Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Spin tester
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Stron: 1, 2
Chaos666
Witam!

Pytanie tak jak w temacie. Chodzi mi o to gdzie mo¿na zakupiæ urz±dzenie do spinowania strza³. Je¿eli kto¶ ma problem z unaocznieniem urz±dzenia, podajê link do filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=ilDXkFnF1QI

Oczywi¶cie je¿eli kto¶ mo¿e podaæ przepis na zrobienie takiego ustrojstwa, to te¿ bym bardzo prosi³. Urz±dzenie wygl±da na nieskomplikowane. Mam parê danych dotycz±cych wagi odwa¿nika ale mo¿e kto¶ mo¿e profesjonalnie wyt³umaczyæ jak to zrobiæ/kupiæ, bo jest to jednak dosyæ precyzyjne narzêdzie.

Pozdrawiam
Chaos
Daniel Bochra
witam,
urzadzenie o ktore pytasz nie jest skomplikowane, prowizorke mozna z pewnosci zrobic w domu;
jezeli chcesz kupic to szykuj sie na wydatek w okolicach $180 z przesylka;
dostaniesz kawalek deski, kilka metalowych mostkow, duza igle i duza blaszke z podzialka i troche srubek; to wszystko poskrecasz i masz maszynke jaka na filmie bawi sie Todd Smith (troche posiwial od '91 kiedy zrobili to video smile.gif )
janek
witaj!
Pytanie czy chcesz mieæ urz±dzenie bardzo dok³adne: je¶li tak, to raczej pozostaje Ci kupno gotowej maszynki.
Je¶li nie, to poszukaj w ksi±¿ce "Drewniany ³uk ¶redniowieczny" Jankowskiego, z tego co pamiêtam pisa³ o tym jak zrobiæ maszynkê.

Je¶li chcia³by¶ jednak kupiæ maszynkê gotow±, odezwij siê na PW - mogê podaæ Ci namiary na znajomego który prowadzi sklep z profesjonalnym sprzêtem ³uczniczym i my¶lê ¿e bez problemu by³by Ci to w stanie za³atwiæ.
Turin
janek- ja bym prosi³ o namiary. Je¿eli cena by³aby rozs±dna z pewnosci± kupiê smile.gif

Pozdrawiam.
.:Riven:.
witam,

W Jankowskim: [mo¿na wykonaæ 2 warianty takiego urz±dzenia, pierwsze to z podzia³k± odpowiednio wyskalowan± zgodnie z przyjêtymi normami przez producentów - w³a¶ciwie potrzebne tylko przy dobieraniu karbonowych strza³ do ³uków wspó³czesnych.
Drugi wariant urz±dzenia to po porostu 2 klocki drewniane na których oprzesz koñce promienia, po ¶rodku wieszamy ciê¿arek, mierzymy odleg³o¶æ od pod³o¿a (je¿eli nie zdecydowali¶my siê na wykonanie skali), badamy ¶rodek ciê¿ko¶ci strza³y i w ten sposób orientacyjnie dobieramy komplet strza³ o porównywalnych parametrach] - tak mniej wiêcej to by³o napisane. Polecam jednak zajrzeæ do ksi±¿ki.
Waga odwa¿nika to 907,18g - 2 funty.

Pozdrawiam
Turin
Ja polecam zajrzeæ na Arcusa, ostatnio dyskutowali¶my tam na temat budowy sipnetestera i mamy kilka dobrych pomys³ów. Polecam zajrzeæ:
http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic.php?t=909
http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic.php?t=917

Pozdrawiam smile.gif
Chaos666
Witam!

Trochê po ¶wiêtach zaniemog³em, ale wracam do gry ;) Turin niew±tpliwie warto przeczytaæ wasz± dyskusjê na Arcus'ie. Fajne patenty i linki do fotek. Jednak mimo wszystko mam pewien niedosyt. Pierwsza sprawa to w³a¶nie problem tego ciê¿arka. Te dwa funty to cholernie ciê¿ko zwa¿yæ z dok³adno¶ci± do setnych grama (dla niewtajemniczonych to musi byæ dok³adnie 907,18g ) Co ja mam zrobiæ jak mam do dyspozycji ( i to w pracy) wagê cyfrow± z jedynie dwoma miejscami po przecinku? Poza tym pomys³ z ciêciem akumulatora to klapa na maxa. Nie do¶æ ¿e mordêga z ciêciem i wycinaniem, topieniem to jeszcze przypominam ¿e o³ów jest szkodliwy dla zdrowia bum.gif Druga sprawa dotyczy dok³adnego rozpisania wymiarów tego urz±dzenia. Link który poda³e¶ ma zdjêcia w³a¶nie tego o co mi chodzi³o(rysunek "prawie" techniczny), ale ca³kowicie po angielsku i jeszcze dosyæ niechlujny angsad.gif Jak mo¿na zauwa¿yæ to choæ przy¿±d prosty to wystêpuje w wielu wersjach i przysparza problemów np. w postaci ciê¿arka. Trzecia sprawa dotyczy oparæ strza³y. Niby nic wielkiego, ale na orygina³ach zamontowane s± jakie¶ 2 kó³eczka po³±czone ze sob±, a na nich w³a¶nie spoczywa jeden z koñców promienia. Gdyby to nie by³o istotne to raczej by siê nie spuszczali ¿eby to zrobiæ. Czwarta sprawa to podzia³ka, która tak na prawdê jest do ass.gif Ka¿dy ma inn± i inaczej wyskalowan±. Wolna amerykanka wiêc jak bym jeszcze chcia³ te zdjêcia podzia³ek wrzuciæ na papier to ze wzglêdów zmiany proporcji ( przy robieniu zdjêcia, zwymiarowaniu przez program do druku) wychodzi i tak co¶ innego.
No, to tyle uwag po ¶wi±tecznym dumaniu smile.gif

P.S. My¶lê ¿e pomys³ zrobienia spin testera na ¶cianie, opisanego przez kogo¶-tam jest bardzo fajny i chyba najlepiej miarodajny. Niestety nie mam aktualnie ¶ciany do takich rzeczy dunno.gif

Pozdro
Chaos
Turin
Chaos666- przepraszam Ciê, ale muszê stwierdziæ ¿e straszny teoretyk z Ciebie tongue.gif

A ja siê wzi±³em i zrobi³em I wersjê spinemetra z tego 2 linka (2 k±tomierze) niebawem na Arcusie pojawi± siê fotki.

Pomys³ Pana Daniela (ze ¶cian±) jest naprawdê dobry, ale ja bym go "stjuningowa³" poniewa¿ nie rozumiem czê¶ci ze wskazówk± na ciê¿arku, dlatego jako wskazówkê proponujê k±tomierze.

Co do ciê¿arka: ja chwilowo swój zrobi³em z kostki brukowej, a niebawe,m zrobie z odwa¿nika 1kg, wystarczy go zeszlifowaæ do 908g (co =2lbs).

Chaos, nie przesadzaj, to jest "bana³" wystarczy chwilê pomy¶leæ nad wykonaniem a nie trudno¶ciami wynikaj±cymi z wykonania przy¿±du i bêdzie dobrze. Nied³ugo biorê siê do wykonania testera z linka ze skal± (tam gdzie dzieln± jest 26).

