Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: ¦wiecino A.D. 1462
> Inne > Kalendarium 2013
Stron: 1, 2
Mayris
Po wstêpnych uzgodnieniach z wieloma podmiotami uda³o siê nam przygotowaæ gar¶æ informacji dotycz±cych tegorocznego ¦wiecina.



Imprezê poprzedz± prace przygotowawcze (od 27 kwietnia do 5 maja) w ¦wiecinie oraz przemarsz z taborem z Lêborka do ¦wiecina (10-12 sierpnia). Informacje poni¿ej.


ORGANIZACJA
1. Przyjazd mo¿liwy w sobotê (10 sierpnia) (sobota).
2. Woda, opa³, s³oma w obozie zapewnione.
3. Wy¿ywienie do ¶rody(10-14 sierpnia) we w³asnym zakresie. Czwartek pi±tek, sobota i niedziela (15-18 sierpnia) wy¿ywienie zapewnione (chleb, cebula, marchew, kasza, m±ka, mleko, miêso, kie³basa). Pozosta³e produkty do przygotowania potraw nale¿y zabraæ ze sob±.
4. W obozie staramy siê chodzimy obowi±zkowo w ubiorach z epoki od momentu przyjazdu, a od czwartku nikt bez ww. ubioru nie zostanie wpuszczony do obozu.
5. Samochody odstawiamy na wyznaczony parking dla rekonstruktorów (100m od obozu).
6. Kramy z epoki i kramikarze w strojach (podlegaj± weryfikacji jak pozostali uczestnicy) mog± rozbiæ siê pod obozem obozowi wska¿± miejsce.
7. Dla konnych oraz osób przygotowuj±cych prezentacje dla turystów po uzgodnieniu z organizatorem mo¿liwy czê¶ciowy lub ca³o¶ciowy zwrot kosztów dojazdu, dowozu koni czy te¿ sprzêtu.


WERYFIKACJA
Osoby chc±ce przyjechaæ do ¦wiecina przysy³aj± mail ze swoimi zdjêciami do: Hako (ritthako@wp.pl), Tharfin (tharfin@o2.pl), Gepetto(robertwenta@gmail.com), którzy bêd± weryfikowaæ uczestników i wpisywaæ na listê. I tutaj zmiana. Na bramie siedzieæ bêd± stra¿nicy którzy weryfikowaæ bêd± przyje¿d¿aj±cych w prosty sposób. Nie ma Ciê na li¶cie to przebieraj siê i stawaj do weryfikacji je¿eli jej nie przejdziesz to nie bierzesz udzia³u w imprezie. Je¿eli wchodzisz, to obozowy pokazuje gdzie masz siê rozbiæ z namiotem. Dziêki temu osi±gniemy zamierzony cel na 2013 rok. Podniesiemy poprzeczkê co do wymagañ i unikniemy przykrych niespodzianek. Nie zg³osi³e¶ siê wcze¶niej, to przyjecha³e¶ na w³asne ryzyko. Bez ubioru z okresu, nie wchodzisz do obozu. To absolutne minimum szacunku dla pracy organizatora.




PLAN

¦WIECINO 15-18 sierpnia 2013

czwartek (15 sierpnia)
14.00-18.00 ¦wiêto Wojska Polskiego w Gniewinie razem z innymi wojskami z ró¿nych epok. Przemarsz z Gniewina do Wie¿y widokowej wraz z taborem, konnymi i rozbiciem kilku namiotów (zwrot kosztów dla uczestników)
19.00-23.00, a mo¿e pó¼niej przemarsz z Czymanowa do ¦wiecina, wieczorna k±piel w jeziorze Dobre wej¶cie przy ¶wietle pochodni (dla chêtnych).

pi±tek (16 sierpnia)
10.00-14.30 wyprawa wozami oraz konno nad morze do wsi Dêbki (dla chêtnych k±piel przy uj¶ciu Pia¶nicy 100 m od pla¿y dla naturystów – ta informacja dla tych którzy nie chc± moczyæ gaci i giez³a smile.gif
16.00-18.00 pokaz rzemios³a
18.30-19.30 próba inscenizacji
20.00 – 22.00 fabularyzowana impreza w lesie bukowym obok obozu

sobota (17 sierpnia)
uwaga organizator rezygnuje z festynu zamiast tego w miejscu festynu bêdzie parking natomiast sam festyn zostaje przeniesiony na obszar gminny w innej czê¶ci wsi.
12.00-14.00 prezentacja obozu
15.00-16.00 inscenizacja
16.00-18.00 prezentacja obozu
19.00- ? uczta rycerska z tradycyjnym pieczonym dzikiem dla uczestników

niedziela (18 sierpnia)
9.00 -12.30 wyprawa wozami taborowymi oraz konno do ko¶cio³a w Ty³owie po mszy prezentacja strojów, uzbrojenia i powrót.
16.00-18.00 prace porz±dkowe po inscenizacji




WYPRAWA Lêbork- ¦wiecino 10-12 sierpnia 2013

Imprezê bêdzie poprzedzaæ przemarsz wojsk na trasie Lêbork - ¦wiecino w dniach 10-12 sierpnia (sobota, niedziela, poniedzia³ek).
W tym roku przemarsz z taborem kuchennym odbêdzie siê trasami turystycznymi i konnymi (oko³o 60 km). Start w Lêborku przy naszej baszcie, Nowa Wie¶ Lêborska Wilkowo, Obliwice, Rekowo Lêborskie, Salino, Lubkowo, ¯arnowiec, ¦wiecino. Noclegi w Salinie i w Lubkowie. Po drodze prezentacje taboru, postoje, napoje i wy¿ywienie oraz ³azienki dla potrzebuj±cych.

Dodatkowo, aby chocia¿ w czê¶ci umo¿liwiæ udzia³ w przedsiêwziêciu osobom, które nie mog± chodziæ tak d³ugo czy maj± dzieci Gniewino wynajmuje nam na 2 noclegi dworek w Salinie (http://www.salino.pl/)



OBÓZ rekonstrukcyjny w ¦wiecinie 27 kwietnia - 5 maja 2013

1-5 maja, a dla chêtnych ju¿ od 27 kwietnia
Nocleg; namioty lub du¿a sala w domu w Adama i Ma³gosi. Bêd± m.in. warsztaty szycia, prace przy fortyfikacjach, wycieczki piesze po terenie (jezioro Rogo¼nica, obóz krzy¿acki, rzeka Czarna Woda, Dolina Trzech M³ynów, Czechy, jezioro Dobre itp.)


