Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Bukowy Las-III/IV.2009r.
> Prywatne Inicjatywy > Wyprawy
Stron: 1, 2
M¶cidróg
Bukowy Las -III/IV.2009r.

Og³aszam wstêpny termin spotkania w Bukowym Lesie.
Tematem przewodnim tym razem bedzie :

" Czynno¶ci niezbêdne do funkcjonowania obozu wojennego"

Czyli....:
1-Wykonanie w ca³o¶ci obwarowañ ( w tym przypadku p³otu plecionkowego)
2-Postawienie ku¿ni (proba kucia gwozdzi,nozy,grotów strza³ i oszczepów)
3-Uruchomienie kuchni ( w tym tak¿e ¿aren)
4-Wszystkie prace maja na celu wykonanie lub reperacje sprzêtu i uzbrojenia.
( jezeli kto¶ porywa sie na zrobienie tarczy powinien ja wykonac w ca³o¶ci w czasie trwania spotkania) To samo tyczy siê innych czynno¶ci.
5-Rozprowadzenie wart w taki sposób aby faktycznie by³y to warty a nie drzemaj±cy nieszczê¶nik przy ogniu.Na ten temat jeszcze siê pozniej rozwine.

Ograniczenia.

Niestety (lub stety) wprowadzam kilka ograniczeñ,choc mysle ze niezbyt daj±cych siê we znaki.

1-Obozem wojennym dowodzi jeden cz³owiek,z pomoca dwóch dowódców dru¿yn którzy sa odpowiedzialni za porz±dek w obozie i rozprowadzenie wart oraz patroli.
2-Codzienne zbrojne patrole bêd± mialy do pokonania kika kilometrów pagórkowatego terenu.
3- Pobudka o ¶wicie i nie ma zmi³uj sie:)
4-Posilki przygotowujemy tym razem z racji wedrowkowych w które ka¿dy musi byc zabezpieczony.Ka¿dy swoje racje sk³aduje w kuchni.Bedzie napewno kto¶ kto zajmie siê gotowaniem.
5-alkohol...tylko piwo,wino i miód.Najlepiej wykonane w domu,w ilo¶ciach wêdrówkowych.Czyli biore tylko tyle ile mogê ze soba zabrac na zbrojn± wyprawe.Nie bêdzie tutaj zmi³uj sie i je¿dzenia do sklepu.Napoje wyskokowe tylko w pojemnikach nadaj±cych sie do wêdrówki i pasuj±cych datowaniem do odtwarzanej postaci.Ostatnie ogarniczenie odnosnie alkoholu...jaka postac odtwarzana taki alkochol.
6-dwa ogniska,jedno do gotowania drugie do kuzni.

Na koniec kilka cytatów z Barbarzyñskiej Europy -Modzelewskiego:

............................... O pospolitych wolnych mozna mowiæ tylko tam gdzie istnia³ spo³eczno-prawny podzia³ na arystokracje i pospólstwo.W VI-VIIw u Franków podstawowym probierzem kondycji prawnej cz³owieka byla wysoko¶æ WERGELDU,Zarówno w prawie salickim jak i w prawie ripuarskim wszystkim wolnym Frankom przys³ugiwa³ jednakowy wergeld: 200 solidów.
Osoby pe³ni±ce funkcje publiczne chronione by³y potrójnym wergeldem (podwyzszona ochrona wia¿a³a sie z funkcj± nie z urodzeniem),nie mia³a przy tym znaczenia ranga sprawowanego urzêdu.
Równie¿ Prawda Ruska nie dzieli³a wolnych na arystokracje i prosty lud.Stawka g³ówszczyzny jest jednakowa dla wszystkich "mê¿ów" - 40 grzywien.Nieco pozniej wprowadzono podwójn± g³owszczyzne za zabicie ksi±zêcych urzednikow
ale ich wywyzszenie podobnie jak u Franków salickich i ripuarskich wi±za³o sie z pe³niona funkcja a nie z przyrodzonym statusem spoleczno-prawnym.

.
Exercitales (ger.arimanni) -ogó³ wolnych Longobardów,wszyscy oni bez wzgledu na stopieñ zamoznosci lub ubóstwa byli wojownikami.


Minimi homines exercitales
-nie posiadajacy wlasnej ziemi ani domu,lecz siedzieli jako dzierzawcy w prywatnych lub koscielnych posiad³osciach,mimo ubóstwa podlegali mobilizacji na wyprawy w charakterze pieszych ³uczników...................


Tymi cytatami chce nakresliæ na szybko i w przybli¿eniu jak mogla wygladac drabinka dowodzenia w obozie wojennym.

Na koniec.

Nie przewiduje zbrojnych staræ,patrole bed± uzbrojone w ostr± broñ(wêdrówkow±).

Dok³adny termin i wszystko co siê jeszcze wykluje bêde podawa³ na bie¿±co.
Pozdrawiam
Razoslaw
Piszê siê na to!
Postaram siê przywie¼æ jakiego¶ mrocznego pomagiera albo dwóch woohoo.gif
M¶cidróg
Cze¶æ Razoviec:))) Fajnie ¿e bêdziesz.

KUCHNIA

Posi³ki przygotowujemy z produktów które ka¿dy uczestnik przywiezie ze sob±,ale....
Nie moga to byc produkty foliowane,pó³produkty lub dania ca³kowicie gotowe przeznaczone do podgzania.
Proponuje zbo¿a na m±ke (zarno mamy),solone lub suszone miêso,t³uszcze (najpro¶ciej s³onina)Kasze mog± ju¿ byæ gotowe. Postaram siê cos obmyslic ale to troche potrwa.
Je¿eli kto¶ bedzie mia³ jaki¶ pomys³ prosze sie podzieliæ.
Patrole wychodz±ce z obozu bed± zaopatrzone w racje przygotowane w obozie.Wiêc logiczne ...je¿eli kuchnia za¶pi-patrol idzie bez prowiantu.Nikt na nikogo czekaæ nie bêdzie.
Mysle ze dobrym rozwiazniem beda podp³omyki i miêso.Nie zabieraja du¿o miejsca w sakwach i mo¿na siê nimi zapchaæ.Nawet mokre nadaja sie do spo¿ycia.
Na Zimnej Wodzie Zbyszek z Raciborza czêstowa³ roztartym i doprawionym miêsem.Postaram siê aby poda³ przepis.

PATROL

Patrol bedzie sklada³ sie z kilku zbrojnych pod dowództwem d-cy dr.
W czasie gdy jeden z nich (d-ca.dr.) bedzie na patrolu drugi odpowiada za porz±dek i wykonanie prac w obozie.

