Witaj Mati!
Poza niew±tpliwie s³usznymi uwagami Viatora, jeszcze z mojej strony:
jeden problem - jeden temat i to we w³a¶ciwym miejscu!
Co do nicka -
Mati spokojnie wystarczy. Na przydomki zas³u¿ysz tym co robisz.
CYTAT(Mati Wczesno¶redniweczniak @ 13:10 20.04.2010)
[...]
To znaczy:
1)Wykopaæ dó³ (jak g³êboki?)
2)zebraæ korê (jak grub±?)
3)ususzyæ j± (wokó³ ogniska czy jak)
4)wstawiæ naczynie (dnem do góry czy na odwrót?)
5)rozpaliæ ogieñ (mo¿na such± s³om±?)
6)zakopaæ ogieñ (po co jak mo¿na poczekaæ jak on san wyga¶nie a dó³ wykorzystaæ ile ¶tamnasicie razy? Jak d³ugo ma ta glina tam le¿eæ w tym popiole?)
7)Wykopaæ naczynia (zimne czy gor±ce)
8)czym¶ zabezpieczyæ ¿eby nie przecieka³o (jaka¶ ma¼ historyczna)
[...]
Ad.1 Oko³o 0,5 metra - oczywi¶cie zale¿y to od ilo¶ci i wielko¶ci naczyñ jakie wcze¶niej do wypalania przygotujesz
Ad.2 Zbierasz korê tak± jak± znajdziesz. Przede wszystkim z pniaków, które ju¿ jaki¶ czas le¿± na ziemi. £atwo siê zdejmuje i zazwyczaj jest ju¿ wystarczaj±co sucha. Je¿eli masz gdzie¶ w pobli¿u, tartak to wybierz siê z du¿ym workiem. Je¿eli jeste¶ obrzydliwie bogaty kup pokruszon± korê w sklepie ogrodniczym.
Ad.3 Bezwzglêdnie nie obdzierasz ¿ywych drzew. Zebrana jak w p.2 zazwyczaj jest wystarczaj±co sucha.
Ad.4 Dnem na dó³. Je¿eli masz naczynia ró¿nej wielko¶ci, to mo¿na wstawiæ jedno w drugie. Przede wszystkim wcze¶niej wykonane naczynia musz± byæ dok³adnie wysuszone. Nie na s³oñcu, nie przy ognisku, lecz przez d³u¿szy czas w cieniu. Z pewno¶ci± nie da siê tego zrobiæ w ci±gu 1-3 dni. Oczywi¶cie samo wykonanie naczyñ to odrêbny problem.
Ad.5 Ustawione naczynia w dole przesypujesz kawa³kami kory. Im bardziej rozdrobniona kora tym lepiej. Zmie¶ci siê w dole du¿o wiêcej, dziêki temu bêdzie siê d³u¿ej ¿arzyæ. Zamiast kory mo¿na by u¿yæ kawa³ków drewna. Jednak kora ma tê przewagê, ¿e raz zapalona nie ga¶nie i praktycznie wypala siê do koñca daj±c wysok± temperaturê. Dó³ wype³niasz do wierzchu plus ma³y kopczyk (20-30 cm). Na wierzchu rozpalasz ma³e ognisko i dalej dzia³a to samo.
Ad.6 Po dobrym rozpaleniu siê ca³o¶ci mo¿na to przykryæ ziemi±. Chocia¿ w tym eksperymencie dok³adali¶my na wierzch kawa³ki kory i powsta³y popió³ by³ wystarczaj±cy. Ca³o¶æ kory pali siê i wy¿arza do kilkunastu godzin (ca³a noc). Naczynia le¿± w popiele tak d³ugo, a¿ wsad wystygnie do temperatury otoczenia.
Ad.7 Wydobywaæ naczynia ju¿ wystygniête. Niecierpliwo¶æ spowoduje, ¿e stygn±c zbyt szybko zazwyczaj pêkaj±.
Ad.8 Dobrze wypalone i nie pêkniête nie powinny przeciekaæ. Ponadto samo u¿ywanie naczyñ do gotowania i spo¿ywania potraw powoduje, ¿e dodatkowo siê uszczelniaj±. Naczynia na wodê lub inne napoje mog± siê trochê "pociæ" niczemu to nie przeszkadza. Ponadto latem woda paruj±ca z powierzchni naczynia trochê sch³adza zawarto¶æ.
pozdr.Vslv