Bractwo Rycerskie Zamku Bêdzin zaprasza na IX juz turniej na bêdziñskim zamku.
W tym roku (jak czêsto ma to miejsce patrz±c na tegoroczne kalendarium) tak¿e nasz turniej odbêdzie sie innym terminie niz w latach poprzednich.
Termin to 3-5 lipca. Po wnikliwych konsultacjach z astrologami i renomowanymi wró¿bitami ustalili¶my, ¿e w tym terminie nie bêdzie u nas padaæ
Turniej na zaproszenia. Do zaproszenia za³±czona bêdzie karta zg³oszeniowa, któr± prosimy koniecznie wype³nic i nam odes³aæ.
W ci±gu kilku dni pojawia sie wszelkie informacje, program, regulaminy itd. oraz nadejd± mailem wys³ane przez nas zaproszenia. Prosimy o zg³oszenia na: biurokonopka@wp.pl lub brzamkubedzin@o2.pl lub do mnie na priv.
Telefon do mnie: 0663 782274
Osoby lub grupy, które u nas jeszcze nie by³y, a chcia³yby do nas zawitaæ, proszone s± o konieczne do³±czenie opisu i zdjêæ w strojach i uzbrojeniu.
Proszê równie¿ o zg³oszenia zainteresowanych rzemie¶lników z opisem rzemios³a i kramów.
Bêdziemy Was wyczekiwaæ jak kania d¿d¿u
Hej,
¶wietna nowina. Turniej bêdziñski jest imprez± takiej klasy, ¿e nie wolno go przegapiæ. Poproszê o zaproszenie.
Pozdrawiam, Andrzej
CYTAT(Kakofonix @ 06:22 07.05.2009)
Hej,
¶wietna nowina. Turniej bêdziñski jest imprez± takiej klasy, ¿e nie wolno go przegapiæ. Poproszê o zaproszenie.
Pozdrawiam, Andrzej
Proca! Królestwo za procê!!!
BTW. Termin gor±cy ale reprezentacja Prywatnej siê pewnie pojawi...
Pozdrawiam
Maciek.
mam procê orginalna hiszpañska wykonana z chomika
co to za królestwo poproszê o bli¿sze informacje?
jak Wodzu pisa³ na pewno siê pojawimy
PS. Padaæ i tak bêdzie
(powinie¶ wpisaæ burzê w program tak aby ludzie wiedzieli kiedy sie odbêdzie , taka atrakcja oko³o 14 podczas bojowego przerwa spowodowana burz±)
PS. z±dam spe³nienia warunków samoobrony dla widzów konkursu bardów ka¿demu po procy i du¿o jajak wola³bym pomidory lub beczka z wod±(tej po burzy nie zabraknie)
Adam
jak bêdzie la³o w trakcie bojowego to pewnie uczestnicy sami Ciebie wsadz± do beczki za ¶ci±gniêcie burzy...
No wreszcie! Ten brak wie¶ci przera¿a³ mnie niezmiernie...
Tomku, czy ty na prawdê wierzysz, ¿e nie bêdzie padaæ? Mo¿e i bojówka bêdzie na suchym, ale uczta bez deszczu? Chocia¿ kto wie, a mo¿e jednak??? Mo¿e deszcz siê licznych proc przerazi (bo znaj±c Kakofonixa, on na pewno nie
)
Na mnie mo¿ecie liczyæ,pojawiê siê na bank.
Pozdrawiam,
Mosia.
CYTAT(Death-wish @ 08:41 07.05.2009)
Adam
jak bêdzie la³o w trakcie bojowego to pewnie uczestnicy sami Ciebie wsadz± do beczki za ¶ci±gniêcie burzy...
mnie za co?????
ja sie tylko domagam aby Tomko odtajni³ kiedy bêdzie burza, wówczas mo¿na zaplanowaæ sobie jako¶ czas i siê przygotowaæ , a ten zaklinacz deszczu nie chce od 9 lat powiedzieæ kiedy zacznie padaæ
Czo³em,
czekali¶my na t± wiadomo¶æ
ju¿ nie mo¿emy siê doczekaæ turnieju
(jeszcze nie wiem co z kramikiem, w razie czego damy znaæ)
W imieniu sta³ych bywalców - Sielców z Sosnowca proszê o zgodê (zaproszenie) na przyjazd
nour@o2.pl ew. PW
Pozdrawiam
Czy mogê przyjechaæ??