Pozdrawiam i owocnej pracy w budowie spinetesterów icon_wink.gif


Edit
Janek - czekam na namiary smile.gif
Chaos666
CYTAT(Turin @ 12:32 30.12.2008) *
Chaos666- przepraszam Ciê, ale muszê stwierdziæ ¿e straszny teoretyk z Ciebie tongue.gif

A ja siê wzi±³em i zrobi³em I wersjê spinemetra z tego 2 linka (2 k±tomierze) niebawem na Arcusie pojawi± siê fotki.

No wiem, jestem dosyæ dociekliwy bigsmile2.gif To wina wykszta³cenia. Czekam na linka do fotek.

CYTAT
Pomys³ Pana Daniela (ze ¶cian±) jest naprawdê dobry, ale ja bym go "stjuningowa³" poniewa¿ nie rozumiem czê¶ci ze wskazówk± na ciê¿arku, dlatego jako wskazówkê proponujê k±tomierze.

Ja znowu nie czajê tych k±tomierzy, no ale jestem wzrokowcem i muszê mieæ rysunek, szkic czy fotkê. Co do problemu ciê¿arka i wskazówki to postaram siê jeszcze dzisiaj to rozrysowaæ i wrzuciæ tutaj. Bo dla mnie to jest akurat jasne tongue.gif

CYTAT
Co do ciê¿arka: ja chwilowo swój zrobi³em z kostki brukowej, a niebawem zrobiê z odwa¿nika 1kg, wystarczy go zeszlifowaæ do 908g (co =2lbs).

No dobra, ale jak zwa¿ysz dok³adnie 908 gram? Wiêkszo¶æ wag liczy tylko do dwóch zer po przecinku? A ju¿ sam nie wiem czy jest to waga optymalna dla uginania siê drewnianego promienia, czy kto¶ w Anglii po prostu przyj±³ 2lbs za wyj¶ciowe i dostosowa³ skalê. Chodzi o to ¿e jak siê we¼mie np. 1,5 kg ciê¿arek to wszystko siê bêdzie wygina³o tak samo czy nie?

Pozdrawiam
Turin
Chaos666, nie skala jest pod 2lbs, ale te 3-4 gramy nie zrobi drastycznej ró¿nicy...
Nie trzeba byæ zanadto dok³adnym jester.gif
Fotki bêd± prawdopodobnie po po³udniu lub jutro z rana bo teraz robiê ³uk i nie mam czasu, sorry.

EDIT

No, zrobi³em zdjêcia. To dopiero prototyp, wiêc bêdzie to ulepszone (czytaj zrobione od nowa ven.gif )
To link: http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic.php?t=917

Pozdrawiam smile.gif
Chaos666
Nie no, gratulejszyn Turin clap.gif
Ca³kiem ciekawie to zrobi³e¶. Jednak faktycznie nie wiadomo czy ig³a która jest pod promieniem i odpowiada za wychylenie wska¼nika winna byæ równie¿ na ¶rodku? Ale raczej na samy ¶rodku sie nie da bo jest tam mocowanie ciê¿arka dunno.gif No có¿, najlepiej jak kto¶ siê wypowie kto ma taki spin tester w oryginale.

P.s. Wszystkiego naj, w Nowym Roku!!! hehehe.gif

Pozdro
Daniel Bochra
"sprawa dotyczy oparæ strza³y. Niby nic wielkiego, ale na orygina³ach zamontowane s± jakie¶ 2 kó³eczka po³±czone ze sob±, a na nich w³a¶nie spoczywa jeden z koñców promienia. Gdyby to nie by³o istotne to raczej by siê nie spuszczali ¿eby to zrobiæ"

juz ci wyjasniem o co chodzi z tymi koleczkami: poprzez dodanie takich rolek, spine tester zyskuje miano urzadzenia wielofunkcyjnego:) w normalnej maszynce masz zwykle mostki o rozstawie 26cali mierzac od wewnatrz na ktorych to mostakch opiera sie promien; jak na miejscu podparcia zamontujesz rolki, to promien mozna dodatkowo obracac, sprawdzajac czy jest prosty i czy osady i groty sa wycentrowane;
dodatkowo, jak wykonasz odpowiednia podstawke i na niej sztywno zamocujesz wiertarke to masz taki prosty "cresting jig"
Daniel Bochra
jeszcze link do najlepszego (najdokladniejszego) w moim mniemaniu spine testera
http://www.jamesmhill.com/Spine_Tester.html
Turin
Co to za okr±g³e urz±dzenie? Czy to ten wymieniony w tek¶cie "dial indicator" - ale co to jest? I gdzie to kupiæ?

Faktycznie fajna konstrukcja, wystarczy z du¿ej ¶ruby i nakrêtek zrobiæ 2 funtowy ciê¿arek i taki "szkielet", mieæ to urz±dzenie i jazda. Ciekawe tylko ile ten miernik kosztuje... je¿eli cena jest normalna mo¿na kombinowaæ cool.gif
Chaos666
Witam!

Rzeczywi¶cie bardzo "inne" urz±dzenie. Wierzê, ¿e jest najbardziej dok³adne. Jednak zastanawia mnie fakt ¿e ugiêcie powodowane jest nie z do³u jak w standardowym spin testerze, ale od góry. Byæ mo¿e nie robi to ró¿nicy ale zapytaæ zawsze mo¿na. No bo zawsze ró¿nica jest jak siê co¶ ci±gnie albo pcha. A co do odwa¿nika, to super patent z t± ¶rub±. W³a¶nie chodzi³o mi o taki pomys³. Mo¿na dowa¿aæ kolejnymi podk³adkami. Pewnie postawiê na taki pomys³. A jak znam ¿ycie to miernik nie jest jaki¶ specjalny do spinu, tylko wziêty od jakiego¶ innego urz±dzenia, które mierzy nacisk. No tylko chcia³bym siê równie¿ dowiedzieæ jak to ustrojstwo siê nazywa dunno.gif Bo mog³oby to oszczêdziæ wiele problemów konstrukcyjnych.
Daniel czy to jest na Twoim wyposa¿eniu?

Pozdrowionka
Chaos
Daniel Bochra
"czy to jest na Twoim wyposa¿eniu?"

niestety nie, ja mam zwykly "Adams", kupilem kilka lat temu od goscia, ktory likwidowal sklep; tych astronomicznych cen nowych "Adamsow" i innych podobnych zupelnie nie rozumiem, bo to w sumie proste urzadzenia
Dial indicator mozna znalezc na Ebay, na pewno warto z tym budowac maszynke, bo bedzie najdokladniejsza;

"nie wiadomo czy ig³a która jest pod promieniem i odpowiada za wychylenie wska¼nika winna byæ równie¿ na ¶rodku? Ale raczej na samy ¶rodku sie nie da bo jest tam mocowanie ciê¿arka No có¿, najlepiej jak kto¶ siê wypowie kto ma taki spin tester w oryginale"


Chaos666, w zwyklych urzadzeniach tego typu na wskazowke, igla jest na srodku (13-tym calu), a ciezarek wieszasz zaraz obok;
Do prawidlowego pomiaru najwazniejsze jest odpowiednie "wyzerowanie" tak zeby promien spoczywal nad igle a igla wskazywala wartosc "0" przed zawieszeniem odwaznika;
W maszynce z miernikiem zegarowym (Dial Indicator) guzik miernika musi uginac sie na tyle, zeby wskazowka na mierniku pokazala zero i dopiero wtedy obciazamy promien;
Chaos666
Witam!

