Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [Przepisy]Galaretka owocowa
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Kuchnia
Diler
Witam smile.gif

Pono galaretka by³a znana w ¶redniowieczu. Gdzie¶ us³ysza³em, i¿ mo¿na takow± przy¿±dziæ przez zagotowanie soku owocowego z m±k± ziemniaczan±. Czy kto¶ móg³by rozja¶niæ mi to?? dunno.gif

Od kiedy u¿ywano m±ki ziemniaczanej?? read.gif

Jakie s± proporcje soku i m±ki, je¶li przepis ten jest prawdziwy?? read.gif

Pozdro, made by £obuz jester.gif
Vislav
Witam Ciê Diler

Czy w³o¿enie minimum wysi³ku w to co siê robi jest trudne

W³±czasz Google i proste pytanie [historia ziemniaka] i pierwszy temat wyja¶nia wiele.

Gdyby¶ zrobi³ dla nas na poczatek streszczenie pod katem dat i kuchni by³oby super.

Pozdrawiam
Krzysiu
Vislav, jestem w stanie poj±æ, ¿e pochodzisz z obcego kraju i nie w³adasz poprawnie jêzykiem polskim, ale jak juz sie zabierasz za pytanie , to postaraj siê zrobiæ to porz±dnie.

Dwie sprawy:
1. ziemniaki rozpowszechni³y sie w Europie w³a¶ciwie w XIX w.
2. Naturalna galaretkê otrzymuje siê naj³atwiej z owoców czarnej porzeczki, które zawieraj± najwiêcej zwi±zków organicznych, zwanych pektynami. Pektyny w³a¶nie w sposób naturalny wi±¿± substancje organiczn± w galaretê. Jak kto¶ opowiada bajki o winie, przekszta³conym w galaretê, to mowi w³a¶nie o winie z czarnej porzeczki lub ciemniego agrestu. Nieco mniej pektyn zawieraj± jab³ka, ale tam ich dzia³anie jest czê¶ciowo neutralizowane kwasnym odczynem - zawarto¶ci± kwasu jab³kowego.
Vislav
Witam

¦wie¿e owoce szybko siê psuj±, ale mo¿na je przechowywaæ w postaci d¿emów (galaretek). Wiêkszo¶æ gatunków owoców zawiera pektyny, które wchodz± w reakcjê z kwasem owocowym, powoduj±c zastygniêcie masy w galaretkê po jej ugotowaniu.

Przygotowanie galaretki

Wpierw podgotuj owoce do wrzenia, nastêpnie rozgotuj je na wolnym ogniu a¿ do uzyskania jednolitej masy. Niektóre owoce zawieraj± mniej pektyn ni¿ pozosta³e; mo¿na je uzupe³niæ dodaj±c inny owoc bogaty w pektyny, np. dzikie jab³ko. Gotowanie zabija bakterie, które mog³y byæ w owocach. Pozostaw do ostygniêcia, a nastêpnie przelej do czystego, najlepiej hermetycznego naczynia.

Jest to prosta metoda i nale¿y przypuszczaæ, ¿e poza suszeniem owoców - jedna z najbardziej tradycyjnych.Oczywi¶cie czy efekt finalny bêdzie bardziej podobny do d¿emu, czy galaretki zale¿y od rodzaju u¿ytych owoców i sposobu przygotowania (np.oddzielenie czê¶ci sta³ych z u¿yciem sita).

Pozdrowienia
Vislav
Witam
Zasady ogólne s± znane. Mo¿e trochê przepisów szczegó³owych - oczywi¶cie owoce i dodatki "historycznie"

Pozdrowienia
Nat
Ja chcia³abym tylko dodaæ, czego Panowie przede mn± nie zrobili, ¿e ze wspomnianych przez Dilera (ksywka odpowiada niestety jako¶ci pytania i jego formie) sk³adników choæby stan±³ na g³owie nie wyjdzie ¿adna galaretka, ale najnormalniejszy na ¶wiecie kisiel.