WARTA

Warte pe³ni sie w dzieñ i w nocy bez ustanku.Po ile godzin to jeszcze sie okaze.
Wartowników bed± wyznaczaæ d-cy.dr. -rano.
Warte pe³ni siê zbrojnie,na skraju obozu poza zasiêgiem ognia.
Wartownik bedzie tak¿e przydzielany do nosz±cych chrust i wode.

Ka¿dego dnia rano odbedzie siê odprawa u dowodzcy obozu.W odprawie bior± udzia³ d-cy.dr.
Ludzie nie wyznaczeni do patrolu s± przydzielani do pelnienia wart i prac obozowych.

PRACE OBOZOWE

Kilkakrotnie widzia³em na ró¿nego rodzaju imprezach ze ludzie nie garna siê do noszenia chrustu,pomagania w kuchni,MYCIA GARÓW,dlatego w Bukowym Lesie ktory tym razem bêdzie imprez± od pocz±tku do konca militarn± ka¿dy bedzie z nazwiska przydzielany do pracy.Do prac przydzielaæ bêd± d-cy.dr.ka¿dego dnia po odprawie u d-cy obozu.
Mile widziani bed± ochotnicy:)))))))
Tym razem proponuje pozostawiæ robienie ³y¿ek na inn± impreze a skupiæ sie na tarczach.Wiêkszo¶æ jeszczcze uzywa tarcz ze sklejki,wiêc ta impreza bêdzie dobra sposobno¶ci± aby to zmieniæ.

Pozdrawiam
Julko
A ja postaram siê zadbaæ o duchowe wsparcie dla wszystkich (no chyba, ¿ebym nie zmie¶ci³ siê w konwencji lub - co nie daj Bo¿e - nie móg³).
Viator
Przewidzieli¶cie zmianê wart w nocy - po ile godzin? To znaczy chodzi mi nie tyle o to, jak bêd± d³ugie, ile o to, jak zamierzacie odmierzaæ ich czas? Nie zawsze jest gwia¼dzista noc...
M¶cidróg
CYTAT(Viator @ 22:39 15.12.2008) *
Przewidzieli¶cie zmianê wart w nocy - po ile godzin? To znaczy chodzi mi nie tyle o to, jak bêd± d³ugie, ile o to, jak zamierzacie odmierzaæ ich czas? Nie zawsze jest gwia¼dzista noc...


Ten problem ko³acze mi sie po g³owie juz od d³u¿szego czasu i powiem szczerze .....nie wiem jak go rozwi±zaæ.Jakie¶ pomys³y?
pozdrawiam
Rabiega
Je¶li warta, to z lampk±/³uczywem. Standaryzowany przedmiot ¶wiec±cy i odmierzanie czasu wart np. na wypalenie po³owy ¶wieczki, 2 ³uczyw czy jako¶ tak.
W razie fiaska - ³atwiej w ¶wietle ujrzeæ wkazówki zegarka smile.gif

Rabiega
Viator
¦wieca jako czasomierz by³a u¿ywana ju¿ w staro¿ytnych Chinach. Wada: na pewno w wietrzn± noc z dala od obozu nie da siê jej zastosowaæ. Byæ mo¿e mo¿na by u¿yæ klepsydry, która jest równie¿ wynalazkiem do¶æ starym, ale to te¿ wymaga ¶wiat³a. A wartownik musi skupiaæ uwagê na otoczeniu, a nie na czasomierzu...

Podejrzewam ¿e nasi przodkowie, pomimo ¿e krótsze odcinki czasu odmierzali pacierzami i zdrowa¶kami a nie minutnikiem i stoperem, mieli "we krwi" znacznie lepsze wyczucie jego up³ywu, które u nas po prostu zanik³o. Mo¿e nie nieodwracalnie; mo¿e jest to kwesti± wprawy, jak wiêkszo¶æ technik i umiejêtno¶ci?

Thyrvald
CYTAT(Viator @ 00:21 16.12.2008) *
¦wieca jako czasomierz by³a u¿ywana ju¿ w staro¿ytnych Chinach. Wada: na pewno w wietrzn± noc z dala od obozu nie da siê jej zastosowaæ. Byæ mo¿e mo¿na by u¿yæ klepsydry, która jest równie¿ wynalazkiem do¶æ starym, ale to te¿ wymaga ¶wiat³a. A wartownik musi skupiaæ uwagê na otoczeniu, a nie na czasomierzu...
Tak, tylko ¿e wartownik nie schodzi z warty kiedy mu siê ona koñczy a wtedy gdy przychodzi go kto¶ zmieniæ. I to ten przychodz±cy ma siê w obozie martwiæ o odmierzanie czasu. Tak na zdrowy rozs±dek
Viator
Tak, tylko to wymaga³oby ju¿ zastosowania "budzika", np. - znów w formie chiñskiej - dwóch kulek metalowych po³±czonych nici±, przewieszon± przez u³o¿on± poziomo ¶wiecê, pod któr± podstawiona jest metalowa tacka. Ale nie mamy chyba potwierdzenia ¿e co¶ takiego by³o w Europie znane. Sam fakt wypalenia siê ¶wiecy czy przesypania klepsydry raczej umkn±³by uwagi nastêpnego wartownika, który zgodnie z odwiecznym schematem spa³ czekaj±c na swoj± kolej, a nie czuwa³. Mo¿e w wypadku du¿ego obozu wojskowego w "centrali" czuwa³ rozprowadzaj±cy oficer z jakim¶ czasomierzem, ale w wypadku np. 3-4-osobowej grupy po prostu jeden wartownik budzi³ nastêpnego a sam siê k³ad³ spaæ, itd. Ciekaw jestem jak w tym w³a¶nie wypadku sobie radzono (zw³aszcza ¿e mnie bêdzie zwykle dotyczyæ w³a¶nie ten przypadek).
Razoslaw
Pozostawa³oby rzeczywi¶cie liczenie, co sprawi³oby dodatkowo, ¿e wartownicy nie gadaliby ze sob±.
-Budzigniew-
Witam.
Pozostaje jeszcze trójzmienny system wartowniczy, stosowany w wojsku bigsmile2.gif Czyli: warta, zmiana odpoczywaj±ca i zmiana czuwaj±ca, która w tym wypadku by³aby odpowiedzialna za pilnowanie czasomierza, np.: ¶wiecy lub kaganka.

