Dz.U.01.71.738
2003-02-08 zm. Dz.U.03.8.93 §1
ROZPORZ¡DZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 27 czerwca 2001 r.
w sprawie kwalifikacji, stopni i tytu³ów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegó³owych zasad i trybu ich uzyskiwania.
(Dz. U. z dnia 10 lipca 2001 r.)
Na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarz±dza siê, co nastêpuje:
§ 1. Tytu³ami zawodowymi w dziedzinie kultury fizycznej s± tytu³y: trenera, instruktora i mened¿era.
§ 2. 1. Ustala siê nastêpuj±ce stopnie trenerskie:
1) trener klasy drugiej,
2) trener klasy pierwszej,
3) trener klasy mistrzowskiej.
2. Ustala siê nastêpuj±ce specjalizacje instruktorskie:
1) instruktor dyscypliny sportu,
2) instruktor sportu osób niepe³nosprawnych,
3) instruktor odnowy biologicznej,
4) instruktor rekreacji ruchowej.
§ 3. (1) 1. Trenerem klasy drugiej mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku wychowanie fizycznie ze specjalno¶ci± trenersk± albo
2) posiada tytu³, przez okres co najmniej dwóch lat, instruktora ze specjalizacj± w danej dyscyplinie sportu i ukoñczy³a trenerskie studia podyplomowe, albo
3) posiada tytu³, przez okres co najmniej dwóch lat, instruktora ze specjalizacj± w danej dyscyplinie sportu, posiada co najmniej ¶wiadectwo dojrza³o¶ci, ukoñczy³a specjalistyczny kurs na stopieñ trenera klasy drugiej i zda³a egzamin koñcowy.
2. Minister w³a¶ciwy do spraw kultury fizycznej i sportu mo¿e zwolniæ osobê z wymogów okre¶lonych w ust. 1, na jej wniosek przedstawiony wraz z opini± w³a¶ciwego polskiego zwi±zku sportowego, bior±c pod uwagê wybitne osi±gniêcia tej osoby w pracy szkoleniowej.
§ 4. Trenerem klasy pierwszej mo¿e byæ osoba, która:
1) posiada co najmniej ¶wiadectwo dojrza³o¶ci,
2) posiada co najmniej trzyletni sta¿ pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy drugiej,
3) posiada udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,
4) ukoñczy³a specjalistyczny kurs na stopieñ trenera klasy pierwszej w wymiarze co najmniej 40 godzin i zda³a egzamin koñcowy.
§ 5. Trenerem klasy mistrzowskiej mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze,
2) posiada co najmniej piêcioletni sta¿ pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy pierwszej,
3) posiada udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,
4) ukoñczy³a specjalistyczny kurs na stopieñ trenera klasy mistrzowskiej w wymiarze co najmniej 60 godzin i zda³a egzamin koñcowy.
§ 6. (2) 1. Instruktorem dyscypliny sportu mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku wychowanie fizyczne i uzyska³a ocenê bardzo dobr± z koñcowego zaliczenia lub egzaminu z zajêæ prowadzonych w danej dyscyplinie sportu, w wymiarze co najmniej 60 godzin, lub ukoñczy³a specjalno¶æ instruktorsk± w wymiarze 60 godzin w danej dyscyplinie sportu albo
2) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku turystyka i rekreacja ze specjalno¶ci± instruktorsk±, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie sportu, albo
3) posiada co najmniej ¶rednie wykszta³cenie oraz ukoñczy³a specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie sportu i zda³a egzamin koñcowy.
2. Minister w³a¶ciwy do spraw kultury fizycznej i sportu mo¿e zwolniæ zawodnika, który osi±gn±³ wyniki o szczególnym znaczeniu dla sportu polskiego, z wymogu posiadania wykszta³cenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, na jego wniosek przedstawiony wraz z opini± w³a¶ciwego polskiego zwi±zku sportowego.
§ 7. (3) Instruktorem rekreacji ruchowej mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku wychowanie fizyczne lub turystyka i rekreacja ze specjalno¶ci± instruktorsk±, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej, albo
2) posiada co najmniej ¶rednie wykszta³cenie oraz ukoñczy³a specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej i zda³a egzamin koñcowy.
