U¿ywam czegos, co sie nazywa " podk³ady pod panele pod³ogowe " EkO- 37 z³ w Liroy Merlin. Wymiar w sam raz. latwe w transporcie i tanie- miekkie p³ytu pilsniowe, ³±cznie na jakies 15cm. Mnie oosbi¶ci edenerwuje wykrêcanie strza³, no ale strzelam bodkinami z do¶c mocnego naciagu, sadzê ze u¿ytkwonicy lekkich ³uków i grotyó wtarczowych nie powinni na nic narzekac. Poradzono mi abym zrobi³ tarce z wielu warst tektury, przy odpowiedniej grupo¶ci zatrzyma wszystko, co o wyci±gania nie wiem , ale chyba i tak ³atwiej niz z p³yty pilsniowej
Heya
Te wasze pomys³y nie watpie ze sa dobre i ze sie sprawdzaja lecz jesli ja co kazde strzelanie musialbym taszczyc ze soba tak nieporêczny kwalal sklejki to bym wolal hyba ze strzelania zrezygnowac przeciez fajne sa slomiane tarcze na allegro moze za cienkie do bloczkow ale jak sie je poprawi to wytrzymaja, ja osobiscie strzelam do kostki slomy z 25 (tradycyjny) a zania jest deska i strzala naniej sie zatrzymuje sloma ma tu zadanie tylko wychamowac strzale. Jeszcze nigdy mi sie zadna nie zlamala przy czyms takim. Aha kiedys strzelalem do strarych drzwi :D ale mêczenie z wyciaganiem strzal wiecej jak przyjemnosci wiec zmienilem cel :D i po klopocie
Witam wszystkich!
A co myślicie o tarczy wykonanej z płatów tektury(takiej jak normalne kartony) o szerokości 30cm i wysokości 1m, a pasów tektury było by tak dużo aby utworzyły szerość również ok 1m, następnie do boków przykładamy deski i gore i dół skręcamy prętami gwintowanymi, następnie do tych desek przymocowujemy identyczne jako podpórkę. Tak właśnie są wykonane tarcze u mnie w mieście na strzelnicy, z tym małym drobiazgiem że jedna jest z pianki do ociepleń, a reszta z miękkiej płyty pilśniowej.
Pozdrawiam
Edit:Prętami oczywiście skręcamy na tyle mocno że strzała nie przeleci
Nawet niez³y pomys³
Witam, bez wielkiego nak³adu pracy i kosztów dwa sp³aszczone pud³a z grubszej tektury falistej, sumaryczna grubo¶æ ok. 6cm( 8 warstw), z 20kg ³uku z 20 m nie przebija na wylot, tektury do¶æ lu¿no mocowane na ramie z grubszych listew. Rama stoi na ziemi, podparta ko³kiem, ju¿ kto¶ sugerowa³ stawianie tarczy nisko, nie trzeba wtedy ganiaæ daleko za strza³±, która minê³a tarczê. Rozwai±zanie tanie, proste i skuteczne. Na to mo¿na przypi±æ gwo¼dziem przepisow± tarczê lub rysunek jakiego¶ zwierza... Wielko¶æ tarczy oczywi¶cie dostosowana do celno¶ci strzelca.... tylko ¿e takie du¿e to ciê¿ko znale¿æ ;)
Chcia³bym podzieliæ sie moimi do¶wiadczeniami z ró¿nymi tarczami.
Próbowa³em kartonu wype³nionego piank± budowlan± - kosztowne stosunkowo i do¶æ nietrwa³e, k³opotliwe w transporcie, zalet± jest stosunkowo du¿a odporno¶æ na deszcz
Potem Kartony prasowane deskami skrêcanymi przez ¶ruby - k³opotliwe w transporcie, mo¿e ju¿ nie tak kosztowne, pozostawione w lesie...zupe³nie nietrwa³e na porê deszczow±
Pomijam fakt ze tarcze te wiele razy niszczy³y moje strza³y - u¿ywam 32 kg longbowa - nieraz i nie dwa gdy precyzja z ró¿nych powodów spada, zdarza sie wypu¶ciæ strza³ê która skiksuje gdzie¶ pomiêdzy stojakiem itp, przy tej sile ³uku strza³a rozpada sie czêsto na kilka kawa³ków, gdy tarcza jest ju¿ zu¿yta strza³y przechodz± na wylot i gubi± sie w trawie - lotki namakaj± itp itd.
W koñcu znalaz³em z³oty ¶rodek...ma³o k³opotliwy w transporcie
niedrogi
niezniszczalny.
Jest to wysoka na 3,5 metra, do¶æ strona skarpa poro¶niêta traw± i mchem, nie ma tam kamieni ani drzew, za cel wystarczy arkusz kartonu z naklejon± tarcz±, strza³ki wchodz± do po³owy w skarpê i nic sie z nimi nie dzieje. Po kilku strzelaniach trzeba je przetrzeæ papierem ¶ciernym, rzuciæ warstwê lakieru i dalej mo¿na siê bawiæ.
Pozdrawiam
A czy ktos z was stosuje siatki zabezpieczaj±ce? Takie z drobnymi oczkami?
Z po¶ród wymienionych tutaj patentow stosujemy kilka:
- do lukow historycznych - s³omianki
- do sportowych - pilsniowe potwory, ich lzejsza wersje pilsnowo-tekturowa i tekurowa.
- a w domu zwyk³e snopki ze s³om± ;]
Ja podobnie jak Daniel stosuje metod proste i niedrogie.