Pozdrawiam
M¶cidróg
CYTAT
Standaryzowany przedmiot ¶wiec±cy i odmierzanie czasu wart np. na wypalenie po³owy ¶wieczki, 2 ³uczyw czy jako¶ tak.
Tez tak mysle tyle ¿e,ktos trzeci musia³ tego pilnowaæ.Nie wyobra¿am sobie wartownika z kagankiem-to tak jakby sobie zwiesi³ na szyi tabliczke z napisem ; "tu kieruj broñ" bigsmile2.gif Ca³y czas trzymam siê tego ¿e tworzymy oboz wojenny.
CYTAT
Tak, tylko ¿e wartownik nie schodzi z warty kiedy mu siê ona koñczy a wtedy gdy przychodzi go kto¶ zmieniæ. I to ten przychodz±cy ma siê w obozie martwiæ o odmierzanie czasu. Tak na zdrowy rozs±dek
W pe³ni siê z tym zgadzam.
CYTAT
Mo¿e w wypadku du¿ego obozu wojskowego w "centrali" czuwa³ rozprowadzaj±cy oficer z jakim¶ czasomierzem,
Traktuje Bukowy Las jak "du¿y obóz wojskowy" wiêc mysle ¿e takie rozwi±znie bedzie najlepsze.
CYTAT
Pozostaje jeszcze trójzmienny system wartowniczy, stosowany w wojsku Czyli: warta, zmiana odpoczywaj±ca i zmiana czuwaj±ca, która w tym wypadku by³aby odpowiedzialna za pilnowanie czasomierza, np.: ¶wiecy lub kaganka.
Je¿eli uczestników bedzie tylu ¿e da siê wystawiæ tak du¿± zmiane warty,nastêpnego dnia patrol z innych (wypoczêtych ludzi) reszte do prac obozowych...to faktycznie bedziemy mieli jak±¶ tam namiastke "pozoracji pola walki" .Nie ukrywam ze to by³o by jednym z priorytetów imprezy.

Jako ciekawostka....na okretach wojennych do odmierzania czasu s³u¿y dzwon okretowy.szklanki wybija wachtowy..który posiada zegarek( kiedys klepsydre) ,przez co reszta za³ogi wie dok³adnie ktora jest godzina.Mimo tego sam wachtowy nie schodzi pod poklad budzic nastepna zmiane tylko robi to oficer dy¿urny ewentualnie jego pomocnik.
pozdrawiam
Viator
Tak, w waszym przypadku "du¿y obóz" bêdzie najlepszym rozwi±zaniem.

Ciekawe, jak daleko posuniecie siê w rekonstrukcji? Je¶li np. dowódca zmiany warty zrobi obchód i po cichu sprawdzi jak czuwaj± stra¿nicy, i znajdzie ¶piocha, to bêdziecie go rankiem bato¿yæ? bigsmile2.gif
M¶cidróg
CYTAT
w wypadku np. 3-4-osobowej grupy po prostu jeden wartownik budzi³ nastêpnego a sam siê k³ad³ spaæ, itd
Tylko czy odzial 3-4 ludzi to wyprawa zbrojna?Odwrót?Paniczna ucieczka?czy banda Robin Hooda?Je¿eli znajdowali sie na w³asnym terenie i czuli sie do¶æ pewnie (zakladaj±c ze palili ogieñ) to moo¿na za³o¿yc ¿e odmierzali czas za pomoca ¶wieczki( co wydaje sie najprostrze) lub poprostu zasypiali i przesypiali zmiane warty (co konczylo sie wygasniêciem ogniska )
W innych przypadkach je¿eli grupka nie czu³a sie do¶æ pewnie raczej nie palila ognia i raczej nie zale¿alo im na rownym odmierzeniu czasu w obliczu innych zagro¿eñ.Ale to tylko moje takie tam gadanie.Bêde sie stara³ ci±gn±æ w±tek odmierzania czasu przy najblizszych wycieczkach.
CYTAT
Je¶li np. dowódca zmiany warty zrobi obchód i po cichu sprawdzi jak czuwaj± stra¿nicy, i znajdzie ¶piocha, to bêdziecie go rankiem bato¿yæ?
No co Ty????Powiesimy dziada dla przyk³adu bum.gif
Razoslaw
Zobaczymy jak siê bêdzie sprawdzaæ nasze naturalne wyczucie czasu. Zdarza³o mi siê zasypiaæ z postanowieniem obudzenia siê rano i czêsto wstawa³em kilka--kilkana¶cie minut przed budzikiem. icon_wink.gif
Julko
A co z tl±cym siê sznurem? Te¿ pozwala odmierzaæ czas. I chyba bywa³ stosowany do dawna (staro¿ytny Egipt?)
M¶cidróg
CYTAT(Julko @ 16:34 19.12.2008) *
A co z tl±cym siê sznurem? Te¿ pozwala odmierzaæ czas. I chyba bywa³ stosowany do dawna (staro¿ytny Egipt?)


Nic nie stoi na przeszkodzie aby¶ sprawdzi³ na miejscu:) pozdrawiam
M¶cidróg
Impreza odbedzie sie w dniach: 17-19 kwiecieñ 2009r.
Przyjazd 16 ewentualnie 17-ego rano.

Vislav
Witaj Artur!
Bêdê tak planowa³ wolne, aby je¿eli nie zdarzy siê nic nadzwyczajnego byæ na Bukowym Lesie. Wyra¼ne okre¶lenie profilu obozu wojennego jest kolejnym krokiem naprzód w zakresie rekonstrukcji - ostatnio namno¿y³o siê ró¿nych spotkañ "ogólnych".
Zreszt± ³±czy siê to z innymi naszymi projektami - zarówno z Twoimi wyprawami górskimi, jak i listopadow± wzd³u¿ Ba³tyku.

Wykonywanie strza³ i tarcz w warunkach polowych z dodatkowym uruchomieniem ku¼ni jest dobrym pomys³em i jak s±dzê prawdopodobnym historycznie.

Trochê materia³ów:

ko¶ciane strugi
klejenie lotek z u¿yciem dziegciu
polerowanie promieni z u¿yciem wysuszonego skrzypu
strza³y i ³uk z Hedeby

Do uzyskania desek i promieni bardzo przyda³oby siê narzêdzie froe - stalowy tasak - dla przyk³adu wspó³czesny wyrób firmy Gransfors Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik - ostrze o d³ugo¶ci 30 cm, waga 1,4 kg, r±czka 44 cm
No i oczywi¶cie odpowiednie kawa³ki drewna (proste i bez sêków) - sosna, ¶wierk, jesion, brzoza.

