Dziêki Andrzejowi Rakowiczowi, który z Archiwum w Poznaniu pozyska³ zdjêcia dzie³a "Renowacja powtórna sztuk krawieckich - - 1747 wystawiona." [Statut cechowy 1581 i przerysowane sztuki mistrzowskie od 1628], mogê siê z Wami podzieliæ wykrojem namiotu polskiego z 1628 roku. Orygina³u nie wrzucam, bo musia³bym ui¶ciæ specjaln± op³atê. Ale przerys jest od niej wolny
Na rysunku zachowa³em uk³ad i tre¶æ napisów. Poprawi³em tylko "pu³" na "pó³" i dopisa³em, co to za "ko³y". Jak widaæ, namiot by³ dwumasztowy, co potwierdza nasze dotychczasowe ustalenia. Namioty rozpinano na centralnych masztach, a ¶ciany i dach zwisa³y sobie rozpiête na odci±gach.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikJak mo¿na przeczytaæ na za³±czonym rysunku, namiot mia³ byæ wykonany z cwelichu. Poni¿ej definicja tego materia³u ze "S³ownika ubiorów" Ireny Turnau:
Cwelich ? tkanina lniana, konopna, pó¼niej bawe³niana lub z po³±czeñ tych surowców, o splocie sko¶nym lub wielorz±dkowym. Wyrabiana od XIV w. w miastach ¦l±ska i Ma³opolski, dro¿sza od drelichu, u¿ywana na bieliznê, po¶ciel, tani± odzie¿ i pasy.
p.s
W tym dziele s± jeszcze 2 inne rysunki namiotów. Gdy je przerysujê, to nie omieszkam ich tu równie¿ zamie¶ciæ.