Mia³em siê Ciebie zapytaæ jak siê nazywa po polskiemu ten "Dial indicator", ale ju¿ wiem. To jest po naszemu Czujnik zegarowy. Jest te¿ do kupienia na allegro ale za okrutne pieni±dze <100 z³. Na EBayu niby taniej, ale plus wysy³ka to to samo bêdzie dunno.gif Sam ju¿ nie wiem. Mo¿e na razie zmontujê taki prosty spin tester wahad³owy a jak mi bêdzie potrzebny to wezmê siê za ten z zegarem. Ale dziêki za namiary.

P.S. Znalaz³em na ¦wistaku taki czujnik za 30z³ blinkie.gif Niby nowy, nie u¿ywany ale nie wiem. Pytanie jeszcze jaka czu³o¶æ potrzebna jest do spinowania strza³, bo one wystêpuj± w ró¿nych parametrach.

Pozdro
Chaos
Turin
Zrób sobie narazie który¶ z tych o których dyskutowali¶my na Arcusie. Ja w³a¶nie robiê drug± ulepszon± wersjê spinetstera sobie king2.gif

Jak znajdê ten wska¼nik zegarowy za rozs±dne pieni±dze to kupiê i zrobiê t± konstrukcjê, wtedy poka¿e, ale nie wiem czy siê op³aca, bo dos³ownie za kilka z³otych mo¿na mieæ urz±dzenie prawie tak samo dok³adne...
Turin
Hmmm... jednak to urz±dzenie nie jest takie super jak siê wydaje... Otó¿, ten czujnik z linka mierzy wychylenie w calach, a my w Polsce mamy jedynie raczej tylko do kupienia te mierz±ce w cm (mm), np. http://www.allegro.pl/item516254002_czujni...a_rachunek.html
Tak wiêc wynik nie bêdzie miarodajny, a z przeliczaniem bêdziemy sobie musieli narobiæ k³opotów itd.
Chyba projekt ten choæby z powy¿ej wymienionego powodu jest naprawdê trudny do realizacji :/ Chwilowo daje sobie spokój z t± wersj± spinetestera...
Chaos666
Witam!

No mnie siê wydaje, ¿e przed robieniem spin testera trzeba przyj±æ pewne za³o¿enia. Po pierwsze to czy za pomoc± tego urz±dzenia bêdziemy robili strza³y sobie (ewentualnie kumplowi) czy raczej liczymy na zarobek. Je¿eli na zarobek to koniecznie trzeba siê dostosowaæ do tabelek spinu bo nie da rady za ka¿dym razem lecieæ w pole z nieopierzonymi promieniami dunno.gif A je¿eli dla siebie to raczej mo¿na olaæ miary i jak siê znajdzie taka strza³ê co lata dobrze to tylko zaznaczyæ jej spin na wykresie i lecimy z koksem... Po drugie sprawa z liczeniem na cyfry w tabelce spinu jest taka. Je¿eli nie masz ciê¿arka dok³adnie 0,908 grama to zwróæ uwagê, ¿e wychylenia b³êdu w pomiarze zaczn± Ci siê powiêkszaæ, a co za tym idzie spin strza³y bêdzie ró¿ny. Dlatego te¿ siê zastanawiam czy nie zainwestowaæ w spin tester Daniela. Dlaczego? Bo tutaj dziêki czujnikowi zawê¿am granicê b³êdu. Zreszt± co do ceny to 32 z³ za ten czujnik to chyba rozs±dna cena tongue.gif A je¶li chodzi o przelicznik z mm na cale, to bez przesady gorsze rzeczy sie robi³o bum.gif No ale mo¿e podpowie Nam co¶ Daniel...

Pozdrawiam
Chaos
Chaos666
Witam!

No i zbudowa³em mój spin tester (zdjêcie w za³±czniku), ale mam parê pytañ bo nie wszystko jest tak jak sobie to wyobra¿a³em. Po pierwsze strza³a 8mm gdy j± po³o¿ê na wspornikach podnosi mi siê do góry. Wiem ¿e to wina drewnianej wskazówki. Dla utrzymania jej na swoim miejscu muszê stosowaæ gumkê recepturkê szczerba.gif Druga rzecz to zerowanie wska¼nika. Zauwa¿y³em ¿e ka¿dy promieñ jest mniej lub bardziej krzywy i poprzez obracanie go na spin testerze mogê wyregulowaæ wska¼nik. Nie wiem czy tak mo¿na? Po trzecie skala. Wzi±³em tak± z jednego angielskiego linku do spin testera ale zapewne jest on ¼le zeskalowany i w zasadzie do bani dunno.gif

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdro
Chaos
Turin
Cos za przekombinowany ten tester smile.gif (sory za pismo, mam po³amane dwa palce prawej reki i problemy z pisdanuem :/)

jesli mozesz to podaj linka bo moze zmieniles plan konstukcji i wynik wcale nie jest miarodajny.
Co do krzywych promieni to przed spinowaniem nalezy je wyprostowac.

ps. naprawde fajny ciezarek smile.gif

pozdrawiam.
Chaos666
Hej!

To gdzie ¿e¶ te paluszki wk³ada³, ¿e Ci je po³ama³o szczerba.gif ??? Czy przkombinowany to nie do koñca prawda. Wszystko jest raczej wykonane zgodnie z instrukcj±, 26" d³ugo¶æ, wahad³o z odleg³o¶ci± A, ciê¿arek 0,908 kg, tylko skala raczej "na oko". Poni¿ej zdjêcia z których korzysta³em. To pewnie z linków na Arcusie. Rozk³ad zachowa³em mniej wiêcej taki sam, dlatego te¿ skala wziêta od niego. Nie rozumiem tylko tej tabelki dunno.gif Bo co ona ma mi niby powiedzieæ? Czy to jest, k±t wychylenia w stopniach odpowiadaj±cy spinowi takiemu znormalizowanemu? No i jak wyznaczyæ skalê ¿eby by³a dobra? Na tej podanej na zdjêciu przedzia³ka zmienia siê proporcjonalnie do wychylenia.
Co do prostowania promieni to oczywi¶cie mia³e¶ racjê, ale mi chodzi o takie drobne krzywizny, które znajd± siê na ka¿dym promieniu.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

P.S. Co do ciê¿arka, to jest to jedyny sposób aby zdobyæ w miarê dok³adne 2 funty. Ja poszed³em do Brico Depot (Castorama), wzi±³em najgrubsze i najkrótsze ¶ruby i nakrêci³em nakrêtki. Dowa¿y³em podk³adami oraz haczykiem i mam 0.908 kg. Na prawdê dobry sposób bigsmile2.gif No i poza tym tylko tam mieli wagê do 3 zer po przecinku. Z tym odwa¿nikiem jest problem bo on musi byæ ma³y, ciê¿ki i w miarê wywa¿ony. Poni¿ej foto.
Turin
A z palcami to szkoda gadac, boli ze szok i 3 tygodnie zmarnowane...

