CYTAT(jarljarbi)
[...] Rycerze ¦wi±tyni w Palestynie utrzymywali do¶æ bliskie kontakty z muzu³manami( wbrew oficjalnej linii programowej :) ), tak wiêc nie jest niczym dziwnym, ¿e poznali tak¿e tajemnicê destylacji, znan± arabskim uczonym co najmniej od VII wieku, jak wynika to z pism m.i. Avicenny. stê¿ony alkohol by³ przez nich powszechnie uzyweany, g³ównie w medycynie - do odka¿nia ran, oraz sporz±dzania ekstraktów.
Tradycyjna forma destylatora rozwinê³a siê w grecko-rzymskim Egipcie, potem zosta³ przejêty przez Arabów. Jednak¿e nie opracowano jeszcze wówczas efektywnych metod ch³odzenia, wiêc mozna by³o destylowaæ lub sublimowaæ smo³e, siarkê, rtêæ, ale nie alkohol etylowy. To ostatnie by³o prawdopodobnie osi±gniêciem zachodnioeuropejskim. Pierwsza wzmianka o tym pochodzi z rêkopisu z pocz±tku XII wieku pt. Mappae clavicula: "Przez zmieszanie czystego i bardzo mocnego wina z trzema czê¶ciami soli i przez ogrzanie go w odpowiednim naczyniu, otrzymujemy wodê, która pali siê bez zapalenia materia³u [na którym jest rozlana]" W Italii na pocz±tku XII wieku w drodzie jednarozowej destylacji wytwarzano
aqua ardens, zawieraj±c± oko³o 60% alkoholu, natomiast
aqua vitae, efekt dwukrotnej destylacji to oko³o 96% alkoholu.
Pod koniec XIII wieku alkohol by³ u¿ywany jako rozpuszczalnik przy wyrobie perfum i ektraktów leczniczych, by³ przepisywano jako lekarstwo, a
spirytus zaj±³ miejsce obok wina i piwa jako napój.
Pierwsze destylatory by³y prawdopodobnie ceramiczne i metalowe, o szkle pojawia siê wzmianka dopiero na pocztku XV wieku, równie¿ w Italii.
Za: Alistair Cameron Crombie,
Nauka ¶redniowieczna i pocz±tki nauki nowo¿ytnej, Warszawa: PAX 1960, t. 1, ss. 165-168.
Ksi±¿ka jest trochê leciwa i mo¿e nie znano wówczas powszechnie arabskich tekstów, które wskazuj± na Arabów z ósmego wieku jako autorów udanej destylacji (wiêcej np.
tutaj) ale tego spo¿ywania nie wyssa³ chyba Crombie z palca...
Czysty spirol to mi siê nie widzi, w koñcu to byli W³osi a nie Polacy
, ale to jak? Zaczynamy w usankcjonowany sposób piæ brandy i koniaki na imprezach?