Opolskie Bractwo Rycerskie informuje o organizowanym przez nas Miêdzynarodowym Festynie Rycerskim, który odbêdzie siê 4-5 sierpnia 2007 r. na polanie znajduj±cej siê na Wyspie Bolko, stanowi±cej najwiêksz± enklawê zieleni w Opolu.
W tym roku planujemy zorganizowaæ imprezê kameraln± (do 150 osób) na ³onie przyrody – z dala od cywilizacji. Umiejscowienie naszej imprezy na polanie otoczonej drzewami, blisko rzeki, bêdzie sprzyjaæ specyficznej atmosferze, jak± zamierzamy stworzyæ w tamtym miejscu podczas festynu.
Dlatego te¿ wymagamy od uczestników posiadania tylko i wy³±cznie namiotów historycznych, sprzêtu obozowego i, co oczywiste, kompletnego stroju z epoki. Planujemy stworzyæ dwa obozowiska (wczesno¶redniowieczne i pó¼no¶redniowieczne). Nie bêdzie energii elektrycznej, ciep³ej wody (chyba ¿e z ogniska) i innych udogodnieñ cywilizacyjnych.
Tradycyjnie ju¿ przewidujemy konkurencje: turniej bojowy, turniej ³uczniczy, bieg dam, rzut w³óczni±, rzut toporem, rzut no¿em, zapasy rycerskie oraz ró¿nego rodzaju zabawy „mêskie” i plebejskie oraz warsztaty: tañca, tkania, pisania oraz przygotowywania potraw ¶redniowiecznych.
Bior±c pod uwagê pomys³owo¶æ Efendiego i naszych Przyjació³, w ci±gu dwóch dni odbêdzie siê wiele zabaw, konkurencji sportowych oraz wystêpów artystycznych. Na pewno odbêdzie siê bitwa i bohurt oraz ... biesiada do bia³ego rana przy pochodniach. O szczegó³ach i nagrodach poinformujemy niebawem tych, którzy zostan± przyjêci na nasz± imprezê.
My¶limy o organizacji ¿ycia w obozie maksymalnie zbli¿onego do realiów ¶redniowiecza. Jest pomys³, aby na przyk³ad posi³ki by³y przyrz±dzane przez samych obozowiczów z artyku³ów kupionych w kramach na terenie obozu. Ka¿dy uczestnik dostatnie np. kilkana¶cie lub kilkadziesi±t monet, a za nie mo¿e kupiæ miêso, wodê, chleb, piwo itd. Mo¿e np. kupiæ 5 kg miêsa i wymieniæ je na 30 chlebów. Tutaj bêdzie siê liczyæ pomys³owo¶æ. Oczekujemy Waszego zdania na ten temat. Je¿eli wiêkszo¶æ bêdzie za, to tylko uczta zostanie przygotowana przez Opolskie Bractwo Rycerskie. Reszta posi³ków bêdzie przyrz±dzana przez uczestników. St±d te¿ pro¶ba o przywiezienie kocio³ków i innego sprzêtu.
Ze wzglêdu na niewielk± liczbê miejsc i du¿e zainteresowanie, po otrzymaniu wszystkich zg³oszeñ wy¶lemy odpowiedzi i potwierdzenia o przyjêciu wybranych chêtnych. Mile widziani w pe³ni uzbrojeni wojowie i rycerze, rzemie¶lnicy, ³ucznicy, artylerzy¶ci i tañcz±ce dziewczêta. Zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia liczby cz³onków danego bractwa zg³oszonych do imprezy.
O szczegó³ach imprezy bêdziemy na bie¿±co informowaæ na www.freha.pl (w dziale „Kalendarium”).
Regulamin: 1. Na wyspê mo¿na przyje¿d¿aæ ju¿ w pi±tek lub najpó¼niej w sobotê przed po³udniem. Konie mechaniczne mo¿na pozostawiaæ na parkingu znajduj±cym siê za drzewami, niedaleko polany.
2. Bractwa obowi±zkowo musz± posiadaæ glejt turniejowy.
3. W imprezie bêd± mog³y wzi±æ udzia³ te bractwa, które otrzymaj± drog± mailow± zaproszenie, czyli potwierdzenie udzia³u w imprezie. Liczba uczestników musi siê zgadzaæ z t±, któr± zosta³a podana na formularzu zg³oszeniowym.
4. Dowódcy bractw s± odpowiedzialni za zachowanie i kompletno¶æ strojów cz³onków bractwa.
5. Na terenie obozowiska obowi±zuj± stroje historyczne zgodne z przedstawian± przez grupê epok±.
6. Zapraszamy do udzia³u równie¿ rzemie¶lników historycznych. Prosimy w zg³oszeniu zaznaczyæ rodzaj rzemios³a oraz informacjê o posiadaniu w³asnego kramu.
