CYTAT(kiwi @ 01:17 04.09.2011)
CYTAT
Krzysiek Szatecki walcz±cy w "puszkowym" MIT wygra³ turniej szabli w Chêcinach (bardzo du¿a i dobra obsada tego turnieju).
Trochê g³upawe pytanie: czy jego styl walki ró¿ni³ siê jako¶ od etatowych szablistów czy po prostu rozpyka³ ich ruchliwo¶ci±, kondych± i agresywno¶ci±, jakie prezentuj± rymcerze w MiT?
S± jakie¶ filmiki z tych walk?
Niestety ja na filmy nie trafi³am, ale jest jeszcze kwestia warunków fizycznych (du¿y zasiêg) , agresja to na pewno ;), ale wg mnie akurat Krzysiek walczy "punktowo" i dystansem, wykorzystuj±c swoje warunki fizyczne (dlatego pewnie w tej konwencji dobrze siê czu³), do tego jeszcze idzie seri±, co ró¿ni siê od czêsto spotykanego stylu walki na szable, jaki widzimy na turniejach tj zadaæ jedno trafienie na wyprzedzenie i odskoczyæ, (taka mocna seria wp³ywa na psychikê przeciwnika). I umie siê wycofaæ po serii zakoñczonej trafieniem (walka ci±g³a uczy traktatowego tzw"abzug", gdy po trafieniu przeciwnika mo¿na jeszcze nie¼le od niego oberwaæ, bo konwencja nie przewiduje rozej¶cia).
Szermierka w ró¿nych konwencjach to nie jest z³y pomys³, chocia¿ jako¶ nie widzê walki ci±g³ej na szable. Mo¿na próbowaæ z puklerzem, ¿eby prze³amaæ monotoniê treningu i nie przyzwyczajaæ cia³a do jednej pozycji i koordynacji tylko na jedn± rêkê, ale to nie s± szablowe podstawy
.
¿eby nie by³o off topa, tam gdzie trenujê/ow³am szablê pocz±ktuj±cy ju¿ na pierwszym treningu dostaje szablê do rêki (palcaty posz³y do lamusa) i u¿ywamy ochraniaczy (maska, karwasz i rêkawica to podstawa, dla pañ ochraniacz na piersi). Wa¿ny jest nie tylko trening zas³on i oczywi¶cie pracy nóg i dystansem, ale te¿ ciêæ. Szczególnie kobiety maj± z tym problem, ¿eby trafiaæ w cz³owieka a nie w powietrze, czy druga szablê. Mamy zakodowane, ¿eby nie krzywdziæ bli¿nich : ).