Strugi ko¶ciane przygotujê. Przyda³oby siê równie¿ kilka kawa³ków gruboziarnistego piaskowca do wykonania narzêdzi do profilowania promieni.
Zabiorê te¿ ¶ciêgna do mocowania grotów, no i oczywi¶cie podstawowe narzêdzia ciesielskie.

W ramach przerywników i rozrywki mogê pokazaæ wykonanie prostych fletów z rdestu - w³a¶nie pracujê nad tym. Pierwsze nauki pobra³em u Hedina w ramach projektu ¯yæ jak tysi±c lat temu.

pozdrowienia Vislav
M¶cidróg
Cze¶æsmile.gif
CYTAT
Bêdê tak planowa³ wolne, aby je¿eli nie zdarzy siê nic nadzwyczajnego byæ na Bukowym Lesie.
Ciesze sie smile.gif
CYTAT
³±czy siê to z innymi naszymi projektami - zarówno z Twoimi wyprawami górskimi, jak i listopadow± wzd³u¿ Ba³tyku.
Staram siê nabrac doswiadczenia które bêdzie potrzebne do realizacji "Wozu S³owiañskiego",projektu czasowo wstrzymanego ale nie zapomnianego.

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=15...t=0&start=0

CYTAT
Trochê materia³ów:

ko¶ciane strugi
klejenie lotek z u¿yciem dziegciu
polerowanie promieni z u¿yciem wysuszonego skrzypu
strza³y i ³uk z Hedeby

To jest to:)
CYTAT
odpowiednie kawa³ki drewna (proste i bez sêków) - sosna, ¶wierk, jesion, brzoza.
Z tym nie bedzie najmniejszego problemu.
CYTAT
Przyda³oby siê równie¿ kilka kawa³ków gruboziarnistego piaskowca do wykonania narzêdzi do profilowania promieni.
Da sie za³atwiæ.
CYTAT
W ramach przerywników i rozrywki mogê pokazaæ wykonanie prostych fletów z rdestu - w³a¶nie pracujê nad tym. Pierwsze nauki pobra³em u Hedina w ramach projektu ¯yæ jak tysi±c lat temu.
W zesz³ym roku brakowa³o oprawy muzycznej,moze znajdzie sie ktos kto tym razem bedzie wydawal jakie¶ dzwieki z tej fujary:)))

Pozdrawiam
M¶cidróg
W tym roku miejsce Bukowego Lasu zostanie zmienione.
Tym razem bedzie to prawdopodobnie stary zalany kamienio³om ko³o wsi Dêbowiec.Tubylcy nazywaj± go ¯abim Oczkiem.

http://go.zopk.pl/index.php?option=com_con...2&Itemid=74

Zesz³oroczne miejsce straci³o na atrakcyjno¶ci z powodu wycinki.Miejsce lezy na szlaku turystycznym,ale nie jest wpisane w rejestr zabytków.Niedaleko usytuowany parking przemawia tak¿e za taka a nie inna lokalizacj±.Poza tym bêdziemy obozowac na skraju Parku Krajobrazowego w którym lezy kilka grodzisk.

http://bukowlas.blogspot.com/2007/10/grodz...ckim-lesie.html

Mapka dojazdowa:

http://www.mapy.cz/#x=140165120@y=136734208@z=12@mm=ZP










pozdrawiam
Vislav
Witam

Miejsce do zorganizowania obozu wojennego bardzo ciekawe i warte odwiedzenia. Przy okazji mo¿na zaopatrzyæ siê w kawa³ki ³upku i piaskowca na ose³ki itp.

Ciekawie zosta³y zaplanowane elementy obozu wojennego:
- kuchnia, patrole, warty, prace obozowe.

Pozostaje pytanie o samo obozowisko i szczególnie namioty. Czy domy¶lnie jest to przystanek pieszo-konnej wyprawy zbrojnej, czy równie¿ u¿ycia jakiej¶ ilo¶ci wozów taborowych. "Wypasione" sto¿ki nie bardzo mi pasuj± do tej koncepcji.
Raczej przemawia do mnie taki wizerunek - chocia¿ znacznie pó¼niejszy:
CYTAT(EwKa @ 17:30 29.12.2008) *
[...]
PS. Spanie na sianie w zorganizowanym obozie:
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7016576.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7016575.JPG
Jak widac ani namioty ani pos³ania nie sa jakimi¶ kunsztownymi konstrukcjami nie mniej napewno wo¿ono je taborem.
"Obóz Cesarza Karola V pod Lauingen w 1546 roku"
Gerung Matthias (um 1500-1568/70), 1551 r., Lauingen, Szwabia, Niemcy
[...]


Ja zabieram swoj± "koczownicz±" we³nian± p³achtê i co¶ do przykrycia na noc. Z ca³o¶ci± swojego wyposa¿enia bêdê móg³ w razie potrzeby przemieszczaæ siê pieszo.

pozdrowienia Vislav
M¶cidróg
Witam.
CYTAT
Przy okazji mo¿na zaopatrzyæ siê w kawa³ki ³upku i piaskowca na ose³ki itp.
Do wyboru do koloru bigsmile2.gif
CYTAT
Raczej przemawia do mnie taki wizerunek - chocia¿ znacznie pó¼niejszy:

CYTAT(EwKa @ 17:30 29.12.2008)
[...]
PS. Spanie na sianie w zorganizowanym obozie:
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7016576.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7016575.JPG
Jak widac ani namioty ani pos³ania nie sa jakimi¶ kunsztownymi konstrukcjami nie mniej napewno wo¿ono je taborem.
"Obóz Cesarza Karola V pod Lauingen w 1546 roku"
Gerung Matthias (um 1500-1568/70), 1551 r., Lauingen, Szwabia, Niemcy
[...]

W zesz³ym roku jak widziale¶ ,wzór namiotów oscylowa³ wokól anglo-saksoñskich geteldów. W
tym z racji niewielkiej przestrzeni obozowej tak¿e nie przewiduje innych. Poruszy³es dobry temat....
Ikonografia ikonografi±...¿ycie zyciem.
Zastanawia mnie od jakiego¶ czasu problem niepraktycznosci namiotu jaki stosujemy na imprezach stacjonarnych.
Dlaczego?
W wiekszo¶ci przypadków patrz±c na dzisiejsze obozy "historyczne"nasuwa mi sie skojarzenie z dzisiejszymi polami namiotowymi.Wysokosci namiotow zadko przekraczaja 2,5m.Nie jest to oczywi¶cie problem latem,gdzie namiot tylko chroni przed opadami deszczu.Natomiast przez wieksza czê¶æ roku tej wielko¶ci namiot jest poprostu zawada dla pieszego podro¿nego.
Dlaczego?
Z racji niemoznosci rozpalenia w ¶rodku ognia.
Bior±c na warsztat ostatnia Zimn± Wode...wiêkszo¶æ ludzi spala przy ognisku pozostawiaj±c namioty niezamieszkane lub poddaj±c sie przyzwyczajeniom marz³a w tych¿e:)Moim zdaniem ..bez sensu jest rozbijac namiot w którym sie nie mieszka:)
Mo¿e poprostu zle interpretujemy ikonografie?

