæ d³oni± wzd³u¿ brzegu pod korzeniami no i potem chwyt za skrzela. Powodzenia. tongue.gif

HOWGH
Vislav
Witam

Co¶ na okres zimowo-wiosenny ten temat trochê ucich³.
Zamieszczam dodatkowo materia³y od Razos³awa:
CYTAT(Razoslaw @ 23:19 31.03.2008) *
[...]
Mo¿e te¿ jakies narzêdzia ³owieckie? £uki i dzidy s³uza te¿ za broñ, wiêc pewnie bêdzie siê to nios³o ze sob± ale mo¿e co¶ do ³owienia ryb? Nie bêdziemy siê chyba bawili z robienie sieci, a haczyków na ryby nikt bêdzie liczy³ jako "³adunek"...



... to ju¿ wiêcierz by³by bardziej na miejscu. Poza tym na pewno nie wa¿y³by du¿o.


Pro¶ba do wszystkich chêtnych o zdeklarowanie siê co do ewentualnego przyjazdu. No i oczywi¶cie rozpoczêcie prac rekonstrukcyjnych.

pozdrowienia Vislav
-Budzigniew-
Witam.
W za³±czniku kilka haczyków i o¶cieñ z Mikulcic w czechach.
Mam nadzieje ¿e siê przyda.
pozdrawiam
kesawk
CYTAT(rosamar @ 11:49 23.10.2007) *
szczerze powiedziawszy bardziej interesuje mnie wikliniarstwo ni¿ ³owienie ryb.
Czy jest mo¿e szansa by oprócz plecenia z wikliny zrobiæ warsztaty z wykorzystaniem korzeni drzew albo s³omy?

Zagl±dnij na: http://loza-wiklinapolska.phorum.pl/postin...tpost&p=107 Bêdzie mo¿liwo¶æ zrobienia kosza z siana. Korzenie? Hm, mo¿na pomy¶leæ jak siê uda zdobyæ takowe.
kesawk
I oto jeste¶my po warsztatach. Najwiêcej by³o uczestników z dru¿yny Bogus³awa V ze S³upska./Mo¿na powiedzieæ, ¿e brylowali u Bryla clap.gif /Przyjechali kowale Einary z Wa³cza z zaprzyja¼nionymi wojami z Cz³uchowa, ze S³awna: wikliniarz i rogownik. Tak wiêc by³o nas 14-tu uczestników. Pogoda dopisywa³a. Atmosfera warsztatów jak zwykle u woja Borka wspania³a. w ramach warsztatów wykonano metalowe haczyki do po³owu ryb, rogowy harpun i wiklinowe: kosz i w³ok. Jako, ze uczestnicy wykazali zainteresowanie sprzêtem przydatnym w ich bojowych zainteresowaniach devil.gif zrobiono ponad programowo ko³czan z wikliny.

Robimy wêgiel drzewny



Kowal przy pokazie.



Plecionkarz naucza.



Rogownik przy pracy



Borki



Ko³czan gotowy.

Boguslaw
jak ja wam zazdroszcze!!!!!!!!!!!!!
Dobrze ze do kraju wracam na koniec roku.
Puki co sobie poplacze i porobie wiecej sprzetu

SERDECZNE POZDROWIENIA DLA WSIECH RYBAKOW
kesawk
CYTAT
'Vislav' Witam wszystkich.
Piszecie o ró¿nego rodzaju ¿y³kach i haczykach, a czy nie s³yszeli¶cie o "wiraszkach"?
To takie cos z wikliny, sk³adaj±ce siê z dwóch stozkowych koszy odpowiednio wyplatanych.