Pozdrawiam Siwy Sponsor
a my? czy mo¿emy>?
zaproszenie pewnie nie bêdzie, ale mo¿e kto wie...
Cieszymy sie ogromnie, ¿e tak têskniliscie.
Wszyscy dostaniecie zaproszenia niebawem.
Padaæ oczywi¶cie bêdzie i my oczywi¶cie wiemy kiedy, ale nie mogê Wam tego zdradziæ, bo musi byæ element zaskoczenia.
WKPL te¿ chêtnie by zawita³ w Bêdziñskie progi
pozdrawiam Piter
Och ja napewno siê zjawiê !
eh, musieli¶cie poprzedni± datê turnieju zmieniæ?
ale mo¿e dam radê.. proszê o zapro
zosta³em sposnsorem gawiedzi kupujê 10 kg pomidorów przed konkursem bardów
zostan± dostarczone tu¿ przed wystêpem "gwiazdy"
poproszê o miejsce gdzie pomoidory mog± doj¶æ , do ich u¿ycia
CYTAT
zosta³em sposnsorem gawiedzi kupujê 10 kg pomidorów przed konkursem bardów
zostan± dostarczone tu¿ przed wystêpem "gwiazdy"
poproszê o miejsce gdzie pomoidory mog± doj¶æ , do ich u¿ycia
Chuuuuuuuuligaaaan
, kiboooooooool
Po prawdzie to mo¿e i wprowadzimy te charakterystyczn± dla gawiedzi formê wyra¿ania "entuzjazmu". Rozwa¿ana jest wersja hard i soft ( obrzucanie karykatur). Za¶ tych co bêd± sie podobaæ bêdzie trzeba nagrodziæ wrzuceniem monety do kapelusza.
No ale mo¿e wróæmy do tematu turnieju
Tomko, a sk±d ten lipiec? Zawsze by³ koniec maja chyba.Na przysz³y rok fajnie by by³o, gdyby ten termin wróci³ - bo lipiec strasznie du¿o imprez ma, a dla studentów to mo¿e jeszcze byæ sesja. Z kolei koniec maja-pocz±tek czerwca jest sympatyczny i ma do¶æ lu¼ne kalendarium
Pozdrawiam,
Mosia.
Porz±dki zakoñczone, dyskusja na temat wy¿szo¶ci Kakofoniksa nad ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia trafi³a do karczmy, link nastepuj±cy:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=19238Ale moim zdaniem to i czytaæ nie warto.
Proszê o unikanie trollingu (wsadzania kija w mrowisko i to nie bardzo na temat).
Dziêkujê.
Mod. Andrzej / Viator
Mosiu, nasz turniej dotychczas odbywa³ siê w ramach Dni Bêdzina. W tym roku na skutek zmian organizacyjnych tej imprezy nie mo¿e sie on odbyæ w ramach niej, bo pod zamkiem bêd± koncerty. St±d inny termin turnieju. trudno powiedzieæ jaki bêdzie termin przysz³orocznego turnieju. Tego jeszcze nie wiemy. Zreszt± to dziwny rok. Sporo imprez zmieni³o termin, sporo sie nie odbêdzie. Wszêdzie rozmawiaj±c s³yszy sie "kryzys", czy on jest, czy tylko czêsto jest dobr± wymówk±, ¿eby nie daæ kasy.
Wybrali¶my ten termin, bo jest bardzo dobry: zaczynaja sie wakacje, nie ma praktycznie w tym terminie innych imprez w naszym datowaniu.
Czeka³em na tê informacjê d³ugo i wreszcie jest. Oczywi¶cie przybywam.
Pozdro
Poni¿ej zasady turnieju bojowego. W tym roku, aby wyj¶æ naprzeciw postulatom z lat poprzednich w miejsce trybuny przy szrankach rozpiêta bedzie nasza nowa wiata, pod któr± przeznaczone bêdzie miejsce dla walcz±cych, aby mogli w cieniu na sianku odpocz±c i napic siê wody, która bed± podawa³y ho¿e dziewoje.
Zasady turnieju bojowego pieszego:
I.Uzbrojenie.
1.Uzbrojenie zaczepne.
W walkach turniejowych dopuszczalne jest u¿ywanie jednej z nastêpuj±cych broni:
miecz jednorêczny lub tasak lub kord z tarcz±,
miecz pó³torarêczny,
topór lub buzdygan z tarcz±.