Dalsze informacje bêd± dodawane w miarê rozwoju sytuacji.
robert w. Wielki
"WERYFIKACJA
Osoby chc±ce przyjechaæ do ¦wiecina przysy³aj± mail ze swoimi zdjêciami do: Hako (ritthako@wp.pl), Tharfin (tharfin@o2.pl), Gepetto(robertwenta@gmail.com), którzy bêd± weryfikowaæ uczestników i wpisywaæ na listê. I tutaj zmiana. Na bramie siedzieæ bêd± stra¿nicy którzy weryfikowaæ bêd± przyje¿d¿aj±cych w prosty sposób. Nie ma Ciê na li¶cie to przebieraj siê i stawaj do weryfikacji je¿eli jej nie przejdziesz to nie bierzesz udzia³u w imprezie. Je¿eli wchodzisz, to obozowy pokazuje gdzie masz siê rozbiæ z namiotem. Dziêki temu osi±gniemy zamierzony cel na 2013 rok. Podniesiemy poprzeczkê co do wymagañ i unikniemy przykrych niespodzianek. Nie zg³osi³e¶ siê wcze¶niej, to przyjecha³e¶ na w³asne ryzyko. Bez ubioru z okresu, nie wchodzisz do obozu. To absolutne minimum szacunku dla pracy organizatora."

I dla pozosta³ych uczestników smile.gif
Weryfikator numer 3 to moja skromna osoba ;) Proszê pisaæ ¶mia³o, nie gryzê.
Pozdro, i mam nadziejê , do zobaczenia smile.gif
Zielu
Nestety ju¿ muszê powiedzieæ, ¿e nie spotkamy siê przy jednym ognisku angsad.gif
Najprawdopodobniej bêdê wtedy na praktykach
i do tego dochodzi mój zdekopletowany strój angsad.gif
¯yczê ¶wietnej zabawy i czekam na zdjêcia smile.gif

Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
robert w. Wielki
Dobry wieczór! Na spotkaniu z organizatorami i weryfikatorami uczestników, ustalili¶my wymogi które musz± spe³niæ uczestnicy imprezy. Moim zdaniem bardzo rozs±dne, i ani nie wygórowane, ani przesadnie zani¿one.
WSZYSTKICH ODTWÓRCÓW obejmuj± poni¿sze zasady dotycz±ce sprzêtów, i strojów. Pieszych jak i konnych.
Datowanie 1430-1500. Im wierniej na lata Wojny trzynastoletniej, tym lepiej. Dopuszczonych w tym roku bêdzie kilka odstêpstw, na rzecz wcze¶niej datowanych sprzêtów, o czym napisze dalej.

STRÓJ. A konkretnie jego MINIMUM. MUSI siê mie¶ciæ w wy¿ej wymienionym datowaniu. Jedyne odstêpstwo to zielone ¶wiat³o, dla osób, robi±cych pó¼nych XIV wiek, w wykonaniu plebejskim (Tuniki, nogawice "XIII-nastkowe" mocowane jedno punktowo, do gacnika)- jako CH£OPI kaszubscy, którzy licznie wziêli udzia³ w historycznej bitwie. Osoby te na inscenizacji powinny wyst±piæ równie¿ z broni± typowo plebejsk± (darujemy sobie cepy, jako nieco zbyt niebezpieczne).

WSZYSCY:
- komplet bielizny
- buty skórzane. W tym roku dopuszczamy obuwie, nie bêd±ce wiernymi rekonstrukcjami- pod warunkiem zgodno¶ci z wzornictwem pó¼no ¶redniowiecznym no i oczywi¶cie wykonane ze skóry.
- pasek
- nakrycie g³owy
-powinna byc kaletka/ torebka/ sakiewka do noszenia na pasku
PANIE:
- suknia spodnia lub wierzchnia
- nogawiczki
PANOWIE
- dublet i/lub szata wierzchnia, kamizelki 9dublety bezrêkawniki akceptowalne wy³±cznie do spodni z saczkiem)
- nogawice ³±czone z saczkiem, b±d¼ pó¼na wersja roz³±cznych
- panowie wcielaj±cy siê w ch³opów kaszubskich: minimum to tunika + rozdzielne nogawice, wcze¶niejsze, troczone do gacnika.
Bia³± koszula i szarawary nie przejd±. Tym bardziej oficerki..

SPRZÊT OBOZOWY. W tym roku, k³adziemy równie¿ nacisk na tê czê¶æ kultury materialnej.
Zastawa sto³owa. Nie musi jej byæ du¿o, ale musi wygl±daæ poprawnie historycznie. Nie s± to drogie rzeczy, a warto choæ trochê zadbaæ o ich posiadanie.
Dopuszczalna wszelka ceramika wzorowana na pó¼no ¶redniowiecznej. Naczynia metalowe, o odpowiedniej stylistyce. Miski toczone oczywi¶cie poprawne/ d³ubane odpadaj±.

NAMIOTY. Ich wygl±d musi byæ zgodny z form± namiotów pó¼no ¶redniowiecznych . Wykonane z lnu b±d¼ bawe³ny (ze wskazaniem na len ;) ).
Prosimy równie¿ o historyczni wygl±daj±ce wnêtrza NAMIOTÓW. Organizatorzy maja pewn± liczbê wolnych miejsc na namiotach. Warunkiem skorzystania z nich jest posiadanie SIENNIKA (s³oma, czy siano, s± zapewnione- trzeba mieæ worek na nie); wspó³czesne rzeczy powinny byæ schowane w workach lnianych, czy koszach wiklinowych, b±d¼ skrzyniach.

