Witam
Poszukujê dobrej ksi±zki z rycinami i ilustracjami ubrañ celtyckich kobiet,
szczególnie od V do X w.,
Szukam tak¿e ilustracji i rycin zbroi celtyckich kobiet wojowniczek.
Czy kto¶ móg³by przytoczyæ tutaj tytu³y dobrych ksi±¿ek (je¶li takie zna) a je¶li kto¶ dysponuje rycinami bardzo proszê nie b±d¿cie samolubami :-P
hmmm no taak
zastanawiam siê o ile mozna mowiæ o Celtach miedzy V a X wiekiem, na kontynencie nie ma ju¿ w tym czasie Celtow, chyba tylko w Irlandii istniej± plemiona które mo¿na nazwaæ Celtyckimi, po V wieku kiedy to ¶w Patryk schrystianizowa³ Irlandiê raczej trudno mówiæ o kulturze strikte celtyckiej, s± to raczej ju¿ Irlandczycy, nie odnotowa³em istnienia w tym okresie ¿adnej s³ynnej "celtyckiej wojowniczki".
Pozdrawki
No, to chyba troszke za pozno ( V-Xw>) wczesniej i owszem sie zdarzaly ,ale chyba tak do powstannia Boudicci )
Sugeruje sprawdzic Ospreya o PIktach ( z serii Warrior) tam cos jest o Virago .
Ok sprawdzê dziêki.
A macie mo¿e co¶ z Iw. p.n.e lub Iw.n.e?
Je¶li tak bêdê wdziêczna.
(Tak tak marudzê, ale moze dowiem siê tu czegos wiêcej)
W Galacji mówi³o siê podobno jeszcze w Vw.n.e. jakim¶ dialektem przypominj±cym cektyckie korzenie (a¿ dziw).
Dalej - kto¶ wie co sie w³±¶ciwie sta³o z Wolkami ze ¶rodkowej Europy?
Dalej mamy do czynienia z reemigracj± brytoromanów na kontynent. Stad Galicja w Hiszpanii i Bretania we Francji. Mo¿na podejrzewaæ, ¿e sta³o siê to tak¿e dzieki d³u¿szemu zachowaniu na tych ziemiach jakich¶ strzêpów pewnych aspektów celtyckiej kultury. Przy czym je¶li zaczniemy mówiæ o wojownikach padajacego Rzymu, to na zachodnich kresach mo¿na by³o spotkaæ np. postsarmack± cie¿k± jazdê, jakie¶ ostañce schy³kowych klimatów celtyckich sowicie podlane germañskim sosem.
Biez wodki nie razbieriosz.
Piktowie w³a¶ciwie Celtami nie byli, poza tym to niezwykle ubogi lud i niewiele o nim wiadomo. Kto¶ napisa³, ¿e zostawili po sobie ryte kamienie, kilka nazw topograficznych i imiê Kenneth.
Irlandia za to powinna byæ lepiej znana, z tym, ¿e pewnie g³ównie ze ¼róde³ archeologicznych.
Warto poczytaæ o historii chrescijañstwa iro-szkockiego. Tam musi byæ du¿o informacji dotycz±cych w³a¶nie tych "mrocznych wieków".
I w.p.n.e. - "Wojna Galijska Cezara", poza tym temat znakomicie i bardzo wyczerpujaco opracowany. Setki stron internetowych i ksi±¿ek.
I w.n.e. - podbój Brytanii (za Klaudiusza) i powstanie Budikki (za Nerona).
Dobry punkt zaczepienia do poszukiwañ.
Co wiêcej, g³ówn± si³± bojow± Rzymian by³y zdaje siê legiony pomocnicze.
Czêsto ich ¿o³nierze poczuwali sie do pewnej wspólnoty, wynikaj±cej takl¿e z jakich¶ kulturowych odrêbno¶ci ci±gle utrzymuj±cych siê w ich ¶rodowisku. Bywa³o, ¿e legiony Galijskie i Brytyjskie t³uk³y siê ile wlezie z naddunajskimi.