Czy namiot wzorowany na takim przedstawieniu:



zamiast tak:

http://picasaweb.google.com/Vislaff/Bukowy...373969699945954

powinien wygladac tak?:



W podobnej wielkosci namiocie mo¿na juz rozpaliæ ognisko lub przynajmnie lampe oliwn±.
Razoslaw
Pomys³ nieg³upi.
Tym samym rozmiarami zaczynamy zbli¿aæ siê do tipi, co mo¿e ¶wiadczyæ o praktyczno¶ci tego rozwi±zania woohoo.gif
M¶cidróg
CYTAT(Razoslaw @ 21:37 08.01.2009) *
Pomys³ nieg³upi.
Tym samym rozmiarami zaczynamy zbli¿aæ siê do tipi, co mo¿e ¶wiadczyæ o praktyczno¶ci tego rozwi±zania woohoo.gif

Poza tym widaæ na karcie z psa³terza i zdjêciu w za³±czniku otwory pod belka poprzeczna które mogly s³uzyc jak dymniki.
Razoslaw
... a namiot sam siê zaimpregnuje ....
Vislav
Witam

Zastanawiaj±c siê nad u¿yciem ró¿nego rodzaju namiotów, zazwyczaj brakuje odpowiedzi na podstawowe pytania co do charakteru obozowiska - czy jest ono wynikiem:
  1. pieszej lub pieszo-konnej wyprawy zbrojnej?
  2. przemieszczania siê wiêkszej grupy pieszej i/lub konnej z du¿ym zapleczem taborowym?

oraz, czy stanowi
  1. przystanek w drodze?
  2. bazê wypadow±?

Raczej sk±pa dla rekonstruowanych przez nas czasów i miejsc ikonografia g³ównie pokazuje 2b, ewentualnie 2a - dla wyra¼nie bogatszych warstw spo³ecznych. Nie bardzo to przystaje do tego co robimy - st±d moje pytania.

Stale przemieszczaj±ca siê piesza lub konna grupa:
  • Dla krótkich postojów praktycznie nie potrzebuje namiotów. W przypadku opadów deszczu lub ¶niegu wystarcza niezbyt du¿a prostok±tna p³achta rozpinana w formie daszka w oparciu o ró¿ne konstrukcje z linek i dr±¿ków. Najbardziej proste rozwi±zanie to linka napiêta miêdzy dwoma drzewami.
  • Sta³e obozowisko mo¿na tworzyæ korzystaj±c z tych¿e p³acht i pozyskiwanych na miejscu dodatków.

kilka ciekawych, etnograficznych przyk³adów syberyjskich z mo¿liwo¶ci± rozpalenia ogniska w ¶rodku
  • Khanti - mieszkanie zrobione z dwóch pojedynczych pokrytych dachem namiotów
  • Keti - podwójny hemisferycznyl namiot z wygiêtych prêtów
  • Khanti - sto¿kowaty letni namiot przykryty kor± brzozow±
  • Khanti - sto¿kowaty zimowy namiot przykryty skórami

Na naszym spotkaniu mo¿emy spróbowaæ ustawienie pierwszego lub drugiego przyk³adu, z u¿yciem ogniska - niekoniecznie w tak du¿ej skali.

Co do skojarzeñ z tipi - to nie jest indiañskie obozowisko!

Wiêcej ró¿nych rozwi±zañ z obszaru Syberii - Ice Age Tents - przetrwa³y prawie do chwili obecnej.

Zastanawiaj±c siê nad u¿yciem ognia wewn±trz lub bardzo blisko namiotów nale¿y zmieniæ ich pokrycia - lniane lub bawe³niane tkaniny s± ³atwopalne i stanowi± du¿e zagro¿enie, szczególnie przy ³atwopalnych impregnatach. Najlepsze s± cienkie filce (praktycznie niepalne) lub tkaniny we³niane - nie potrzebuj± zreszt± dodatkowej impregnacji i s± l¿ejsze.

Korzystaj±c z etnograficznego wspomagania, warto siê zapoznaæ z lokalnymi rozwi±zaniami pasterskimi - mo¿e s± jakie¶ opracowania.

pozdrowienia Vislav
M¶cidróg
cze¶æ.
CYTAT
Raczej sk±pa dla rekonstruowanych przez nas czasów i miejsc ikonografia g³ównie pokazuje 2b, ewentualnie 2a - dla wyra¼nie bogatszych warstw spo³ecznych. Nie bardzo to przystaje do tego co robimy - st±d moje pytania.
Patrz±c na grupy czy indywidualnych uczestników Bukowego Lasu,faktycznie wiêkszo¶æ reprezentuje ludno¶æ najszerszej warstwy spolecznej.Pomijaj±c oczywi¶cie Poczet Rycerski Ja¶mina.
CYTAT
Dla krótkich postojów praktycznie nie potrzebuje namiotów. W przypadku opadów deszczu lub ¶niegu wystarcza niezbyt du¿a prostok±tna p³achta rozpinana w formie daszka w oparciu o ró¿ne konstrukcje z linek i dr±¿ków. Najbardziej proste rozwi±zanie to linka napiêta miêdzy dwoma drzewami.
Sta³e obozowisko mo¿na tworzyæ korzystaj±c z tych¿e p³acht i pozyskiwanych na miejscu dodatków.
Oczywi¶cie ¿e mo¿na,bior±c poprawke znów na Ja¶mina.
CYTAT
kilka ciekawych, etnograficznych przyk³adów syberyjskich z mo¿liwo¶ci± rozpalenia ogniska w ¶rodku