Broñ zaczepna, jak i tarcze powinny byæ têpe i pozbawione ostrych krawêdzi.
Wysoko¶æ tarczy nie mo¿e przekraczaæ 90 cm, szeroko¶æ 60 cm.
2. Uzbrojenie ochronne:
Minimalne wymagane uzbrojenie ochronne stanowi±:
he³m zamkniêty mocno le¿±cy na g³owie ( wymagany czepek pikowany pod he³m ), ze stabiln± zas³on±, która nie mo¿e otwieraæ siê w czasie walki ( dopuszczalny jest kapalin, ale wy³±cznie z podbródkiem, mocno zachodz±cy na twarz ),
solidna ochrona szyi ( pikowany ko³nierz wraz z czepcem kolczym lub kapturem kolczym ),
ochrona korpusu cia³a: przeszywanica wraz z kolczug± lub wraz ze zbroj± sztywn± tak± jak p³aty, kirys kryty, napier¶nik p³ytowy,
ochrona d³oni: rêkawice pancerne,
ochrona r±k i ramion: naramienniki wraz z pe³nymi narêczakami oraz na ramiona czepiec kolczy he³mu na czepcu pikowanym,
ochrona nóg: p³ytowe lub zbrojnikowe beigwanty wraz z nagolennicami.
Uzbrojenie winno byæ zgodne z przedzia³em czasowym ( 1350-1450 ), a jego elementy spójne dla okresu odtwarzanego przez dan± osobê.
Ka¿dy z walcz±cych musi mieæ giermka, który bêdzie podawa³ mu uzbrojenie i wchodzi³ do szranek, aby pomóc walcz±cemu w naprawie uszkodzonego uzbrojenia.
Przeciwnicy mog± przed walk± uzgodniæ rodzaj broni, na jak± bêd± walczyæ.
Uzbrojenie powinno byæ czyste, nie pordzewia³e i w dobrym stanie.
II.Zasady walk turniejowych.
Walki oceniane s± przez piêciu sêdziów na czele z Namiestnikiem Turnieju. Sêdziowie decyduj± o dopuszczeniu do walki pod k±tem wymaganego uzbrojenia. Sêdziowie mog± przerwaæ walkê i wykluczyæ w jej trakcie walcz±cego, który nie przestrzega regu³ turniejowych lub gdy jego uzbrojenie uleg³o zniszczeniu oraz we wszelkich sytuacjach zagra¿aj±cych bezpieczeñstwu walcz±cych lub publiczno¶ci.
Do walki nie zostan± dopuszczone osoby bêd±ce pod wp³ywem ¶rodków odurzaj±cych oraz alkoholu.
Walka trwa 90 sekund. Zaliczane s± ciêcia w nogi powy¿ej kolan, w rêce powy¿ej ³okci, w korpus oraz g³owê. Zabronione s± pchniêcia ( sztychy ) oraz przechwytywanie rêk± broni przeciwnika. Zabronione s± ataki po utracie broni ( wypadniêcie, zniszczenie ). Utrata broni liczona jest jako 1 pkt. dla przeciwnika. Dozwolone jest nacieranie powierzchni± tarczy w celu zablokowania broni, odepchniêcia, powalenia przeciwnika. Uderzenia tarcz± nie s± traktowane jako trafienia. Zabronione s± celowe ataki krawêdzi± tarczy. Powalenie liczone jest jako 1 pkt. dla przeciwnika.
Po zakoñczeniu walki sêdziowie og³aszaj± zwyciêstwo jednego z walcz±cych, bior±c pod uwagê ilo¶æ zadanych trafieñ oraz ogóln± przewagê. Ka¿dy z sêdziów na znak dany przez Namiestnika Turnieju wskazuje typowanego przez siebie zwyciêzcê. W razie równego wskazania (2 g³osy przeciw 2 g³osom) zdanie decyduj±ce nale¿y do Namiestnika Turnieju. W razie wyj±tkowo wyrównanej walki, gdy sêdziowie nie mog± jej rozstrzygn±æ na rzecz jednego z walcz±cych, mog± oni zarz±dziæ dodatkow± walkê, która trwa 30 sekund. W razie w±tpliwo¶ci decyduj±cy g³os nale¿y do Namiestnika Turnieju.
Decyzje sêdziów s± ostateczne i nie podlegaj± ¿adnym dyskusjom.
III.Przebieg walk.