Oczywi¶cie nie wynika³o to z u¶wiadomionych ró¿nic narodowo¶ciowych. Jednak czêsto podkre¶la sie ró¿nice w obyczajowo¶ci tych ¿o³nierzy.
W bitwie pod Kremon±, naddunajskie legiony wznios³y okrzyk na powitanie wschodz±cego s³oñca. Przeciwnicy przestraszyli siê, ¿e "dunajczycy" wiwatuj± na cze¶æ nadci±gaj±cych posi³ków i poszli w rozsypkê.
To podskórne ¿ycie ludów Imperium Rzymskiego ca³y czas istnia³o jakby na marginesie powszechnej romanizacji.
Syn nielubianego przeze mnie Septymuisza Sewera mia³ pseudonim Caracalla.
Caracalla to nazwa galijskiego p³aszcza. Widaæ w rzymskiej Galii noszono w III w.n.e. co¶ co identyfikowano z konkretn±, miejscow±, obyczajowo¶ci±.
Poza tym w Europie Centralnej Celtów by³o jeszcze troszkê. Choæby wspominani przeze mnie Wolkowie.
Jest sporo publikacji o wêdrówkach ludów czêsto zahaczajacych o jakie¶ celtyckie powi±zania. Np. maltretowany na wszystkie strony zwi±zek plemienny Lugiów podejrzewany o jakie¶ celtyckie komponenty.
Jednak s± to tematy trudnouchwytne, nie doczeka³y siê porzadnego, syntetycznego opracowania.
Przy okazji w Irlandiiw roku 697 oficjalnym edyktem zabroniono uczestniczenia w dzialaniach wojennych mnichom i kobietom
(tzn. ze wczesniej by³o to raczej mniej niz zadkie)
Przede wszystkim dzien dobry.
Co do wspominanych wyzej Lugiow, na pewno wzmiankowani byli w "Geographice" Strabona, potem u Tacyta w Germanii ( 98 n.e.) ( jako zwiazek plemion). Z tym ich powiazaniem z Celtami to raczej bardziej niz nie sprawdzone.
Witam!
W listopadzie ma wyjsc Osprey "Warror Women of Northern Europe 750 BC -AD 1014" o Celtkach i Germankach.
Ludka Excalibur
Poszukujê jakich¶ wykrojów i informacji na temat Celtów...
Czyli Szkotów, Irlandczyków i Anglików.
No jezeli szukasz celtyckich Anglikow, to troche moze zajac...
A mozna wiedziec co dokladniej i z jakiego okresu chcesz znalezc ?
Dok³adnie chodzi mi o XIV - XV wiek.
Sorki za przejêzyczenie...
My¶la³em ¿e dowiem siê czego¶ wiêcej o ubiorze Irlandczyków, szkotów i Anglików..
Czy naprawdê nikt nie wie jak oni siê odziewali?? Prosze o pomoc!! :o
Za celtyckich Anglików polecam wzi±æ germañskich Walijczyków, ¿eby by³a równowaga. Pozdrawiam
Gwyn
Ale ¶mieszne... cz³owiek potrzebujê pomocy a wy siê czepiacie!
Bo je¿eli Anglicy s± Celtami, to Polacy to australijscy Aborygeni. Nie mów, proszê takich rzeczy przy Szkotach czy innych Irlandczykach, szkoda zêbów. Nosili siê pewnie jak ostatnie ³achy. O Szkotach który¶ z kronikarzy krucjatowych pisa³, ¿e w nêdznych koszulinach byli, nie mówili po ludzku, a udzia³ z wyprawie deklarowali tylko znakiem krzy¿a. Ci z po³udnia nosili siê standardowo, jak Rycerz Polski mniej wiêcej. Pozdrawiam
Gwyn
Wszystko zalezy od tego jaka warstwe spoleczna chcemy odtwarzac. Prostactwo faktycznie biegalo w lachach pewnie, ale zarowno szkocki Lowland, jak i irlandzki wschod i polnoc (najbardziej anglicyzowane) wygladaly juz raczej w miare "kontynentalnie".
