Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [Przepisy] Galareta z miêsa
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Kuchnia
Yhm
Galaretka zwana te¿ studzienic± by³a znana - z tym ¿e nie by³a owocowa a miêsna. Galaretka z nó¿ek do tej pory mo¿e byæ robiona bez ¿elatyny - sam wywar siê ¿eluje smile.gif a to o czym ty my¶lisz to zwyczajny KISIEL bigsmile2.gif
Diler
Witam

CYTAT
Tak wiêc warto jest w³o¿yæ minimum trudu w przejrzenie ogólnie dostêpnych ¼róde³, zanim zacznie siê pytaæ lub wyg³aszaæ opinie.


Faktycznie nie pomy¶la³em o tym icon_redface.gif , mam nadziejê, i¿ wybaczysz mi Vislav tracker.gif

W³a¶ciwie to pytanie o ziemniaki by³o poboczne, g³ównym w±tkiem mia³a byæ wspomniana galaretka, która okaza³a sie ki¶lem crazy.gif .

CYTAT
Galaretka zwana te¿ studzienic± by³a znana - z tym ¿e nie by³a owocowa a miêsna.


Hmm, galaretka miêsna...mo¿e byæ ciekawa. Jednak¿e jak j± przygotowaæ bez ¿elatyny by nie wysz³a zupa??
Oczywi¶cie wszystko naturalnie i zgodnie z epok±.

CYTAT
a to o czym ty my¶lisz to zwyczajny KISIEL


Có¿, chyba mam kiepskiego informatora bum.gif.

Pozdro, made by £obuz
Yhm
a s³ysza³e¶ kiedy¶ o ¿elatynie wo³owej? musia³e¶ na pewno w czasach epidemii choroby szalonych krów, po prostu gotuj±c odpowiedni rosó³ ta ¿elatyna siê wygotowuje z ko¶ci i po wystudzeniu masz galaretê smile.gif

przepis na galaretê miesn± :
Galareta wieprzowa domowa

nogi wieprzowe
g³owizna wieprzowa
skóry ze s³oniny
miêso królika
miêso z kury
cielêcina
pieprz czarny
li¶cie laurowe
cebule
marchew
pietruszka
seler
czosnek

Nogi oczy¶ciæ dok³adnie z sier¶ci, odr±baæ kopyta, opaliæ, por±baæ na czê¶ci, aby mie¶ci³y siê w garnku, dok³adnie op³ukaæ w ciep³ej wodzie.
G³owiznê oczy¶ciæ z sier¶ci, usun±æ oczy, zêby i nozdrza, opaliæ, rozr±baæ na czê¶ci, op³ukaæ w ciep³ej wodzie.
Jarzyny oskrobaæ, obraæ cebulê i czosnek - przepo³owiæ du¿y czosnek nie gotuj±c go, lecz po obraniu zmia¿d¿yæ w maszynce, lub rozetrzeæ no¿em z odrobin± soli.
Przygotowaæ s³oiki 0,5 l ze szczelnymi nakrywami.
Wszystkie sk³adniki gotowaæ w du¿ym garnku w du¿ej ilo¶ci wody, a¿ do zupe³nej miêkko¶ci, do oddzielenia miêsa od ko¶ci.
Rosó³ odcedziæ i w³o¿yæ przygotowany surowy czosnek.
Miêso wy³o¿yæ na pó³miski i po ostygniêciu dok³adnie przebraæ, wybieraj±c wszystkie, szczególnie te najmniejsze ko¶ci widelcem, albo rêk± w gumowej rêkawicy, rozdrobniæ i roz³o¿yæ na pó³miski na dora¼ne zu¿ycie.
Pietruszkê, seler, cebulê - usun±æ.
Marchew pokroiæ w cienkie plasterki i roz³o¿yæ na pó³miski z miêsem.
Resztê miêsa w³o¿yæ do s³oików pó³litrowych - weków (bez marchwi), nak³adaæ do wysoko¶ci 1/3 s³oika.
Do roso³u dodaæ do smaku soli i pieprzu zmielonego czarnego i rozlaæ na pó³miski z miêsem.
Pó³miski wynie¶æ do zimnego pomieszczenia.
Resztê roso³u wlaæ do weków z miêsem do wysoko¶ci 3/4 s³oika, przemieszaæ zawarto¶æ s³oika, zakrêciæ wieczkiem i wstawiæ do piekarnika na ¶redni ogieñ.
Gdy rosó³ w s³oikach zacznie siê gotowaæ, zmniejszyæ ogieñ, przetrzymaæ 10 - 15 minut, wygasiæ, wyj±æ s³oiki, sprawdziæ, czy wieczka s± dobrze zakrêcone i po ostygniêciu wstawiæ do lodówki.
Tak przygotowana galareta utrzymuje siê kilka miesiêcy w lodówce.