Tak jak mówie to super odwa¿nik zrobi³es ale sine tester nie jest wg. mnie narazie ok. Móg³bys dac linka do "planów konstrukcyjnych". Bo ta tabelka nie jest chyba do tego modelu smile.gif

Ja bym Ci poleci³ zrobiæ model z tego linka: http://nativeskills.madduckoutdoors.com/jcs_spine_tester.htm Tam skalê masz do wydrukowania.
Sam taki w koncu zrobie ale przez chwilowa kontuzje nie moge Gdzies za miesiac postaram sie zaprezentowaæ :-)

pozdrawiam ;)
Chaos666
Witam!

Nie no, mój spin tester to chyba bardzo podobne urz±dzenie, tylko wychyla siê w praw± a nie lew± stronê. Co do linku to podajê:

http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/138....html?page=-1to

Zreszt± do zrobienia spin testera potrzebna jest jedynie pewna przewodnia my¶l konstrukcyjna i parê danych( d³ugo¶æ 26", d³ugo¶æ d¼wigni zegarowej Line A, oraz odwa¿nik 0,908 kg), wiêc nie mo¿na go zupe³nie inaczej skonstruowaæ (no mo¿e poza tym z czujnikiem zegarowym).

Co do skali to wpad³a mi te¿ my¶l, aby zrobiæ jaki¶ przelicznik który na podstawie stopni mo¿e wyliczaæ warto¶æ spine. Tak ¿eby nie trzeba by³o szukaæ gdzie¶ po internecie zegara do spinu. Mo¿na by wzi±æ k±tomierz i kartkê papieru i wyrysowaæ sobie zegar dla w³asnej konstrukcji (nigdzie nie ma jaka winna byæ d³ugo¶æ wskazówki, co powoduje niedopasowanie skali). Na tej skali gdzie jest Line A, jest te¿ pewien przelicznik:

26
--------------------- = LBS of spine
Inches of deflection


Czyli 26(d³ugo¶æ spin testera) podzieliæ na cale wychylenia to daje warto¶æ spine #. Tak to ja rozumiem dunno.gif Ja akurat mam d³u¿sz± wskazówkê i dlatego nie mogê u¿yæ tego zegara. Ale chyba im d³u¿sza wskazówka to dok³adniejszy wynik.

No i co do tych kó³eczek przy oryginalnych spin testerach o które pyta³em parê postów wcze¶niej. Przejrza³em jeszcze raz i wiem o co chodzi. Daniel odpowiedzia³ mi ¿e min. jest mo¿liwo¶æ centrowania grotów itp. Pierwsz± spraw± jest obracanie promienia przy spinowaniu. Poprzez obracanie mamy mo¿liwo¶æ doj¶cia od najni¿szej warto¶ci do najwy¿szej. I to ich ¶rednia daje wynik spine. Mo¿e dla niektórych jest to truizm ale nie zosta³o to nigdzie zaznaczone i na pocz±tku bada³em spin "statycznie" -> dlatego te¿ moje pytanie o kalibrowanie promienia poprzez obracanie. Teraz to i tak nie ma znaczenia bo trzeba ze 3 razy obróciæ promieñ dla zbadania spinu smile.gif

No i koñcowa rozterka. Strzelam z Bisoka 66". Zauwa¿y³em ¿e przy parametrach jest tam jeden taki z hashem #, którego u¿ywa siê równie¿ do zapisu spinu. Czy jest to mo¿liwe ¿e producent podaje optymalny spin dla swojego ³uku, aby u¿ytkownik nie mia³ problemu z dobraniem strza³???

Pozdrowionka
Chaos
ulmus3
Witam.

Problem polega na tym ¿e Ty s±dzisz ¿e spin tester z³u¿y do pomiaru spinu strza³y .
Nie jest to do koñca prawda, spin tester mierzy ugiêcie strza³y spowodowane pdwieszeniem dwufuntowego ciê¿arka.Wskazówka powinna pokazaæ warto¶æ ugiêcia np pó³ cala czyli 0.500"bo w tabeli masz to podane w u³amku dziesiêtnym cala.
Podstawiasz do tabeli i odczytujesz spin 52#.W tabeli masz wyliczon± strza³kê ugiêcia (tak siê to fachowo nazywa) dla poszczegulnych warto¶ci spin podan± u³amkiem dziesiêtnym cala.
Mno¿±c dowoln± parê cyfr z tej tabeli zawsze otrzymasz warto¶æ 26" czyli licznik z podanego przez Ciebie wzoru .mianownik to w³a¶nie ta strza³ka ugiêcia.Jako ¿e wzór jest sta³y to zamiast za ka¿dym razem przeliczaæ ugiêcie na spin . na skali zamiast 0.500 " pisze siê52# .zamiast 1" ugiêcia pisze siê 26 i tak powstaje spin tester.
Z powa¿aniem.

Ulmus3
Chaos666
Witam!

Zgadzam siê z Tob± ulmusie3 w ca³ej rozci±g³o¶ci. Jednak ró¿nie to siê wylicza i nikt tutaj nie wyt³u¶ci³ tego dostatecznie jasno. Ja osobi¶cie wczyta³em siê w opis skali, ze wzoru spin testera na jakim siê wzorowa³em buduj±c swój tester. No i tam go¶ciu pisze, ¿e aby wyznaczyæ dobr± podzia³kê nale¿y:

rozrysowaæ ³uk na kartce odpowiadaj±cy d³ugo¶ci wskazówki mierz±c od miejsca w którym jest ona przybita/zamocowana na wsporniku (to moja rada). Ja zrobi³em to za pomoc± o³ówka i dratwy, ale mo¿na oczywi¶cie skorzystaæ z cyrkla bum.gif Zaznaczamy poziom± kreskê aby ustaliæ punkt "zerowy", i odkre¶lamy na krzywej cale od 1 do np. 10 (co 2,54 cm). Potem ka¿dy cal dzielimy na dziesiêæ czê¶ci (bardzo istotny element!). Jak ju¿ mamy podzielon± skalê to zabieramy siê do oznaczania spinu na skali. Warto¶æ 26 dzielimy na np. 50 #(czyli warto¶æ spin jaki chcieliby¶my odnale¼æ na skali) co daje 0,52 cala. Przesuwamy przecinek o jedno miejsce w prawo i mamy miejsce na skali, czyli 5 cali i 2 dziesiêtne smile.gif
Nastêpnie obieramy kolejny numerek np. 48 #. Proste i przydatne bigsmile2.gif


Podajê przepis dla tych którzy jeszcze nie wiedz± jak zrobiæ w³asn± skalê bum.gif Jak kto¶ teraz obejrzy t± skalê z za³±cznika powy¿ej to bêdzie wiedzia³ o co chodzi.

Pozdrawiam
Chaos
bodkin
najlepiej poszukac przelicznika ktory poda wartosc ugiecia w mm ( z dokladnoscia do 0,1 mm) i jaka wartosc spinu temu ugieciu odpowiada .
majac te dane mozna sobie wykonac dowolna skale z duza dokladnoscia .
najdokladniejsze spin testery , to wg . mnie takie gdzie jest uzyty czujnik zegarowy zerowany przed kazdym pomiarem.

pozdrawiam



ulmus3
Witam.