Moja ekipa odtwarzajac grupe najemnych zbirow (jest takie ladne polskie slowo hultajpartia
) w pewnym momencie odwrocila sie od uzywanych niegdys mroczno-celtyckich pomyslow, gdyz okazalo sie ze w XV wieku zarowno stroje jak i elementy uzbrojenia powinnismy miec 'europejskie'. Dlatego tez swoja "irlandzka tozsamosc" przejawiac mozemy np. przez ozdoby, jakies dodatki itp. No i przez zamilowanie do roznych.... fajnych rzeczy
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Nasz wesola grupa zrobila i robi w sumie to samo co Taclem :D
Co do stroju noszonego przez Irlandczykow i Szkotow u siebie, czyli zanim wypatrzyli na kontynecie jakies fajniejsze ³aszki,w ktore warto bylo sie przebrac, byla nim przede wszystkim przez bardzo d³ugi czas (conajmniej od IX do XVII wieku) prosta tunika zwana leine, plocienna, najczesciej szafranowa.
W XVI wieku dostala ona wielkich rekawow, zerznietyc wprost z XV purpointa czy z czegos tam (nigdy nie znalem sie na tej francuszczyznie - chodz o taka szate wierzchnia z opadajacymi rekawami miedzy lokciem i nadgarstkiem, przy jedoczesnych scislych "mankietach).
Siagala od kolan az po kostki (np w XVI wieku), tyle, ze wowczas podciagano ja do wysokosci kolan.
Na to noszono druga tunike, nazywana ionar, zwykle welniana, choc bywaly warianty lniane. Byla ona krotsza od leine, tak aby to spod niej wystawalo, co objawialo sie albo krotszym dolem, albo krotszymi rekawami.
Szyto wedle upodobania, z klinami lub bez.
Uwaga! W XVI wieku ionarem nazywa sie swoisty dublet, z plisami na tylku. Byl on welniany, albo skorzany, czesto haftowany/tloczony w fantazyjne wzorki.
Te starsze ionary bywaly jednokolowe lub w kratke.
Najbardziej hardcorowy , ale juz historyczny stroj Irlandczyka albo Highlandera z XIV/XV wieku to wlasnie owa leine, pzrepasany czyms, do tego gole nogi.
Mniej hardcorowi, czyli nieco bogatsi, nosili albo portki, albo nogawice - w XVI wieku nawet takie spodnie z klapka, tyle, ze sciagane sznurkiuem, a nie dowiazywane.
Uzywano plaszczy, z czego dosyc popularnym byl tzw fallaing, wygladajacy wypisz wymaluj jak ponczo, a szyty z kola zazwyczaj.
Od 1300 mneij wiecej Irlandczycy nosili kaptury liripipe (w kazdym razie nosil go jakis zakatrupiony Irlandczyk opisany w w aktach sadowych, bedacych paradoksalnie jedny,mz glownych zrodel odnosnie ubioru).
W XVI wieku modne byly gustowne, wloczkowe bereciki.
I tak z grubsza ubierali sie szkoci i Irlandcycy. szkoci z Highlandu tak bardzio przypominali z wygladu Irlandasow, ze w penym momencie doszlo w szkocji do ruchu, zwanego "deirlandyzacja tradycji" - podobno wtedy wlasnie powstaly rozne mroczne wynalazaki w postaci plaidu, great kiltu etc. Ale to juz bodajze XVI wiek. Plaid/grat kilt to zas prawdopdobnie tworcze zastosowanie po prostu jakiegos plaszcza.
W sredniowieczu nie bylo zadnych kiltow, etc!!! Pierwsze oddzielne kilty i tartany to w Higlandzie wiek XVIII/XIX, pierwsze irlandzkie kilty to II polowa XIX wieku (sa blednym wymyslem irlandzkich romatykow, szukajacych jakis irlandzkich strojow narodowych).