przepis pochodzi z www.kuchnia.gery.pl
Vislav
Witam

Trochê podzieli³em tematy. Do tego przyda³oby siê równie¿ co¶ z drobiu i niezale¿nie ryb.
Pozdrowienia
Nat
GALARETA Z RYBY
Galaretê sporz±dza siê z wywaru uzyskanego przez gotowanie warzyw i ryby oraz odpadków jadalnych z ryb. Technika przyrz±dzania galarety obejmuje 3 etapy: gotowanie wywaru, klarowanie oraz zalewanie i zastudzanie.

GOTOWANIE WYWARU
80 dkg - 1 kg ryby, 20 dkg w³oszczyzny (marchewka, pietruszka, seler, por), 1 1/2 l wody, 2 listki laurowe, 3-5 ziaren ziela angielskiego, sól
Ugotowaæ wywar z oczyszczonych warzyw, przypraw, wody, jadalnych czê¶ci ryby (g³owy, mlecza, skóry, krêgos³upa). Soliæ pod koniec gotowania. Wywar powinien byæ esencjonalny.

KLAROWANIE GALARETY
1 l wywaru z ryby, warzyw i przypraw, 1-2 ³y¿ki octu, 2-3 bia³ka
Przecedziæ wywar.Przygotowaæ g³êboki rondel z cedzakiem, na którym umie¶ciæ kawa³ek odpowiedniej wielko¶ci zmoczonego p³ótna i przywi±zaæ go do cedzaka.
Zimny wywar wlaæ do rondla, dodaæ ocet i bia³ka. Rózg± ubijaæ dosyæ mocno bia³ka z p³ynem. Podgrzewaæ stopniowo, a¿ do momentu zawrzenia. Odstawiæ na bok na 20 - 30 minut, aby galareta sklarowa³a siê. Zdj±æ pianê z powierzchni. Gdy sprawdzimy, ¿e gotowa galareta oddziela siê od szumowin, przecedziæ gor±c± przez p³ótno i przykryæ, aby nie wystyg³a. Do sklarowanej galarety dodaæ sól, ocet do smaku. Uwaga! je¶li ryba bêdzie sama w sobie wystarczaj±co kleista, galareta powinna siê udaæ, w przeciwnym razie trzeba bêdzie j± podratowaæ ¿elatyn±. ¯eby tego unikn±æ, nigdy nie gotujemy galarety z samego miêsa, ale te¿ z bardziej "kleistych czê¶ci".

ZALEWANIE I ZASTUDZANIE GALARETY
Galaretê zalewa siê w g³êbszych pó³miskach, salaterkach lub specjalnych formach. Ostudziæ, ¿eby zakrzep³a.
Przed podaniem brzegi galarety oddzieliæ no¿em od foremki, a sam± foremkê owin±æ na kilka sekund ¶ciereczk± zmoczon± w gor±cej wodzie. Galaretê wy³o¿yæ na pó³misek wy³o¿ony zielenin±.
Podobnie postêpujemy zalewaj±c galaretê na pó³misku, na którym bêdzie podana. Najpierw na cienk± warstwê galarety uk³adamy rybê, nastêpnie zalewamy i odstawiamy do zastygniêcia. Uk³adamy przybranie, zalewamy po raz drugi grubsz± warstw± i zostawiamy do zastygniêcia.
wg `Kuchnia Polska` pod red. dr Stanis³awa Bergera

przepis (trochê zmodyfikowany) ze strony http://www.kuchnia.com.pl/DiD/ryby.html#galatklar
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.