Witam.
Pozwoli³em sobie wykonaæ model koncepcyjny testera w/g propozycji Vislava.
Pierwsza wersja odpowiada³a dok³adnie propozycji Vislava,po³±czenie laserka i strza³y rozwi±za³em przez zamontowanie na prawej podporze osi z przylutowanym korytkiem i doczepionym laserkiem.
Wychylenie korytka wychyla tak¿e laserek. Propozycja tulejki wydawa³a mi siê k³opotliwa: strza³y z grotami, ró¿ne ¶rednice promieni i co z obracaniem promoeni.
Sprawdzi³em pomys³ z lusterkiem- sprawdza siê lecz wymaga dodatkowej sztywnej konstrukcji mocowania lustra i ca³o¶æ dzia³a jak najbardziej prawid³owo.Promieñ jednak nie zgina siê po ³uku lecz pracuje bardziej ¶rodkiem przy bardziej wyprostowanych koñcówkach, co sprawia ¿e skala jest trochê mniejsza od wyliczonej, jest to jednak drobny problem który zniknie przy skalowaniu.
Uzyskane prze³o¿enie to oko³o 1:6 ,odwróci³em wiêc laser w przeciwnym kirunku czyli do wnêtrza testera a skale podnios³em i pochyli³em . Co prawda zero znalaz³o siê w górnej czê¶ci skali a warto¶æ 26 na dole , ale uzyska³em prze³o¿enie ponad 1 :11.
Tester dzia³a sprawnie i powta¿alnie , wygl±da dziwnie ale przypominam ¿e powsta³ w celu sprawdzenia mo¿liwo¶ci pewnego pomys³u, i st±d te prowizorki .
Bez wiêkszego problemu mo¿na zamkn±æ ca³± konstrukcjê w gabarytach normalnego testera przy jeszcze wiêkszej dok³adno¶ci, kwestia pomys³owo¶ci.
Kilka zdjêæ;
http://www.fmix.pl/slideshow/11097/17799/s...oncepcyjny.html
Jedyn± wad± jak± uda³o mi siê stwierdziæ to niemo¿nosæ dokonania pomiaru na strzale o zmiennej ¶rednicy ,ka¿dy koniec ugina siê inaczej a ¶rednia nie jest prawid³owa.
Z ciekawostek.
Gdzie¶ w ¶rodku cyklu prób powsta³ bardzo powa¿ny przyrz±d labolatoryjny z wykorzystaniem spin testera lustrzanych drzwi od szafy i ¶ciany jako ekranu, d³ugo¶æ uk³adu 12 metrów .
I powsta³ wspania³y sejsmograf ,rejestrowa³ nawet upadek gazety na pod³ogê.
Ale ¿arty na bok, stwierdzi³em ¿e promoeñ drewniany szczypany (darty) z pnia ma trzy ró¿ne warto¶ci spin :jeden- mierzony w kierunku od kory do rdzenia pnia z którego wykonano promieñ
drugi -w kierunku przeciwnym a trzeci w lini stycznej do s³oi pnia i ten jest istotny bo w tej p³aszczy¼nie wygina siê strza³a w czasie lotu (paradoks ³ucznika).
Pytaniem jest czy wklejki w osadach to jest sposób na wbór p³aszczyzny (a wiêci spinu) w której ma pracowaæ strza³a.
Z powa¿aniem.
Ulmus3