Aha! bardzo poznym, chyba wlasnie XIX wiecznym wymyslem sa kraty przypisane do klanow. Wczesniej kazdy nosil taki wzorek, jaki mu sie podobal, w kazdym razie w wiekszosci.
W blad wprowadza zatem film Braveheart (choc, o dziwo, Irlandczyka Stephena ubrano tam poprawnie), film Rob Roy (oddzielnych kiltow i tartanow nie bylo na poczatku XVIII wieku!), a takze ksiazeczka Ancient Celts (gdzie sa w XIV wieku faceci w great kiltach).
O ubiorze Walijczykow nic mi blizszego nie wiadomo .
Wielkie najserdeczniejsze dziêki za podpowied¼!
Bardzo mi siê przydadz± wasze rady, szczególnie dziekujê Brayanowi!!
ale zakrecone... hehe...
Jak macie jeszcze co¶ o Irlandczykach szkotach i Anglikach z XIV - XVI w to piszcie!
CYTAT(Bryan)
Nasz wesola grupa zrobila i robi w sumie to samo co Taclem :D
byla nim przede wszystkim przez bardzo d³ugi czas (conajmniej od IX do XVII wieku) prosta tunika zwana leine.
A co z tak zwanym "belted pled"(przepraszam za b³êdn± angielsk± pisownie je¶li taka wyst±pi³a) do¶æ poka¼nych rozmiarów kawa³kiem we³nianej tkaniny obwijany wokó³ pasa na leine ?
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Napisalem, ze przede wszystkim:)
Wracaj±c do tematu ?
pierwsz± to bym da³ "Osprey'a" Celtic Warrior300BC-AD100
a co dalej?
Je¶li chodzi o szkockie stroje to toczy³a siê tutaj taka dyskusja
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=991
tam ludzie podali troche linków do ró¿nych ciekawych stron... üß/ 05
W ramach nadrabiania zaleglosci na liscie...
CYTAT
W sredniowieczu nie bylo zadnych kiltow, etc!!! Pierwsze oddzielne kilty i tartany to w Higlandzie wiek XVIII/XIX, pierwsze irlandzkie kilty to II polowa XIX wieku (sa blednym wymyslem irlandzkich romatykow, szukajacych jakis irlandzkich strojow narodowych).
To nie do konca tak - tartany i owszem, ale kilty nie. Tartan to kilkt z okreslona krata - jak juz napisales ponizej krata klanowa to wymysl 19-20w - przy zalozeniu ze klan rozpoznaje sie PO kracie - gdyz sama krata to stary wzor. Co do noszenia kiltow - w formie jednej plachty materialu pojawiaja sie w poznym 16w i byly noszeone przez kobiety i mezczyzn. Kobiety procz tego nosily cos co sie nazywalo arisaid - taka peleryna.
Pilnie poszukuje rycin oraz malowide³ na których móg³bym znale¼æ strój irlandzkiego wojownika(mniej wiêcej V w.p.n.e/Iw ), za wszelk± pomoc z góry dziêkujê!
Poszukaj na stronce www.celticgarb.org mo¿e tam co¶ znajdziesz bo strona po¶wiêcona jest celtyckim ubiorom, poszukaj te¿ w linkach
a na stronie tej:
http://www.albionarmorers.com/armor/armor-celtic.htm masz troszke he³mów...mo¿e jak poszukasz co¶ siê innego znajdzie.
Witam.
Czy moze ktos wie, co nosili Celtowie? (chodzi mi o ubiór mêski i damski, a takze uzbrojenie ochronne; czytalam gdzies, ze do 697 roku kobiety mogly brac udzial w bitwach, i wogole obejmowac te same stanowiska co mezczyzni)
Czy byl podzial na uzbrojenie ochronne damskie i meskie?
Pzdr.
