Tytu³em wyklarowania analogii z okresu rzymskiego.
CYTAT(Berek)
My¶la³em ¿e przeczytacie sobie te artyku³y Pana Kontnego Smile
Otóz nie mo¿na wykluczaæ i¿ by³y montowane imacze pionowo w tarczach nie okr±g³ych. O czym napisal w swoim artykule Pan Kontny w przypadku badañ nad tarczami kultury Przeworskiej... Uwa¿am ¿e to wojownik sam dopasowywa³ sobie jak chce takow± tarcze trzymaæ...
CYTAT(Kontny)
Do rekonstrukcji kszta³tu tarcz pos³u¿yæ mo¿e inne ¼ród³o: miniatury tarcz, pe³ni±ce funkcjê amuletów, spotykane w wyposa¿eniu grobów kobiecych (por. Andrzejowski 2000). Ich liczba nie jest imponuj±ca (kilka sztuk), ale baga¿ informacji, które nios± - niezast±piony. W precyzyjny sposób oddaj± one szczegó³y techniczne, stosowane w tarczach: dostrzec mo¿na tu wypuk³o¶æ na¶laduj±c± umbo, czy przynitowan± blaszkê symbolizuj±ca imacz. Dziêki tym obserwacjom mo¿na zauwa¿yæ, ¿e imacze mocowane by³y przewa¿nie poziomo, a jedynie wyj±tkowo w pionie.
Podkre¶liæ wypada, ¿e informacja o pionowych imaczach jest tu podana w kontek¶cie informacji o kilku amuletach (miniaturki tarcz) znalezionych w grobach kobiecych. Skoro autor pisze o
wyj±tkowo¶ci po³o¿enia imacza w pozycji pionowej (i to domniemanej!), to jak rozumiem mówi o co najwy¿ej jednym egzemplarzu amuletu (rad bym zobaczyæ swoj± drog±, bo z tekstu nie wynika bezpo¶rednio, ¿e taki jest). A st±d moim zdaniem zdecydowanie daleko do twierdzenia Berku, ¿e panowa³a ca³kowita dowolno¶æ w projektowaniu sobie imaczy do tarczy:
CYTAT(Berek)
Uwa¿am ¿e to wojownik sam dopasowywa³ sobie jak chce takow± tarcze trzymaæ...
Sugerowa³bym: trzymajmy siê tego, ¿e imacze mocowane by³y poziomo, oraz, ¿e ewentualnie byæ mo¿e mog³y pojawiæ siê i pionowe, choc to rzecz zdecydowanie niepewna. Bo jak pu¶cimy wodze fantazji, oka¿e siê, ¿e zaczniemy robiæ ca³e typologie imaczy uko¶nych i innych domniemanych. :-)
Je¶li zechcemy rozwin±æ ten w±tek, to prosi³bym ju¿ w dziale "Staro¿ytno¶æ". Ok?