Z kwestii ¿ycia obozowego. Miejsce rozbicia namiotu wskazuje OBO¬NY. Bêdzie nim Jarek z Chojnic. W obozie chodzimy w strojach historycznych. Prosimy o nie u¿ywanie telefonów na widoku. Podobnie jak latarek, i innych wspó³czesnych przedmiotów, na tyle, na ile jest to mo¿liwe..
robert w. Wielki
Dopuszczalne UZBROJENIE. Oczywi¶cie te same ramy czasowe, 1430-1500.
HE£MY- dopuszczalne:
-salady
-kapaliny wygl±daj±ce jak wykonane z 1 kawa³ka- odpadaj± konstrukcje nitowane
-³ebki, np. takie z tarczkami skroniowymi
Dopuszczalne he³my "w³oskie", o odpowiedni datowaniu. Pozosta³e elementy ochronne, w stylu w³oskim- równie¿ akceptowalne.
Niemniej PREFEROWANE egzemplarze o stylistyce z pó³nocy Europy.
Odpadaj±: sz³omy, zwane popularnie "basinetami", wszelkie he³my wcze¶niejsze, jak. np. klapenwisier, czy psi pysk.

KORPUS:
- przeszywanice i dublety pikowane
-napier¶niki i kirysy p³ytowe; mile widziane odmiany skrzyñcowe, z grani±,
- brygantyny
- kolczugi i wszelkie elementy kolcze : tylko i wy³±cznie nitowane, nitowano-sztancowane, b±d¼ inne posiadaj±ce potwierdzenie. Odpadaj± "stykówki" oraz wszelkie ocynki...

KOÑCZYNY górne, tudzie¿ dolne ( dla pieszych nie zalecane) je¶li maj± byæ chronione- to elementami zbroi p³ytowych mieszcz±cymi siê w w piêtnastowiecznej stylistyce. Dopuszczalne ewentualne inne rozwi±zanie... w przypadku posiadania potwierdzenia.

RÊKAWICE. Dopuszczamy w tym roku os³ony d³oni datowane wcze¶niej (rêkawice klepsydrowe, czy kolcze) bowiem wielu walcz±cych bez nich nie chce wzi±æ udzia³u w walce.
Ze swojej strony mogê napisaæ, ¿e kiedy by³em na imprezie po raz 1 nie mia³em nic na d³oniach, i nic mi siê nie sta³o. A by³em w pierwszym szeregu. Inscenizacja jest spokojna, kulturalna,i nie trzeba siê napinaæ, ¿e jak siê nie posiada mocno zas³oniêtego cia³a, to sie co¶ stanie.
Stawiamy na poprawno¶æ historyczn± , a ludzie których odtwarzamy u¿ywali bardzo ma³o os³on.

TARCZE : dopuszczalne pawê¿e, pawê¿ki, tarcze "jajowe" i puklerze dla pieszych. Oraz pó¼ne tarcze kopijnicze i pawê¿ki dla konnych. Odpadaj± trójk±ty, oraz inne wcze¶niejsze konstrukcje.

KONIE nie powinny byæ okrywane kropierzami. Konni, którzy przybêd± bez w³asnych wierzchowców, bêd± mieli mo¿liwo¶æ wypo¿yczenia ich na miejscu.

BROÑ. Bia³a wy³±cznie têpa. Mile widziana broñ nie typowo rycerska: halabardy, kordy, szable.

£uki odpadaj±, je¶li chodzi o udzia³ w inscenizacji. Mo¿na ich u¿ywaæ poza ni±, i poza obozem, nie jest a¿ tak wielki ;)
Kusze dopuszczamy pod warunkiem ma³ego naci±gu, oraz BBB - Bardzo Bezpiecznych Be³tów smile.gif
Wszelka broñ czarno prochow± piêtnastowieczna bardzo mile widziana.
Grupy organizuj±ce posiadaj± NADMIAR tej BRONI , któr± mog± u¿yczyæ na imprezie.

NOWO¦CI¡ tegoroczn± jest wymóg posiadania wiedzy na temat tego, co siê posiada. Chodzi o minimum wiedzy o ubraniu i uzbrojeniu. G³upio trochê, jak turysta o co¶ pyta, a odtwórca na szybko co¶ ¶ciemnia ;)

Je¶li co¶ pomin±³em, pewnie zostanê uzupe³niony, w razie wszelkich w±tpliwo¶ci proszê pytaæ no i s³aæ zg³oszenia na maile, które poda³ w pierwszym po¶cie Mayris smile.gif

Z ¿o³niersko- zaciê¿nym pozdrawieniem, Robert "Gepetto".
Adam Kaszeba
Zapraszam na pracowity obóz rekonstrukcyjny smile.gif w ¦wiecinie od 27 kwietnia do 3 maja (chêtni mog± pozostaæ do 5 maja). Mo¿liwo¶æ noclegu – namioty lub sala u nas w domu w trakcie obozu warsztaty, wycieczki piesze po terenie ( jezioro Rogo¼nica, obóz krzy¿acki, rzeka Czarna Woda, Dolina Trzech M³ynów, Czechy, jezioro Dobre itp.) i prace przy umocnieniach, przygotowanie obozu do inscenizacji oko³o 4 godziny pracy dziennie.
Zamierzamy przestawiæ obiekt na siano - schowaæ jak natrysk na pogranicze lasu i obozu, i wykonaæ jedn± bramê - zastawiaæ bêdziemy j± pawê¿ami, zapewniamy wiklinê i pale do budowy umocnieñ.