Dok³adam siê do pytania Hildr- co by³o w roku 697 i czy chodzi o rok przed czy po Chrystusie?? Bo je¶li po (na co wskazywa³oby umieszczenie tego tematu w dziale wczesnego ¶redniowiecza) to raczej trudno ju¿ mówiæ o celtach, a je¶li przed to raczej okre¶la siê mianem kultury halsztackiej- jest kilka znalezisk elementów strojów z kopalni soli w Halstatt, oraz przedstawien figuralnych na situlach.
W 697 roku jaki¶ w³adca (nie pamietam kto), zakazal kobietom udzialu w bitwach. Chodzi mi o rok naszej ery.
hehe
kolejna wojownicza ksiê¿niczka ;)
Wiesz ja po pierwsze bym sprawdzi³ co to za w³adca, i komu on zakaza³...
Poza tym specjalnie nie przywi±zywa³ bym wagi do dok³adno¶ci dat i "faktów historycznych" we wczesnym ¶redniowieczu.
A co do twojego pytania, je¶li celtowie wtedy to tylko jeszcze wyspy brytyjskie, a tam panie dzicz :D... i generalnie nie wiadomo co oni tam nosili ( w ka¿dym razie ja nie wiem, poza ogulnikami).
Na kontynencie natomiast ju¿ ciêzko mówiæ o celtach we wczesnym ¶redniowieczu.
Pozdrawiam
Owenie ! Celtowie (gr.Keltoi ) to zasiêg od Pirenejów
a¿ do Morza Czarnego, wiêc z szacunkiem do Celtów
CYTAT(enid)
Owenie ! Celtowie (gr.Keltoi ) to zasiêg od Pirenejów
a¿ do Morza Czarnego, wiêc z szacunkiem do Celtów :king:
u nas te¿ siê pojawili ale ich wêdrówki to jednak troszke wcze¶niej ni¿ wspomniany VII wiek ...
@Szary Wêdrowcze(wêdrowczyni?): je¶li interesuj± cie troszke wcze¶niejsze czasy (Staroytno¶æ) to racz spojrzeæ na Sarmatów w a¿ 20% grobów kobiecych znaleziono miecze, wg Herodota ich kobiety walczy³y i polowa³y z nimi...
CYTAT(Owen)
Na kontynencie natomiast ju¿ ciêzko mówiæ o celtach we wczesnym ¶redniowieczu.
Od Pirenejów a nawet dalej, do Morza Czarnego a nawet dalej zgoda tylko nie we wczesnym ¶redniowieczu!! Nie przeskakujmy beztrosko o 1000lat!!!
CYTAT
Co siê tyczy wojowniczek celtyckich to w zakresie moich wiadomo¶ci istnienie ich jest faktem niezaprzeczalnym
Nie ma takich faktów w historii wogóle, a ca³a historia celtów wyspiarskich to w zasadzie legendy i inne bajania
.
CYTAT
Celtyccy wojownicy wybierali siê czasami na bitwe ca³kowicie nadzy, uwa¿am ¿e zasada ta prawdopodobnie tyczy³a siê równiesz wojowniczek
Mamy po¶wiadczenie tylko dla jednego plemienia, (prawdopodobnie z okolic dzisiejszej Szwajcarii), które podczas ataku na Rzym w 390r. p.n.e. zosta³o zanotowane jako ewenement, wystêpuj±c bez ubrañ (mê¿czy¼ni rzecz jasna). Wiêc nieuogólnia³bym tego na wszystkich Celtów
Pa
CYTAT(Owen)
CYTAT
Co siê tyczy wojowniczek celtyckich to w zakresie moich wiadomo¶ci istnienie ich jest faktem niezaprzeczalnym
Nie ma takich faktów w historii wogóle, a ca³a historia celtów wyspiarskich to w zasadzie legendy i inne bajania
.
