Bukowy Las -III/IV.2009r.
Og³aszam wstêpny termin spotkania w Bukowym Lesie.
Tematem przewodnim tym razem bedzie :
" Czynno¶ci niezbêdne do funkcjonowania obozu wojennego"
Czyli....:
1-Wykonanie w ca³o¶ci obwarowañ ( w tym przypadku p³otu plecionkowego)
2-Postawienie ku¿ni (proba kucia gwozdzi,nozy,grotów strza³ i oszczepów)
3-Uruchomienie kuchni ( w tym tak¿e ¿aren)
4-Wszystkie prace maja na celu wykonanie lub reperacje sprzêtu i uzbrojenia.
( jezeli kto¶ porywa sie na zrobienie tarczy powinien ja wykonac w ca³o¶ci w czasie trwania spotkania) To samo tyczy siê innych czynno¶ci.
5-Rozprowadzenie wart w taki sposób aby faktycznie by³y to warty a nie drzemaj±cy nieszczê¶nik przy ogniu.Na ten temat jeszcze siê pozniej rozwine.
Ograniczenia.
Niestety (lub stety) wprowadzam kilka ograniczeñ,choc mysle ze niezbyt daj±cych siê we znaki.
1-Obozem wojennym dowodzi jeden cz³owiek,z pomoca dwóch dowódców dru¿yn którzy sa odpowiedzialni za porz±dek w obozie i rozprowadzenie wart oraz patroli.
2-Codzienne zbrojne patrole bêd± mialy do pokonania kika kilometrów pagórkowatego terenu.
3- Pobudka o ¶wicie i nie ma zmi³uj sie:)
4-Posilki przygotowujemy tym razem z racji wedrowkowych w które ka¿dy musi byc zabezpieczony.Ka¿dy swoje racje sk³aduje w kuchni.Bedzie napewno kto¶ kto zajmie siê gotowaniem.
5-alkohol...tylko piwo,wino i miód.Najlepiej wykonane w domu,w ilo¶ciach wêdrówkowych.Czyli biore tylko tyle ile mogê ze soba zabrac na zbrojn± wyprawe.Nie bêdzie tutaj zmi³uj sie i je¿dzenia do sklepu.Napoje wyskokowe tylko w pojemnikach nadaj±cych sie do wêdrówki i pasuj±cych datowaniem do odtwarzanej postaci.Ostatnie ogarniczenie odnosnie alkoholu...jaka postac odtwarzana taki alkochol.
6-dwa ogniska,jedno do gotowania drugie do kuzni.
Na koniec kilka cytatów z Barbarzyñskiej Europy -Modzelewskiego:
............................... O pospolitych wolnych mozna mowiæ tylko tam gdzie istnia³ spo³eczno-prawny podzia³ na arystokracje i pospólstwo.W VI-VIIw u Franków podstawowym probierzem kondycji prawnej cz³owieka byla wysoko¶æ WERGELDU,Zarówno w prawie salickim jak i w prawie ripuarskim wszystkim wolnym Frankom przys³ugiwa³ jednakowy wergeld: 200 solidów.
Osoby pe³ni±ce funkcje publiczne chronione by³y potrójnym wergeldem (podwyzszona ochrona wia¿a³a sie z funkcj± nie z urodzeniem),nie mia³a przy tym znaczenia ranga sprawowanego urzêdu.
Równie¿ Prawda Ruska nie dzieli³a wolnych na arystokracje i prosty lud.Stawka g³ówszczyzny jest jednakowa dla wszystkich "mê¿ów" - 40 grzywien.Nieco pozniej wprowadzono podwójn± g³owszczyzne za zabicie ksi±zêcych urzednikow
ale ich wywyzszenie podobnie jak u Franków salickich i ripuarskich wi±za³o sie z pe³niona funkcja a nie z przyrodzonym statusem spoleczno-prawnym.
.
Exercitales (ger.arimanni) -ogó³ wolnych Longobardów,wszyscy oni bez wzgledu na stopieñ zamoznosci lub ubóstwa byli wojownikami.
Minimi homines exercitales
-nie posiadajacy wlasnej ziemi ani domu,lecz siedzieli jako dzierzawcy w prywatnych lub koscielnych posiad³osciach,mimo ubóstwa podlegali mobilizacji na wyprawy w charakterze pieszych ³uczników...................
Tymi cytatami chce nakresliæ na szybko i w przybli¿eniu jak mogla wygladac drabinka dowodzenia w obozie wojennym.
Na koniec.
Nie przewiduje zbrojnych staræ,patrole bed± uzbrojone w ostr± broñ(wêdrówkow±).
Dok³adny termin i wszystko co siê jeszcze wykluje bêde podawa³ na bie¿±co.
Pozdrawiam