Bodkin.
Licz±c ugiêcie w calach a potem przeliczaæ na milimetry doprowadzi do tego ¿e zginiemy w zaokr±gleniach wyników.
Bior±c pod uwagê ¿e spin jest jednostk± niemianowan± (cal przez cal jednostki siê skracaj±),niema znaczenia jakimi jednostkami siê bêdziemy pos³ugiwaæ i tak siê skróc±.
Dlatego najlepiej jest te 26" zamieniæ na milimetry i pracowaæ odrazu na milimetrach.
26 cali to 660,4mm
660.4mm podzielone przez spin np 48 daje 13,758mm ugiêcia czyli 13,78mm w zaokr±gleniu
660,4mm podzielone przez spin np 52 daje 12,7 mm czyli pó³ cala
660,4mm podzielone przez spin np 60 daje 11,006mm czyli 11,0mm
I tak dalej dla ka¿dej warto¶ci spin.

Chaos666
Je¶li dobrze zrozumia³em ,za³o¿y³e¶ prze³o¿enie 1:10 czyli 0,1 cala ugiêcia daje 1cal wychylenia wskazówki.
Przy tej konstrukcji testera jest to nimo¿liwe , spin 26 (1cal ugiêcia promienia)spowoduje ¿e wskazówka bêdzie sta³a prawie pionowo.
Pozatym liniowy ruch ugiêcia odczytewany przez ruch po okrêgu ramienia pomiarowego sprawia ze podzia³ka skali nie jest liniowa.
Z powa¿aniem.
Ulmus3
Chaos666
Witam!

Panowie, panowie za du¿o tutaj chaosu szczerba.gif
Bodkin, zapewne masz racjê ale raczej na mm nie da rady chocia¿by ¿e przy wykre¶laniu skali i tak trzeba przyj±æ zaokr±glenia i wydaj mi siê ¿e cale nie s± takie z³e. To dzielenie na 10 czê¶ci cala to dobry pomys³. Zw³aszcza ¿e podczas obracania promienia przy spinowaniu warto¶ci s± raczej zaokr±glane (chocia¿by ¶rednia z dwóch krañcowych wyników). Poza tym jak siê co¶ robi w pewnym systemie metrycznym(cale i funty) to lepiej przy nim pozostaæ, bo inaczej mo¿na siê powa¿nie zamotaæ. bum.gif
Je¿eli chodzi o czujnik zegarowy to mam pewne w±tpliwo¶ci co do skuteczno¶ci. Chocia¿ mogê siê myliæ. Przede wszystkim mam w±tpliwo¶ci co do skuteczno¶ci samego zegara. Ma on wychylenie (wci¶niêcie) tego dzyndzelka do 10 mm. Ja nie wiem ale chyba to za ma³o dla spin testera. Trzeba pamiêtaæ ¿e jest to urz±dzenie z przeznaczeniem do badania nierówno¶ci elementów zazwyczaj toczonych, które musz± byæ badane z dok³adno¶ci± do prawie mikrona (chyba smile.gif ). Jest to raczej sprawa adaptacji która nie zawsze mo¿e byæ trafna. No nie wiem... ale jestem sceptycznie nastawiony do tego aparatu.

Ulmus3 to chyba w³a¶nie tak. Za³o¿y³em 0,1 cala ugiêcia to 1 cal wychylenia. Chodzi o to ¿e przy wygiêciu o 2,54( 1cal ) cm promienia po po³o¿eniu ciê¿arka skala powinna wskazywaæ 10 cali na skali, co faktycznie odpowiada pionowi. Dlaczego przy takiej konstrukcji jest to niemo¿liwe? Na te przeliczenia mogê podaæ chocia¿by 2 ¼ród³a ( jedno to na którym siê wzorowa³em, a drugie to na którym wzoruje siê Turin ). I je¿eli znalaz³by siê promieñ o spinie 26 to by³by tak wiotki ¿e bardziej nadawa³by siê na bicz ni¿ na strza³ê. Dlatego te¿ ten cal stanowi punkt krañcowy na skali. Tak samo promieñ który siê nie wychyla ma spin 260 #, czyli przedzia³ jest taki:

od 26 # do 260 #

Je¿eli masz inny przelicznik który ³atwo zrobiæ to wrzuæ "przepis prania". Mnie te¿ interesuje czy ten który poda³em to jest dobry sposób. No bo innego przelicznika na # nie mam. A ten wydaje siê logiczny i raczej znormalizowany.
Co do skali liniowej to trochê nie czajê. Je¿eli twierdzisz ¿e skala zwymiarowana po okrêgu jest z³a to w ka¿dym zegarze (tak¿e czujniku zegarowym) jest do bani. Mnie do licznika wska¼nikowego nic nie zra¿a. My¶lê raczej ¿e jest to jeden z lepszych modeli pomiarowych smile.gif

A tak a propos, to nikt nie potrafi mi odpowiedzieæ o co chodzi ztym parametrem w Bisokach?

Pozdrowionka
Chaos
Vislav
Witam

¯yczliwie przygl±dam siê dyskusji w sprawie spin testera. I w zwi±zku z tym kilka uwag mimo, ¿e nie zmierzam budowaæ samego urz±dzenia.
CYTAT(Chaos666 @ 09:31 13.01.2009) *
[...]
Bodkin, zapewne masz racjê ale raczej na mm nie da rady chocia¿by ¿e przy wykre¶laniu skali i tak trzeba przyj±æ zaokr±glenia i wydaj mi siê ¿e cale nie s± takie z³e. [...] Poza tym jak siê co¶ robi w pewnym systemie metrycznym(cale i funty) to lepiej przy nim pozostaæ, bo inaczej mo¿na siê powa¿nie zamotaæ. bum.gif
Je¿eli chodzi o czujnik zegarowy to mam pewne w±tpliwo¶ci co do skuteczno¶ci. Chocia¿ mogê siê myliæ. Przede wszystkim mam w±tpliwo¶ci co do skuteczno¶ci samego zegara. Ma on wychylenie (wci¶niêcie) tego dzyndzelka do 10 mm. Ja nie wiem ale chyba to za ma³o dla spin testera. Trzeba pamiêtaæ ¿e jest to urz±dzenie z przeznaczeniem do badania nierówno¶ci elementów zazwyczaj toczonych, które musz± byæ badane z dok³adno¶ci± do prawie mikrona (chyba smile.gif ). Jest to raczej sprawa adaptacji która nie zawsze mo¿e byæ trafna. No nie wiem... ale jestem sceptycznie nastawiony do tego aparatu.
[...]
Co do skali liniowej to trochê nie czajê. Je¿eli twierdzisz ¿e skala zwymiarowana po okrêgu jest z³a to w ka¿dym zegarze (tak¿e czujniku zegarowym) jest do bani. Mnie do licznika wska¼nikowego nic nie zra¿a. My¶lê raczej ¿e jest to jeden z lepszych modeli pomiarowych smile.gif
[...]
Pozdrowionka
Chaos