Zapraszamy te¿ od 15 sierpnia do wspólnej kuchni. W zwi±zku z tym ¿e zrezygnowali¶my z festynu jeste¶my razem z odtwórcami w obozie, w tym roku nasze bractwo bêdzie mia³o meble (sto³y i ³awy) i naczynia (repliki) oraz kuchniê w pe³ni wyposa¿on± (kot³y 50, 20 i 10 litrowe, no¿e, naczynia, wiadra, beczki itp) tak ¿e chêtnych zapraszamy do wspólnego przygotowywania historycznych posi³ków i wspólnego biesiadowania smile.gif O chêci skorzystania z wspólnej kuchni nale¿y wcze¶niej powiadomiæ nas tu na forum lub na priv. Zamierzamy wykonaæ repliki naczyñ z XV wieku znalezionych w trakcie wykopalisk na terenie zamku krzy¿ackiego Pucku je¿eli byliby chêtni mo¿emy zleciæ wykonanie kilku szt wiêcej, szczegó³y na priv. Pozdrawiam
robert w. Wielki
hej! A mo¿e, skoro brama ma byæ robiona nowa... machn±æ konkretn± rekonstrukcjê..? Po lewej na dole ;)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...1_Heerlager.jpg
Widaæ detale szlabanu (który ma byæ oparciem dla pawê¿y), i pleciony p³otek przylegaj±cy do konstrukcji. Widaæ te¿, ¿e nie musi byæ tak du¿a jak obecna ;)
Jak dam rade byæ na pracach obozowych, choæby z 2 dni , móg³bym rêcznie wyciosaæ te pionowe belki bramy. Pozdro !
Adam Kaszeba
CYTAT(robert w. Wielki @ 21:20 15.03.2013) *
hej! A mo¿e, skoro brama ma byæ robiona nowa... machn±æ konkretn± rekonstrukcjê..? Po lewej na dole ;)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...1_Heerlager.jpg
Widaæ detale szlabanu (który ma byæ oparciem dla pawê¿y), i pleciony p³otek przylegaj±cy do konstrukcji. Widaæ te¿, ¿e nie musi byæ tak du¿a jak obecna ;)
Jak dam rade byæ na pracach obozowych, choæby z 2 dni , móg³bym rêcznie wyciosaæ te pionowe belki bramy. Pozdro !

Jestem za, wiklina bêdzie, pozosta³e materia³y te¿, chêtni do pracy te¿, wiêc robimy t± konkretn± bramê smile.gif
cacy
More maiorum chêtnie pomo¿e w przygotowaniach posi³ków i podpowie kilka przepisów.
Mamy nadzieje pojawiæ siê od pocz±tku tygodnia.
Mo¿e to trochê za wcze¶nie, ale jako obozowy mam pro¶bê do osób, które przyjad± wcze¶niej aby rozstawia³y namioty w rzêdach wzd³u¿ obozu (od bramy do lasu). Mam zamiar rozplanowaæ ich ustawienie w trzech rzêdach. Uczestnicy, którzy ju¿ byli wiedz± jak to jest, a nowi proszê pytaæ Adama lub sta³ych bywalców do czasu mojego pojawienia siê.
Pozdrawiam Jarek
"Cacy"
Malwina z Wejherowa
Witajcie bracie rekonstruktorzy smile.gif

Ja w kwestii koñskiej pragnê siê wypowiedzieæ, otó¿ pragnê zachêciæ do wspólnego przemarszu z
Lêborka do ¦wiecina (10-12 sierpieñ(,sobota, niedziela, poniedzia³ek) 10.00 przemarsz wojsk Lêbork - ¦wiecino Przemarsz taborem w tym kuchennym odbêdzie siê trasami turystycznymi i konnymi (oko³o 60 km) znajduj±cymi na trasie Lêbork, Nowa Wie¶ Lêborska (przystanek przy GOK ³azienki, wc), Wilkowo (³azienki, wc, kawa), Obliwice(³azienki, wc, parowane ziemniaki), Rekowo Lêborskie, Salino (nocleg, wc, ³azienki), Lubkowo (festyn, nocleg, wc, ³azienki, poczêstunek), ¯arnowiec, ¦wiecino, a noclegi zaplanowano w Salinie i w Lubkowie. Pomoc w organizacji przystanków udzielaj± miejscowe gminy.

Zapraszam zarówno tych którzy w³asne wierzchowce posiadaj±, oraz tak¿e tych, którzy nie posiadaj±, a chcieli by jechaæ proszê o PW, postaramy siê konia za³atwiæ.

W trakcie przemarszu i jak w trakcie ca³ego pobytu w ¦wiecinie bêdzie mo¿na organizowaæ treningi konne. Ostrzeliwanie koni, najazdy, szar¿e i szermierkê konn±.

Uwaga!: mile widziane osoby piesze wyra¿aj±ce chêæ trenowania z konnymi. Je¶li kto¶ jest chêtny,ma pomys³y proszê pisaæ na PW)

Tak jak ju¿ pisa³ Robert ¿adnych kropierzy oraz czapraków sportowych/padów westowych...oraz bardzo proszê nie zak³adaæ og³owi na kantary ta¶mowe. Alternatyw± do wspó³czesnych czapraków s± czapraki filcowe wyciête na kszta³t siod³a(dostêpne w ofercie firmy Daw-Mag)

Bardzo mile widziane równie¿ aby konie przebywaj±ce w obozie posiada³y kantary sznurkowe z naturalnej linki.

Dopuszczany jest rz±d wspó³czesny: og³owie i siod³o, (poprêgi raczej sznurkowe).


To na razie tyle smile.gif pozdrawiam
gryfici
Witam
Je¿eli dopuszcza siê wspó³czesny rz±d i siod³a, a nie dopuszcza siê kropie¿y, które odwracaj± uwagê od wspó³czesnego siod³a, to trochê dziwne. Wiem, ¿e kropie¿e nie wystêpowa³y w tym okresie, ale warto przemy¶leæ, czy mo¿na w odstêpstwie pój¶æ dalej. Nie nalegam.Zachêcam do dyskusji.
Pozdrawiam
robert w. Wielki
Oporz±dzenie uznali¶my za dopuszczalne, z wiadomych , chyba powodów.... Natomiast, skoro nie u¿ywano w tym okresie kropierzy w boju- po co je pokazywaæ..? Bitwê robimy dla turystów. Nie wciskajmy im ¶ciemy. Pozdro, Robert.
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Jak zapowiada³ Adam uda³o nam siê kilka dni spêdziæ na pracach przy obozie. W przeró¿nym sk³adzie ale najwa¿niejsze, ¿e obóz wygl±da coraz lepiej. A z mojej strony to cieszê siê ¿e moj± zesz³oroczn± absencjê uda³o mi siê chocia¿ w minimalnym stopniu nadrobiæ.
Co zosta³o zrobione (tu kto¶ mo¿e mnie poprawiæ bo by³em tylko nieca³e 2 dni):
-zapleciono kosze przy bramach wjazdowych ( takie du¿e dla zaj±ca wielkanocnego co by móg³ siê zreflektowaæ za to ¿e jajka trzeba by³o w ¶niegu szukaæ)
-przeniesiono sza³as na s³omê i dobudowano sza³as na drewno (tak¿e chocia¿ czê¶æ drewna na rozpa³kê bêdzie sucha)
-uprz±tniêto stertê drzewa przy g³ównej bramie wjazdowej
-zmniejszono padok dla koni przylegaj±cy do obozu dziêki czemu uzyskano dodatkow± bramê do obozu co pozwoli uporz±dkowaæ ruch turystów w obozie
-uzupe³niono i dobudowano(cze¶æ) faszyny tak¿e ju¿ obóz bardziej podoba siê oku