Khanti - mieszkanie zrobione z dwóch pojedynczych pokrytych dachem namiotów
Keti - podwójny hemisferycznyl namiot z wygiêtych prêtów
Ciekawe konstrukcje,nie wymagajace bóg wie ile czasu na ich postawienie-co zreszta jest wa¿ne podczas planowania marszu.Mo¿na je wykonac w drodze z plaszcza i rzemieni lub ³yka.W trakcie II Górskiej pierwszego dnia przemknêla nam przez g³owy mysl aby postawiæ ekrany z p³aszczy.....pomys³ upad³ gdyz nikomu sie poprostu nie chcia³o.Stawiajac keti zu¿yliby¶my po³owe mniej p³aszczy i czasu ni¿ zrobienie czterech ekranów.Obozowisko by³o by mniejsze co za tym idzie trudniejsze do wypatrzenia.Wezme to pod uwage w nastepnym projekcie.
CYTAT
Na naszym spotkaniu mo¿emy spróbowaæ ustawienie pierwszego lub drugiego przyk³adu, z u¿yciem ogniska - niekoniecznie w tak du¿ej skali
Jestem za ,jezeli pomys³ siê sprawdzi bede nalega³ aby w kolejnej (je¿eli bêdzie)edycji Bukowego Lasu tylko takie konstrukcje obozwi±zywa³y-pomijaj±c Ja¶mina z pocztem.
CYTAT
Zastanawiaj±c siê nad u¿yciem ognia wewn±trz lub bardzo blisko namiotów nale¿y zmieniæ ich pokrycia - lniane lub bawe³niane tkaniny s± ³atwopalne i stanowi± du¿e zagro¿enie, szczególnie przy ³atwopalnych impregnatach. Najlepsze s± cienkie filce (praktycznie niepalne) lub tkaniny we³niane - nie potrzebuj± zreszt± dodatkowej impregnacji i s± l¿ejsze
Te¿ mysla³em o tym ,nawet przy budowie tak wysokiego geteldu jak na zdjêciu zastosowa³ bym ju¿ filc.
Podsumowujac
W tym roku obozowisko bed± tworzyæ namioty takie jakie posiadaja uczestnicy.Moga tak¿e mieszkac pod chmurk±.W przysz³ym,je¿eli bêdzie to obóz wojskowy-namiot typu geteld czy soldier tylko dla uczestnika odtwarzajacego postaæ z najwyzszej warstwy spo³ecznej.Z zastrze¿eniem posiadania ca³ego zaplecza taborowego.
pozdrowienia:)
Vislav
Witam!

CYTAT
Podsumowujac
W tym roku obozowisko bed± tworzyæ namioty takie jakie posiadaja uczestnicy.Moga tak¿e mieszkac pod chmurk±.W przysz³ym,je¿eli bêdzie to obóz wojskowy-namiot typu geteld czy soldier tylko dla uczestnika odtwarzajacego postaæ z najwyzszej warstwy spo³ecznej.Z zastrze¿eniem posiadania ca³ego zaplecza taborowego.
pozdrowienia:)


Ten rok OK. Rozumiem, ¿e w przysz³ym roku tworzymy typowo "mobilne" obozowisko - najlepiej co najmniej 5-10km od najbli¿szego parkingu. Wtedy te¿ do namiotów typu geteld lub soldier w komplecie musia³by byæ wózek pozwalaj±cy na transport takiego wyposa¿enia.

Przy okazji - co rozumiesz przez namiot typu soldier? Czy cienka we³niana p³achta o wymiarach 1,5 x 2,5 metra - to indywidualne wyposa¿enie jednego lub dwóch uczestników, czy to ju¿ soldier tent dla postaci z najwy¿szych warstw spo³ecznych?

pozdrowienia Vislav
jasmin
Soldier kszta³tem swym przypomina dwa pó³koliste p³aszcze ze sob± powiazane - pozwala to w z³ych warunkach pogodowych spaæ pod czym¶ takim na otwartym polu 2m osobom. Takie rozwi±zanie by³o do niedawna w Polskiej Armii stosowane, jednak pa³atki by³y roione bodaj¿e z æwiartki czy te¿ 1/3ciej ko³a st±d ich "ma³a" pakowno¶æ. Dla wy¿szych warstw spolecznych, to nie uchodzi, no chyba ze jest to juz namiot typu "cyrkowego" to jak najbardziej ...

W najbli¿szym naszym miniatruowym projekcie we¼miemy w³asnie ze sob± namiot trochê wiêkszych gabarytów plus trochê drobiazgu obozowego by min. teoretycznie sprawdziæ zarówno mobilno¶æ jakiej¶ grupy jak i ilo¶æ sprzêtu któr± mozna przetargaæ. Prawdopodobnie dopiero 3-4 go dnia takiej wyprawy z naszym do¶wiadczeniem uda³o by siê uzyskaæ zadawalaj±ce tempo budowy i sk³adania obozu (vie - nasze konne do¶wiadczenia - sniadanie, sprawienie koni itd od dwu godzin do pó³ godziny?). Teoretycznie tak¿e nasz drobny te¶cik bêdzie od parkingu do miejsca obozu;) i spowrotem, zatem na Bukowym Lesie postaramy siê t± operacjê powtórzyæ - na jeden raz wzi±æ jak najwiecej;)

A pocztem, to se tu nie podcierac ... bo znowu wam zupy postnej ugotujêsmile.gif))
M¶cidróg
CYTAT
Ten rok OK. Rozumiem, ¿e w przysz³ym roku tworzymy typowo "mobilne" obozowisko - najlepiej co najmniej 5-10km od najbli¿szego parkingu. Wtedy te¿ do namiotów typu geteld lub soldier w komplecie musia³by byæ wózek pozwalaj±cy na transport takiego wyposa¿enia.
Tak,dokladnie tak mysle.Zreszt± bardzo mi siê ten pomysl podoba,z parkingiem nie bedzie problemu,samochody mozna zostawic u mnie,do miejsca obozowania trzeba dotrzec w pe³ni przygotowanym bez wspólczesnego balastu.Do przej¶cia oko³o 10km.
CYTAT
Przy okazji - co rozumiesz przez namiot typu soldier? Czy cienka we³niana p³achta o wymiarach 1,5 x 2,5 metra - to indywidualne wyposa¿enie jednego lub dwóch uczestników, czy to ju¿ soldier tent dla postaci z najwy¿szych warstw spo³ecznych?
CYTAT
Soldier kszta³tem swym przypomina dwa pó³koliste p³aszcze ze sob± powiazane - pozwala to w z³ych warunkach pogodowych spaæ pod czym¶ takim na otwartym polu 2m osobom.
Wydaje mi sie ¿e uzy³em nie w³asciwej nazwy do okreslenia namiotów przedstawionych ..ot chocby w Biblii Maciejewskiego.Przepraszam za zamieszanie.
CYTAT
A pocztem, to se tu nie podcierac ... bo znowu wam zupy postnej ugotujê
bum.gif
pozdrowienia dla Wszystkich
M¶cidróg
Chcia³bym zaproponowac takie rozwi±zanie kuchenne:)

http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2008100003

Kamienia mamy od groma,gliny,gliny z b³otem tak¿e.
Poza tym le¶niczy bedzie spal spokojniej:)
Vislav
Witam

Bardzo efektywne rozwi±zanie, oszczêdzaj±ce drewno. Chêtnie co¶ takiego wypróbujê pomiêdzy dwoma "otwartymi" namiotami.