Faktów, ¶wiadcz±cych o istnieniu celtyckich wojowniczek, jako¶ fakt...ycznie brak. S± natomiast ¶wiadectwa o królowych, wiod±cych armie do boju. Ot, taka wyspiarska tradycja sk³adania najwy¿szych urzêdów pañstwa (w tym wojskowych) w kobiece rêce. Jak by nie patrzeæ, dzisiaj te¿ rz±dzi tam królowa, nie król.
CYTAT
Mamy po¶wiadczenie tylko dla jednego plemienia, (prawdopodobnie z okolic dzisiejszej Szwajcarii), które podczas ataku na Rzym w 390r. p.n.e. zosta³o zanotowane jako ewenement, wystêpuj±c bez ubrañ (mê¿czy¼ni rzecz jasna). Wiêc nieuogólnia³bym tego na wszystkich Celtów
Pa.
Nie tyle plemienia, co formacji wojskowej, bo raczej tak nale¿a³oby "Gesatów" (czyli "walcz±cych w³óczni±") odbieraæ. By³y to bandy najmitów z ró¿nych plemion, które w zamian za udzia³ w ³upach wspó³uczestniczy³y w ³upie¿czych rajdach. Tego typu nagich wojowników uwiecznili Etruskowie na p³askorze¼bach, czy azjatyccy Grecy na o³tarzu w Pergamonie. Zatem nie tylko pod Rzymem w IV w. pne mo¿na ich by³o spotkaæ.
Pozdrawiam ;)
Vids
Hej
No oki mo¿e czê¶ciej Celtowie wystêpowali do walki nago
, wy³o¿ony przezemnie pogl±d pochodzi z "Wercyngetoryksa" Markala. Tak czy siak, nie wiem za to czy mo¿na zakwalifikowaæ wystêpowanie nagich wojowników do jednej tylko grupy "Gesatów" w calym znanym wtedy Celtom ¶wiecie.
Pozdrawiam
No raczej
W³óczy³y siê takie oddzia³y tu i ówdzie, najmuj±c siê, jak kto p³aci³. Tych z "rzymskiego rajdu" akurat pos±dza siê o pochodzenie z rejonów obecnej Szwajcarii. Inne niekoniecznie musia³y mieæ z nimi jakikolwiek zwi±zek, nawet w nazwie (st±d faktycznie przez d³ugi czas uwa¿a³o siê, ¿e "Gesatowie" to nazwa plemienia).
Tym, co owych wojowników wyró¿nia³o najwiêcej, to oprócz rytualnej nago¶ci, fakt
niezabierania bab na wojnê. Pod tym wzglêdem byli Gesatowie i im podobni ewenementem na tle ponadplemiennego obyczaju pakowania na wozy ca³ych rodzin na wojenne wycieczki. Starcie zbrojne ogl±da³a owa publika z taborów, albo ze zbocza wzgórza, wznosz±c patriotyczne okrzyki, dodaj±c animuszu swojej dru¿ynie ¶piewem i muzyk±, a nawet (ehhh te fanki...) obna¿aniem piersi i wykonywaniem frywolnych gestów. No i... w razie przegranej mê¿czyzn, to kobiety broni³y dobytku, ¿ycia swojego i dzieci, ¿e o godno¶ci osobistej nie wspomnê. Taka dzika obrona taboru, to chyba jedyna sytuacja, która kojarzy mi siê z walcz±cymi celtyckimi kobietami w opisie ¼ród³owym. Reszta to mity albo bajêdy. Oszywi¶cie... z wy³±czeniem wspomnianych wcze¶niej królowych, dowodz±cych wojskiem, na ten przyk³ad Boudicci.