§ 8. (4) Instruktorem sportu osób niepe³nosprawnych mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku fizjoterapia i uzyska³a ocenê bardzo dobr± z przedmiotu obejmuj±cego zagadnienia sportu osób niepe³nosprawnych albo
2) ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku wychowanie fizyczne lub na kierunku fizjoterapia ze specjalno¶ci± instruktorsk±, w wymiarze 80 godzin w danej dyscyplinie sportu osób niepe³nosprawnych, albo
3) posiada tytu³ trenera lub instruktora dyscypliny sportu oraz ukoñczy³a specjalistyczny kurs w wymiarze co najmniej 60 godzin.
§ 9. Kszta³cenie instruktorów rekreacji ruchowej i instruktorów sportu osób niepe³nosprawnych, o których mowa w § 7 i 8, mo¿e odbywaæ siê w specjalno¶ciach okre¶lonych w za³±cznikach nr 1 i 2 do rozporz±dzenia.
§ 10. 1. Instruktorem odnowy biologicznej mo¿e byæ osoba, która ukoñczy³a studia wy¿sze na kierunku wychowanie fizyczne lub na kierunku fizjoterapia:
1) ze specjalno¶ci± instruktorsk± w zakresie odnowy biologicznej w wymiarze okre¶lonym programem studiów albo
2) ukoñczy³a specjalistyczny kurs instruktorów odnowy biologicznej prowadzony przez szko³ê wy¿sz± i zda³a egzamin koñcowy.
2. Instruktorem odnowy biologicznej mo¿e byæ tak¿e absolwent ¶redniej szko³y zawodowej kszta³c±cej w zakresie fizjoterapii lub fizykoterapii po ukoñczeniu kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, i zdaniu egzaminu koñcowego.
§ 11. Mened¿erem sportu mo¿e byæ osoba, która:
1) ukoñczy³a studia wy¿sze ze specjalno¶ci± organizacja i zarz±dzanie sportem albo
2) ukoñczy³a studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarz±dzania sportem, albo
3) posiada co najmniej ¶rednie wykszta³cenie i ukoñczy³a specjalistyczny kurs w zakresie organizacji i zarz±dzania sportem, obejmuj±cy co najmniej 180 godzin, realizowanych na co najmniej trzech sesjach szkoleniowych.
§ 12. Mened¿erem dyscypliny sportu lub mened¿erem imprez sportowych mo¿e byæ osoba, która posiada co najmniej ¶rednie wykszta³cenie i ukoñczy³a specjalistyczny kurs mened¿erski, obejmuj±cy co najmniej 120 godzin, realizowanych na co najmniej dwóch sesjach szkoleniowych.
§ 13. (5) 1. Specjalistyczne kursy, o których mowa w rozporz±dzeniu, mog± prowadziæ:
1) szko³y wy¿sze i zak³ady kszta³cenia nauczycieli, prowadz±ce kszta³cenie na kierunkach: wychowanie fizyczne, fizjoterapia lub turystyka i rekreacja,
2) jednostki inne ni¿ te, o których mowa w pkt 1, po spe³nieniu wymogu okre¶lonego w ust. 2.
2. Prowadzenie przez jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, specjalistycznych kursów instruktorów rekreacji ruchowej oraz instruktorów sportu osób niepe³nosprawnych wymaga uzyskania zgody ministra w³a¶ciwego do spraw kultury fizycznej i sportu, natomiast specjalistycznych kursów trenerskich, mened¿erskich oraz instruktorów dyscypliny sportu - Prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, zwanego dalej "Prezesem Konfederacji", wydanej na czas okre¶lony.
§ 14. (6) 1. Organ wydaj±cy zgodê na organizowanie specjalistycznych kursów przez jednostki, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 2, zasiêga opinii w³a¶ciwych polskich zwi±zków sportowych lub stowarzyszeñ kultury fizycznej o zasiêgu ogólnokrajowym.