Przy okazji pytanie, czy mo¿e trafi³e¶ na informacje o takich rozwi±zaniach na okres wczesnego ¶redniowiecza? Nie czepiam siê "historyczno¶ci", a raczej poszukujê alternatywy dla otwartych palenisk powszechnie stosowanych w rekonstrukcji. M.innymi poza jednym wyj±tkiem skansen w Wolinie.

pozdrowienia Vislav
M¶cidróg
CYTAT
czy mo¿e trafi³e¶ na informacje o takich rozwi±zaniach na okres wczesnego ¶redniowiecza?
Na szybko tylko kilka z wielu przyk³adów:

-pó³ziemianka z piecem z Brzezna
- Ostro¿ka Nova Ves
- Brzeclav-Pohansko
-Stare Mesto
- Uherske Hradiszcze-Sady
To tylko nieliczne przyk³ady podane z jednej publikacji; "Slovane-doteky przedku"-Ludek Galuszka.
Plus zdjecia z wykopalisk w Rostokach i rekonstrukcja pieca:





Stosujac piece zmniejsza³o sie zuzycie drewna,co przy nawet niewielkiej osadzie by³o ogromne.
Pozdrawiam
Thyrvald
M¶cidrógu, czy masz jakies informacje na temat spoobu ³aczenia kamieni w wymienionych przez ciebie piecach? Czy byly one spajane glin± czy te¿ moze na tyle dopasowywane do siebie, ¿e spoiwo bylo zbêdne?

CYTAT(Vislav @ 08:36 09.01.2009) *
kilka ciekawych, etnograficznych przyk³adów syberyjskich z mo¿liwo¶ci± rozpalenia ogniska w ¶rodku

Podobna konstrukcja stosowana by³a przez Lapoñczyków. W za³±czniku zdjêcie wykonane w ostatnim 10-leciu XIX wieku w Norwegii

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrowienia
M¶cidróg
CYTAT
masz jakies informacje na temat spoobu ³aczenia kamieni w wymienionych przez ciebie piecach?
Galuszka w swojej ksi±¿ce opisuje piece kamienne budowane bez zadnej zaprawy,a takze piece budowane w ca³osci z gliny.Do budowy pierwszych stosowano wapieñ,piaskowiec i co¶ czego nie rozumiem smile.gif Z w³asnego doswiadczenia nie polecam ³upka ani innych podobnych ska³-strzelajace odlamki moga niezle uszkodzic cz³owieka.
Vislav
Witam

£upek w swoich warstwach mo¿e zawieraæ wodê, rozsadzaj±c± ca³o¶æ przy silnym podgrzaniu. Mo¿na u¿yæ równie¿ polnych kamieni z granitu - wa¿ne aby nie braæ kamieni z rzeki lub jeziora. Nie nale¿y te¿ u¿ywaæ bazaltów lub krzemieni, pêkaj± podobnie jak szk³o.

Dziêkujê M¶cidróg za podane przyk³ady - w jêzyku czeskim nie szuka³em ¼róde³. Wiedza ta bêdzie przydatna w skansenie w Wolinie, mo¿e kiedy¶ "obejmê" jedn± z cha³up.

pozdrowienia Vislav
mairead

A babê miejscow± we¼miecie ze sob±? Tarcz skrobaæ nie umiem, za to wiem, gdzie owe grodziska w lesie siê znajduj± smile.gif Mogê w kotle mieszaæ, na warcie staæ, po lesie prowadziæ.
Postaram siê dokszta³ciæ na waszych postach jakie ubranie bêdzie potrzebne, ale porad¼cie pocz±tkuj±cemu jakie wyposa¿enie mile widziane.
M¶cidróg
Mairead-cze¶æsmile.gif
Zapraszam tubylca:)
Napisz mi prosze na priv co juz posiadasz,a co masz zamiar jeszcze dorobic to latwiej bedzie Ci pomóc.
Pozdrawiam
Boran
M¶cidrógu - trzeba nam siê wreszcie spotkaæ. O ile ¿aden kataklizm nie stanie na przeszkodzie, pojawiê siê w Bukowym Lesie.

Mairead - o ciuchach mo¿emy pogadaæ w sobotê. Jakie¶ tam do¶wiadczenie w tej materii posiadam.
Vislav
CYTAT(Boran @ 01:50 23.01.2009) *
M¶cidrógu - trzeba nam siê wreszcie spotkaæ. O ile ¿aden kataklizm nie stanie na przeszkodzie, pojawiê siê w Bukowym Lesie.

Mairead - o ciuchach mo¿emy pogadaæ w sobotê. Jakie¶ tam do¶wiadczenie w tej materii posiadam.


Witaj Boran!
Fajnie bêdzie siê spotkaæ po jakim¶ czasie


pozdrowienia Vislav
mairead
Dziekujê Boran smile.gif
M¶cidróg
CYTAT
M¶cidrógu - trzeba nam siê wreszcie spotkaæ. O ile ¿aden kataklizm nie stanie na przeszkodzie, pojawiê siê w Bukowym Lesie.
Ciesze sie:)
Mairead-wiadomo¶c posz³a na priv....jak na pocz±tkuj±c± (czy nawet srednio zaawansowan±)to wyposa¿enie w³a¶ciwie masz bez zarzutu.
Pozdrawiam
M
nietoperz
ja te¿ ale tylko na dwa dni bo muszê pracowaæ 100% obecno¶æ
M¶cidróg
Zima w Bukowym Lesie w pe³ni:).



