Zastanowi³o mnie to co napisa³a Nat- w XIII wieku wszak destylacja nie by³a powszechna, wiêc receptura wódki nie mog³a pochodziæ z tego czasu.
Jan Cie¶lak "Od abboccato do ¿ubrówki"
CYTAT
Z koñcem XIII w. pojawi³ siê pierwszy opis aparatu destylacyjnego w traktacie o winie, napisanym przez prof. Arnolda de Villeneuve z Uniwersytetu Montpellier. Od tego czasu znana by³a ju¿ w Europie produkcja alkoholu, tzw. wody ¿ycia, która bardzo opornie ulega³a ulepszaniu. Pierwsze alkoholowe napoje konsumpcyjne zaczêto sporz±dzaæ w XIV i XV wieku. Ze s³odu jêczmiennego - whiskey w Irlandii, z wina - wypalankê winn± we Francji, ze zbo¿a - gorza³kê w Polsce. Najlepsze wyroby w XV w. produkowali W³osi, dodaj±c do spirytusu olejki aromatyczne, wyci±gi z zió³, miód i s³odkie wino. By³y to s³ynne na ca³± Europê rosolisy, wówczas najlepsze i najdro¿sze trunki alkokolowe podawane na dworach mo¿nych.
nic konkretnego na ten temat nie ma w "S³owniku etymologicznym Jezyka Polskiego" A.Brucknera:
CYTAT
krupnik, 'zupa' i 'gorza³ka zaprawna a gor±ca'
Krupnik by³ podawany na gor±co i zaprawiany przyprawami korzennymi.
W zwi±zku z powy¿szym wpad³y mi do g³owy dwa rozwi±zania: pierwsze, ma³o przekonuj±ce, to ¿e "krupy" stanowi³y p³ywaj±ce w krupniku przyprawy.
Drugie za¶, to (zasugerowa³a mi to wypowied¼ Nat) ¿e mo¿e kiedy¶ krupnikiem nazywano co¶ innego i dopiero dostêpnosæ destylatu zmieni³a recepturê. Chodzi mi o
MIÓD PITNY WYMRA¯ANY- miód pitny (nawet pó³torak to maksymalnie 17- 18% alkoholu, wiêcej dro¿dze nie s± w stanie wytworzyæ) wystawia siê na na d³u¿szy czas (kilkadziesi±t godzin) na dzia³anie temperatury poni¿ej -20 st.C i gêstym sitem, b±d¼ przelewaj±c przez p³ótno wybiera siê drobne kryszta³ki lodu które siê wyt±caj±. W ten sposób mo¿na skoncentrowaæ miód nawet do 30- 35% alkoholu. Lód wytr±ca siê w postaci kaszki (czyli krup- czy podobieñstwo s³owa kra jest przypadkowe?)- wiêc stawiam tezê (nie popart± ¿adnymi konkretami) ¿e miód wymra¿any pierwotnie by³ nazywany krupnikiem, a dopiero pó¿niej zaczêto robic likier przez warzenie (na gor±co) lub sycenie (na zimno) miodu w gorza³ce (destylacie), co znamy dzi¶.
Miód wymra¿any sporzadzaæ mo¿na by³o "od zawsze" i byæ mo¿e pocz±tki receptury krupnika gin± w pomroce (pra)dziejów...