Na koniec chcia³em podziêkowaæ gospodarzom za go¶cinê, powrót do Was za ka¿dym razem cieszy smile.gif

pabello
Gro prac poczynione dziêki czemu obóz a dok³adniej mówi±c jego front nabra³ nowego wygl±du ,na mnie wra¿enie wywar³o praktyczne przetestowanie dawnych form przenoszenia ró¿nego rodzaju budowli( transport szopki na s³omê za pomoc± przesuwania na palach)
Dziekujê gospodarza na mi³e przyjecie, a¿ chce siê tam wracaæ
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Zapomnia³em rzuciæ linka ;(

Majówka ¦wieciñska
cacy
Obóz wygl±da coraz piêkniej, ale dla czego nikt nie zapyta³ obo¼nego o pozwolenie na zmiany smile.gif
Cacy
Hako
A mówi³em wszystkim coby wcze¶niej powiadomiæ Cacego bo bêdzie siê wkurza³.
To nikt mnie nie s³ucha³ bigsmile2.gif
Plan ¦wiecina
cacy
Hako, ze wszystkich Ty jeden potrafisz zrozumieæ starego ch³opa. Grunt to stabilizacja i pewno¶æ jutra smile.gif smile.gif smile.gif
Hako
Zapraszam Brwinowo.
Wiadomo¶æ dodatkowo przes³a³em do osoby zg³aszaj±cej.

HaKo smile.gif
robert w. Wielki
Do organizatorów, bo tego chyba nie ustalili¶my- pytanie:
Do kiedy mo¿na wysy³aæ zg³oszenia..? Pozdrawiam!
Adam Kaszeba
CYTAT(robert w. Wielki @ 14:53 11.06.2013) *
Do organizatorów, bo tego chyba nie ustalili¶my- pytanie:
Do kiedy mo¿na wysy³aæ zg³oszenia..? Pozdrawiam!

Zg³oszenia do dnia samej imprezy, logistycznie tak jak od siedmiu lat ogarniemy to. Nigdy nie wiedzia³em ile dok³adnie osób bêdzie.
Przygotowali¶my ju¿ komplet pism o zgodê na imprezê w pi±tek rozwozimy je po urzêdach. Umieszczamy te¿ na facebooku regulamin z planem rozmieszczeñ parkingów. S± zmiany tak jak zapowiada³em.
Zachêcam osoby z kramami historycznymi do zg³aszania siê i uczestniczenia w imprezie - ciekawa lokalizacja kramów i w tym roku po raz pierwszy brak konkurencji ze strony stoisk typowo festynowych. Kramikarzy te¿ oczywi¶cie obowi±zuj± stroje historyczne. Zg³oszenia w sprawie kramów do mnie na priv adamsliwicki@wp.pl
Zachêcam te¿ do udzia³u w wyprawie wojsk z Lêborka do ¦wiecina, para koni ju¿ za³atwiona, do tego potwierdzenie uczestnictwa mam od dwóch konnych, postaramy siê za³atwiæ drug± parê koni, wyjad± wtedy dwa wozy - pozwoli to odpocz±æ naszym nogom smile.gif
Pozdrawiam
robert w. Wielki
Przypominam o zg³oszeniach, coraz bli¿ej imprezy smile.gif
Adam Kaszeba
Szczegó³owy plan zajêæ przestawiam poni¿ej. Uszanowano osoby chc±ce spokojnie obozowaæ dlatego wszelkie imprezy towarzysz±ce s± poza obozem i tylko dla chêtnych, na wyjazdy i zabawy zapisywaæ siê bêdzie mo¿na u mnie, decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ po wyczerpaniu siê limitu wolnych miejsc listê zamykam. Pozdrawiam i zapraszam.

10-12 sierpnia (sobota, niedziela, poniedzia³ek) 10.00 Lêbork - ¦wiecino przemarsz wojsk Przemarsz taborem w tym kuchennym odbêdzie siê trasami turystycznymi i konnymi (oko³o 60 km) znajduj±cymi na trasie Lêbork, Nowa Wie¶ Lêborska (przystanek przy GOK, wc), Wilkowo (³azienki, wc), Obliwice(³azienki, wc), Karlikowo Lêborskie (wc, ³azienki), Salino (nocleg namioty, wc), Mierzyno (wc, ³azienki) Lubkowo (festyn, nocleg namioty, wc, ³azienki), ¯arnowiec, ¦wiecino. Pomoc w organizacji przystanków udzielaj± miejscowe gminy. Udzia³ wezm±: Lêborskie Bractwo Historyczne, Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy, osoby chêtne.
15 sierpnia (czwartek)
11.00-18.00 Gniewino ¦wiêto Wojska Polskiego, razem z innymi wojskami z ró¿nych epok. Przemarsz z Gniewina do Wie¿y widokowej wraz z taborem, konnymi i rozbiciem kilku namiotów - piknik. Jest mo¿liwo¶æ podstawienia autobusu – w zale¿no¶ci od ilo¶ci chêtnych.
20.00-23.00 Czymanowo - ¦wiecino nocny przemarsz z pochodniami – dla chêtnych
16 sierpnia ( pi±tek)
09.00- 15.00 Dêbki wyprawa wozami oraz konno nad morze,
17.00- 18.30 bojowy turniej ³uczniczy w lesie w ¦wiecinie,
19.00 – 20.00 próba inscenizacji,
20.00- 21.00 fabularyzowana impreza historyczna potyczka stra¿y w lesie za obozem


„Inscenizacja bitwy pod ¦wiecinem”
Termin: sobota 2013-08-17
12.00 Otwarcie obozu typu taboryckiego z II po³owy XV wieku do zwiedzania
W obozie zapewniamy prezentacje strojów, uzbrojenia, artylerii, wozów taborowych, przedmiotów u¿ywanych do codziennego ¿ycia obozowego, prezentacja kuchni ¶redniowiecznej, przed obozem umieszczono padoki z koñmi, a w obozie zwierzêta gospodarskie.
14.00 Zamkniêcie obozu i przygotowania do inscenizacji w tym czasie pokaz drwala
15.00 Inscenizacja
16.00 Ponowne otwarcie obozu do zwiedzania
18.00 Zakoñczenie zwiedzania obozu, zakoñczenie imprezy dla turystów
20.00 Uczta rycerska kasza z pieczonym dzikiem dla uczestników.