"...starzy szyprowie pochodz±cy z rybackich rodzin ho³dowali zasadzie ³owienia za pomoc± uplecionej z wikliny, bardzo skutecznej wiraszki. £owienie ryb przez marynarzy do konsumpcji w³asnej z wy³±czeniem celów handlowych, nie uwa¿ane by³o zwyczajowo za k³usownictwo. W zrujnowanym jeszcze i nie odbudowanym Gdañsku pod s³awnym ¯urawiem na Mot³awie, z³owi³ niegdy¶ autor w wiraszkê gigantycznego wêgorza."
¬ród³o: http://www.zegluga.wroclaw.pl/readarticle.php?article_id=200 Przyda³a by siê jaka¶ ilustracja. Wybieram siê do Tczewa do Muzeum Wis³y, mo¿e tam wiêcej sie dowiem. Pozdrawiam
greslav
Witam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy b³ystek do po³owy ryb.
Czy owe b³ystki wykonywane by³y z jednego materia³u klepanego na gor±co, czy ( tak jak jest to robione w obecnych podlodowych MORMYSZKACH hak mocowany do blaszki za pomoc± lutu cynowego.
Ot takie moje pytanko.
greslav
Fiodor Bie³yj
Witam,
przerzuci³em do kompa fotki z ostatnich woja¿y i m.in. znalaz³em nieco osprzêtu wêdkarskiego. Pochodzi z wykopalisk w Bere¶ciu Берестье (Brze¶æ, okolice memoria³u Twierdzy Brzeskiej ), niestety dok³adne datowanie nie jest mi znane, pani z wystawy okre¶li³a wszystko jako "okolice XI-XIII w." i doda³a: "A jak prezydent przestanie budowaæ pa³ace lodowe, to mo¿e siê znajdzie tych parê rubli na ekspertyzê i opis" shocked.gif icon_rolleyes.gif Niniejszym podrzucam, jako¶æ komórkowa, ale raczej widaæ, ni¿ nie:
b³ystki, haczyki, ciê¿arki
haczyki z bliska
loki08.gif
Boguslaw
Witam
Temat co¶ umar³ zupe³nie ¶mierci± nienaturalnie - naturaln±.Czy kto¶ jeszcze bêdzie co¶ w sprawie rybactwa organizowa³ w 2010?Ja obecnie jestem du¿o lepiej doposa¿ony i mój warsztat rybacki wzbogaci³ siê o kilka narzêdzi.Tak ¿e chêtnie bym siê pojawil gdyby taka by³a mo¿liwo¶c smile.gif
M¶cidróg
CYTAT
po³ów ryb i wikliniarstwo - historycznie, warsztaty u Borka - VI'2008


Ten projekt jest ju¿ zakoñczony.Za kilka dni rozpocznie sie nowy rok kalendarzowy,jezeli masz jakie¶ pomysly i propozycje za³óz nowy temat w Wyprawach....mo¿e cos sie wykluje smile.gif

pozdrawiam
M.
Harald
Witam! W±tek wydaje siê lekko zapomniany. Lecz mo¿e mi kto¶ odpowie. Szukam literatury dotycz±cej po³owu ryb i ogólnej eksploatacji zasobów wodnych od paleolitu do XV/XVI wieku. Za ka¿d± pomoc bêdê wdziêczny.
Pozdrawiam!
Boguslaw
CYTAT(Harald @ 15:11 14.04.2010) *
Witam! W±tek wydaje siê lekko zapomniany. Lecz mo¿e mi kto¶ odpowie. Szukam literatury dotycz±cej po³owu ryb i ogólnej eksploatacji zasobów wodnych od paleolitu do XV/XVI wieku. Za ka¿d± pomoc bêdê wdziêczny.
Pozdrawiam!


pare ksi±¿ek na temat jest - jutro wrzucê konkrety
Macbeth
U Hensla w "S³owiañszczy¼nie wczesno¶redniowiecznej" jest rozdzia³ dotycz±cy po³owu ryb. Jest pokazane kilka patentów w tym sprzêt do spinningu - b³ystki identyczne jak wspó³czesne (oczywi¶cie wahad³owe, a nie obrotowe). Poza tym w "Wêdkarskim ¶wiecie" by³a kiedy¶ relacja z fabryki Rapali w Finlandii, gdzie znajduje siê te¿ muzeum wêdkarstwa. I by³o zdjêcie wahad³ówki datowanej na 1500 lat p.n.e. (nie wiem czy by³a to prawda czy przeoczenie redaktora). Jak tylko znajdê ten numer to wrzucê tu jej zdjêcie.
Aha i jak napisa³em co¶ co ju¿ by³o to wybaczcie, bo temat tylko przejrza³em.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.