Walcz±cy przed przyst±pieniem do walk turniejowych stawiaj± siê wszyscy razem w szrankach, gdzie nast±pi ich prezentacja, a nastêpnie zostanie sprawdzone ich uzbrojenie przez sêdziów. Walcz±cy, który chce wyzwaæ do walki wchodzi w szranki, wskazuje spo¶ród tarcz przeciwników zawieszonych na trybunie tarczê tego, którego wyzywa ( mile widziane bêd± kwieciste, acz przystojne wyzwania oraz ¶luby wobec dam czynione przed walk± ). W razie nieparzystej liczby walcz±cych o tym, któremu z przegranych daæ szansê na jeszcze jedn± walkê z ostatnim wyzywaj±cym zadecyduje Trybuna³ Piêkno¶ci, czyli damy zasiadaj±ce przy szrankach.
Po zakoñczeniu pierwszej tury walk zwyciêzcy stocz± dalsze walki zgodnie z powy¿szymi zasadami i tak, a¿ do czasu, gdy pozostanie czterech walcz±cych, z tych przegrani stocz± nastêpnie walkê o trzecie miejsce, a zwyciêzcy stocz± walkê o zwyciêstwo w turnieju. Je¶li liczba finalistów bêdzie nieparzysta stocz± oni walki w systemie „ka¿dy z ka¿dym”.
IV.Postanowienia pozosta³e.
Sytuacje nieokre¶lone w niniejszych zasadach rozstrzygaj± sêdziowie, a ich decyzje s± ostateczne.
Zabronione jest posiadanie innych ni¿ historyczne elementów uzbrojenia i stroju ( posiadaj±cy takowe zostan± wykluczeni z udzia³u w walkach ) - wyj±tek stanowi± ochraniacze na zêby i genitalia.
Walcz±cym odpoczywaj±cym pomiêdzy walkami bêdzie podawana woda. Wodê mo¿na podawaæ wy³±cznie w naczyniach stylizowanych na historyczne ( prosimy o przygotowanie przez bractwa, których cz³onkowie bêd± stawali do turnieju, takich naczyñ).
Walcz±cy pomiêdzy walkami przebywaj± w wyznaczonych dla nich miejscach przy szrankach. W miejscach tych mog± przebywaæ wy³±cznie walcz±cy oraz osoby ( w strojach historycznych ) podaj±ce im wodê i dbaj±ce o ich uzbrojenie.
Zabronione jest palenie tytoniu.
Walcz±cy powinni byæ we w³asnym zakresie ubezpieczeni.
Pamiêtaæ nale¿y, aby honoru rycerskiego przestrzegaæ, co najwiêksz± chwa³ê przynosi.
nareszcie wszystko jasne
mo¿emy Tomko przyjechac ?
Jasne Ruda Ma³po
Tylko Z kim, bo ja siê ju¿ gubiê? Z Nadworn±?
Chcieli¶my na tegorocznym turnieju zaproponowaæ konkurencjê bojow±, która praktycznie jeszcze nie mia³a miejsca na turniejach w tym datowaniu - mianowicie pojedynki bojowe dla lekkiej piechoty.
Nie da siê ukryæ, ¿e robimy to, powiedzmy z …pewn± doz± nie¶mia³o¶ci, niemniej wychodz±c z za³o¿enia, ¿e piechota lekka mia³a niema³y udzia³ w realiach ¶redniowiecza, a manewry czy inscenizacje wielu osobom z tego krêgu przesta³y ju¿ wystarczaæ, postanowili¶my zaryzykowaæ wprowadzenie jednak pewnego „scenariusza”.
Bêd± to, nazwijmy „potyczki bojowe”, oparte w ogólnym zarysie na zasadach „punktówki” z ograniczonym znacznie polem dopuszczalnych ataków i trafieñ. Nie da siê ukryæ, ¿e bêdzie to pewien eksperyment, a jego rozwiniêcie bêdzie zale¿a³o byæ mo¿e w przysz³o¶ci od inwencji zainteresowanych.