  1. Podobnie jak Bodkin uwa¿am, ¿e najwygodniej jest przej¶æ na system metryczny (cale i funty to nie jest sytem metryczny!). Wszystkie przyrz±dy pomiarowe jakimi dysponujemy oparte s± na systemie metrycznym. Wszelkie przeliczenia w systemie dziesiêtnym s± ³atwiejsze do wykonania i mamy mniejsze prawdopodobieñstwo b³êdu.
  2. Oczywi¶cie zakres pracy czujnika zegarowego powinien byc dobrany do potrzebnego zakresu.
  3. Pomiar d³ugo¶ci/ugiêcia z u¿yciem d¼wigni jest nieliniowy, tzn. tym samym odcinkom odpowiada ró¿ny k±t - nie wchodz±c w zawi³o¶ci d¿wigni narysowa³em uproszczony schemat pomiaru Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
  4. Przy u¿yciu czujnika zegarowwego - w uproszczeniu jest to ko³o tocz±ce siê po linii prostej ka¿demu odcinkowi odpowiada ten sam k±t Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik i skala liniowa.
pozdrowienia Vislav
Adamc1
A kto powiedzia³ ¿e czujnik zegarowy ma pomiar w zakresie do 10mm ?? czujniki s± ró¿ne i nale¿y stosowaæ odpowiedni do potrzeb poza tym spin wyznacza siê w tysiêcznych cala czyli 0,001" = 0.025400mm je¿eli przeszkadza Ci dok³adno¶æ w mikrometrach to chyba b³±d poniewa¿ w zasadzie taka jest potrzebna do precyzyjnego pomiaru. Wszystko zale¿y od tego z jak± dok³adno¶ci± chcesz zmierzyæ.
Turin
Witam.

Ja chcia³bym napisaæ jeszcze w sprawie zakupu spinetestera.
Dosta³em namiary od Janka (za co mu serdecznie dziêkujê) no i zamailowa³em tam Z pytaniem o tester giêtko¶ci w stand. AMO. A oto co siê dowiedzia³em; w swojej ofercie nie posiadaj± takiego urz±dzenia a jego "orientacyjna cena (...) w zale¿no¶ci od modelu to od oko³o 780 do 1500 PLN".
Tak wiêc musimy robiæ SAMI bo na kupno w normalnej cenie w dniu dzisiejszym niestety liczyc nie mo¿emy... Chyba ¿e kto¶ ma na zbyciu 1tys. z³otych - ja z przykro¶ci± stwierdzam i¿ nie mam :/

Pozdrawiam smile.gif
Chaos666
Witam!

Vislavie oczywi¶cie pope³ni³em lapsus s³owny mówi±c o systemie metrycznym w odniesieniu do cali i funtów. Niestety nie wiem jak nazwaæ miernicze systemy anglosaskie. Czujnik winien byæ oczywi¶cie dobrany do potrzeb, ale nikt jeszcze nie poda³ jakie s± te potrzeby. Co do zarzutu Adamc1 to muszê przyznaæ, ¿e i pewnie jest jaki¶ inny o wiêkszym zakresie wychylenia, ale pewnie w astronomicznej cenie ze 150 z³.
Zreszt± na to zapytanie mo¿na tak samo odpowiedzieæ i bêdzie mia³o równorzêdn± warto¶æ logiczn±:

"A kto powiedzia³ ¿e czujnik zegarowy nie ma pomiaru w zakresie do 10mm ??"

Poza tym Panowie nie popadajmy w paranojê, bo w koñcu robimy strza³y z drewna a nie z karbonu czy aluminium i schodzenie poni¿ej pewnych dok³adno¶ci jest zbêdne. Nawet w £ukSporcie podaja spin promienia z tolerancj± 5#.
Poza tym najpro¶ciej jest wytykaæ b³êdy i problemy, a jak do tej pory nikt nie zaproponowa³ mi ¿adnego rozwi±zania alternatywnego odno¶nie skali oraz przeliczeñ icon_sad.gif Chyba mamy zamiar w tym temacie co¶ zbudowaæ (np. spin tester) a nie dzieliæ w³os na czworo. Do którego miejsca po przecinku dojdziemy aby zadowoliæ ortodoksyjnych ³uczników...?
Dziêki Vislav za sprostowanie mojego toku my¶lenia o kole szczerba.gif Chodzi³o Ci ¿e przy zwyk³ej d¼wigni im wy¿ej jest wskazówka tym zwiêksza siê k±t - czy jako¶ tak, a przy zegarze (jak np. w czujniku) jest to bez znaczenia bo i tak wskazówka wyznacza równe odcinki. I problem le¿y w tym ¿e przy zwyk³ej skali trzeba nie lada precyzji aby wykre¶liæ dok³adny punkt, a przy zegarze mo¿na zliczyæ tylko odcinki, tak?
Turin dziêki za rozeznanie cenowe. Mo¿e teraz zamiast szukaæ dziury w ca³ym niektórzy spróbuj± pomy¶leæ wspólnie (chocia¿ s± pewnie tacy co maj± tysiaka w skarbonce crazy.gif )

Pozdrawiam
Chaos
Adamc1
http://www.allegro.pl/item515392401_czujni...12_5_limit.html
http://www.allegro.pl/item527193710_czujni...nowy_f_vat.html

Spin tester koszuje nieca³e 500z³otych mo¿na go wykonaæ w przyzwoitej jako¶ci za 200z³otych
zakres 12.7 mm to 0,5cala a wiêc spin 500 wed³ug standardów eastona .



Turin
No w³a¶nie wg. stand. Easton a nie AMO... Przeciez my nie chcemy karbonowych strza³ spinowaæ. smile.gif
Vislav
CYTAT(Chaos666 @ 18:13 13.01.2009) *
[...]
Poza tym najpro¶ciej jest wytykaæ b³êdy i problemy, a jak do tej pory nikt nie zaproponowa³ mi ¿adnego rozwi±zania alternatywnego odno¶nie skali oraz przeliczeñ icon_sad.gif Chyba mamy zamiar w tym temacie co¶ zbudowaæ (np. spin tester) a nie dzieliæ w³os na czworo. Do którego miejsca po przecinku dojdziemy aby zadowoliæ ortodoksyjnych ³uczników...?
[...]

CYTAT(Adamc1 @ 23:22 13.01.2009) *
[...]
Spin tester koszuje nieca³e 500z³otych mo¿na go wykonaæ w przyzwoitej jako¶ci za 200z³otych
zakres 12.7 mm to 0,5cala a wiêc spin 500 wed³ug standardów eastona .


Witam

Proponujê rozwi±zanie alternatywne z wykorzystaniem prostego wska¼nika laserowego zak³adanego na tulejce na koñcówkê promienia Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Unikamy stosowania ro¿nego rodzaju d¼wigni i wskazówek i zwi±zanych z tym problemów z dok³adno¶ci± wykonania lub kosztownych czujników zegarowych.
Wska¼nik laserowy mo¿na kupiæ ju¿ za oko³o 20 z³otych
£aweczka pomiarowa taka, jak ju¿ w pokazanych rozwi±zaniach. Do tego dochodzi lusterko i pó³przezroczysty ekran.
Dok³adno¶æ, czyli d³ugo¶æ skali mo¿na sobie dobraæ w zale¿no¶ci od odleg³o¶ci lusterka. Przy 50cm i ugiêciu 1"=25,4 mm skala ma d³ugo¶æ oko³o 15cm - przy 100cm bêdzie to 30cm ......
Odpada ka¿dorazowe "zerowanie" systemu pomiarowego przy ma³ych ró¿nicach grubo¶ci promienia. Równie¿ lekkie wygiêcia promienia nie wp³yn± znacz±co na wynik.
Na ¶rodku promienia zawieszamy wy³±cznie obci±¿enie co przyspiesza znacznie pomiary przy wiêkszej ilo¶ci promieni.

