Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [Przepisy] Kapu¶niak
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Kuchnia
Vislav
Witam
W ramach poszerzania naszego menu - akcenty "wschodnie"
CYTAT
Historia sztuki kulinarnej Rosji siêga VI wieku p.n.e. ¯o³nierze piechoty scytyjskiej i mongolskiej wnie¶li wiele zwyczajów kulinarnych. To w³a¶nie oni nauczyli S³owian zakwaszaæ mleko i przyrz±dzaæ wiele gatunków fermentowanych napojów mlecznych (jogurt), a tak¿e kwasiæ kapustê oraz inne warzywa (np.: paprykê czy buraki).

Przyk³adem oryginalnego niepowtarzalnego smaku kwa¶no - s³odkiego mo¿e byæ kapu¶niak rosyjski zwany Szczi. Jest to jedno z podstawowych dañ kuchni rosyjskiej od ponad 1000 lat, szczególnie w pó³nocnych i centralnych rejonach, na Uralu i Syberii. „Bogate” szczi z miêsem, szynk±, jajkami by³y ozdob± sto³u moskiewskich bojarów, za¶ lud gotowa³ szczi „postne” na samej kapu¶cie i cebuli. Ogromne znaczenie dla niepowtarzalnego smaku zupy mia³o to, ¿e po ugotowaniu by³a ona wstawiana do ciep³ego pieca. Istnieje wiele odmian Szczi – jej wyró¿nikiem jest kwa¶no¶æ, któr± mo¿na osi±gn±æ poprzez dodanie soku z kiszonej kapusty, czy wywaru z kwa¶nych jab³ek.


Zapraszam do dyskusji
Jaromir
Posiadam przepis na szczi

Ale jeszcze sie nie odwarzylem przyrzadzic
Podziele sie tym przepisem ponoc bardzo dobre

Podstawê szczi stanowi bia³a kapusta - ¶wie¿a lub kiszona. Do przyrz±dzenia szczi ze ¶wie¿ej bia³ej kapusty nale¿y wzi±æ kilka marchwi, 2 dag korzenia pietruszki i cebulê. Wszystko pokroiæ w paski i lekko podsma¿yæ na t³uszczu. Nastêpnie poszatkowaæ 60 dag kapusty. Kapustê w³o¿yæ do wrz±cego roso³u miêsnego, rybnego lub grzybowego, zagotowaæ, dodaæ jarzyny i gotowaæ przez 30- 40 minut. Mo¿na dodaæ pokrojone ziemniaki i ¶wie¿e pomidory. Na 5-10 minut przed ukoñczeniem gotowania dodaæ sól, pieprz, listek laurowy.


pozdrawiam
Rabiega
CYTAT(Jaromir @ 22:42 25.03.2009) *
¶wie¿e pomidory
to aby na pewno sk³adnik dawnej/bardzo dawnej kuchni po tej stronie Atlantyku ?

Rabiega
Yhm
CYTAT(Vislav @ 07:10 22.02.2005) *
a tak¿e kwasiæ kapustê oraz inne warzywa (np.: paprykê czy buraki).


Pomidory? Mi nie dzia³a papryka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Papryka_(kuchnia)
Ma³gorzata M
jak zwykle pomieszanie z popl±taniem.

Jaromir pewnie w dobrej wierze podaje przepis na oryginalne, narodowe danie- co nie znaczy ¿e jest ono historycznie umontowane w pocz±tkach kultury kulinarnej danego narodu.Dla Rosji wczesno¶redniowiecznej nie gra mi 3/4 sk³adników, z pietruszk±, pomidorami, papryk±, ziemniakami na czele.

Wersja Vislawa mie¶ci siê w li¶cie sk³adników jakie by³y tam i wtedy dostepne, tylko te proponujê zostawiæ w przepisie Jaromira jesli ma to funkcjonowaæ 1000 lat temu.

a przy okazji nie s±dzê, ¿e ktokolwiek musia³ kogokolwiek uczyæ kwaszenia warzyw, bo jest to bardzo pierwotna metoda, która mog³a siê pojawiæ samostnie. I kwaszenie ryb oraz miêsa jest tez szeroko znane...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.