Pozdrawiam ;)
Visa
Czuje sie poskromiony. Zgodze sie z panem Owenem, ¿e co do wojowniczek to bardziej w kierumku legend ni¿ faktów historycznych. Jednak wiele informacji jakie przetrwa³y do dzisiaj miesza siê z legendami i wiele mamy w³a¶nie dziêki legandom.Nie zamierzam sie jednak w kwestji tej przeczaæ z panem, a moja wiedza nazbyt ma³± i nie w±tpie w to ¿e ma pan racje.Mam jednak do pana Owena i pana Vidrobellinusa pro¶be, mianowicie czy móg³bym prosiæ o podanie mi jaki¶ ciekawych lektur odno¶nie tematu, co bym siê douczy³ i wiêcej bagów na forum nie sadzi³.Z góry dziêkuje:)
Na pocz±tek warty uwagi jest Barry Cunliffe i jego "Staro¿ytni Celtowie", PIW 2003. Najbardziej chyba przekrojowa i rzeczowa ksi±¿ka o Celtach po polsku. A potem ju¿ wedle uwa¿ania szukaæ tytu³ów z zakresu konkretnego okresu historii, albo rejonu geograficznego, tudzie¿ tematyki wiêcej szczegó³owej.
No i teksty ¼ród³owe, z "Wojn± galijsk±" Cezara na czele.
Pewn± pomoc± mo¿e byæ biblioteczka na naszej stronie netowej. Ale uprzedzam lojalnie, ¿e owe pozycje nie s± równowarto¶ciowe pod wzglêdem merytorycznym. Dlatego przed siêgniêciem po dany tytu³ mo¿na zawsze zapytaæ na priv, mailem, albo na forum, co te¿ faktycznie w danej lekturze jest.
Pozdrawiam
Vids
Bardzo dziêkuje panu Vidrobellinusowi za podan± pozycje, nie czyta³em i napewno siê zapoznam.Na waszej stronie równie¿ by³em i bardzo mi siê podoba.Chcia³bym jednak zapytaæ o "Wojne galijsk±", mianowicie u wielu autorów spotka³em siê z pogl±dem. i¿ istnieje prawdopodobieñstwo jakoby zawiera³a w sobie du¿o historycznego fa³szu gdy¿ zale¿eæ mog³o autorowi na oczernieniu wroga w oczach historii, na nadanie Celtom z³ej s³awy.
Ponadto chyba zmienili¶my tenatyke tego forum:)
jeszcze raz dziekuje za podanie pozycji.
Hej
Co do Cezara, to oczywi¶cie to ¼ród³o jak i ka¿de inne trzeba poddaæ krytyce. Jest to dzie³o polityczne, które mia³o wywo³aæ zamierzony efekt. Jednak maj±c tego ¶wiadomo¶æ mo¿na szukaæ warto¶ciowych informcji na temat Celtów, poniewa¿ po prostu nie ma tego zbyt wiele gdzie indziej
. Jak to mówi±, z braku laku... ;).
Zdaje siê ¿e u Tacyta w "Germanii" wspomina³ trochê o wyspiarskich Celtach. Co do opracowañ, to polecam jako przyjemn± lekturê wy¿ej wspomnianego Marcala. Ale to generalnie nie mój okres, wiêc raczej liczê ¿e kolega Vidrobellinus co¶ nam wiêcej opowie
.
Pozdrawiam
Cezar oczerniaæ Celtów bynajmniej nie musia³. W ówczesnych Rzymianach by³o do¶æ kompleksów i ¿ó³ci, by nie lubiæ ludu, który jako jedyny zdoby³ i obróci³ w perzynê Wieczne Miasto, a „niezwyciê¿onych” legionistów przegoni³ pod jarzmem. Miejscami widzimy wrêcz, ¿e Cezar podkre¶la wojowniczo¶æ i dzielno¶æ Galów. Co wydaje siê zrozumia³e, bo im wiêkszy, silniejszy i waleczniejszy wróg, tym wiêksze nasze nad nim zwyciêstwo ;) Patrz±c na postêpowanie Cezara zauwa¿ymy jednak, ¿e wódz ten rzeczywi¶cie mia³ o talentach i sprawno¶ci bojowej Celtów do¶æ wysokie mniemanie: uzupe³nia³ nimi braki w armii (zw³aszcza jazd±), a nawet zaprasza³ do wspó³pracy sztabowej. Ot, taki epizod ju¿ z wojny domowej – odej¶cie ze sztabu Cezara dwóch braci, wodzów z plemienia Allobrogów, przyczyni³o siê do jego klêski pod Dyrrachium, a mog³o wrêcz zakoñczyæ tê wojnê, gdyby Pompejusz (za przeproszeniem) mia³ jaja.