Przechodz±c do meritum, wygl±da³o by to tak:
1. Uzbrojenie ochronne:
a) ochrona tu³owia – przeszywanica
b) ochrona g³owy – kapalin
(oczywi¶cie z odpowiedni± wy¶ció³k±, kapturem, czepkiem pikowanym, ew.
koszem)
c) ochrona ramion i barków: naramienniki stalowe/¿elazne + ko³nierz (lub kreza
kaptura) – grubo przeszywany/wypychany – chroni±cy szyjê i barki z ko³nierzem
(kapturem, czepcem) kolczym.
d) ochrona d³oni – rêkawice p³ytowe
e) ochrona stawów – nakolanniki i na³okietniki (blacha gr min 1,5 mm)
2. Broñ
a) miecz jednorêczny, tasak lub kord
b) puklerz (¶rednica max 40 cm) stalowy – o grubo¶ci min 2 mm, lub drewniany z
umbem stalowym (gr czê¶ci drewnianej min 6 mm)
3. Zasady cz1.:
a) walka 1/1 do 3 trafieñ (trafienia rozumie siê jako wyra¼ne uderzenia czê¶ci±
tn±c± miecza/tasaka/korda) w dopuszczalne pola trafieñ. Pchniêcia (sztychy) s±
zabronione.
b) dopuszczalne i JEDYNE pola trafieñ: he³m i opancerzona czê¶æ ramion, barków
c) ka¿da potyczka sêdziowana jest przez trzech sêdziów
d) po ka¿dym wyra¼nym trafieniu sêdzia przerywa walkê (gwizdek), a adwersarze
odchodz± od siebie na odleg³o¶æ 5 kroków, chyba ¿e sêdzia uzna ¿e jest to
niewystarczaj±ce.
e) decyzja o tym, czy trafienie jest wyra¼ne podejmowana jest przez sêdziów
wiêkszo¶ci± g³osów.
f) ten piechociarz zwyciê¿a, który pierwszy zada trzy wyra¼ne ciosy w pola
dozwolone
g) wyra¼ne trafienie to takie, które uderza w dozwolone pola ataku w ten sposób, ¿e
je¶li walka odbywa³aby siê na serio, doprowadzi³oby to do uszkodzenia cia³a. Na
przyk³ad lekkie dotkniêcie, obcierka nie liczy siê i Sêdziowie powinni je
zignorowaæ. Ciosy p³azem,ze¶lizgniêcia broni po pancerzu nie s± liczone. Cios,
który przebije siê przez zastawê i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.
h) przed walk± zawodnicy staj± w gotowo¶ci w naro¿nikach i czekaj± na sygna³ do
walki dany przez Sêdziego Pola (Sêdziego g³ównego).
i) ka¿dy z sêdziów w ka¿dej chwili mo¿e przerwaæ starcie (aby udzieliæ upomnienia,
aby przyznaæ punkt, aby interweniowaæ itp.)- zawodnicy musz± przerwaæ walkê i
po decyzji sêdziów powróciæ do naro¿ników, czekaj±c na ponowny sygna³
j) trzykrotne upomnienie w czasie walki oznacza jej przegranie przez sprawcê,
niezale¿nie od uzyskanego wyniku
k) ewidentnie agresywny lub nie przestrzegaj±cy zasad zawartych w tym regulaminie
zawodnik mo¿e byæ usuniêty przez sêdziów bez upomnienia i prawa do jakichkolwiek
roszczeñ do turnieju.
4. Zasady – cz.2.:
a) Wszyscy zawodnicy powinni byæ dobrze zaznajomieni z zasadami walki i
bezpieczeñstwa.
b) Przed przyst±pieniem do walki z cz³onkami innych bractw/stowarzyszeñ,
zawodnicy powinni byæ dobrze przeszkoleni przez zwierzchników w³asnego
bractwa/stowarzyszenia.
c) Musz± utrzymywaæ w³asne uzbrojenie i broñ w przyzwoitym stanie. Puklerze
powinny byæ sprawdzone przed pojedynkiem. Wymagane jest usuniêcie wszelkich
niebezpiecznych szczerb, drzazg i innych ewidentnych uszkodzeñ lub ostrych
kantów. Puklerze nie mog± posiadaæ wystaj±cych haków lub
szpiców, nawet zatêpionych. Krawêdzie tn±ce miecza (tasaka/kordu) musz± mieæ co
najmniej 2mm grubo¶ci, nie mog± te¿ zawieraæ ostrych zadziorów i ¶ladów rdzy.
