z wczesno¶redniowiecznej pó³ki. Przede wszystkim
solenie (zasypanie sol±), i to nie tylko ryb, ale miês w ogóle. Takie miêso zanim potem nadawa³o sie do jedzenia nale¿a³o wymoczyæ, i prawdopodobnie st±d wziê³y sie roz-so³y czyli roso³y
)) bo nic zmarnowac siê nie mog³o.
tak samo mogê poleciæ przeæwiczone przeze mnie zasalanie zió³.
Oczywi¶cie
nacierania zio³ami i sol± wszelakiego miêsa, potwierdzone ¼ród³ami pisanymi. (podam jak znajde cytaty)
od pradziejów za to, i trudno powiedzieæ gdzie dok³adnie wynalezione, metod± konserwacji by³o
kiszenie. Znaj±c ¿ycie pierwsze kiszenie wysz³o niechc±cy, ale potem robiono to metodycznie (por. ¼ród³a etnograficzne). Polecam szczególnie kiszenie czerwonych buraków (z zio³ami, czosnkiem, sol±), za¶ wykorzystanie wody po kiszeniu na zupê. Ciekawy smak ma te¿ kiszona marchewka, o ogórkach nie wspomnê.
i w sprzyjaj±cej porze roku napewno
mro¿enie (w geografii króla Alfreda i opisie kraju Estów wspomina siê, ze potrafili wytwarzaæ zimno o kazdej porze roku)- ze ¼róde³ etnograficznych wiadomo, ze na Rusi, na jesieni kopcowano ca³e g³ówki kapusty. potem ju¿ zim± odr±bywano zamarzniête warzywa i gotowano z miêsem co¶ w rodzaju bigosu. Fakt faktem, ¿e czasami ta kapusta przed zamarzniêciem nieco sie kwasi³a. Nadwy¿ki "bigosu" zamra¿ano i odgrzewano w razie potrzeby i to czasami wielokrotnie.
zalewanie miodem (np owoców)- naczynie z miodem znaleziono w Gnie¼nie bodaj, datowanie wczesne ¶redniowiecze.
Zalewanie octem- zrobienie nawet niechc±cy octu winnego utzrymuje owoce/warzywa w dobrym stanie.
suszenie wszystkiego co do jedzenia siê nadaje i
wêdzenie ( w wêdzarniach, nad piecem, w jamach ró¿ne urz±dzenia znane s± z ró¿nych miejsc)
wypra¿anie ziarna- pra¿nice gliniane wczesno¶redniowieczne. Ziarno suche, z wierzchu ciut zwêglone, lepiej siê przechowuje.
Metody tworzenia zapasów- ziarno przechowywano w skrzyniach, czê¶ciowo ziemnych, zbudowanych i wy³o¿onych
kor± brzozow± (Bródno Stare). Skrzynie na zbo¿e s³u¿y³y w wielu sezonach (gród Tornow- w kolejnych cyklach sk³adowano tam pszenicê, jêczmieñ, ¿yto, proso). Z kory robiono te¿ mobilne pojemniki, bowiem dobrze izoluje od wilgoci i ciep³a.
produkty w naczyniach przechowywano najprawdopodobniej przykryte skór± i obwi±zane sznurem/rzemieniem, albo nawoskowan± tkanin± i tak¿e obwi±zane- a mo¿e by³y tez drewniane przykrywki? w ka¿dym razie kszta³t wylewów naczyñ wczesnosredniowiecznych sugeruje, ¿e by³y te¿ nakrywane.
cdn
ostatnio na mojej stronie zamie¶ci³am dwa nowe zagadnienia zwi±zane z przechowywaniem i konserwacj± ¿ywno¶ci, zapraszam do dzia³u
eksperymenty na www.zielarstwo.zafriko.pl