Pozostaje wyskalowanie - mo¿na u¿yæ dwóch metod.
  1. Program typu Cad i za³o¿enie, ¿e uginaj±cy siê promieñ stanowi czê¶æ okrêgu - laserowy wska¼nik jest styczn± w punkcie zamocowania. Dla ka¿dego ugiêcia trzeba wykonaæ odrêbny rysunek. Nastêpnie z du¿± dok³adno¶ci± odwzorowanie tego na urz±dzeniu.
  2. Metoda do¶wiadczalna z wykorzystaniem wzorcowego promienia - prêta z w³ókna szklanego (znalezienie czego¶ takiego nie stanowi wiêkszego problemu). Bêdzie wystarczaj±co prosty i jednorodny aby pos³u¿yæ jako wzorzec. W miejsce obci±¿enia, konstruujemy z u¿yciem ¶ruby, nakrêtki i kawa³ka blachy urz±dzenie ci±gn±ce/pchaj±ce (kwestia inwencji) na ¶rodku wzorca. Mo¿emy stopniowo i precyzyjnie zwiêkszaæ ugiêcie obracaj±c ¶rubê lub nakrêtkê ka¿dorazowo do zadanej wielko¶ci. Strza³kê ugiêcia zmierzymy po¿yczon± suwmiark±, je¿eli zale¿y nam na dok³adno¶ci w dziesiêtnych czê¶ciach milimetra.


Na skali mog± byæ naniesione warto¶ci spin.

Ciekawy jestem czy kto¶ wykonana takie urz±dzenie.

pozdrowienia Vislav
Adamc1
Musze przyznaæ ¿e pomys³ jest rewelacyjnie prosty i tani i skuteczny .
Pozdrawiam Adam
Vislav
Witam

Dzk za uznanie. Aby sprawdziæ czy umys³ z wiekiem nie zardzewia³, postanowi³em symulacyjne przeliczyæ spodziewan± skalê przy odleg³o¶ci ekranu 1000 mm (Ad.1 z mojego poprzedniego postu) Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Komentarz do za³±cznika:
  1. Wykona³em 4 rysunki dla strza³ki ugiêcia promienia dla 1/4, 1/2, 3/4 i 1 cala - za³o¿enie, ¿e jest to czê¶æ okrêgu. Po przeprowadzeniu stycznych na odleg³o¶ci 1000 mm uzyska³em podstawowe punkty skali.
  2. Dane przenios³em do programu kalkulacyjnego Excel i sporz±dzi³em wykres punktowy.
  3. Na wykres punktowy na³o¿y³em liniê trendu wielomianowego trzeciego stopnia i uzyska³em wzór pozwalaj±cy okre¶liæ wynik na skali, dla dowolnej strza³ki ugiêcia w przedziale 0-1".
  4. We wzorze pomin±³em sta³± +0,0018mm jako nieistotn± dla koñcowego wyniku. Ponownie przeliczy³em dane dla znanych wielko¶ci - odchy³ka wynosi do 0,03mm.

Oznacza to, ¿e z tak± dok³adno¶ci± mogê rozrysowaæ skalê na ekranie dla dowolnej warto¶ci strza³ki ugiêcia w podanym przedziale.

Ciekawy jestem jak praktyka potwierdzi³aby tê teoriê.

pozdrowienia Vislav

p.s. wzór przeliczeniowy zosta³ opracowany dla ekranu w odleg³o¶ci 1000 mm od wska¼nika. Przy innym dystansie L [mm] - wystarczy wynik przemno¿yæ przez wspó³czynnik L/1000.
Vslv
Chaos666
Witam!

Vislavie gratulujê umys³u ¶cis³ego clap.gif Ja niestety nie nad±¿am za Twoim projektem i chyba pozostanê przy swoim (zreszt± nie na marne siê namêczy³em nad moim spin testerem). Zatem chcia³bym teraz zobaczyæ czy jeste¶ tak dobrym praktykiem jak teoretykiem tongue.gif Spin tester classic te¿ wydawa³ mi siê prosty jak go omawia³em i ogl±da³em na fotkach...

P.S. Laser do medievalnych strza³... hmm bum.gif A mo¿e kupiæ w hurcie i na sta³e zamocowaæ takie lasery do strza³? Znacznie poprawi³oby to moj± celno¶æ szczerba.gif
P.S.2. A mo¿e mi kto¶ powie czy w mrocznych wiekach te¿ u¿ywano spin testerów (ew. kawa³ka kamienia i dwóch taboretów)?
P.S.3 Nadal nie wiem co z tymi parametrami na Bisokach.
P.S4. Adamc, zatem czekam na Twój spin tester za "jedyne" 200 z³. Koniecznie za³±cz fotki...

Pozdrawiam
Chaos
Turin
W³asnie,
CYTAT
Adamc, zatem czekam na Twój spin tester za "jedyne" 200 z³. Koniecznie za³±cz fotki...


Popieram i pozdrawiam. Wszystko zawsze proste jest tylko w teorii.


PS. Vislav - projekt wydaje siê faktycznie ¶wietny.
Vislav
CYTAT(Chaos666 @ 16:30 14.01.2009) *
Witam!

Vislavie gratulujê umys³u ¶cis³ego clap.gif Ja niestety nie nad±¿am za Twoim projektem i chyba pozostanê przy swoim (zreszt± nie na marne siê namêczy³em nad moim spin testerem). Zatem chcia³bym teraz zobaczyæ czy jeste¶ tak dobrym praktykiem jak teoretykiem tongue.gif Spin tester classic te¿ wydawa³ mi siê prosty jak go omawia³em i ogl±da³em na fotkach...

P.S.1 Laser do medievalnych strza³... hmm bum.gif A mo¿e kupiæ w hurcie i na sta³e zamocowaæ takie lasery do strza³? Znacznie poprawi³oby to moj± celno¶æ szczerba.gif
P.S.2. A mo¿e mi kto¶ powie czy w mrocznych wiekach te¿ u¿ywano spin testerów (ew. kawa³ka kamienia i dwóch taboretów)?
[...]
Pozdrawiam
Chaos


Spin tester wg projektu jaki poda³em jest ³atwy do wykonania, chocia¿ nie mam potrzeby posiadania takiego i nie zamierzam wykonywaæ. Co do umiejêtno¶ci praktycznych, hm.... kilka rzeczy uda³o mi siê wykonac - m.innymi kilka egzemplarzy kuszy czopowych (jest za³o¿ony temat w dziale ³ucznictwo). Aktualnie siedzê w ro¿nych instrumentach muzycznych.

Ad.P.S.1. - do niczego siê to nie przyda - strza³a porusza siê torem p³askim na stosunkowo krótkim dystansie. Ewentualnie symulacja polowania na odcinku do 20 metrów.

Ad.P.S.2. - olbrzymi± rolê odgrywa do¶wiadczenie i u¿ywanie w miarê powtarzalnego i jednorodnego materia³u. Zastêpuje to z powodzeniem ró¿ne wspó³czesne przyrz±dy i narzêdzia.

powodzenia w budowie swojej wersji.

pozdrowienia Vislav

Adamc1
Turin mnie spin tester nie jest potrzebny wiêc go nie zrobiê.
Chaos666
Witam!

