CYTAT(Mansonik @ 23:49 13.09.2006)
Mo¿e kto¶ ma szersze informacje na temat owych w³oskich i tylko w³oskich makaronów w ¶redniowieczu??
Tzn czym ró¿ni³y siê od wspó³czesnych(oprócz azbestanów , dwuglateminianów i ilo¶ci jajek w cie¶cie) i jakie rodzaje znano??
Jedna ze wzmianek o makaronie pochodzi z "Dekamerona" G. Boccaccio (z 1353 roku). Tekst wspomina o gotowaniu klusek w rosole i wrzucaniu na górê startego sera parmigiano. W³oscy "kuchenni historycy" po analizach ró¿nych ¼róde³ doszli do wniosku, ¿e by³y to prawdopodobnie "gnocchi" ( co¶ na kszta³t naszych kopytek) z przepisu Cristoforo da Messisbugo z nieco pó¼niejszych czasów. Oto przepis:
Skladniki:
20 deko m±ki pszennej,
10 deko kaszki mannej,
5 jajek, sól, litr roso³u z kury lub jalówki
10 deko startego sera parmigiano, 0,5 deko mas³a.
Zmieszaæ m±kê z kaszk±, dodaæ jajka i sól. Powinni¶my otrzymaæ ciasto nie za twarde, lekko lu¼ne. Mo¿na rozlu¼niæ wod± lub zagê¶ciæ m±k±.Aby uformowaæ gnocchi, trzeba podzieliæ ciasto na kawa³ki i ka¿dy kawa³ek zrolowaæ na grubo¶æ kciuka. Ci±æ na kawa³ki d³ugo¶ci cala. Nastêpnie k³adziemy du¿y widelec, wypuk³o¶ci± na wierzch, bierzemy jeden kawa³ek ciasta i lekko (z wyczuciem) wyciskamy w dó³ na widelcu. W efekcie uzyskamy charakterystycznie pokarbowane kluski lekko zawiniête do wewnatrz form± przypominaj±ce muszlê. W garnku podgrzewamy rosó³ do wrzenia i wrzucamy kluski raz po raz nie przerywaj±c wrzenia. Po wyp³yniêciu na wierzch wyjmujemy ³y¿k± cedzakow±. Posypaæ na talerzu parmezanem i polaæ roztopionym mase³kiem.
Jak widaæ niewiele to siê ró¿ni od dzisiejszych dañ, chyba tylko brakiem ziemniaków i sosu z pomidorów.