7. Ka¿dy przyje¿d¿aj±cy powinien posiadaæ naczynia stylizowane na historyczne. Nie wolno u¿ywaæ naczyñ plastikowych. Zegarki, telefony, makija¿ i malowane paznokcie prosimy zostawiæ w domu.
8. Wszyscy bior±cy udzia³ w Festynie powinni ubezpieczyæ siê na w³asny koszt.
9. W czasie trwania Festynu bêdzie powo³ana gwardia porz±dkowa z prawem wydalenia z Festynu osób ³ami±cych zasady regulaminów i ustaleñ, oraz zachowuj±cych siê niegodnie.
10. Szczegó³owe regulaminy konkurencji zostan± omówione w czasie odprawy z dowódcami bractw w sobotê o godzinie 10.00.
11. Prosimy o zabranie ze sob± tylko i wy³±cznie namiotów historycznych. Nie zapewniamy noclegów w ¿adnej szkole ani w namiotach cywilnych.
12. Mile widziany sprzêt obozowy, potrzebny do codziennego ¿ycia (lampki, kocio³ki, wiaderka, itp.) uatrakcyjniaj±cy nasz± zabawê w obozowisku. Zapewniamy s³omê do sienników.
13. Zapewniamy pole obozowe, toalety, wodê do mycia, posi³ki (bez ograniczeñ czasowych i ilo¶ciowych) - od pi±tkowej kolacji do niedzieli - w tym wystawn± ucztê.
14. Zg³oszenia bêdziemy przyjmowaæ a¿ do zamkniêcia listy, dlatego te¿ dobrze jest wys³aæ zg³oszenie jak najszybciej.
15. Prosimy nadsy³aæ zg³oszenia tylko i wy³±cznie do Ewy Wawoczny – ewawawoczny@poczta.onet.pl
16. Wszelkie pytania dotycz±ce spraw organizacyjnych prosimy kierowaæ do Andrzeja Ko¶ciuka pod nr tel. 602 613 386 lub andrzej.kosciuk@wp.pl
Informacje na temat Wyspy Bolko:
Wyspa Bolko stanowi najwiêksz± enklawê zieleni w mie¶cie, dlatego jest okre¶lana jako park miejski. Po³o¿ona jest w po³udniowo-zachodniej czê¶ci Opola. Zajmuje powierzchniê 120 hektarów. Osobliwo¶ci± przyrodnicz± Wyspy jest wystêpowanie chronionych i rzadkich gatunków ro¶lin i zwierz±t. Czê¶æ wystêpuj±cych tu ro¶lin znajduje siê na ,,Czerwonej li¶cie ro¶lin zagro¿onych w województwie opolskim". Spotkaæ tu mo¿na wiele gatunków drzew li¶ciastych, iglastych i ro¶lin zielnych. Niew±tpliwie atrakcj± Parku wyspy Bolko jest Ogród Zoologiczny, który rozpocz±³ swoj± dzia³alno¶æ w 1938r. ZOO Opole jest zielon± oaz± spokoju i relaksu le¿±c± w centrum miasta w¶ród starodrzewu Wyspy Bolko. Jako ma³y zwierzyniec powsta³o w latach 30-tych.
Zdjêcia wyspy:
http://www.fot.com.pl/thumbnails.php?album=158 Szablon zg³oszenia (na jego podstawie bêdziemy wysy³aæ odpowiedzi negatywne lub zaproszenia):
1. Nazwa bractwa:
2. Imiê i nazwisko dowódcy:
3. Adres domowy dowódcy:
4. Adres mailowy do kontaktu:
5. Numer telefonu do kontaktu:
6. Liczba posiadanych namiotów historycznych:
7. Data przyjazdu:
8. Sprzêt obozowy:
9. Liczba chêtnych do udzia³u w imprezie:
10. Rzemie¶lnicy (asortyment + imiê i nazwisko rzemie¶lnika):
11. Chêtni do turnieju bojowego (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
12. Chêtni do bitwy (imiona i nazwiska lub pseudonimy oraz rola w bitwie):
13. Chêtni do turnieju ³uczniczego (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
14. Chêtni do zapasów (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
15. Chêtni do biegu dam (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
16. Chêtni do rzutu w³óczni± (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
17. Chêtni do rzutu no¿em (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
18. Chêtni do rzutu toporem (imiona i nazwiska lub pseudonimy):
19. Imiona i nazwiska osób, którzy nie bêd± brali udzia³u w ¿adnej konkurencji:
20. Pomys³y na konkurencje i zabawy (przydatne dla organizatorów):