No Panowie, to nie¼le pop³ynêli¶cie... ¿aden z Was nie robi spin testera, ale do porad to pierwsi bigsmile2.gif Daniel i Turin, nauczyli mnie jednego, rób a potem kombinuj. Ale dziêki za rady, na pewno komu¶ siê przydadz± jak wybior± Wasz sposób aniol.gif

CYTAT
Ad.P.S.2. - olbrzymi± rolê odgrywa do¶wiadczenie i u¿ywanie w miarê powtarzalnego i jednorodnego materia³u. Zastêpuje to z powodzeniem ró¿ne wspó³czesne przyrz±dy i narzêdzia.


Nie no, Vislavie nie mów mi ¿e przy drewnie da siê wzi±æ powtarzalny materia³. Kupi³em bardzo dobre jako¶ciowo 20 szt. promieni bukowych, i powiem Ci ¿e je¶li chodzi o spin to nie da siê zrobiæ z nich jednorodnego kompletu, ze wzglêdu na rozrzut parametrów. Albo podobny spin albo podobna waga dunno.gif Dlatego nie ma co siê spuszczaæ na super-cyber dok³adny zegar pomiarowy. Poza tym wyt³umacz co rozumiesz pod pojêciem "do¶wiadczenie". No bo mam jakie¶ do¶wiadczenie a i tak spin testera nic nie zast±pi (niestety nie da siê w rêku wybadaæ spinu).

CYTAT
powodzenia w budowie swojej wersji.

Dziêkujê i serdecznie pozdrawiam

Pozdro
Chaos
Vislav
Witam

1. rób, a potem kombinuj ewentualnie najpierw mów, a potem my¶l co powiedzia³e¶ - kolejno¶æ powinna byæ dok³adnie odwrotna. Cech± cz³owieka naprawdê leniwego jest kombinowanie jak robiæ, aby siê nie narobiæ - z tego rodzi siê postêp. Szukaj±c rozwi±zania dla konstrukcji spin testera kierowa³em siê maksymaln± prostot± i niezawodno¶ci± konstrukcji.

2. Posiadaj±c kilka tuzinów ró¿nych strza³ lub promieni, z zamiarem startowania w roli "snajpera" ³ucznika, byæ mo¿e pokusi³bym siê o wykonanie takiego przyrz±du. Jednak posiadam jeden tuzin (podobnych) strza³ i strzelam z ³uku okazjonalnie - znajomo¶æ spin do niczego mi siê nie przyda.

3. Je¿eli bêdziesz samodzielnie wykonywa³ promienie w wiêkszej ilo¶ci, z tego samego gatunku drewna i tradycyjnymi metodami "darcia" - przez kilka lat, wtedy uzyskasz powtarzalno¶æ na niez³ym poziomie. Dobieraj±c w³a¶ciwe pieñki drewna (do¶wiadczenie) uzyskasz powtarzaln± sztywno¶æ.

4. Do¶wiadczenie: swojego czasu obserwowa³em pracê tradycyjnego rzemie¶lnika - bednarza. Z u¿yciem prostych narzêdzi ciesielskich wykonywa³ klepki z powtarzalno¶ci± na poziomie "laserowego spin testera". Wspó³czesny "do¶wiadczony" cz³owiek potrzebowa³by obrabiarki sterowanej numerycznie. Nie potrafiê wystarczaj±co dok³adnie oceniæ sztywno¶ci promienia w rêkach, jednak z zamkniêtymi oczyma bez problemu i samym dotykiem rozró¿niam tkaniny we³niane od wszelkich podróbek. Nie potrzebujê podpalaæ nitki, aby po zapachu stwierdziæ, ¿e jest to we³na - kwestia do¶wiadczenia.

pozdrowienia Vislav
Adamc1
Drogi Chaos666 jak my¶lisz konstruktor pierw wykonuje projekt i obliczenia a potem buduje budynek lub maszynê czy odwrotnie pierw buduje a potem robi projekt powykonawczy i obliczenia.

Spin tester jest prostym urz±dzeniem mo¿na go wykonaæ na wiele sposobów Vislav wskaza³ jeden z najtañszych w wykonaniu ale wymagaj±cy odrobinê obliczeñ i rysunków ( które sam wykona³).

Po to aby Kto¶ móg³ nad±¿yæ

Mo¿na te¿ doj¶æ do tych wyników bardziej brutalnie, metod± porównawcz±, znaj±c spin kilku ró¿nych promieni zaznaczyæ na ekranie stosowne warto¶ci.

Mnie spin tester nie jest potrzebny poniewa¿ g³ównie pos³uguje siê promieniami z okre¶lonym parametrem przez producenta.

Je¿eli nie potrzebujesz rady to o ni± nie pro¶ lub doceñ to ze kto¶ w³o¿y³ pracê tylko po to aby Ci pomóc nawet gdy z tej pomocy nie korzystasz.

Pozdrawiam Adam
bodkin
CYTAT(Chaos666 @ 08:50 15.01.2009) *
Witam!

No Panowie, to nie¼le pop³ynêli¶cie... ¿aden z Was nie robi spin testera, ale do porad to pierwsi bigsmile2.gif Daniel i Turin, nauczyli mnie jednego, rób a potem kombinuj. Ale dziêki za rady, na pewno komu¶ siê przydadz± jak wybior± Wasz sposób aniol.gif


wpierw prosi o porady a jak otrzyma , to pisze cos takiego .
trzeba miec tupet .


pozdrawiam
Turin
Ale siê Chaosa czepili¶cie...

W moim odczuciu to nie ma w tej wypowiedzi ¿adnego tupetu, mo¿e siê trochê niefortunnie s³owa u³o¿y³y...
Vislav
CYTAT(Chaos666 @ 18:13 13.01.2009) *
[...]
Poza tym najpro¶ciej jest wytykaæ b³êdy i problemy, a jak do tej pory nikt nie zaproponowa³ mi ¿adnego rozwi±zania alternatywnego odno¶nie skali oraz przeliczeñ icon_sad.gif Chyba mamy zamiar w tym temacie co¶ zbudowaæ (np. spin tester) a nie dzieliæ w³os na czworo. Do którego miejsca po przecinku dojdziemy aby zadowoliæ ortodoksyjnych ³uczników...?
[...]
Pozdrawiam
Chaos

po dwóch dniach i ró¿nych propozycjach
CYTAT(Chaos666 @ 08:50 15.01.2009) *
Witam!

No Panowie, to nie¼le pop³ynêli¶cie... ¿aden z Was nie robi spin testera, ale do porad to pierwsi bigsmile2.gif Daniel i Turin, nauczyli mnie jednego, rób a potem kombinuj. Ale dziêki za rady, na pewno komu¶ siê przydadz± jak wybior± Wasz sposób aniol.gif
[...]
Pozdro
Chaos


Witam

Jak s±dzê, to porównanie tych dwóch cytatów wystarczy. Proponujê pozostawiæ na boku wzajemne rozliczenia i powróciæ do w³a¶ciwego tematu - realnego lub wirtualnego konstruowania spin testera.

pozdrowienia Vislav
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.