Sztych ma byæ zatêpiony.
d) Powinni zawsze przestrzegaæ upomnieñ i decyzji Sêdziów.
e) Powinni, zawsze, powstrzymywaæ swój gniew czy z³o¶æ. Walka odtwórcza, nie jest
prawdziw± walk± „ na ¶mieræ i ¿ycie”. Powinna byæ przyjemno¶ci± i
odpowiedzialnym zajêciem. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e przy tak skromnym
opancerzeniu powinna byæ to walka bardziej „techniczna” ni¿ „si³owa”
f) Je¶li podczas pojedynku, dojdzie do powa¿nego uszkodzenia broni, powinna ona
byæ ona natychmiast usuniêta z walki.
g) Kategoryczny zakaz atakowania twarzy, szyi , krocza i miejsc nieuzbrojonych.
h) Powtarzaj±ce siê ataki na kolana, ³okcie i d³onie bêd± karane (1 raz zwrócenie
uwagi, ka¿dy nastêpny raz – formalne i odnotowywane ostrze¿enie).
i) Mo¿na wytr±ciæ lub z³amaæ broñ przeciwnika swoj± broni±, lub w kleszczach broni
i puklerza, ale tylko je¶li nie dotykamy broni przeciwnika swoim cia³em - wtedy o
przyznaniu punktu lub podjêciu dalszej walki z now± broni± decyduje
zawodnik, który pozosta³ bez uszczerbku w tej sytuacji.
j) Kategoryczny zakaz, kopania, popychania, ataków puklerzem bezpo¶rednio na
cia³o przeciwnika, podcinania, deptania oraz przytrzymywania lub
przechwytywania rêkami broni przeciwnika i jego samego.
k) Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzêtu:
Je¶li dojdzie do kontuzji, uszkodzenia cia³a lub sprzêtu walka jest przerywana.
Je¶li zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki,
uznawanyjest za pokonanego, chyba ¿e do kontuzji dosz³o w wyniku uderzenia w
pola niedozwolone- w takim wypadku zawodnik winny takiego uderzenia zostaje
zdyskwalifikowany.
Uszkodzenie sprzêtu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki.
Zawodnik ma pó³ minuty na poprawienie lub wymianê uszkodzonego elementu
W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie maj± sêdziowie
Sêdziowie.
1. Sêdzia Pola (Sêdzia g³ówny) jest osob± odpowiedzialn± za:
Sprawdzenie szranek (ziemi, oraz wewnêtrznego i zewnêtrznego ogrodzenia)
Sprawdzenie broni zawodników, wliczaj±c w to sprawdzenie wy¶ció³ek w he³mach , he³mów, rêkawic, ochrony szyi, barków, ³okci, kolan jako¶ci przeszywek i replik broni.
2. Sêdzia Pola jest osob± odpowiedzialn± za:
Usuniêcie z pojedynku z³amanej lub uszkodzonej broni.
Upominanie zawodników nie walcz±cych wed³ug zasad.
Usuniêcie z pojedynku zawodników zachowuj±cych siê niebezpiecznie, lub nie zwracaj±cych uwagi na upomnienia.
Og³oszenie werdyktu.
3. Sêdzia jest osob± odpowiedzialn± za:
Decyzjê, czy trafienie by³o wyra¼ne, czy objê³o dopuszczalne pola trafieñ.
Decyzjê, kto jest zwyciêzc± niekoñcz±cej siê walki, czyli takiej, podczas której zawodnicy wykazuj± ogromne zdolno¶ci lub ich brak, przez co walka zdaje siê nie mieæ koñca.
4. Sêdzia powinien byæ osob± dobrze zapoznan± z metodami walki.
5. Sêdziowie powinni byæ dobrze zapoznani z zasadami walki i bezpieczeñstwa.
6. S³owo wymienionych wy¿ej sêdziów jest ostateczne. ¯aden z zawodników nie powinien go kwestionowaæ ani komentowaæ publicznie.
Proszê osoby chêtne do udzia³u w potyczkach o zg³aszanie owej „chêci” w miarê wcze¶nie (najlepiej na Forum), gdy¿ w zale¿no¶ci od ilo¶ci uczestników ustalona bêdzie konwencja klasyfikacji (czy np. losowanie par i system pucharowy, czy „ka¿dy z ka¿dym”, gdy uczestników du¿o nie bêdzie)
CYTAT(Tomko Konopczyc @ 13:26 14.05.2009)
Zabronione jest posiadanie jakichkolwiek innych ni¿ historyczne elementów uzbrojenia i stroju ( posiadaj±cy takowe zostan± wykluczeni z udzia³u w walkach ).