Imprezy towarzysz±ce.
Turniej ³ucznictwa tradycyjnego poza obozem w godz 12.00-14.00 pierwsza tura i 16.00-18.00 druga tura.
Pokaz drwala - Jacek Groenwald w Po³czyna
Kramy historyczne na drodze doj¶cia do obozu oferuj±ce smaki ¶redniowiecza.

18 sierpnia (niedziela) 9.00 -12.00 wyprawa wozami taborowymi do ko¶cio³a w Ty³owie po mszy prezentacja strojów i uzbrojenia i powrót (propozycja dla chêtnych)

Propozycje na czwartek, pi±tek i niedzielê tylko dla chêtnych!!!

Osoby zainteresowane tylko ¿yciem obozowym bêd± mia³y zapewniony spokój z wyj±tkiem soboty w godz 12.00 – 18.00. Tylko w tych godzinach obóz otwarty dla turystów.

Budujemy du¿± piwniczkê ziemn± – bêdzie gdzie trzymaæ produkty.
Jak zd±¿ymy bêdzie te¿ ma³a ku¼nia – stanowisko kowalskie z paleniskiem, kowad³em i narzêdziami.
Planowali¶my piec chlebowy – trudna sprawa, powiadomiê jak uda siê go wybudowaæ.
Dziêki pomocy kolegów z Lêborka uda³o siê dokoñczyæ budowê ogrodzenia obozu, zosta³a tylko do poprawienia fosa.
Hako
Prabuty - Wojciech, Jolanta, Pawe³, Micha³ i Jan
Gdynia - Iwona i Maciej + dzieci
Marek + 5 osobowa Gildia plus obiecanych 2 Krzy¿aków na których liczymy icon_wink.gif

Weryfikacja pozytywna
Zapraszamy na ¦wiecino.
Hako
Adam zaplanuj prowiant dla;
- cztery osoby z Trójmiasta - w tym jeden do inscenizacji
- Dwie osoby do insceniacji - z Polski,
HaKo
Adam Kaszeba
CYTAT(Hako @ 22:20 29.07.2013) *
Adam zaplanuj prowiant dla;
- cztery osoby z Trójmiasta - w tym jeden do inscenizacji
- Dwie osoby do insceniacji - z Polski,
HaKo


Ok - dzik ubity, ¶winiaki 2 szt utuczone, czekaj± na swoj± kolej, marchew wór zamówiony, to samo je¿eli chodzi o cebulê, czosnek i kaszê. Chleb zapewniony.
Jak piszê to jeszcze krótko co ju¿ jest za³atwione: Toi -Toi bêdzie z chwil± przyjazdu pierwszych odtwórców wstêpnie 2 szt zamówi³em na ¶rodê ale mog± dowie¼æ wcze¶niej proszê o informacjê czy kto¶ przyje¿d¿a np. w sobotê na tydzieñ przed inscenizacj±, pozosta³e 8 szt na inscenizacjê.
Woda dostêpna od dzi¶, drewno opa³owe jest, ale dowioz± wiêcej.
S³oma jest ale dowioz± wiêcej, to samo z sianem.
Nag³o¶nienie zamówione, przy³±cze energetyczne te¿.
¦mietniki zamówione. Zgody i opinie wszystkie mamy, karetka z obs³ug± zamówiona, potrzebujemy jeszcze dwóch - trzech pielêgniarek systemu najlepiej w strojach ale to nie wymóg (wolontariat mile widziany).
Zmiana organizacji ruchu i znaki za³atwione. Stra¿acy bêd±. Banery bêd± rozwieszone. Plakat jeszcze w obróbce, czekamy na potwierdzenie od sponsorów.
Pozosta³y jeszcze prace do wykonania tj piwnica, ku¼nia i ogrodzenia - czê¶æ wykonamy w tym tygodniu.
Trwaj± rozmowy w sprawie finansów (transport koni itp.) tocz± siê w przyjaznej atmosferze.
To tak pokrótce na dzisiaj. Pozdrawiam Adam
Hako
dopisz Ada¶
- czterech z Pomorza. trzech do inscenizacji - jeden cywil
HaKo
Hako
dopisz Adam...

Jacek zweryfikowany ...do inscenizacji

i obiecane plany pieca.

Adam Kaszeba
Wydrukowane, gromadzê materia³y i umawiam cie¶lê. smile.gif
robert w. Wielki
Proszê o wysy³anie ZG£OSZEÑ chêtnych najpó¼niej do 10-go sierpnia. Jest to konieczne, aby weryfikatorzy mieli czas na swoj± pracê, i poinformowali organizatorów, kto siê na ¦wiecino wybiera. Pozdrawiam, Robert "Gepetto".
Hako
Zweryfikowa³em pozytywnie dwie osoby z Trójmiasta Ona do obozu a on w pole bigsmile2.gif
Dopisz spobie Ada¶.
Mayris
Zapraszamy na przemarsz i do ¦wiecina
Hako
Dla Adama....

Czwórka z Elbl±ga...
Jeden z Gdañska...
wszyscy w pole....

Umówmy siê,
...osoby, bractwa, z którymi rozmawiali¶my osobi¶cie i zapraszali¶my do udzia³u w ¦wiecinie nie musz± dosy³aæ, ¿adnych zdjêæ do weryfikacji tylko niech napisz± w ile osób przyjad±.
robert w. Wielki
Ja zg³aszam 1 namiot (sto¿ek)- a w nim wy¿ej wspomniany kolega z Gdañska, i ja. Pozdrawiam.
Hako
s³owo o weryfikacji

Nie przysy³ajcie zg³oszeñ bez zdjêæ.
- zasypujecie skrzynkê odbiorcz± wielk± ilo¶ci± postów. „Werifikator” te¿ cz³owiek i nie siedzi ca³y czas przed kompem. Deklaracje o pó¼niejszym dosy³aniu fotek koñcz± siê na deklaracjach.

