Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Problemy z historyczno¶ci± ...
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Kuchnia
Morrigan
Otó¿ niedawno przegl±da³am przepisy na bagritonie i trafi³am na Jajka po bretoñsku, do których dodaje siê majonez ma to byæ XIV wieczna przystawka do dañ...

A mi rozchodzi siê o to ze Irena Gumowska w swojej ksi±¿ce podaje jakoby majonez by³ wymys³em z XVII b±d¼ XVIII (nie pamiêtam dok³adnie).
Tak samo z kapust± na freha gdzie¶ przeczyta³am, ¿e by³a u¿ywana ju¿ w XIII w, podczas gdy Gumowska podaje wiek XVIII

Wiêc jak to jest z t± historyczno¶ci± majonezu i kapuchy??
EwKa
Kapusta nowozytna??? To troche przesada, w Le Menagier de Paris z 1392-1394r. mamy wymienione kapusty-biala oraz kapuste rzymska (wloska?) Nawet w Polsce kapusta byla znana przed przybyciem Bony choc wielu "madrych" uwaza, ze nie... Polecam zdecydowanie Dembinska. W "Food and drink in medieval Poland" podaje ona, ze kapusta oraz groch byly najpopularniejszymi warzywami w Polsce od X do XVw. Jesli chodzi o potrawe zblizona do kiszonej kapusty powoluje sie ona na pierwsza pisemna wzmianke zamieszczona u Reja lecz nadmienia tez litewski "Roguszys". Z typow kapusty uzywanych w kuchni sredniowiecznej wg. Dembinskiej mamy: odroszli czyli mlode liscie kapusty, cale glowy pospolitej bialej kapusty, kapuste czarna czyli obecna kapuste czerwona/modra, oraz blizej nie sprecyzowana caules compositi.
Jesli chodzi o majonez to nie spotkalam w sredniowieczu sosu zimnego z surowych jajek. Musztarda za to wystepuje pospolicie. Podstawa sosow zimnych byl ocet jablkowy lub winny oraz namoczony miekisz chleba pszennego i przyprawy.
Krzysztof
Prosper Montagné starofrancuskie s³owo moyeu – "¿ó³tko" jako ¼ród³os³ów majonezu (fr. sauce mayonnaise),
a encyklopedia kucharska wspomina Karola de Guise ksiêcia Mayenne, który mia³ po¿ywiæ siê kurczakiem z zimnym sosem, przed bitw± z Henrykiem IV pod Arques w 1589 r.
Wynika z tego ¿e jaki¶ sos z jajek czyli majonez wystêpowa³ przed XVIII wiekiem.

Pozdrawiam
Krzysztof
Morrigan
crazy.gif crazy.gif crazy.gif crazy.gif

Zadnej ksiazce nie mozna wierzyc, dziekuje smile.gif
muzykus
Doczyta³em siê w ¼ród³ach, ¿e na terenach Polski wystêpowa³a obficie (jako ro¶lina uprawna od wczesnego ¶redniowiecza) brassica napus varietas napobrassica zwana po naszemu karpiel±. Karpiel to ro¶lina dwuletnia i jadalne s± z niej bulwy, poza tym jest to ro¶lina miododajna, ale... w drugim roku wegetacji.
Brassica oleracea varietas capitata, czyli zów po naszemu kapusta g³owiasta uprawiana by³a ju¿ w I stuleciu przed nasz± er±, na terenach obecnych W³och.
Kiedy przywêdrowa³a do nas jeszcze siê nie doczyta³em, ale s±dziæ mo¿na, ¿e wraz z wyprawami rzymskimi po jantar, do¶æ szybko znalaz³a siê w uprawach S³owian.
Morrigan je¶li nie wierzysz ksi±¿kom, uwierz ogrodnikowi.
Pozdrawiam Muzykus
Morrigan
NO có¿ uwierzy³am pani Gumowskie bo wydawa³o sie ¿e m±drze pisze :D ale jak widaæ naiwna by³am :D
muzykus
Ja obecnie poszukujê ¼róde³ na temat upraw ro¶lin w czasach V-VI wieku naszej ery. To jest dopiero zabawa. Ksi±¿kê p. Gumowskiej znam i powiem Ci, Morrigan, ¿e to skarbnica naprawdê dobrych przepisów, ale co do historii i pojawiania siê poszczególnych ro¶lin jadalnych - to niestety p. Gumowska niewiele siê na tym zna.
Je¶li lubisz gotowaæ polecam ksi±¿kê p. Lucyny Æwierciakiewiczowej (365 obiadów)- osobi¶cie praktykujê niektóre przepisy w³a¶nie z niej. Pomaga równie¿, kiedy nie mam apetytu, wystarczy poczytaæ i robiê siê g³odny.
Pozdrawiam Muzykus - c¿³owiek, który ¿yje, ¿eby je¶æ, a nie je ¿eby ¿yæ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.