Komes, co dok³adnie mia³e¶ na my¶li? mam nadziejê ¿e nie najajeczne suspensory?
a tarczki na klepsydry? ja chyba powrócê do machania tasakiem wiêc ju¿ ich nie u¿ywam do pojedynków, ale niektórzy, szczególnie pó³torakowcy bêd± zainteresowani t± spraw±.
CYTAT(Tomko Konopczyc @ 17:48 14.05.2009)
Jasne Ruda Ma³po
Tylko Z kim, bo ja siê ju¿ gubiê? Z Nadworn±?
moje XIV wieczne wcielene podrozuje z Nadworn±, jesli chodzi o XV to KCR
ale i tu i tam bywaja odstepstwa
nie martw sie, w podziêce za go¶cine przywioze mielonke :D
zeby nie by³o, ze kolejny offtop, uda sie wam zrobic tak ze turniej dla lekkich bedzie rozgraniczony czasowo z bojowym ?
Krakowska Nadworna te¿ poprosi o zaproszenie i formularz od Wielkiej W³ochatej Ma³py
;0
:D
CYTAT(Hub @ 18:31 15.05.2009)
CYTAT(Tomko Konopczyc @ 13:26 14.05.2009)
Zabronione jest posiadanie jakichkolwiek innych ni¿ historyczne elementów uzbrojenia i stroju ( posiadaj±cy takowe zostan± wykluczeni z udzia³u w walkach ).
Komes, co dok³adnie mia³e¶ na my¶li? mam nadziejê ¿e nie najajeczne suspensory?
a tarczki na klepsydry? ja chyba powrócê do machania tasakiem wiêc ju¿ ich nie u¿ywam do pojedynków, ale niektórzy, szczególnie pó³torakowcy bêd± zainteresowani t± spraw±.
Hubi - s³uszne uwagi. Oczywi¶cie suspensory dozwolone, podobnie tarczki.
W regulaminie nanioslem zmianê.
Salve!
Zali czy i skromnie Leszno mo¿e prosiæ o zaproszenie?
Oczywi¶cie, ze zaproszenie zaraz dotrze do Leszna.
Co do rozgraniczenia czasowego turnieju bojowego i potyczek piechoty to ju¿ nied³ugo zamie¶cimy plan turnieju i postraramy siê rozgraniczyc czasowo te dwie rzeczy. Jednak naszym zamys³em jest, aby w potyczkach piechoty wziêli udzia³ przede wszystkim Ci, którzy odtwarzaj± piechotê lub lekkozbrojnych. Ciê¿kozbrojni bêd± mieli: bojówkê, turniej 5 x 5 i buhurt, ale oczywiscie ka¿dy kto spe³ni wymagania sprzêtowe i bedzie mia³ ochotê moze powalczyc w piechociarskich potyczkach.
Witaj Tomu¶!
Niestety , nie bedziemy mogli tym razem przyjechaæ , bo w tym czasie bedziemy ju¿ na trasie do Grunwaldu
Tomus, co Ty trzymasz w rêku, bia³a mysz to,czy co?(podpowiadaj± mi ze to mo¿e podpaska)
ale chyba nie....
Pozdrawiam
Efendi
a specjalne pozdrowienia dla Twojej lepszej po³ówki!!!!!
Kurcze szkoda, ale wymarsz fajna rzecz. Bawcie siê, opowiesz mi na Grunwaldzie.
A w rêku trzymam .... To tajemnica. Mo¿e to talizman wywo³ujacy deszcz?
Ha!
Husyckie ¶cierwojady siê zg³aszaj±!
ochojnacki/tutajma³pa\gmail.com
Z³ooooooooooooooooooooo! (i chvj)
Czy GaWRONATOR te¿ mo¿e nadlecieæ???????
Jak bêdzie mia³o padaæ to postaram sie wznie¶æ i rozgoniæ skrzyd³ami te czarne deszczowe chmury nad Bêdzinem.
Gawronatorze ty¶ u nas domownik. Gniazdo w kuchni bêdzie dla Ciebie uwite.
Mam takie turystyczne pytanko: czy turniej mimo, ze niezale¿ny od Dni Bêdzina, bêdzie jednak otwarty dla publiczno¶ci?
wybiera³y¶my siê z moj± dwórk± i m³odsz± wersj± w jednym, bo blisko i przede wszystkim zawsze ciekawie. poogl±daæ i mo¿e jakie¶ zakupy na kramach zrobiæ:-)
ale nie wiem czy zmiany organizacyjne nie spowoduja zamkniêcia imprezy dla gapiów.
pozdrawiam:-)
T jak turystka;-)
Turniej w Bêdzinie bedzie otwarty dla publiczno¶ci, tak jak w latach poprzednich; z reszt± w takiej "konwencji", nie bardzo by sie da³o go uczyniæ zamkniêtym...