Nie przysy³ajcie zg³oszeñ (mê¿czy¼ni ) z których wynika, ¿e nie posiadacie ¿adnej broni do inscenizacji.
¦wiecino to nie piknik. Celem tej imprezy jest organizacja inscenizacji bitwy. Bycie na ¦wiecinie po to ¿eby byæ, chodziæ, ogl±daæ, je¶æ i piæ mija siê z zamys³em organizatorów. Na szczê¶cie bra³y w niej udzia³ spore rzesze najni¿szych wtedy warstw spo³ecznych, uzbrojonych w cepy, sierpy, motyki (grace), kosy i wid³y. I w tym widzê szansê dla tych, których nie staæ na pe³en lub czê¶ciowy gotyk. Osadzenie kosy czy sierpa na dwumetrowym stylisku nie stanowi zapewne ¿adnego problemu dla osób z minimalnymi zdolno¶ciami manualnymi.
Bezwzglêdnie pamiêtaæ o stêpieniu ostrza na grubo¶æ z³otówki. Wykonanie prostego cepa to praca 2-3 godzinna. Wycyklinowaæ zbit± butelk± po piwie styliska by nie razi³a castoramowsk± g³adzi± toczenia. Potem smarowaæ je t³uszczem i opiekaæ nad ogniskiem by utwardzi³y siê i nabra³y mediewalnego koloru. Pucowaæ szmat±. 10 dni do inscenizacji kompanie ch³opów mo¿na uzbroiæ.

Nie zg³aszajcie swego udzia³u w inscenizacji jako ³ucznicy.
Wszelkie dostêpne obecnie materia³y nie wspominaj± nic o u¿yciu ³uczników w tej bitwie. Tak bêdzie do czasu a¿ kto¶ do¶le sensowne materia³y potwierdzaj±ce stan odmienny.

Calen i Marcin zweryfikowani pozytywnie
robert w. Wielki
A ja przypominam, ¿e zbli¿a siê koniec przyjmowania zg³oszeñ, dlatego te¿, proszê o po¶piech.
I pod³±czam siê pod to co pisze Hako- chcesz wzi±æ udzia³? wy¶lij zdjêcie. Napisano to w 1 po¶cie w tym temacie, na pocz±tku marca... Pozdrawiam, Robert "Gepetto".
Hako
Ania i Kamil - Weryfikacja pozytywna.
Zapraszamy do ¦wiecina

Ada¶ dopisa³em

Wis³aniepu¶ci.
cztery osoby, w tym dwóch w pole.. tzn w bój szczerba.gif
robert w. Wielki
Dziêkujê za wspóln± zabawê. Zdecydowanie lepiej wysz³o ni¿ przed rokiem. S± jeszcze rzeczy do poprawienia, ale jest progres, w stosunku do poprzedniej edycji.
Mi³o by³o poznaæ nowych uczestników, jaki i spotkaæ starych znajomych smile.gif
Z zaciê¿nym pozdrowieniem, Robert.
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Dziêki wszystkim za wspania³± imprezê.
Jak do tej pory to by³o moje najlepsze ¦wiecino na którym by³em. Odby³o siê bez wiêkszych ekscesów a i atmosfera by³a wyj±tkowa. System weryfikacji sprawdzi³ siê sprawdzi³ siê w miarê tak¿e w przysz³ym roku bêdzie lepiej.
Prosi³ bym o zdjêcia smile.gif

Do zobaczenia w przysz³ym roku w jeszcze wiêkszym gronie smile.gif
Rita
Dziêkujê za ¶wietn± zabawê i mnóstwo ¿yczliwo¶ci dla naszej czeredy. Za pomoc w rozpakowywaniu siê i pakowaniu, a szczególnie za noszenie gratów.
Nastêpnym razem bardzo proszê mnie ostrzec przed wyjazdem, ¿e mam prowadziæ wyk³ad o strojach, to zd±¿ê siê przygotowaæ i wzi±æ ksi±¿ki na temat smile.gif
Pozdrawiam serdecznie ekipê "Pod ruj±". Mo¿e za rok uda siê razem posiedzieæ pod gwiazdami smile.gif

Zdjêcia s± tu: https://plus.google.com/u/0/photos/11652756...165147650527713
cacy
Ekipa "zRujowana" serdecznie dziêkujê za wspania³y tydzieñ, cudown± atmosferê i "rujniczy" klimat. Nowi znajomi i ich chêæ historycznego rozwijania siê daje nadziejê na przysz³o¶æ . Adamie bardzo dziêkujemy za kolejny rok, który bez ¦wiecina historycznie niema sensu. Wszyscy, którzy nie zdecydowali siê na przyjazd z ró¿nych powodów niech ¿a³uj±, a Ci którzy znaj± albo chc± poznaæ ¦wiecino niech przyje¿d¿aj± za rok.
Betlejem pozdrawia wszystkich, ale szczególnie tych w "r....i" smile.gif
P.S.
Wieczorna ogniskowa dyscyplina w przysz³ym roku zapewniona smile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif Wiesz, ¿e Twój u¶miech za³atwia wszystko.
Cacy
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Filmik TTM'u z tegorocznej inscenizacji:

http://www.telewizjattm.pl/serwis-informac...em.html?play=on
Lutobor ze Swarska
I ja równie¿ w imieniu ca³ego Zwӱbelkommando dziêkujê za wspóln± imprezê. Mo¿liwe, ¿e powiêkszymy udzia³ naszych cepów, szpadli i wekier za rok.
Hako
By³o to inne ¦wiecino...bo,
- pojawi³ siê u nas wreszcie przedstawiciel Pucka - brawo Darek, yes.gif yes.gif
- spora ilo¶æ oklasków nale¿y siê ch³opskiej czeredzie, która by³a niezwykle barwna i wreszcie jako¶ stan ten przypomina³a, blinkie.gif
- wyk³ad o strojach by³ dla uczestników,
- co prawda nieliczni dziergaæ ig³± próbowali.