Kilka doniesieñ z ostatniej chwili:
1-dostali¶my zgodê nadle¶nictwa na obozowanie w starym kamienio³omie (czyli formalnie jestesmy ju¿ za³atwieni)
2-tak¿e zielone ¶wiate³ko na palenie kilku ogni. Oprocz g³ównego paleniska mo¿na postawic kilka piecy.Nadlesniczy by³ pozywtywnie zaskoczony takim rozwi±zaniem:)



Na dzieñ dzisiejszy zg³osi³a sie jedna grupa z Czech.Mysle ze bedzie ich wiêcej.
pozdrawiam
M¶cidróg
"SCENARIUSZ" BUKOWEGO LASU

Dzia³ania obronno-zaczepne prowadzone w trakcie ofensywy "Bukowy Las"

Dzieñ I

Do godz.12.00

Odprawa dowódców druzyn u dowódcy obozu-wyznaczenie zadañ.
Przygotowanie "fortyfikacji",kuzni,kuchni i warsztatu obozowego.
Wystawienie wart
Warte bedzie pe³ni³o 6 wojowników,na przemian,przez 24h.Posterunek 1-brama,posterunek 2-urwisko.
System wart jak w wojsku. Warta, zmiana odpoczywaj±ca i zmiana czuwaj±ca.Warta dowodzi d.dr.pozostajacy w obozie.
Wybranie , uzbrojenie patrolu i dokonanie przegl±du przez dowódce obozu i dowódców druzyn.
Patrol bedzie sk³adal siê z 4-5 wojowników,d.dr,przewodnika.
Podzia³ reszty "wojowników" do prac obozowych.
Przygotowanie prowiantu dla patrolu i obozu.

Po godz.12.00

Wymarsz wyznaczonych wojownikow pod dowództwem d.dr. w celu wykonania rekonesansu.
Patrolowi towarzyszy przewodnik.Trase patrolu bedzie zna³ tylko przewodnik i d.dr.
Rozpoczecie prac nad wykonaniem grotów,strza³,tarcz.
Przygotowanie posi³ku wieczornego.
Prace obozowe

Od godz.20.00 do 22.00

Powrót patrolu,czyszczenie i koserwacja sprzetu i uzbrojenia.
Posi³ek,capstrzyk.
Na stanowiskach pozostaje warta.

Dzieñ II

Od godz.06.00 do 12.00

Pobudka dla kuchni
Pobudka dla obozu
Odprawa d.dr u d.obozu.
Zmiana warty
Posi³ek
Przegl±d sprzetu i uzbrojenia przez d.dr.
Przygotowanie do wymarszu kolejnego patrolu i wymarsz.
Warsztaty obozowe.
Prace obozowe

Od godz.18.00 do 22.00

Powrót patrolu
Czyszczenie sprzetu i uzbrojenia
Posi³ek,capstrzyk
Na stanowiskach pozostaje warta.

Od godz 02.00 do 06.00

Alarm.
Zbiorka,przegl±d i wymarsz g³ównych sil pod dowódctwem d-cy.obozu i jednego z d.dr.
Wymarsz w kierunku grodziska na Okopowej.
Warta pozostaje w odwodzie.

Dzieñ III

Od 06.00 do 18.00(?)

Powrót si³ g³ównych
Czyszczenie sprzetu i uzbrojenia
Odprawa d.dr u d.obozu.
Zmiana warty
Brak pobudki smile.gif
posi³ek
Zakoñczenie prac warsztatowych
Przegl±d sprzetu i uzbrojenia
Zwiniêcie obozu.






jasmin
Wydaje mi siê, ¿e plan ofensywy opartej na dzia³aniach obozowych nie ma potwierdzenia w ¿ród³ach, szczególnie sfragistycznych:D
Mia³bym w±tpliwo¶ci, czy brak pobudki ma potwierdzenie w znaleziskach archeologicznych okolic pryt, Prudnika - czy znaleziono jakie¶ slady nieobudzonego wartownika?
Skoncentrowa³bym siê bardziej na próbie, no powaznej probie wykonania choæ jednego posi³ku przez wartownika, czy te¿ analizy mozliwo¶ci dokonania rekonstrukcji "sen na warcie".
Czy mogliby¶cie przed imprez± wyszczególniæ który sprzêt bêdziemy czy¶ciæ? Wówczas bym wiedzia³, czego w domu nie czysciæ, po co robiæ t± sam± robotê dwa razy?
Czy uwzgledniacie jakie¶ kary cielesne, finansowe dla cz³onka obozu, który np. z warty siê wywinie, czy zdezerteruje z patrolu?
No i bardzo istotne pytanie, czy patrol, jak to by³o w zwyczaju, odwiedzi jak±¶ gospodê po drodze tudzie¿ zawita do jakie¶ cha³upy?
Czy bedzie nagroda dla najlepszego wartownika?
Mam jeszcze ca³± masê pytañ, zarówno pod katem do¶wiadczeñ materialnych jak i tak¿e sfery zachowañ na obozie, jednak¿e rozwijaæ je bêdê wraz ze zg³ebianiem aspektów przedstawionych przez znamienitego organizatora.
M¶cidróg
CYTAT
czy znaleziono jakie¶ slady nieobudzonego wartownika?
....tak:) ciê¿ki sen:)
CYTAT
czy te¿ analizy mozliwo¶ci dokonania rekonstrukcji "sen na warcie".
Próbuj:) zimna woda z bajora pomoze Ci w rekonstrukcji:)
CYTAT
Czy mogliby¶cie przed imprez± wyszczególniæ który sprzêt bêdziemy czy¶ciæ? Wówczas bym wiedzia³, czego w domu nie czysciæ, po co robiæ t± sam± robotê dwa razy?

Tak Cie Ja¶min przegonimy ¿e nie dwa ,a conajmnie 3-4 razy bedziesz go czy¶cil:) i nie bedziesz mial w±tpliwo¶ci ktory:)
CYTAT
Czy uwzgledniacie jakie¶ kary cielesne, finansowe dla cz³onka obozu, który np. z warty siê wywinie, czy zdezerteruje z patrolu?
Kastracja bigsmile2.gif
CYTAT
No i bardzo istotne pytanie, czy patrol, jak to by³o w zwyczaju, odwiedzi jak±¶ gospodê po drodze tudzie¿ zawita do jakie¶ cha³upy?
Taaaa......do chalupy....napewno bigsmile2.gif
CYTAT
Czy bedzie nagroda dla najlepszego wartownika?
Oczywi¶cie.Kolejna warta poza kolejno¶ci±smile.gif)
CYTAT
Mam jeszcze ca³± masê pytañ, zarówno pod katem do¶wiadczeñ materialnych jak i tak¿e sfery zachowañ na obozie, jednak¿e rozwijaæ je bêdê wraz ze zg³ebianiem aspektów przedstawionych przez znamienitego organizatora.
ja Ci wszystko wyjasnie juz na miejscu abys nie mia³ zadnych w±tpliwo¶ci:))) bum.gif
pozdrowienia.
Freja
zg³asza siê równie¿ wiewióra z Raciborza! ! ! >;]
nie wiem czy mnie jeszcze pamiêtacie :P
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.