Je¶li chodzi o przepisy, mo¿e taki:
Galaretka jab³kowa (przepis podstawowy)

Sk³adniki:

• 2 kg jab³ek (np. reneta, delicjusz), z czego 1/4 niedojrza³ych
• 800 ml soku jab³kowego lub cydru
• 100 ml octu jab³kowego
• ok. 85 dag cukru
• 4 ³y¿ki soku z cytryny
• 2 ³y¿eczki drobno startej skórki cytrynowej, dwukrotnie sparzonej

Jab³ka myjemy, usuwamy ogonki i koñcówki, nie obrane kroimy na ósemki, pozostawiaj±c gniazda nasienne. Umieszczamy w rondlu i zalewamy sokiem (cydrem) i octem jab³kowym. Gotujemy oko³o 35 minut, co jaki¶ czas mieszaj±c, a¿ owoce siê ca³kowicie rozgotuj±. Sch³adzamy, nastêpnie wszystko przelewamy na du¿y durszlak wy³o¿ony warstw± zwil¿onego p³ótna; durszlak umieszczamy na 8 godzin nad naczyniem, aby sok odciek³ (odci¶niêty nie bêdzie klarowny). Do tak otrzymanego odcieku dodajemy cukier, sok z limonki i skórkê cytrynow± i gotujemy 5-20 minut w stalowym garnku w temperaturze oko³o 105 °C na ma³ym ogniu, stale mieszaj±c.

Gotowanie przerywamy, kiedy p³yn bêdzie spada³ z ³y¿ki du¿ymi gêstymi kroplami i szybko tê¿a³ na zimnym talerzyku tak, ¿e galaretkê bêdzie mo¿na ³atwo podwa¿yæ no¿em. Wtedy ³y¿k± szybko zbieramy pianê z powierzchni, galaretkê przelewamy do wyparzonych s³oików, zakrêcamy i pasteryzujemy oko³o 5 minut. Galaretkê mo¿na te¿ zakonserwowaæ odstawiaj±c s³oiki na godzinê po poporcjowaniu do ostygniêcia, a nastêpnie dwukrotnie zalewaj±c j± cienk± warstw± calvadosu lub roztopionego wosku. Gor±cy p³yn mo¿emy te¿ wylaæ cienk± warstw± na pó³misek, pozostawiæ do zastygniêcia, pokroiæ na sze¶ciany i obtoczyæ w cukrze, albo zalaæ nim podgotowane æwiartki jab³ek dekoracyjnie u³o¿one w salaterce.

Powy¿szy przepis to galaretka bazowa, ale najlepiej smakuje ona przyrz±dzona z dodatkiem innych sk³adników. Mog± to byæ przyprawy gotowane razem z jab³kami: laska cynamonu i wanilii, ³y¿eczka go¼dzików, ziele angielskie, 1/4 ³y¿eczki ga³ki muszkato³owej, 1/4 ³y¿eczki mielonych ziaren any¿u czy te¿ imbir (kawa³ek oko³o 5 cm na 1/2 litra odcieku) – wtedy dla dekoracji pod koniec gotowania dodajê równie¿ trochê posiekanego imbiru kandyzowanego. Mo¿emy nadaæ galaretce nutê zio³ow±: ¶wie¿± miêtê (oko³o 2 ³y¿ki posiekanych li¶ci na 1 l odcieku; otrzymujemy wtedy wy¶mienity dodatek do jagniêciny), sza³wiê (oko³o 2,5 ³y¿ki na litr odcieku) czy nawet geranium (oko³o 16 listków).
http://tvp.pl/1182,20041221143446.strona

Vislav prosi³ o sk³adniki historyczne, przyjê³am, ¿e cytryna i pozosta³e przyprawy równie¿ siê do nich zaliczaj± (w koñu by³y znane i u¿ywane, czasem nawet przesadnie).
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.