¯a³ujê, ¿e nie mog³em byæ wcze¶niej, ¿e artylerii trochê brak³o i dwudziestu paru innych kompletnie ubranych.
Mizi
Równie¿ chwia³bym podziêkowaæ w imieniu naszej ekipy. Inscenizacja zdecydowanie na plus, zarówno pod wzglêdem wygl±du uczestników jak i bezpieczeñstwa - tak jak Robert na pocz±tku napisa³, mo¿na ganiaæ bez rêkawic i nic siê nie stanie smile.gif

Oby za rok by³o jeszcze lepiej.

Pozdrawiam
robert w. Wielki
Mo¿e powtórzyæ za rok motyw z wyk³adami..? Nie upieram siê, ¿e tymi sami, ale, trochê teorii, dostêpnej dla wszystkich nie zaszkodzi, o ile pojawiaæ siê bêd± nowe osoby ( po spe³nianiu wymogów...).
To nie najwa¿niejsze, ale tak sobie my¶lê, ¿e przyda³oby siê parê s³ów o uzbrojeniu. Chêtnie podj±³bym siê ;)
Szczególnie w kontek¶cie poprawno¶ci u¿ywanych przez nas replik. Co z czym, jak musz± byæ wykoñczone, by nabra³y wiêkszego autentyzmu... Ponadto, zwrócenie uwagi na to, czego walcz±cy po obu stronach mogli u¿ywaæ. Pozdrawiam, R.
Lutobor ze Swarska
https://picasaweb.google.com/sgtmas/Schwetz...Kjxh8C0zbi62wE#

Wywo³a³em zdjêcia. Enjoy.
Adam Kaszeba
Dziêkujemy wszystkim uczestnikom. Ponad stu odtwórców to ju¿ ³adna gromadka. By³o nam mi³o Was go¶ciæ. W tym roku du¿o rado¶ci w ¿ycie obozowe wnie¶li najm³odsi uczestnicy. Proszê im przekazaæ, ¿e kozy maj± siê dobrze i za rok na pewno bêd± na ¦wiecinie, razem z nimi odwiedzi nas jeszcze kilka innych zwierz±t. Postaramy siê te¿ wspólnie wydoiæ krowê, oraz zrobiæ mas³o. Cierzenkê (maselnicê) ju¿ zamówili¶my, zbudujemy te¿ piec chlebowy i razem bêdziemy zagniataæ ciasto z którego upieczemy chleb.
Dziêkujemy wszystkim za w³±czenie siê w prace obozowe, deszcz pokrzy¿owa³ nam trochê plany, ale dziêki pracy ca³ego obozu uda³o siê zd±¿yæ na czas z przygotowaniami, dziêkujemy za zaanga¿owanie siê w akcjê plakatow± bardzo nam pomogli¶cie.
Zachêcamy do inwestowania czasu, si³ no i ¶rodków w pozyskiwanie wiedzy i sprzêtu z II po³ XV wieku. Bardzo wa¿ne s± drobne elementy pocz±wszy od igie³, igielników, tabliczek woskowych, po prawid³owo wykonane elementy stroju, meble obozowe, latarenki, miski, kubki, ³y¿ki itp. Starajcie siê wykonywaæ lub kupowaæ repliki z XV wiecznych wykopalisk, tak aby mo¿na by³o o nich opowiadaæ np. talerz z XV wieku znaleziony w Rzucewie – orygina³ znajduje siê w muzeum w Pucku. Je¿eli w ten sposób bêdziemy podchodzili do swojej pasji to sami bêdziemy usatysfakcjonowani.
Dobrze by by³o odgrywaæ te¿ pewne konkretne postacie z II po³ XV wieku, ale pamiêtajmy, ¿e je¿eli odtwarzamy rycerza b±d¼ bogate mieszczañstwo to stroje zobowi±zuj±. Oczywi¶cie do wszystkiego dochodzimy latami i sami powinni¶my sobie odpowiedzieæ czy i ile jeste¶my wstanie w nasz± pasjê zainwestowaæ. Liczê ¿e na nastêpne ¦wiecino ka¿dy przywiezie jakie¶ nowe elementy z pó¼nego ¦redniowiecza i poszerzy swoj± wiedzê tak aby móc turystom o ¦redniowieczu opowiadaæ.
Ogólnie z atmosfery w obozie, podej¶cia do pracy, jestem zadowolony, widzê konieczno¶æ dalszej specjalizacji w prezentacji ró¿nych dziedzin ¿ycia w ¶redniowieczu, na przysz³o¶æ postaramy siê wiêcej czasu po¶wiêciæ na wspólne z Wami ¿ycie obozowe, na warsztaty dotycz±ce strojów, gotowania, uzbrojenia itp. Jeszcze raz w imieniu swoim, ¿ony Gosi i Mairisa - dziêkujê.
pabello
W imieniu ekipy drabantów otta van brambecke równie¿ dziêkujê za udane ¶wiecino , za wspólnie spêdzony czas, obóz i inscenizacja wypad³y super, a to za spraw± zaanga¿owania wszystkich w prace . pogoda mog³aby by lepsza ale nie mo¿na miec wszystkiego
Do zobaczenia za rok
Mao
W imieniu ca³ej naszej pi±tki bardzo dziêkujemy za ciep³e i pe³ne wyrozumia³o¶ci przyjêcie nas do ¶wieciñskiego grona. Nie wiemy jak by³o w poprzednich latach, ale atmosfera tegoroczna by³a i przyjazna, i zachêcaj±ca do rozwijania swojej pasji. Dzieci zadowolone, powoli wnikaj± w ¶redniowieczny klimat. A na wiadomo¶æ o kozach i krowach w przysz³ym roku wydoby³y z siebie niesamowite d¼wiêki rado¶ci, crazy.gif wiêc pozostaje nam tylko zacz±æ ju¿ kompletowaæ swoj± wyprawê bigsmile2.gif Jeszcze raz dziêkujemy, pozdrawiamy i... do zobaczenia! aniol.gif Maciek, Iwona + dzieci

A tu kilka zdjêæ: smile.gif ¦wiecino 2013
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.