Z Tacyta za¶ poleca³bym „¯ywot Agrykoli”, gdzie opisuje dzia³alno¶æ swego te¶cia – Juliusza Gnejusza Agrykoli, który przez prawie 10 lat by³ namiestnikiem Brytanii, przyczyni³ siê do romanizacji prowincji i próbowa³ j± poszerzyæ o pó³nocne rejony, gromi±c Kaledonów i Piktów.
Ze wspomnianym przez Owena „Wercyngetoryksem” równie¿ warto siê zapoznaæ. Z zastrze¿eniem, by uwa¿nie przeczytaæ wstêp. Znajduje siê tam wyja¶nienie, na jakich ¼ród³ach oparta jest ksi±¿ka, które kwestie s± raczej pewne, a które to jedynie domys³y lub wymys³y.
Pozdrawiam ;)
Vids
P.S. I bez „pan - owania” bym poprosi³. Jako ju¿ siê dorobiê licznego i bogatego plemienia, to mo¿e zaordynujê zwrot „Wodzu”, ale póki co... samo Vidrobellinus wystarczy. ;)
Witam poszukujê strony (chyba jakiejs druzyny odtwarzaj±cej celtów) na ktorej by³u umieszczone rysunki po¶wiecone celtom
z góry dziêki
"ludu, który jako jedyny zdoby³ i obróci³ w perzynê Wieczne Miasto..."
eee... mowa o Wizygotach?
Mowa jest o Rzymianach wspó³czesnych Cezarowi, autorowi "Wojny Galijskiej".
eee... czy oni mogli pamiêtaæ Wizygotów?
Pozdrawiam ;)
Vids
Witam!!!
Czy mo¿e kto¶ z was mo¿e wie czy mo¿na w Polsce kupiæ kraciasty len ró¿ne wzory je¿eli tak to potrzebuje dok³adne namiary na sklep b±d¼ kogo¶ kto siê tym zajmuje!
Z góry dziêkuje!
Re - Ingvar Erling.
Pytasz w niew³a¶ciwym dziale. Vide :
http://www.freha.pl/viewforum.php?f=58
Pozdrawiam.
Bryan, z tymi kratkami to nie do koñca by³o tak, jak piszesz. Praktycznie s± one poprzypisywane do klanów i to nie od niedawna. Przecie¿ nie by³o tak, ¿e ka¿dy nosi³ sobie co chcia³, a teraz nagle postanowili poustanawiaæ wzory i zaczêli siê wymieniaæ, bo "cholera, jestem McKay, a mam kratê McSweeney'ów".
Nazwa "kilt" pochodzi z XIX wieku, a "great plaid" to jak najbardziej dawna forma (taki prekursor) kiltu, a nie "twórcze zastosowanie p³aszcza". Warto dodaæ, ¿e "kilt" pochodzi ze Szkockiego, nie z Gaelickiego. W Gaelickim odpowiednik kiltu to "breacan feile" lub "feileadh beag" (dla kiltu nowoczesnego). W³a¶ciwie nie ma czego¶ takiego jak Irlandzki kilt, historia nie jest te¿ zgodna co do okresu i powodu pojawienia siê kiltu w Irlandii.
Co do tartanów, to dawni Celtowie ich po prostu nie mieli. No, chyba ¿e mieszkali w Chinach (;
Niemniej jedyne, co warto dodaæ, to fakt, ¿e w Szkocji tylko górale nosili pledy, a inni ubierali siê na mod³ê ogólno¶wiatow±.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.