2. Jednostki posiadaj±ce zgodê na organizowanie specjalistycznych kursów sk³adaj±, w terminie trzech tygodni przed rozpoczêciem tych kursów, wniosek o zatwierdzenie ramowego programu kursu oraz wymagañ, jakie powinny spe³niaæ osoby, które bêd± prowadziæ zajêcia, na formularzu, którego wzór jest okre¶lony w za³±czniku nr 3 do rozporz±dzenia.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, sk³ada siê do:
1) ministra w³a¶ciwego do spraw kultury fizycznej i sportu - w przypadku specjalistycznych kursów instruktorów rekreacji ruchowej oraz instruktorów sportu osób niepe³nosprawnych,
2) Prezesa Konfederacji - w przypadku specjalistycznych kursów trenerskich, mened¿erskich oraz instruktorów dyscypliny sportu.
§ 15. 1. (7) Specjalistyczne kursy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, § 6 ust. 1 pkt 3, § 7 pkt 2 i § 10 ust. 1 pkt 2, prowadzi siê w wymiarze co najmniej 150 godzin, na co najmniej dwóch sesjach szkoleniowych.
2. Liczba godzin zajêæ na specjalistycznym kursie trenerskim nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 300, w tym 60% musz± stanowiæ zajêcia praktyczne.
§ 16. 1. Dokumentami stwierdzaj±cymi posiadanie kwalifikacji zawodowych trenera i mened¿era s± dyplomy, których wzory okre¶laj± za³±czniki nr 4-7 do rozporz±dzenia.
2. Dokumentami stwierdzaj±cymi posiadanie kwalifikacji zawodowych instruktora dyscypliny sportu, rekreacji ruchowej, sportu osób niepe³nosprawnych oraz odnowy biologicznej s± legitymacje instruktora, których wzory okre¶laj± za³±czniki nr 8-11 do rozporz±dzenia.
§ 17. 1. (
Dyplomy trenera i mened¿era sportu wydaje minister w³a¶ciwy do spraw kultury fizycznej i sportu na wniosek osoby zainteresowanej lub organizatora kursu, z zastrze¿eniem ust. 2.
2. Dyplomy trenera klasy drugiej wydaj± rektorzy akademii wychowania fizycznego dla osób koñcz±cych organizowane przez nie kszta³cenie, o którym mowa w § 3.
3. (9) Legitymacje instruktora: dyscypliny sportu, rekreacji ruchowej, sportu osób niepe³nosprawnych i odnowy biologicznej oraz dyplom mened¿era dyscypliny sportu i mened¿era imprez sportowych wydaj± rektorzy szkó³ wy¿szych dla osób koñcz±cych organizowane przez nie kszta³cenie. W pozosta³ych przypadkach dokumenty te wydaje minister w³a¶ciwy do spraw kultury fizycznej i sportu.
4. (10) Do wniosku o wydanie przez ministra w³a¶ciwego do spraw kultury fizycznej i sportu dyplomu trenera, mened¿era i legitymacji instruktora nale¿y do³±czyæ odpowiednio urzêdowo potwierdzone odpisy dokumentów stwierdzaj±cych posiadane wykszta³cenie, ¶wiadectwo ukoñczenia kursu specjalistycznego i zdania egzaminu, a tak¿e dokumenty stwierdzaj±ce posiadany dorobek w pracy szkoleniowej.
5. (11) Ewidencjê wydanych dyplomów i legitymacji prowadzi minister w³a¶ciwy do spraw kultury fizycznej i sportu, na podstawie nades³anych, w terminie 30 dni od dnia ich wydania, informacji przez wydaj±cych dyplomy lub legitymacje.
§ 18. 1. Tytu³y i stopnie zawodowe uzyskane w dziedzinie kultury fizycznej przed dniem wej¶cia w ¿ycie rozporz±dzenia zachowuj± swoj± wa¿no¶æ.
2. Osoby, które uzyska³y kwalifikacje zawodowe na podstawie dotychczasowych przepisów, mog± z³o¿yæ wniosek o wydanie dyplomu i legitymacji.
3. Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zgody na prowadzenie kursów specjalistycznych oraz kursów kwalifikacyjnych zachowuj± wa¿no¶æ na okres, na jaki zosta³y wydane, z tym ¿e zgody wydane na prowadzenie kursów kwalifikacyjnych staj± siê zgodami na prowadzenie kursów specjalistycznych, o których mowa odpowiednio w § 4 pkt 4 i § 5 pkt 4.