Nieduzy karton wypchalem starymi reklamowkami (pelno sie tego zbiera po zakupach) okleilem tasma i gotowe.Koszt - 0 pln.Czas przygotowania 10 min. Mozna wrzucic w bagaznik,nie szkoda to zniszczyc ,zrobic drugi to zaden problem.Wielkie to nie musi byc bo i tak potrzebny jest jakis wal ziemny coby strzal nie pogubic lub komus w oko nie trafic.
Witam wszystkich,
Oto¿ mam problem posiadam ³uk bloczkowy o naci±gu 90 funtów i mam problem ze strzelaniem do czego kolwiek. Prosi³bym o wskazanie metody waszym zdaniem najlepszej na stworzenie odpowiedniej tarczy ( próbowa³em kilka warstw styropianu + s³omian± tarczê i dalej przechodzi na wylot ) powinna zatrzymaæ 90 funtowy ³uk bloczkowy.
Przedmówcy poruszaj± temat pianek tego jeszcze nie próbowa³em.
Ps znajomy posiada kuszê o sile naci±gu 150funtów i ma taki sam problem.
Jeste¶cie w stanie jako¶ pomóc lub doradziæ?
Tarcze z p³yty pil¶niowej:
takie albo
takie
CYTAT(Adsumus @ 17:45 21.05.2008)
Tarcze z p³yty pil¶niowej:
takie albo
takie Dziêkuje za pomoc lecz mo¿e istnieje jaki¶ domowy sposób zrobienia tego np do 200 a nie do 550:D
Pomyli³em sie z jednym linkiem mia³o byæ
to A nie wiem czy domowego sposobu nie podawa³ Adamc1 na poprzednich stronach, zrobienia maty z p³yty pil¶niowej falistej.
Pozdro
W³a¶nie jestem w trakcie zakupu p³yt pil¶niowych w celu wykonania tarczy. Wbrew pozorom nie jest to koszt zabójczy dla portfela.
P³yta pil¶niowa gr. 19 mm koszt 7,9 z³/netto za 1 m2. P³yta s± o wymiarach 2,5m x 1,2 m.
Chcê zrobiæ sobie tarczê o wymiarach 1,2 x 1,2 m i grubo¶ci 25 cm. Orientacyjny koszt to powiedzmy 6 szt. p³yty czyli oko³o 175 z³ plus dwie ¶ruby po 7 z³ i jakie¶ dwie deski/sklejka. £±czny koszt nie powinien przekroczyæ 200 z³.
My¶lê, ¿e to rozs±dna cena za tarczê na d³ugi czas i o takich wymiarach.
Jak siê z ni± uporam to do³±czê fotkê.
ale czy do takiej tarczy wbije siê strza³a z toczonym grotem z ³uku przypu¶æmy 15 kg z 20 m??
Tak, bez problemu. Ja mam „Bisoka” 17 kg i mam zamiar strzelaæ do 50 m bo tak± d³ugo¶æ ma moja dzia³ka.
Twardo¶æ, raczej miêkko¶æ p³yty pil¶niowej jest porównywalna ze s³om±, styrodurem czy tektur±. A nawet tektura mo¿e byæ twardsza.
hymm a móg³bym dostaæ zdjêcie tej p³yty pil¶niowej , chodzi o takie jak jest w szafach z ty³u?
bo tamto jest twarde.
Te w meblach to s± p³yty pa¼dzierzowe a nie pil¶niowe (taka ma³a ró¿nica), i faktycznie s± bardzo twarde.
a jaki¶ link gdzie mo¿na kupiæ p³yty pil¶niowe??
CYTAT(marcinello @ 10:41 22.07.2008)
a jaki¶ link gdzie mo¿na kupiæ p³yty pil¶niowe??
Witaj Marcinello!
Hmmm.... czy nie znasz takiego narzêdzia jak
Google?
pozdrowienia Vislav
Tarczê ukoñczy³em. £±czny czas wykonania z zakupem i transportem p³yt to 2,5 godziny.
Wprowadzi³em parê zmian wzglêdem pierwotnej koncepcji.
U¿y³em p³yty o grubo¶ci 15 mm, bo jest bardziej miêkka ni¿ p³yta 19 mm (19 nadaje siê raczej dla ³uków bloczkowych).
Grubo¶æ tarczy te¿ zmniejszy³em z 25 do 15 cm .
Suma summarum tarcza o wymiarach 1,2 m na 1,2 m i grubo¶ci 15 cm kosztowa³a mnie 110 z³. Jest to raczej tarcz stacjonarna nie nadaje siê do przewo¿enia w plener, wago ok. 40 kg .
Testowa³em j± strzelaj±c z 10, 20 i 30 m (Bisok – 17 kg) ¿adna strza³a nie przechodzi.
Co do zakupu p³yt – p³yta 15 mm gr. i o wymiarach 2,5 m na 1,2 m kosztuje 20 z³ . Ja zu¿y³em 5 szt.
Dla zainteresowanych s³u¿ê pomoc± (gratis) – mogê odebraæ i przyci±æ na dowolny wymiar celem lepszego dalszego transportu sam. osobowym.
Firma handluj±ca p³ytami w Kluczborku – Flaxpol.
Jako ciekawostkê dodam, ¿e zaopatruj± siê tu kluby ³ucznicze. Ostatnio zakupu dokona³ klub z okolic £odzi.
Do³±czam link do zdjêcia (mam problem z miniaturkami)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed1438631a441c6a.html
a mo¿na prosiæ o zdjêcie tarczy z bliska w celu pokazania "blizn" pozostawionych po strza³ach??
wiêc jest lepiej ni¿ siê spodziewa³em chyba se taka sprawie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.