Piekê chleb od jakiego¶ czasu i nie tylko, dlatego ¿e zajmuje siê rekonstrukcj± ale przede wszystkim z tego powodu ¿e dbam o zdrowie i lubiê byæ niezale¿ny, poza tym bia³y chlebek z piekarni fajnie siê kroi i mo¿e jest smaczny ale zawiera ca³± masê niehistorycznych ulepszaczy, polepszaczy i innych E.
Sary pielgrzym pyta czy mo¿na upiec taki chleb ¿eby by³ ¶wierzy przez 2 tygodnie.
Wszystkie chleby na zakwasie ¿ytnim, lub pszenno-¿ytnim, bez grama dro¿d¿y piekarniczych, mo¿na przechowaæ w stanie pozwalaj±cym na ukrojenie kromki do pó³tora tygodnia. Je¿eli chce siê chleb spo¿ywaæ po okresie d³u¿szym to powinien byæ bardziej p³aski lub co¶ na wzór ko³acza.
Proces czerstwienia pieczywa to ogólnie krystalizacja skrobi, jako¶ tak siê dzieje ¿e jak do ciasta ¿ytniego b±d¼ mieszanego dodamy, zakwasu i te bakterie kwasu mlekowego podzia³aj± kilka godzin to chleb po wypieku nie czerstwieje tak ³atwo.
Przepisy na chleb w ¶redniowieczu. Tu nie ma, co wymy¶laæ, wiadomo, ¿e w tym okresie do sztuki kulinarnej nie przyk³adano zbytnio wagi i nie silono siê na wyszukane przepisy ( kraje katolickie). Po¿ywienie s³u¿y³o do zaspokojenia g³odu, a nie ³echtania zmys³ów.
Zakwas, to mieszanina m±ki z pe³nego przemia³u i wody. Bakterie które znajduj± siê na otoczce ziarna powoduj± fermentacjê min. skrobi i namna¿aj± siê wydzielaj±c gazy, które spulchniaj± ciasto chlebowe. Zakwas mo¿e byæ ¿ytni lub pszenno-¿ytni.
Ja obecnie piekê na zakwasie pszenno-¿ytnim chleb jest trochê bardziej pulchny i mniej kwa¶ny.
Zakwas robimy tak: M±ka z pe³nego przemia³u ¿ytnia typ 2000pó³ szklanki , pszenna 3000 pó³ szklanki, woda najlepiej ¼ródlana( nie gazowana
) szklanka, wymieszaæ i do garna przykryæ i odstawiæ na 24h w ciep³ym miejscu. na nastêpny dzieñ dodaæ to samo i tak po 3 dniach jest gotowy.
Na pocz±tku zakwas jest s³aby ale po kilku tygodniach nabiera mocy. I wa¿na rzecz przechowywaæ w lodówce.
Chleb przepisy:
Chleb pszenno-¿ytni:
-woda500ml ( ¼ródlana)
-sól dwie ³y¿eczki (kamienna, niejodowana albo wa¿ona)
-m±ka ¿ytnia typ 2000 450g
-m±ka pszenna typ 3000 420 g
-kminek pó³ ³y¿eczki
-zakwas oko³o 100 ml
Ciasto wyrobiæ (kilkana¶cie minut) powinno byæ takiej konsystencji ¿eby mo¿na by³o uformowaæ bochenki, jak za rzadkie to dodaæ m±ki i odstawiæ do ciep³ego miejsca na jakie¶ 10 godzin.
powinno urosn±æ oko³o 50% jak mniej to mo¿na jeszcze poczekaæ z 2 h. Czas wyrastania zale¿y od mocy zakwasu
I do pieca na oko³o 60-75minut w temperaturze 210 stopni . Ja robiê tak, ¿e po kilkunastu minutach zmniejszam temperaturê do 200, pó¼niej do 190.
Mam piec chlebowy ale to wielka sztuka upiec tam chleb
i piekê w piekarniku lub w maszynce do chleba
Przepis mo¿na modyfikowaæ dodaj±c m±ki z kaszy jaglanej (ziarna prosa) b±d¼ z kaszy jêczmiennej.
Mo¿na równie¿ dodaæ ¶redniowiecznych przypraw : pietruszkê, koper, cebulê, miêtê.
I zapomnialem dodaæ, ¿e chleb mo¿na kroiæ najlepiej na drugi dzieñ , a przechowywaæ zawiniêty w szmatê lnian± w przewiewnym miejscu.