Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Jaka sól?
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Kuchnia
Brat Micha³
Witam, mo¿e temat wydaje sie troche g³upi, ale nie daje mi to spokoju, chodzi mi o rodzaj soli który by³ najpowszechniejszy w ¶redniowieczu(XIIIw), ostatnio w sklepie spotka³em sie z trzema typami, sól kamienna, warzona i morska dlatego nie wiem teraz w któr± powinienem siê zaopatrzyæ aby spokojnie móc sobie soliæ smile.gif
Mo¿liwe ze niepotrzebnie wyskoczy³em z nowym tematem, ale po przej¿eniu dzia³u kuchnia nie wiedzia³em pod co to podpi±æ.
topornik
raczej najbardziej historyczna bêdzie sól kamienna, najlepiej niejodowana
Brat Micha³
CYTAT(topornik @ 21:22 23.04.2009) *
raczej najbardziej historyczna bêdzie sól kamienna, najlepiej niejodowana


O tym ze niejodowana my¶la³em od pocz±tku, co do tego ze kamienna, to nie jestem do koñca przekonany, bo w koñcu by³a ona g³êboko w ziemi i przy okazji nasuwa sie pytanie kiedy pierwszy raz ludzie zeszli po t± sól.
Ja osobi¶cie by³bym bardziej przekonany do soli morskiej, bo by³a ³atwiejsza do uzyskania(przynajmniej nad morzem).
Ania Kryska
¯upy w Wieliczce i Bochni - co najmniej od XI w. Generalnie kopalnie soli prawdopodobnie ju¿ od czasów rzymskich.
Zygmunt
Cytuj±c Buddê powiem rzeczy nie s± takimi jak siê wydaj±, nie s± te¿ inne.

Sól wydobywano od neolotu w formie solanek czyli warzenia (od waru a nie od wagi) odparowywania s³onych ¿róde³ lub wody morskiej.

Sól kopana to stosunkowo nowy wynalazek, choæ http://www.kopalnia-pp.pl/view.php?idt=2 ponoæ ju¿ XIw.

Sól warzona nie bêdzie od rzeczy, w koñcu tê¿nie w Ciechocinku dzia³aj± i dzia³aæ mog³y na podobnej zasadzie zawsze.
Wydaje mi siê jedynie ¿e drobnokrystaliczna z dodatkiem antyzbrylacza jest jakby mniej autentyczna, wiêc lepiej i bardziej autentycznie wygl±daæ bêdzie na imprezie historycznej kamienna- ¶redniowieczna warzona pewnie wygl±da³a podobnie.
Anulka
Na ¦l±sku w XIV-XV w., wed³ug Drabiny, kupiæ mo¿na by³o krakowsk± (dro¿sz±) i kalisk± (tañsz±). Ceny uzupe³niê po powrocie do domu.

Edit: miara soli krakowskiej - 16 gr, kaliskiej - 12 gr (ok. roku 1377)
Yhm
Trochê literatury, która mi by³a potrzebna na referat o produkcji soli w epoce br±zu, ale opracowania solnicze siêgaj± z regu³y do XIII wieku. Mam na komputerze w fotkach, ale to plus minus 300mb i nie chce mi siê wrzucaæ.

Jod³owski A.
1969a Problem eksploatacji soli w okolicach Krakowa w staro¿ytno¶ci i we wczesnym ¶redniowieczu, AP t. 14, z. 1, s. 137-162.
1969b Badania archeologiczne nad pocz±tkami eksploatacji soli w Ma³opolsce, SA t. 21,
s. 337 – 345.
1971a Salt working in Little Poland, Recherches Archeologiques de 1970, s. 63-65.
1971b Eksploatacja soli na terenie Ma³opolski w pradziejach i we wczesnym ¶redniowieczu, Studia i materia³y do dziejów zup solnych w Polsce t. 4, s. 7-237.
1980 Periodyzacja dziejów solnictwa na ziemiach polskich do koñca XIII wieku, Studia i materia³y do dziejów ¿up solnych w Polsce t. 9, s. 7-32.
1988 Zagadnienie eksploatacji soli na terenie Ma³opolski w czasach prehistorycznych i we wczesnym ¶redniowieczu, [w:] Surowce mineralne w pradziejach i we wczesnym ¶redniowieczu Europy ¶rodkowej, Wroc³aw – Warszawa – Kraków – Gdañsk, s. 133-145.

AP - Archeologia Polski
SA - Sprawozdania archeologiczne

Krzysztof
sól morska: (podzia³ zale¿ny od wielko¶ci kryszta³ków)

- sel gros, sól grubsza o wiêkszych kryszta³kach, chrupi±ca
- sel fin, sól drobnoziarnista, w kszta³cie zbli¿onym do tego który w standardowej solniczce w kuchni jest
- fleur de sel, czyli sól z samego wierzchu solanki, maleñka o nieregularnych p³atkach, najbielsza


Pozdrawiam
Krzysztof
Wszeb±d
Sól warzono we wczesnym w Ko³obrzegu, na Kujawach,okolice Ko³a, no i Ma³opolska Wieliczka i Bochnia.....Prawdopodobnie okolice Sanoka

Pamiêtaæ nale¿y ¿e wiêkszo¶æ soli kopalnej jest barwy szarej. Najbielsz± ale i najrzadsz± jada³ sam król. Na wsiach biedota nie wsypywa³a soli do potraw tylko liza³a bry³kê soli kamiennej (oszczêdno¶æ smile.gif ).

HOWGH
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.