4. Wnioski o zatwierdzenie programów kursów i sk³adu kadry wyk³adowców z³o¿one na podstawie dotychczasowych przepisów s± rozpatrywane na podstawie przepisów niniejszego rozporz±dzenia.
§ 19. Traci moc zarz±dzenie Prezesa Urzêdu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 15 lipca 1997 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytu³ów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz zasad i trybu ich uzyskiwania (Monitor Polski Nr 45, poz. 445).
§ 20. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie po up³ywie 14 dni od dnia og³oszenia.
ZA£¡CZNIKI
ZA£¡CZNIK Nr 1(12)
SPECJALNO¦CI INSTRUKTORÓW REKREACJI RUCHOWEJ
1. Aerobik
2. Badminton
3. Bilard
4. Fitness - nowoczesne formy gimnastyki
5. Fitness - æwiczenia si³owe
6. Fitness - æwiczenia psychofizyczne
7. Fitness - jogging
8. Golf
9. Gry rekreacyjne
10. Hipoterapia
11. Jazda konna
12. Kajakarstwo
13. Kinezygerontoprofilaktyka
14. Kolarstwo
15. Korfball
16. Koszykówka
17. Lotniarstwo
18. £ucznictwo
19. Modelarstwo lotnicze
20. Narciarstwo zjazdowe
21. Narciarstwo biegowe
22. Paintball
23. P³etwonurkowanie
24. P³ywanie
25. Pi³ka no¿na
26. Pi³ka siatkowa
27. Samoobrona
28. Snowboard
29. Sporty motorowodne
30. Surwiwal
31. Tenis
32. Tenis sto³owy
33. Windsurfing
34. Wrotkarstwo
35. Wspinaczka ska³kowa
36. ¯eglarstwo
ZA£¡CZNIK Nr 2(13)
SPECJALNO¦CI INSTRUKTORÓW SPORTU OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH
1. Badminton
2. Biathlon
3. Bilard
4. Boccia
5. Goalball
6. Gry zespo³owe - pi³ka siatkowa na stoj±co, pi³ka siatkowa na siedz±co, rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, koszykówka, pi³ka no¿na
7. Je¼dziectwo
8. Judo
9. Kolarstwo
10. Kajakarstwo
11. Krêglarstwo
12. Lekka atletyka
13. £ucznictwo
14. £y¿wiarstwo szybkie
15. £y¿wiarstwo figurowe
16. Narciarstwo biegowe
17. Narciarstwo zjazdowe
18. P³ywanie
19. Podnoszenie ciê¿arów
20. Strzelectwo
21. Szachy
22. Szermierka na wózkach
23. Taniec na wózkach
24. Tenis sto³owy
25. Tenis, tenis na wózkach
26. Wio¶larstwo
27. ¯eglarstwo
ZA£¡CZNIK Nr 3(14)
WZÓR
WNIOSEK
o zatwierdzenie ramowego programu kursu i wymagañ, jakie powinny spe³niaæ osoby, które bêd± prowadziæ zajêcia
wzór
ZA£¡CZNIK Nr 4(15)
WZÓR DYPLOMU TRENERA
wzór
Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze granatowym (klasa druga) lub zielonym (klasa pierwsza), lub br±zowym (klasa mistrzowska).
ZA£¡CZNIK Nr 5(16)
WZÓR DYPLOMU MENED¯ERA SPORTU
wzór
Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze be¿owym.
ZA£¡CZNIK Nr 6(17)
WZÓR DYPLOMU MENED¯ERA DYSCYPLINY SPORTU
wzór
Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze be¿owym.
ZA£¡CZNIK Nr 7(18)
WZÓR DYPLOMU MENED¯ERA IMPREZ SPORTOWYCH
wzór
Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze be¿owym.
ZA£¡CZNIK Nr 8(19)
WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA DYSCYPLINY SPORTU
wzór
Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.
ZA£¡CZNIK Nr 9(20)
WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ
wzór
Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.
ZA£¡CZNIK Nr 10(21)
WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA SPORTU OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH
wzór
Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.
ZA£¡CZNIK Nr 11(22)
WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA ODNOWY BIOLOGICZNEJ
wzór
Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze bia³ym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.
tak pro publico, prawda, bono...