Kurcze. Chyba trzeba bêdzie odkurzyæ stary z³om. No i po³ataæ ubranko.
Bardzo prosimy o odsy³anie formularzy zg³oszeniowych. Ostatnie zaproszenia dotr± do koñca tygodnia.
Proszê o kontakt chêtnych do przyjazdu rzemie¶lników.
Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego jak co roku zg³asza chêæ przybycia na turniej w Bêdzinie. Prosimy o wys³anie formularza na anchesenpaaton3@o2.pl
Do zobaczenia!
CYTAT(Tomko Konopczyc @ 23:13 19.05.2009)
A w rêku trzymam .... To tajemnica. Mo¿e to talizman wywo³ujacy deszcz?
Kaczuszka...?
CYTAT(ttin @ 22:43 03.06.2009)
CYTAT(Tomko Konopczyc @ 23:13 19.05.2009)
A w rêku trzymam .... To tajemnica. Mo¿e to talizman wywo³ujacy deszcz?
Kaczuszka...?
Basenik?
Bêdziecie ze swoim kramikiem?
To na pewno jaki¶ ptaszek ]:->
Z kramikiem nie bêdziemy z powodów ró¿nych, z których jednym jest niepewna bêdziñska pogoda :P
CYTAT(ttin @ 22:36 04.06.2009)
To na pewno jaki¶ ptaszek ]:->
Z kramikiem nie bêdziemy z powodów ró¿nych, z których jednym jest niepewna bêdziñska pogoda :P
B±dzcie z kramikiem
Tym bardziej, ze chcia³em kupiæ len. Pogoda bêdzie cudna, przecie¿ termin jest inny. Ale mnie denerwujecie
Nie dra¿nijcie Tomka. On ju¿ wiekowy jest i serce ju¿ nie tak mocne jak kiedy¶.
Lnu mu siê zachcia³o to mu go przywie¼cie.
Niech nie bêdzie w chmurnym nastroju bo znów bêdzie la³o.
Wiekowy to Ty jeste¶, bo od wieków nikt Cie nie widzia³
Moje serce jest silne jak udo s³onia (poparte badaniami lekarskimi), a len potrzebujê dla m³odej i piêknej ¿ony, czego i Tobie podstarza³y m³okosie ¿yczê
CZekam w Bêdzinie
Poni¿ej plan turnieju
Harmonogram turnieju
03.07.2009 – pierwszy dzieñ turnieju
Przyjazd zaproszonych go¶ci
22,00 - rozgrywki szachowe - na dziedziñcu zamkowym,
24.00 - zakoñczenie pierwszego dnia,
04.07.2009 – drugi dzieñ turnieju
10,30 – odprawa dowódców bractw - w obozowisku historycznym,
12,00 - oficjalne otwarcie turnieju - prezentacja przyby³ych bractw – na placu turniejowym,
13.00 - turniej dla bia³og³ów-„Bieg po sukno” – pod zamkiem,
13.30 - turniej bojowy pieszy – na placu turniejowym,
15.30 - turniej ³uczniczy – w fosie,
17,30 - turniej zapa¶niczy,
18.00 - potyczki piechoty – plac turniejowy,
19,00 - turniej bojowy dru¿ynowy (pi±tki),
20,00 - bitwa o zamek oraz buhurt
21,00 - pokazy ognia - konkurs
22,00 - zakoñczenie drugiego dnia
22.00 - biesiada - na dziedziñcu zamkowym ( turniej bardów, teatrzyk kukie³kowy)
05.07.2009 – trzeci dzieñ turnieju
11,00 - turniej rzutu w³óczni± i no¿em – w fosie,
12,00 - konkurs na najlepszy strój historyczny,
13.00 - zakoñczenie turnieju, wrêczenie nagród turniejowych – na placu turniejowym,
Bardzo proszê o odsy³anie ostatnich zg³oszeñ!
Rzemie¶lników proszê o ostatnie zg³oszenia!
My¶lê ¿e podczas konkursu ognia ju¿ zacznie kropiæ
to odpowiednia pora.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.